What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Προτάσεις για ταινία

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,758
Bad Boys, Axel F... nostalgia βαράει κατοστάρια ε;
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,449
Abigail.
Σπλατερ κωμωδία τρόμου με σκηνικά που θυμίζουν τη προηγούμενη δουλειά του σκηνοθέτη.
Πέρασε ευχάριστα η ώρα με τις ερμηνείες και το προβλεπε σενάριο.
6/10
 

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
655
Τα έκανε θάλασσα.

Η καριέρα του Costner έπιασε πάτο.

Ψυχρολουσία.
Λολ πιο παν ιντεντετ πεθαίνεις.

Κι όμως, ήταν η ταινία που ευχαριστήθηκε περισσότερο σύμφωνα με τα λεγόμενά του (ίσως γι' αυτό πάτωσε...:Ρ). Νταξ, ούτε κι εμένα μάρεσε.
Γιατί το γυρνάς τώρα, και το Waterworld καλό ήταν απλά ήθελε μια νταρντανα αντι για κοριτσακι ωστε να φαινεται καλυτερα ο χαρτης.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,678
O Μερφι, αφου γυρισε μερικες πατατες, επεστρεψε απο την ντουλαπα για να κανει σκατα οτι γλυτωσε. Το trailer-παρωδια δεν με εντυπωσιασε καθολου.
Εντελως τυχαια, συμπτωση το λεω, απο προχθες, οπου εκανα κλικ μου εμφανιζε τον Balki.

To Abigail, καπου το ειχε παρει το ματι μου. Λεω να την γνωρισω.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,851


Today I learned πως έχει βγει εξ αρχής 4Κ έκδοση του Κόναν.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,554
@Tony Corvus Το Love Lies Bleeding μέτραγε ως σύγχρονη cult B-movie εκδοχή του Thelma & Luise, ακριβώς όπως το έγραψες. Το ευχαριστήθηκα πολύ περισσότερο απ' όσο περίμενα.

Ο Κόστνερ η ΛΑΤΡΕΙΑ ουδέποτε έφυγε από τα πράγματα. Κανένας δεν μένει στην απόλυτη κορυφή συνεχώς, να 'ναι η φάση ΑΜΑΓΚΑΝΤ ΑΜΑΓΚΑΝΤ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΙ ΘΑ ΓΥΡΙΣΕΙ Ο ΤΑΔΕ. Έπαιζε επιλεκτικά σε σκληρά νεο-γουέστερν (γνήσιος σκαπόη ο άνθρωπος) και επανήλθε οριστικά στα πράγματα με το ανδροπρεπές έπος του Yellowstone. Τα Horizon προφανώς θα είναι πανέμορφα. Τέσσερα σπίτια υποθήκευσε, έχει μπει μέσα 100 μύρια από την τσέπη του και λέει ότι θέλει να το τραβήξει μέχρι τελευταίας δεκάρας.

Αν μη τί άλλο, άπειρα σπέκια που το γουστάρει και το πληρώνει από την τσέπη του το σκαπόηκο όνειρο.

Επίσης, Infinity Pool από τον υιό Κρόνενμπεργκ. Βαθιά αρρωστημένο, με πολύ δικό του χαρακτήρα. Θυμίζει διακοπές στη Βουλγαρία το 2001, με πολύ μικρή δόση επιστημονικής φαντασίας.

Feelgood σαπουνόφουσκα για το Μάη : Unfrosted, δίωρη διαφήμιση της Κέλογκς ουσιαστικά, γεμάτη τσαχπίνικα cameos και ωραίο ρυθμό. Η φασάρα με Ντρέηπερ-Στέρλινγκ με χτύπησε απευθείας στην καρδιά.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,678
Ειδα το The ministry of ungentlemanly warfare... ουφ, δεν μπορουσαν να σκεφτουν εναν μικρο τιτλο;
Μου αρεσε επειδη εδειξαν μια ωραια τρελα, συγκρατημενη, η οποια δεν ειναι πιασμενη απο τα μαλλια, οπως το συνηθιζουν στις ταινιες.
Ειμαστε τρελοι επειδη γελαμε χωρις λογο, βαζουμε φωτια ο ενας στον αλλον και κυλιομαστε στα πατωματα με αφρους.
Ναι, θα με χαλαγε πολυ εαν στο συγκεκριμενο θεμα ηταν too much.
Ο Cavill, δεν ξερω, αυτη η χαρα που ειχε συνεχεια δεν πρεπει να ειναι μονο κομματι του ρολου του. Ο τυπος πρεπει να ηταν πολυ ευτηχισμενος με τα γυρισματα αυτης της ταινιας.

Σε αλλη ατμοσφαιρα, δραματικη αλλα ιδιο περιοδο. One life με τον Antony Hopkins, να δινει μαθηματα ερμηνειας, στον ρολο ενος πραγματικου προσωπου που φυγαδευσε πολλα παιδια απο την Τσεχοσλοβακια για να μην τα πιασουν οι ναζι που γμνται ολοι μαζι.

 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,658
Ειδαμε The Fall Guy (2024) ⭐ 7.1 | Action, Comedy, Drama

Λίγο χαζουλι σε στιγμές αλλά εκτίμησα την προσπάθεια να βγει μια ταινία ουσιαστικά αφιερωμένη στους αφανείς ήρωες, τους stuntmen. Έχει και δύο τρεις σκηνές που γελάς πολύ.

 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,658

Απίστευτη υπεργαλαξιακή π@π@ρι@ με την JLo να σώζει την ανθρωπότητα από σατανική AI σε άλλο πλανήτη ετη φωτός μακριά χωρίς να χαλάει ούτε στο παραμικρό την μάσκαρα της. Η ταινία κρατάει 2 ώρες, την πρώτη 1½ την περνάμε βλέποντας την Τζένιφερ να χτυπιέται για το πόσο μισεί τις μηχανές. Χώρεσαν αμέτρητα κλισέ και θα μπορούσαν να χωρέσουν άλλα τόσα. Παίζει και ο Simu Liu, αυτή πρέπει να είναι η χειρότερη ταινία που έχει συμμετάσχει, και μιλάμε ο τύπος έχει παίξει και στο MCU.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,758
Είδα επιτέλους Dune Part 2, το έφερε ο τοπικός σινεμάς επιτέλους, είχα πλέον αρχίσει να πιστεύω ότι δεν θα το φέρει και για να λέμε την αλήθεια τώρα που το έφερε 10 νοματαίοι πήγαμε να το δούμε... όλοι οι άλλοι το είχαν δει.
Τεσπά, δεν συγκρίνεται να το βλέπεις στο σινεμά, ειδικά αυτό το μέγα έπος, ο βιλανόβας έδωσε ρέστα απέδωσε τα πάντα τόσο φοβερά, τόσο επικά, τόσο, πως να το πω, ένιωθες μικρός μέσα στο σινεμά με αυτά που έβλεπες, όλοι έδειχναν μικροί και ασήμαντοι, είχα διαβάσει και για την κινηματογράφηση του Giedi Prime στο υπέρυθρο φάσμα, αλλά διάολε το αποτέλεσμα ήταν 10 φορές πάνω από ότι περίμενα.
Η δε απόδοση των Χαρκονεν ως τους διαγαλαξιακούς φασίστες που είναι, με μια εσάνς από HR Giger, ήταν τρομακτική.

Ο Μπαρδέμ νομίζω έδωσε ρέστα πάντως, αυτό το παράξενο βλαχομπαρόκ μείγμα, με σκληρό κάρυ όλη και φονταμενταλιστή "μπαναίαμ ο χριστός ήρθε" ξέρω εγώ, μου άφησε φοβερή αίσθηση.

Γενικά νομίζω οποιαδήποτε σύγκριση με τις παλιές ταινίες, δεν θα έπρεπε να υπάρχει ξέρω εγώ. Άλλες εποχές, άλλες δυνατότητες. Σίγουρα υπάρχουν πράγματα που θεωρώ αστοχία στις παλιές (πχ πόσο σίχαμα είναι ο βαρόνος, ενώ ο Βιλανόβας τον έδειξε μεν σίχαμα, αλλά όχι τόσο καρικατούρα), αλλά στέκεται καλά για την εποχή της. Το αναφέρω αυτό γιατί είδα διάφορα να γράφονται online για το ποια εκδοχή είναι η καλύτερη.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,658
Να κάνω μιά ερώτηση γιά όποιον γνωρίζει; Τα γεγονότα προ του πρώτου βιβλίου πχ Rise of the machines, Butlerian Jihad κλπ από ποιά πηγή τα γνωρίζουμε; Μόνο το πρώτο βιβλίο έχω διαβάσει και έχουν περάσει πολλά πολλά χρόνια αλλά νομίζω δεν έλεγε κάτι ή εγώ δεν θυμάμαι.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,678
με την JLo
Ειναι το σημειο που σταματησα για να σκεφτω. θελω να διαβασω και το υπολοιπο; το διαβασα και εκπληξη καμια.
Η καινουργια φουρναρισα εχει περισσοτερα ταλεντα.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,658
Ειναι το σημειο που σταματησα για να σκεφτω. θελω να διαβασω και το υπολοιπο; το διαβασα και εκπληξη καμια.
Η καινουργια φουρναρισα εχει περισσοτερα ταλεντα.
Βασικά είδα ένα Atlas scifi γιά κατέβασμα και μετά ήταν αργά. Όταν συνειδητοποίησα τον συνδιασμό Netflix που οι 19 στις 20 ταινίες του είναι σκουπίδια και Jlo που είναι μαλωμένη με την υποκριτική, εκεί πλέον τα ήθελε ο πωπός μου. Μόνο και μόνο ότι είχε 2 ώρες εκρήξεις , μάχες, συγκρούσεις και δεν χαλάει ούτε το μαλλί ούτε το make up της τα λέει όλα. Το σενάριο ειναι ένα κολάζ κλεμένων ιδεών από άλλες ταινίες και η ανάπτυξη χαρακτήρων απούσα. Που είναι αυτός ο φούρνος;
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,678
Τον Εξορκιστη, τον παλιο και παραδοσιακο, δεν τον φτανουν ουτε με υπερηχητικα χρηματα. Βλεπεις την ταινια και ειναι σαν να παρακολουθεις κατι καταραμενο. Εχεις τον εξαποδω διπλα να σου κανει spoiler, γιατι καλο δεν κανει.
Μιλαμε για ταινια που μπορει να στειλει αθεους, γονατιστους στην Τηνο. Τι να λεμε τωρα; ας πουμε οτι η ταινια ειναι του 1973 και ακομα δεν εχει γυριστει κατι παρομοιο.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,647


νιωθεις απ το τρειλε οτι το χεις δει το ταινιακι ηδη 183 φορες, αλλά δγιαολε, ξερεις οτι θα περασεις καλα.
απο μενα ειναι ναι.
 
Top Bottom