What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Προβλήματα και... κολλήματα

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Εδώ και λίγο καιρό έχω κάποια θέματα με το PC αλλά τις τελευταίες μέρες έχουν ενταθεί. Υπάρχουν διάφορα συμπτώματα. Πρώτα από όλα πολλές φορές ενώ παίζω κάποιο game παγώνουν τελείως τα πάντα και πρέπει να κάνω reset, αλλά το περίεργο είναι ότι αν μιλάω στο Skype μπορώ να συνεχίσω να μιλάω κανονικά ενώ δεν λειτουργεί τίποτα άλλο. Επίσης όταν παίζω κάποιο game κάποιες φορές παγώνει για λίγο, μαυρίζει η οθόνη και επιστρέφει μετά από λίγα δευτερόλεπτα, ενώ όταν το παθαίνω αυτό όταν βρίσκομαι στο desktop βγάζει το γνωστό μήνυμα Display driver has stopper working and has recovered. Το τελειωτικό χτύπημα ήταν κάποια artifacts που εμφανίστηκαν στην οθόνη όταν προσπάθησα να γράψω αυτό το κείμενο την πρώτη φορά με αποτέλεσμα να χρειαστεί να κάνω reset.

Επίσης όταν κάνω reset σχεδόν πάντα δεν ανάβει αμέσως το PC αλλά κάνει έναν από τους γνωστούς ήχους και πρέπει να δοκιμάσω πολλές φορές ή να κλείσω το PC για λίγο και να το ανοίξω ξανά.

Η κάρτα γραφικών μου είναι μια Gigabyte Radeon HD 5750. Τσέκαρα τη θερμοκρασία και μετά από κάποιες ώρες gameing είχε φτάσει στους 75 βαθμούς. Μήπως ετοιμάζετε να παραδώσει πνεύμα;

Επίσης καθάρισα το PC πριν από 1.5-2 μήνες.
 

grmadness

Death Knight
Approval of the Admiral
Joined
Apr 3, 2013
Messages
4,952
Καλησπέρες.
Μήπως πρίν αρχίσουν τα προβλήματα έκανες κάποιο driver update για την κάρτα;
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Καλησπέρα. Μπα δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο.
 

grmadness

Death Knight
Approval of the Admiral
Joined
Apr 3, 2013
Messages
4,952
In that case, τσέκαρε πως η κάρτα έχει κουμπώσει καλά (απλά για να είσαι απόλυτα σίγουρος), αλλά νομίζω πως μάλλον το τροφοδοτικό είναι φίλε. Αλήθεια, τι συστηματάκι έχεις; (θα βοηθήσει στο troubleshooting)
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Μόλις το ξαναέκανε. Να προσθέσω ότι η οθόνη μπαίνει σε power saving mode από μόνη της κάποιες φορές και χρειάζεται reset το PC.
Δεν νομίζω να είναι θέμα κουμπώματος, δεν έχω πειράξει ή μετακινήσει το PC καθόλου.

Το σύστημά μου εκτός από την κάρτα.
M/B: Gigabyte GA-X58A-UD3R
CPU: Intel Core i7 950
Ram: Corsair 4GB 1333Mhz
PSU: Chieftec 750W APS-750C (ναι το ξέρω ότι δεν είναι αξιόπιστα)
 

grmadness

Death Knight
Approval of the Admiral
Joined
Apr 3, 2013
Messages
4,952
Oκ, πρίν ρίξουμε το φταίξιμο στο τροφοδοτικό, things to do. Αν και πιστεύω πως είναι θέμα Hardware.

1.Έλεγχος CPU temp,γενικά τις θερμοκρασίες του συστήματος. Κατέβασε http://www.cpuid.com/softwares/hwmonitor.html" class="bbcode_url">αυτό αν δεν έχεις κάτι αντίστοιχο ήδη.
2.Κάνε ένα System restore σε μια ημερομηνία που να θυμάσαι πως δεν είχες πρόβλημα.
3.Αν δεν βρείς άκρη, τρέξε SFC /scannow για να διορθωθούν τυχόν προβλήματα στην Registry των Windows.
4. Safe mode, απεγκατάσταση drivers κάρτας γραφικών, reboot, εκ νέου εγκατάσταση.
5.Βoot με το Win DVD και repair installation.
6. Aν δεν βρείς άκρη και από εκεί, πάς αναγκαστικά σε αφαίρεση συσκευών για να βρείς ποιά συσκευή φταίει. Υπάρχουν και άλλα να κάνεις στο software, απλά τα συνεχόμενα reset μου λένε πως δεν είναι conflict ή πρόβλημα drivers.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Οκ ευχαριστώ θα τα δοκιμάσω.
 

grmadness

Death Knight
Approval of the Admiral
Joined
Apr 3, 2013
Messages
4,952
Γράφω με την ελπίδα να σε προλάβω. ΜΗΝ κάνεις System restore, μήπως και σου κολλήσει ενώ έχει ξεκινήσει... :facepalm:
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Δοκίμασα όσα είπες εκτός από το system restore αλλά την αφαίρεση συσκευών αλλά τα προβλήματα συνεχίζονται. Επίσης ο ήχος τελικά συνεχίζει να ακούγεται ότι κι αν κάνω και ενώ έχουν παγώσει τα πάντα.
Βασικά αυτά τα μπιμπ που κάνει μερικές φορές όταν το κάνω reset δεν σημαίνει ότι είναι πρόβλημα hardware?
 

grmadness

Death Knight
Approval of the Admiral
Joined
Apr 3, 2013
Messages
4,952
Ναί, και λογικά το μάνιουαλ της μητρικής θα σε βοηθήσει στο τι σημαίνει. Δοκίμασε boot μέ ένα στικ μνήμης την φορά, και μετά βλέπουμε τι γίνεται. :thumbsup:
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
ΤΟ ξέρω ότι βοηθά το manual αλλά δεν μπορώ να προσδιορίσω ακριβώς τον ήχο. Έχω μόνο ένα dimmακι... Α ξέχασα να αναφέρω ότι η θερμοκρασία της CPU φτάνει μέχρι και τους 60 βαθμούς.
 

grmadness

Death Knight
Approval of the Admiral
Joined
Apr 3, 2013
Messages
4,952
Μια χαρά είναι οι 60*. Για να δούμε τι έχουμε τώρα.
Έλεγχος HDD, κατέβασεhttp://www.hdtune.com/" class="bbcode_url"> αυτό
Δοκιμή RAM σε άλλο slot αφού πρώτα τσεκάρεις πως είναι κουμπωμένη καλά.
Έλεγχος μητρικής, τα Standoffs (οι χρυσές βιδούλες) είναι στην θέση τους;
Οι συνδέσεις,καλώδια είναι όλα όπως πρέπει;
(Συγγνώμη που άργησα, η γυναίκα έγκυος, you get the picture)
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Δεν υπάρχει πρόβλημα ευχαριστώ που μπαίνεις στον κόπο. Όποτε μπορέσω θα δοκιμάσω όσα προτείνεις και θα επανέλθω.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,419
θα ακουστεί αυτονόητο, αλλά έχεις βάλει τους τελευταίους drivers σε όλα;

Επίσης το 60 για intel μου ακούγεται πολύ.
 

grmadness

Death Knight
Approval of the Admiral
Joined
Apr 3, 2013
Messages
4,952
Nίτρε καλησπέρες.
Για τον i7 950, όσο δεν ξεπερνάει τους 70*-75*C είναι μια χαρά. (Οι Intel πάντα είναι πιο ανεκτικοί σε μεγάλες θερμοκρασίες). Όσο για τους drivers, έχω τις επιφυλάξεις μου, αλλά στο γενικό του συμφωνούμε. Κάποια στιγμή θα σου πώ που διαφωνούμε, θα κάνω thread για discuss. Aλλά από Σεπτέμβρη, να έχουμε επιστρέψει από τις παραλίες.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Ακόμα δεν δοκίμασα όσα είπε ο Grmadness γιατί δεν προλαβαίνω αλλά να προσθέσω ότι κάποιες φορές κολλάει και όταν πάει να μπει στα Windows μετά από κάποιο reset (ή στο welcome μήνυμα ή σε αυτό της motherboard) αν βοηθά αυτό κάπου.
Και να έχω τους τελευταίους drivers.
 

grmadness

Death Knight
Approval of the Admiral
Joined
Apr 3, 2013
Messages
4,952
In that case, μπές σε safe mode, system restore σε ημερομηνία που είσαι σίγουρος πως το σύστημα δούλευε μια χαρούλα, με την ευχή να διορθωθεί το πρόβλημα.
 

kuivamaa

Death Knight
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
3,207


Arwindan wrote:
Εδώ και λίγο καιρό έχω κάποια θέματα με το PC αλλά τις τελευταίες μέρες έχουν ενταθεί. Υπάρχουν διάφορα συμπτώματα. Πρώτα από όλα πολλές φορές ενώ παίζω κάποιο game παγώνουν τελείως τα πάντα και πρέπει να κάνω reset, αλλά το περίεργο είναι ότι αν μιλάω στο Skype μπορώ να συνεχίσω να μιλάω κανονικά ενώ δεν λειτουργεί τίποτα άλλο. Επίσης όταν παίζω κάποιο game κάποιες φορές παγώνει για λίγο, μαυρίζει η οθόνη και επιστρέφει μετά από λίγα δευτερόλεπτα, ενώ όταν το παθαίνω αυτό όταν βρίσκομαι στο desktop βγάζει το γνωστό μήνυμα Display driver has stopper working and has recovered. Το τελειωτικό χτύπημα ήταν κάποια artifacts που εμφανίστηκαν στην οθόνη όταν προσπάθησα να γράψω αυτό το κείμενο την πρώτη φορά με αποτέλεσμα να χρειαστεί να κάνω reset.

Επίσης όταν κάνω reset σχεδόν πάντα δεν ανάβει αμέσως το PC αλλά κάνει έναν από τους γνωστούς ήχους και πρέπει να δοκιμάσω πολλές φορές ή να κλείσω το PC για λίγο και να το ανοίξω ξανά.

Η κάρτα γραφικών μου είναι μια Gigabyte Radeon HD 5750. Τσέκαρα τη θερμοκρασία και μετά από κάποιες ώρες gameing είχε φτάσει στους 75 βαθμούς. Μήπως ετοιμάζετε να παραδώσει πνεύμα;

Επίσης καθάρισα το PC πριν από 1.5-2 μήνες.</blockquote>

Πιθανόν να έχεις περισσότερα από ένα θέματα. Αυτό που περιγράφεις με το skype αλλά και με το μήνυμα "has recovered"/artifacts μπορεί να είναι θέμα driver ή φθοράς της κάρτας, τα άλλα ίσως να οφείλονται σε τροφοδοτικό,σκληρό,μητρική ή μνήμες όπως λέει ο GR. Ισως να υπάρχει και θεματάκι με το registry.

 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Για να δεις αν φταίει η κάρτα γραφικών, αν μπορείς δανείσου μια άλλη από κάποιο γνωστό (ή αν έχεις κάποια παλιότερη κάρτα που λειτουργεί) και τοποθέτησε την στο pc σου.

Εγώ πιστεύω πάντως ότι το πρόβλημα ίσως είναι (και) στον σκληρό. Ποιον ακριβώς έχεις;

Τέλος, αυτά ξεκίνησε να τα κάνει στα καλά καθούμενα; Θυμάσαι να είχες κάνει κάτι πριν παρουσιαστούν τα προβλήματα;
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Συγγνώμη που άργησα να απαντήσω αλλά δοκίμαζα κάποια πράγματα και περίμενα να δω τα αποτελέσματα.

@ Grmadness: Λοιπόν έκανα έναν έλεγχο σε σκληρό με το πρόγραμμα που πρότεινες και δεν εμφάνισε κάποια πρόβλημα. Το ίδιο και το Memtest. Από εκεί και πέρα άνοιξα το PC του έριξα ένα καθάρισμα, άλλαξα slot στη μνήμη και ξανατοποθέτησα την κάρτα. Από τότε που τα έκανα αυτά (σήμερα το πρωί δεν έχει κολλήσει καθόλου). Φτου φτου...

@jimmy213: Δυστυχώς δεν έχω τη δυνατότητα αυτή τη στιγμή δεν έχω τη δυνατότητα να δοκιμάσω κάποια άλλη κάρτα γραφικών. Ο δίσκος που έχω είναι ένας WD SATA III 1TB Caviar Black.
 
Top Bottom