What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

προβλημα με android tablet

kingslayer

Half-Ogre
Joined
Nov 30, 2012
Messages
569
Αγορασα απο το eBay ενα νεξους7 σεε εργοστασιακες ρυθμισεις και ειναι σε εκδοση 4.1.2 πως το αναβαθμιζω σε 4.2?
Θα μεινει ετσι για παντα/;
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Αυτό εξαρτάται από την εταιρία (στη συγκεκριμένη περίπτωση τη google) και στο αν σκοπεύσει να διαθέσει τις καινούριες εκδόσεις για το κάθε μοντέλο.
Σε κάθε περίπτωση συνήθως όταν κάποια αναβάθμιση βγαίνει για το κινητό σου, σου βγάζει ειδοποίηση και από εκεί κατεβάζεις την καινούρια έκδοση. Μπορείς να ψάξεις και χειροκίνητα αν υπάρχει κάποια καινούρια έκδοση. Στο δικό μου κινητό τουλάχιστον, πάω στις Ρυθμίσεις, επιλογή Σχετικά με το τηλέφωνο, Ενημερώσεις λογισμικού και επιλέγω ενημέρωση.
Πάντως οι αναβαθμίσεις συνήθως αργούν να βγουν για τις παλαιότερες συσκευές, οπότε κάνε λίγο υπομονή.
 

mortisgr

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 30, 2012
Messages
358
Δώσε και άλλες πληροφορίες ρε παλίκαρε! Πόσο το πήρες, πόσο έκανε να έρθει, αν ήταν τζιτζι η είχε τίποτα χαρακιές από Κατάνα πάνω κλπ. Ενδιαφέρεται κόσμος λέεμ.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Καταρχάς πρόκειται για nexus συσκευή που σημαίνει ότι για αρκετό καιρό θα πέρνει όλες τις αναβαθμίσεις. Και εγώ το nexus 7 έχω στην έκδοση 4.2.1 και περιμένω αυτές τις μέρες την 4.2.2. Για αναβάθμιση από την ίδια την συσκευή τσεκαρε το από τις ρυθμίσεις εφόσον έχεις πρόσβαση στο ίντερνετ. Για χειροκίνητη αναβάθμιση κατέβασε την αντίστοιχη factory image και με κάποιον οδηγό στο ίντερνετ κανείς την αναβάθμιση.

https://developers.google.com/android/nexus/images
 

kingslayer

Half-Ogre
Joined
Nov 30, 2012
Messages
569
τελικα το ελυσα το θεματακι. Ο λογος που δεν εκανε update στο 4.2 ηταν γιατι ο αγγλος ειχε βαλει στο ταμπλετ costum Rom (AOKP) και οταν το εκανε φορματ και το πουλησε σε 'εργοστασιακες ρυθμισεις' μαλλον δεν ηξερε οτι το costum ROM θα εμενε.
Οποτε κατεβασα το zip αρχειο για stock 4.2 Nexus 7 ROM
Eκανα boot σε recovery mode
Πατησα wipe data/factory reset
μετα εκανα install rom from sd card
διαλεξα το ROM
οταν ανοιξε ηταν πλεον σαν να ανοιγα κανονικα ενα καινουργιο Nexus με 4.2 και ολα τα software που ειχε de facto.
για να γινει αυτο χρειαζεται το clockwork mod που επιτρεπει recovery

Το εγραψα ουτοσωστε αν καποιος εχει παρομοιο προβλημα να δει εδω
<span class="bbcode_spoiler">και μου εμεινε και το root για να βαλω costum boot animations και λοιπες βλακειες :trollface: </span>
 
Top Bottom