What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Προβλημα με netbook

vagelis_h

Hobgoblin Captain
Joined
Dec 1, 2012
Messages
326
Καλησπερα παιδια. Μου εδωσε ενας φιλος προχτες το netbook του να το δω γιατι δεν του ανοιγε. Ειναι ενα Toshiba ΝΒ200-13J, περιπου 3 χρονων. Το προβλημα εχει ως εξης. Παταω το κουμπι να ανοιξει και η οθονη δεν δειχνει τιποτα.
Εβγαλα το σκληρο του δισκο να δω αν λειτουργει, τον βαζω στο desktop μου και λειτουργει μια χαρα. Δοκιμασα και με ενα Live linux usb αλλα δεν μπαινει καν στο bios.
Δεν ηξερα τι αλλο να κανω και το ανοιξα ολο, το εκανα φιλο και φτερο και το καθαρισα. Ετσι οπως ηταν ανοιχτο το εβαλα στο ρευμα και πατησα το κουμπι και παρατηρησα το εξης. Το ανεμιστηρακι ξεκιναει να λειτουργει αλλα μετα απο 2-3 δευτερολεπτα σταματαει, και το μονο που μενει ανοιχτο ειναι το λαμπακι του κουμπιου on/off. Δεν κανει τιποτα αλλο. Ειναι σαν να περνει ρευμα για λιγο και μετα να σταματαει να δεχεται ρευμα. Δοκιμασα και με την μπαταρια και γινεται το ιδιο ακριβως.
Τι μπορει να φταιει? Μηπως το netbookακι μας αφησε??
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
ειχα ενα παρομοιο προβλημα πριν λιγο καιρο.
τα συμπτωματα ειναι ιδια, με αυτα ενος laptop που μου εδωσαν πριν λιγο καιρο.

στο laptop που μου ειχαν δωσει, ηταν πολυ συνηθισμενο προβλημα. ολα τα forum που τσεκαρα, για αυτο το πραγμα μιλουσαν.

πριν τα τιναξει, φροντισαν να το χρησιμοποιουν με σεντονακι, για να μην κρυωνει.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Μοιάζει με κάποιο βραχυκύκλωμα.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Μάλλον ψόφησε αλλά κοίτα μήπως υπάρχει κανένας σκασμένος πυκνωτής στην μητρική.
Αλλαγή αλοιφής του έκανες; (μην γελάτε, έχω δει τρελά πράγματα.....)
Αν ξέρεις κανένα τσακάλι ηλεκρονικό θα μπορούσες να του το δώσεις μήπως καταφέρει να κάνει κάτι.
Αλλιως. :pope:
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
μπορεις να κανεις διαφορα αν το θεμα ειναι ψυχρες κολησεις κτλ
εχουν σωθει μερικα laptop μετα απο τετοιες δυσκολες και συχνα αναποτελεσματικες επεμβασεις.

δυστηχως η δικια μου αποψη ειναι και μουσικη αποψη.
[video width=425 height=344 type=youtube]V25m76tphDI[/video]
 

vagelis_h

Hobgoblin Captain
Joined
Dec 1, 2012
Messages
326
Οχι η μητρική ειναι καθαρή δεν υπάρχει κανένας σκασμενος πυκνωτης. Αλλαξα και τα thermal pads που είχε αλλα τίποτα. Νομίζω δεν αξίζει να ασχοληθώ παραπάνω... Τα έφαγε τα ψωμιά του.... Ζωή στα υπόλοιπα φορητα.... :pope:
Κουνελε και εγω της ίδιας άποψης ειμαι.....
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
ε πέταμα, φθηνά τα netbooks.
 
Top Bottom