What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Έρχονται και άλλα Playstation games σε PC

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
@Adhan platforming
Έχω παίξει και τα 3 παιχνίδια (όχι το Judgement). Καταλαβαίνεις τι εννοώ, το ότι έχει platforming σε μερικά σημεία δεν το κάνει platformer (ο Hellion μου υποσχέθηκε μετάλλιο ακριβολογίας και σημασιολογίας στην επόμενη συνάντηση της Λέσχης μας).
Το κομμάτι που ανέφερα μάλιστα πάει κόντρα στις προσδοκίες που έχεις για το είδος που ανήκει.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Το κομμάτι που ανέφερα μάλιστα πάει κόντρα στις προσδοκίες που έχεις για το είδος που ανήκει.

Δεν θυμάμαι που άφησα το πρώτο, πάντως το έπαιξα αρκετές ώρες. Τα controls ήταν αυτά με έκαναν να το παρατήσω, μπορεί για το 2005 να ήταν οκ, για τα σημερινά δεδομένα όχι. Όσο έπαιξα θυμάμαι να προσπαθώ να βρω πως θα πάω από την μια περιοχή στην άλλη και να σκοτώνω mobs. Είχα νικήσει και τουλάχιστον ένα boss fight. H όλη περιήγηση γίνεται μέσω platforming, στο playthrough μου ήταν κυρίαρχο, δεν ξέρω τι γίνεται στα 2,3. Δεν το χαρακτηρίζω έτσι για να το σνομπάρω. Και το GoW (2018) έχει στοιχεία platforming στο στυλ των σύγχρονων Tomb Raider, όμως δεν είναι κυρίαρχα.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Ναι τα περισσότερα action-adventure έχουν platforming (σε κάτι παλιά Tomb Raider, Shadowman, Sands of Time κλπ να δεις τι γινόταν) αλλά είναι ένα απλά στοιχείο από τα πολλά του gameplay- και συνήθως όχι το βασικό- για να τα πεις platfomers (σε καμία περίπτωση δεν το θεωρώ απαξιωτικό αφού παίζω τέτοια).
Και στα hack 'n slash που είναι υποκατηγορία τους, το ίδιο. Την περισσότερη ώρα την περνάς πετσοκόβοντας mobs σε δωμάτια-αρένες. Το dungeon που έλεγα είναι κάπου στα μισά του παιχνιδιού και είναι αρκετά μεγάλο καθώς τραβάει μέχρι σχεδόν τις τελευταίες ώρες, είναι πραγματικά σαν να έχουν βάλει άλλο game μέσα.
Με τα controls δεν είχα θέμα κι ας το είχα παίξει κάπου το 10 νομίζω. Ούτε και με τα qte, τουλάχιστον μέχρι να ξεκινήσω να θυμάμαι που είναι το κάθε πλήκτρο που μου έβγαζε. Ήταν και αρκετά hot gimmick για κάποια χρόνια αυτό αλλά καταλαβαίνω αν κάποιος σήμερα δεν την παλέψει, ίσως και εγώ να μην την πάλευα.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
E τότε στάνταρ θα μου έχει μείνει το platforming γιατί εκεί θα έχω κολλήσει σε κάποιο σημείο ή θα χρειάστηκα πολλές πολλές προσπάθειες να ολοκληρώσω ένα σετ εμποδίων γιατί θα σκοτωνόμουν κάπου και φτου κι από την αρχή. Σίγουρα ξοδεύω περισσότερο χρόνο από τον μ.ο. γι αυτό μάλλον μου φαίνεται κυρίαρχο στοιχείο. Είχα παίξει το 1ο GoW και αμέσως εκείνο του 2018, όταν διαπίστωσα πως απλώς απλώς πατάς κύκλο για να ανοίξεις μια πόρτα, το βρήκα godlike improvement. Είχα τερματίσει πριν πολλά χρόνια το PoP Sands of Time, πολύ καλό παιχνίδι.

To action-adventure μου φαίνεται πολύ πολύ γενικός όρος που δεν περιγράφει επαρκώς περί τίνος πρόκειται.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Εγώ είμαι επιφυλακτικός με τα παιχνίδια της Sony μέχρι να τα παίξω, είμαι περίεργος να δοκιμάσω το Uncharted 4 όταν βγει. Έχω ενστάσεις για παιχνίδια που επιδιώκουν το λεγόμενο cinematic στυλ. Ειδικά όσο περνούν τα χρόνια και ο χρόνος για gaming μειώνεται, εκτιμώ όλο και περισσότερο παιχνίδια που προσφέρουν κυρίως καθαρό gameplay και όχι εκτενείς cutscenes. Και επειδή πολλοί από τους συγγραφείς των παιχνιδιών δεν έχουν την απαραίτητη ικανότητα για να πουν μια πραγματικά βαθιά και ενδιαφέρουσα ιστορία κινηματογραφικού επιπέδου, το τελικό αποτέλεσμα είναι συχνά απογοητευτικό για μένα. Κλασικό παράδειγμα ο Kojima που ντύνει συνήθως εξαιρετικό gameplay με ατελείωτες ώρες μπούρδας που θα κοβόταν και από την τελευταία χολιγουντιανή B movie.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Κλασικό παράδειγμα ο Kojima που ντύνει συνήθως εξαιρετικό gameplay με ατελείωτες ώρες μπούρδας που θα κοβόταν και από την τελευταία χολιγουντιανή B movie.

giphy.gif
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Εγώ είμαι επιφυλακτικός με τα παιχνίδια της Sony μέχρι να τα παίξω, είμαι περίεργος να δοκιμάσω το Uncharted 4 όταν βγει. Έχω ενστάσεις για παιχνίδια που επιδιώκουν το λεγόμενο cinematic στυλ. Ειδικά όσο περνούν τα χρόνια και ο χρόνος για gaming μειώνεται, εκτιμώ όλο και περισσότερο παιχνίδια που προσφέρουν κυρίως καθαρό gameplay και όχι εκτενείς cutscenes. Και επειδή πολλοί από τους συγγραφείς των παιχνιδιών δεν έχουν την απαραίτητη ικανότητα για να πουν μια πραγματικά βαθιά και ενδιαφέρουσα ιστορία κινηματογραφικού επιπέδου, το τελικό αποτέλεσμα είναι συχνά απογοητευτικό για μένα. Κλασικό παράδειγμα ο Kojima που ντύνει συνήθως εξαιρετικό gameplay με ατελείωτες ώρες μπούρδας που θα κοβόταν και από την τελευταία χολιγουντιανή B movie.

To Uncharted 4 είναι σαν να παίζεις σε ταινία Indiana Jones. Ναι μεν έχει cinematics όμως σε αφήνει να κάνεις κόντρες με το αμάξι. να σκαρφαλώνεις σε κτήρια και να ψάχνεις το δρόμο σου, να υπερασπίζεσαι τον εαυτό σου από ενέδρες. συμμετέχεις ενεργά σε όλο το παιχνίδι δεν βλέπεις μισή ώρα ταινία. Σύνολο να διαρκεί κανά 20ώρο βαριά βαριά, αφού δεν έχει δευτερεύουσες δραστηριότητες ή χαζομάρες τύπου μάζεψε 100 πούπουλα. Είναι πολύ στοχευμένο σε αυτό που θέλει να πει. Αν σου αρέσει ο Indiana Jones πιστεύω μια χαρά θα περάσεις.

Το Death Stranding δεν θα το έβαζα στο ίδιο καλάθι αφού δεν προέρχεται από Playstation Studios.

@mruseyourbrain Αν μπορείς να ξαναγράψεις το όμορφο ποστ που έγραψες το μεσημέρι, έπεσε το site -εντελώς τυχαία- και χάθηκε.
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,178
Last of Us. Το παιχνίδι μπορεί να μην έχει πρωτότυπη ιστορία αλλά το narrative του είναι εξαιρετικό και μάλιστα χωρίς να κόβει τον ρυθμό. Όσον αφορά το gameplay το stealth στοιχείο ήταν πολύ καλό. Το shooting ανάπηρο όπως σε όλα τα παιχνίδια της naughty dog που έχω παίξει.
God of War. Νομίζω ότι αυτό που χαρακτηρίζει το συγκεκριμένο παιχνίδι είναι η ισορροπία σε όλα του τα στοιχεία. Ενδιαφέρουσα ιστορία, καλοφτιαγμένοι κεντρικοί χαρακτήρες, ωραίες μάχες, rpg στοιχεία, puzzles, challenging bosses αλλά όχι σε σημείο να σου προκαλούν εκνευρισμό.
Σχετικά με το να βλέπει κανείς το story των παιχνιδιών στο youtube, χωρίς να έχω κάτσει να δω ποτέ ο ίδιος, πιστεύω όμως ότι ειδικά για τα παραπάνω παιχνίδια χάνει κανείς σημαντικό κομμάτι από τα narrative στοιχεία τους. Δεν καταφέρνεις να εμβαθύνεις τόσο στον κόσμο και να συνδεθείς με τους χαρακτήρες βλέποντας συρραμένα cinematics που σίγουρα παραλείπουν στιγμές όπως όταν η Ellie με τον Joel συζητούν διάφορα που συναντούν στην πορεία τους και έτσι έρχονται όλο και πιο κοντά ή αν δεν ακούσεις τα μουγκρητά του kratos στις ατελείωτες ερωτήσεις του παιδιού ή τους μύθους που διηγείται το κεφάλι όταν μπαίνεις στην βάρκα να ταξιδέψεις από το ένα σημείο στο άλλο.
@kara Αν ξέχασα κάτι ευχαρίστως να με συμπληρώσεις. Γεράματα, πλέον το μυαλό ούτε τις ίδιες τις σκέψεις του δεν μπορεί να αναπαράγει.
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,505
Ας πω και γω τι σκοπεύω να ασχοληθώ από αυτά που θα βγουν όπως λέει το άρθρο

Demon's Souls: Εχοντας παίξει και το original πρόσφατα δεν με χαλάει να παίξω και το remake. Ελπίζω να έχουν διορθώσει το θέμα με τις crystal lizzards και να είναι τώρα πιο εύκολο να το βγάλεις 100% σε achievements. Γενικά έχω απορία να δω τι έχουν αλλάξει γιατί το world tendency ήταν πολύ ενδιαφέρον mechanic στο original. Οντας το πρώτο Souls πάντως όπως είναι λογικό ήταν πολύ πιο εύκολο σε σχέση με τα επόμενα και αναρωτιέμαι αν άλλαξε αυτό. Σκοπεύω να ξαναπαίξω το original πάντως και να προσπαθήσω να το βγάλω 100% γιατί έχασα το save μου όταν κάηκε το ps3 μου και μου αντικατέστησαν με νέο πέρυσι.

God of War: Ακόμα έχω unfinished business καθώς δεν τα έχω τερματίσει όλα ακόμα (2,3 & ascension) αλλά ίσως δεν έχει και σημασία αφού είναι reboot. Είχε κουράσει το hack'n'slash μοτίβο των παλιών πάντως και ορθώς έκαναν κάτι διαφορετικό.

Ghost of Tsusima: Δεν καίγομαι να το πάρω το συγκεκριμένο αν δεν ξεμπλέξω με sekiro, nioh, nioh 2 πρώτα.

Ηorizon Forbiden West: Δεν έχω πάρει καν το πρώτο πρώτα. Περιμενω έκπτωση σοβαρή όπως και για το Days Gone. Εχουμε μέλλον

Uncharted Legacy of thieves Colletion: Αυτό μάλιστα. Εχω τερματίσει όλα τα προηγούμενα εκτός του ps vita game που θα παίξω σύντομα οπότε με ενδιαφέρει πολύ

Grand Turismo 7: Πότε δεν με τρέλαιναν τα racing simulations, πάντα προτιμούσα τα arcade racing οπότε αδιάφορο...μάλλον

Ratchet & Clank: Eχω να παίξω τα remaster πρώτα σε ps3 ή ps vita που τα έχω και κάθονται στο backlog. Ειδωμεν...

Τώρα αν βγουν τα...

Βloodborne: Mεγάλο απωθημένο αναμφίβολα. Παίζει και day one αγορά. Μέχρι PS4 ήταν να αγοράσω αλλά προτίμησα να πάρω ps3 τελικά το 2017 για το Demon's Souls και το Metal Gear Solid IV. Το 2ο παραμένει εγκλωβισμένο (ελειινή κατάσταση...)

Final Fantasy VII Remake: Tο original τεράστια λατρεία. Eιδικά γιατί ήταν το πρώτο RPG ever που είχα παίξει στη ζωή μου στο λύκειο. Το λάτρεψα ακόμα περισσότερο εξαιτίας του Crisis Core του PSP. Οι προσδοκίες τεράστιες οπότε για μια σειρά παιχνιδιών που ακολουθώ και λατρεύω μια ζωή. Εχω ακούσει πολύ καλά λόγια πάντως οπότε μεγάλο hype.

Last of Us 2: Κρατώ πολύ μικρό καλάθι για το συγκεκριμένο. Και γιατί το 1ο τελείωσε απογοητευτικά αλλά και για τις ατζέντες που ακούγεται πως εξυπηρετεί.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
νοιώθω λίγο παράξενα που από όλα αυτά που έχει η λίστα το μόνο που με ενδιαφέρει είναι το Everybody Gone to Rapture, το οποίο είναι διαθέσιμο έτσι και αλλιώς.

Μάλλον χάνω το ενδιαφέρον μου για videogames σιγά σιγά, όπου να 'ναι θα αρχίσω πλέξιμο, κηπουρική έχω αρχίσει.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,518
Εντωμεταξύ το Rapture είχα επιχειρήσει να το παίξω προ διετίας νομίζω και μου φάνηκε απελπιστικά αργό και ολότελα πια ξεπερασμένο από τις νεότερες γενιές των walking simulators. Κάποτε σήκωσε το λάβαρο του είδους παρεούλα με το Dear Esther, μα οι καιροί αλλάξαν.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Εντωμεταξύ το Rapture είχα επιχειρήσει να το παίξω προ διετίας νομίζω και μου φάνηκε απελπιστικά αργό και ολότελα πια ξεπερασμένο από τις νεότερες γενιές των walking simulators. Κάποτε σήκωσε το λάβαρο του είδους παρεούλα με το Dear Esther, μα οι καιροί αλλάξαν.
ναι βασικά λόγο το Dear Esther με ψήνει, τώρα το θέμα είναι ότι το Dear Esther το κατέβασα με κρασί μονοκοπανιά σε τέρμα παρακμιακό σούρουπο τότε που το έπαιζα καλλιτέχνης. Τώρα με τους ρυθμούς της ζωής και μην πίνοντας κρασί γιατί δεν μου αρέσει (ούτε τότε μου άρεσε, εξερευνούσα), λίγο δύσκολο να βρω τέτοιες συνθήκες.

Βουρ για πασιέτζα.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,518
Προσυπογράφω. Υπέροχη εμπειρία, ασχέτως προτιμήσεων. Αν πρέπει ντε και σώνει να το ταμπελιάσουμε, παραμένει το κορυφαίο walking simulator όλων των εποχών.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
@nitro912gr Αν δεν το εχεις παιξει προτεινω το What remains of Edith Finch (το ειχε δωσει και το epic)

Προσυπογράφω. Υπέροχη εμπειρία, ασχέτως προτιμήσεων. Αν πρέπει ντε και σώνει να το ταμπελιάσουμε, παραμένει το κορυφαίο walking simulator όλων των εποχών.

Συμφωνώ. Το έπαιξα στο Game Pass, είναι σύντομο αλλά υπέροχο.
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,505
νοιώθω λίγο παράξενα που από όλα αυτά που έχει η λίστα το μόνο που με ενδιαφέρει είναι το Everybody Gone to Rapture, το οποίο είναι διαθέσιμο έτσι και αλλιώς.
Προσωπικά δεν το ήξερα καν, απλά είχα ακουστά το όνομα. Ενδιαφέρον φαίνεται όντως. Kαι το Returnal μακάρι να βγει, το ξέχασα να το αναφέρω:cool:
 
Top Bottom