What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Έρχονται και άλλα Playstation games σε PC

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,217
Μήπως μας τρόλαρε η Sony και ονόμασε το Spider-man Sackboy στη λίστα; :D
 

Havanezos

Death Knight
Joined
Aug 3, 2013
Messages
2,522
Κάπου πήρε το μάτι μου ότι σκέφτεται να φτιάξει και δικό της launcher!
 

Sephir

Beyond Within
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,505
Λογικά ισχύει και ομολογουμένως δεν μου αρέσει και πολύ η ιδέα (νισάφι πια με τους launchers). Ελπίζω τουλάχιστον να μην κυκλοφορεί τους τίτλους της αποκλειστικά στο launcher της, αλλά (στη χειρότερη) να υιοθετήσει μια λειτουργία αντίστοιχη των Xbox Games (Steam δλδ με σύνδεση με το Playstation Network).
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,217
Κάπου πήρε το μάτι μου ότι σκέφτεται να φτιάξει και δικό της launcher!

Βρέθηκαν κάποιες σχετικές αναφορές σε data mining του Spider-man αλλά όχι κάτι περισσότερο για την ώρα. Θα φανεί με το πρώτο GaaS game της Sony, η λογική λέει ότι θα θέλουν να έχουν κάποιου είδους διασύνδεση ώστε να αυξήσουν τους monthly active users του PSN. Προσωπικά θα προτιμούσα in-game integration αντί για έναν ακόμα περιττό σε τελική ανάλυση launcher.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Αυτο που ειπε ο Sephir εχει νοημα.

Μεχρι τωρα εχουμε δει single player παιχνιδια στα PC. Οταν θα αρχισουν να βγαινουν multi (ειτε pvp ειτε co-op ειτε ο,τι αλλο) καπως θα πρεπει να δεθει το PC κοινο στο PlayStation Network για matchmaking/cross play με ps κλπ.

Ενδιαφερον θα εχει αν η Sony θα χρεωσει τις υπηρεσιες της στο PSN με τον ιδιο τροπο που χρεωνει τις κονσολες.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,217
Ενδιαφερον θα εχει αν η Sony θα χρεωσει τις υπηρεσιες της στο PSN με τον ιδιο τροπο που χρεωνει τις κονσολες.

Δύσκολο το βλέπω, ίσως μόνο αν συνδυαστεί με πρόσβαση σε games σε στυλ PS Plus premium/extra.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Δύσκολο το βλέπω, ίσως μόνο αν συνδυαστεί με πρόσβαση σε games σε στυλ PS Plus premium/extra.

Ετσι γινεται στο ps5. Αγοραζεις το παιχνιδι και αν θες να παιξεις multiplayer πληρωνεις online συνδρομη που σου δινει και καποια εξτρα παιχνιδια. Χωρις αυτη τη συνδρομη εχεις προσβαση μονο στο single player.

Δεν ξερω αν βγει multiplayer PlayStation PC game πως οι PC παικτες θα μπορουν να παιξουν μονο αγοραζοντας τον τιτλο και κανενα αλλο φεσι ουσιαστικα για τους PlayStation servers, οπως συμβαινει στις κονσολες. Θα ειναι διαφορετικη αντιμετωπιση στα δυο group παικτων.

Οπως επισης στεκει να απεμπλακει η Sony απο τη Valve/Steam αφου εχει τις υποδομες και το brand name να σταθει μονη της, δεν χρειαζεται να πληρωνει 30% των εσοδων της στην Valve. Θα δουμε στο μελλον.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,217
Οπως επισης στεκει να απεμπλακει η Sony απο τη Valve/Steam αφου εχει τις υποδομες και το brand name να σταθει μονη της, δεν χρειαζεται να πληρωνει 30% των εσοδων της στην Valve. Θα δουμε στο μελλον.

Θα έλεγα ότι δεν θεωρώ πιθανό να φύγει η Sony από το Steam, για δύο λόγους. Ο ένας, ότι πολλοί άλλοι το προσπάθησαν και κανείς δεν πέτυχε, ο δεύτερος ότι λογικά η Valve πρέπει να έχει ειδικές συμφωνίες με τους μεγάλους publishers. Μου φαίνεται δύσκολο εταιρίες όπως οι Microsoft και Sony να πληρώνουν το πλήρες 20-30%.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Θα έλεγα ότι δεν θεωρώ πιθανό να φύγει η Sony από το Steam, για δύο λόγους. Ο ένας, ότι πολλοί άλλοι το προσπάθησαν και κανείς δεν πέτυχε,

Ισχυει, οπως επισης ισχυει πως στο παρελθον υπηρχαν περισσοτερες εταιριες με δικο τους hardware, σημερα ειναι μονο 3 και η Sony ειναι στους δυνατους. Η Bethesda και η Blizzard φυγανε απο το steam, χωρις να εχουν την εμβελεια της Sony. Το οτι ξαναγυρνανε εχει να κανει με την αλλαγη ιδιοκτησιας.

ο δεύτερος ότι λογικά η Valve πρέπει να έχει ειδικές συμφωνίες με τους μεγάλους publishers. Μου φαίνεται δύσκολο εταιρίες όπως οι Microsoft και Sony να πληρώνουν το πλήρες 20-30%.

Αυτο δεν προκυπτει απο καπου. Δεν ειναι κατι γνωστο, ουτε απο τα διαφορα δικαστικα εγγραφα που βγηκαν στη φορα. Προσφατα κυκλοφορησε πως η ps4 γενια πουλησε τις διπλες κονσολες απο οτι το xbox one. Δε θα μου εκανε εντυπωση η MS. να πονταρει στη Valve για να αυξησει το μεριδιο του κοινου της. Κυκλοφορωντας τα in-house games της ιδια μερα PC -κονσολες δειχνει πως στηριζεται περισσοτερο στο PC κοινο απο τη Sony. Η δευτερη απο την αλλη προς το παρον εχει 3-4 χρονια delay στις κυκλοφοριες. Εχει ηδη γραψει πωλησεις στα παιχνιδια της και τωρα παει για το εξτραδακι, προωθωντας παραλληλα τα sequels των παιχνιδιων της.

Προσωπικα θα ηθελα εναν launcher για ολα κι αν γινοτανε να υπηρχε επιλογη οπως το gog να επαιζα τα single player και ανευ launcher. Επισης θα ηθελα το Battle.net να εγκαταλειφθει εντελως και να ενσωματωθει ειτε στο steam ειτε στο xbox app. Α και η EA να σταματησει να εχει δυο launchers.
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,202
multiplayer επί πληρωμή δεν ξέρω αν θα το φάνε οι pc gamers, αλλά εδώ έφαγαν το DLC στολή αλόγου ξέρω εγώ...
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
multiplayer επί πληρωμή δεν ξέρω αν θα το φάνε οι pc gamers, αλλά εδώ έφαγαν το DLC στολή αλόγου ξέρω εγώ...

Το σκεφτομαι μονο και μονο για την ισοτητα με τους κονσολαδες.

Πχ βγαινει το Destiny 3 by Sony.
Δυσκολο να πει, λοιπον στο ps5 70 ευρω και 5€/μηνα συνδρομη (σημερινη κατασταση) ενω στα PC 50 ευρω και τιποτα αλλο γιατι ειστε καλα παιδια.

Σημερα να μεν στις κονσολες παιρνεις και κανα game δωρο το μηνα με τα ps+ extra πως τα λεει, ομως αν δεν εχει συνδρομη, το multi ειναι unplayble.
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,217
Ισχυει, οπως επισης ισχυει πως στο παρελθον υπηρχαν περισσοτερες εταιριες με δικο τους hardware, σημερα ειναι μονο 3 και η Sony ειναι στους δυνατους. Η Bethesda και η Blizzard φυγανε απο το steam, χωρις να εχουν την εμβελεια της Sony. Το οτι ξαναγυρνανε εχει να κανει με την αλλαγη ιδιοκτησιας.



Αυτο δεν προκυπτει απο καπου. Δεν ειναι κατι γνωστο, ουτε απο τα διαφορα δικαστικα εγγραφα που βγηκαν στη φορα. Προσφατα κυκλοφορησε πως η ps4 γενια πουλησε τις διπλες κονσολες απο οτι το xbox one. Δε θα μου εκανε εντυπωση η MS. να πονταρει στη Valve για να αυξησει το μεριδιο του κοινου της. Κυκλοφορωντας τα in-house games της ιδια μερα PC -κονσολες δειχνει πως στηριζεται περισσοτερο στο PC κοινο απο τη Sony. Η δευτερη απο την αλλη προς το παρον εχει 3-4 χρονια delay στις κυκλοφοριες. Εχει ηδη γραψει πωλησεις στα παιχνιδια της και τωρα παει για το εξτραδακι, προωθωντας παραλληλα τα sequels των παιχνιδιων της.

Προσωπικα θα ηθελα εναν launcher για ολα κι αν γινοτανε να υπηρχε επιλογη οπως το gog να επαιζα τα single player και ανευ launcer. Επισης θα ηθελα το Battle.net να εγκαταλειφθει εντελως και να ενσωματωθει ειτε στο steam ειτε στο xbox app. Α και η EA να σταματησει να εχει δυο launcers.

Η Bethesda είχε γυρίσει πριν την αλλαγή ιδιοκτησίας, η απουσία της ήταν πολύ μικρή χρονικά. Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω πως μόνο τα Rage 2 και Fallout 76 πρόλαβαν να κυκλοφορήσουν εκεί πριν ανακρούσει πρύμναν η εταιρία.

Για τα ποσοστά της Valve όντως δεν έχει βγει κάτι επίσημα. Το επόμενο διάστημα υπάρχουν αγωγές κατά της Valve (π.χ. από Wolfire) που μπορεί να μας δώσουν περισσότερες λεπτομέρειες. Η αίσθηση ότι ίσως οι μεγάλοι να έχουν διαφορετικές συμφωνίες είναι καθαρά δική μου χωρίς να έχω πληροφορίες σχετικά.

Η συζήτηση για το κίνητρο της Sony είναι πολύ ενδιαφέρουσα και έχω ακούσει πολλές διαφορετικές απόψεις. Σαφώς το εξτραδάκι που αναφέρεις είναι μεγάλο κίνητρο, ωστόσο πιστεύω ότι υπάρχει και κάτι επιπλέον. Νομίζω ότι η Sony και η Microsoft ετοιμάζονται παράλληλα για την post-console αγορά που δεν θα μπορεί με πλέον να βασιστείς στο hardware lock-in για να κρατήσεις τους πελάτες σου.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Η συζήτηση για το κίνητρο της Sony είναι πολύ ενδιαφέρουσα και έχω ακούσει πολλές διαφορετικές απόψεις. Σαφώς το εξτραδάκι που αναφέρεις είναι μεγάλο κίνητρο, ωστόσο πιστεύω ότι υπάρχει και κάτι επιπλέον. Νομίζω ότι η Sony και η Microsoft ετοιμάζονται παράλληλα για την post-console αγορά που δεν θα μπορεί με πλέον να βασιστείς στο hardware lock-in για να κρατήσεις τους πελάτες σου.

Ισως το πλανο για post-consoles να επισπευθηκε με την ελλειψη που αντιμετωπιζουν οι 2 εταιριες σε hardware parts. Τοσο καιρο χανουν πωλησεις πρακτικα. Θα δουμε, παντως τοσο καιρο φαγαμε τα exclusives και τωρα φαινεται να αφηνουν πισω αυτη την στρατηγικη, κατι που ειναι καλο απο ολες τις αποψεις.
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,178
Δεν ξερω αν βγει multiplayer PlayStation PC game πως οι PC παικτες θα μπορουν να παιξουν μονο αγοραζοντας τον τιτλο και κανενα αλλο φεσι ουσιαστικα για τους PlayStation servers, οπως συμβαινει στις κονσολες. Θα ειναι διαφορετικη αντιμετωπιση στα δυο group παικτων.
Δε νομίζω να κάνει κάτι διαφορετικό απ' ότι γίνεται ήδη σε όλα τα multi cross- platform παιχνίδια που υπάρχουν. Οι PC players παίζουν τζάμπα και οι PS players πληρώνουν το PS plus. Βλέπε Call of Duty Warzone, Destiny 2 κτλ.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Δε νομίζω να κάνει κάτι διαφορετικό απ' ότι γίνεται ήδη σε όλα τα multi cross- platform παιχνίδια που υπάρχουν. Οι PC players παίζουν τζάμπα και οι PS players πληρώνουν το PS plus. Βλέπε Call of Duty Warzone, Destiny 2 κτλ.

Σύμφωνοι, όμως τα παραδείγματα που αναφέρεις είνα 3rd-party games. Κανένα από αυτά δεν είναι από τη Sony ούτε χρησιμοποιεί PS Network για το PC κοινό.
 
Top Bottom