What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

ReShade

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,394
Τι καταπληκτικό πραγματάκι είναι αυτό το ReShade ρε εσείς; Το είχα ακουστά αλλά κάθισα και ασχολήθηκα να δω τι κάνει τώρα τελευταία που έψαχνα τρόπους να βάλω ΑΑ στο NFS HP 2010.
Το τέλειο είναι ότι μπορεί να περάσει μέχρι και ambient occlusion σε παλιότερα παιχνίδια ή αλλιώς "σκιές υπό σκιά" κάτι που μου ξίνιζε στα παλιότερα παιχνίδια έχοντας πλέον καλομάθει.

Δείτε πχ NFS HP 2010 χωρίς και με reshade

NFS11-2021-12-20-22-27-23.jpgNFS11-2021-12-20-22-27-30.jpg
δεν έχω βάλει AO εδώ καν

και Black Mesa χωρίς και με reshade
20211229162736_1.jpg
20211229162552_1.jpg
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,345
Ωραίο φαίνεται! Υπάρχουν καθόλου θέματα απόδοσης ή συμβατότητας;
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,423
Υπάρχουν καθόλου θέματα απόδοσης ή συμβατότητας;

To ReShade είναι ελβετικός σουγίας, οπότε εξαρτάται τι θα του ζητήσεις να κάνει. Άλλο μια αλλαγή χρωματικής παλέτας (το Mafia III ανεβαίνει τρεις κατηγορίες στο immersion με μια παλέτα της προκοπής, γιατί η μανίσια είναι gtp), άλλο ψαγμένες τεχνικές antialiasing και άλλο software raytracing (ναι, και από αυτό έχει, αλλά μην ρωτάς για απόδοση).
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,394
Ωραίο φαίνεται! Υπάρχουν καθόλου θέματα απόδοσης ή συμβατότητας;
Συμβατότητας δεν έχω πετύχει κάτι στα 3-4 παιχνίδια που έχω δοκιμάσει και δεδομένου ότι όλα τους είναι αρκετά παλιά ούτε η απόδοση φαίνεται να επηρεάζεται.
Τουλάχιστον με τα 2-3 πραγματάκια που ενεργοποιώ εγώ, όπως το AMD CAS, FxAA, MXAO (ambient occlusion).

Δεν το έχω δουλέψει πολύ, αλλά έτυχε αυτές τις μέρες να παίζω τα παραπάνω 2 παιχνίδια που ωφελήθηκαν πάρα πολύ, ειδικά το NFS που δεν έχει καθόλου ΑΑ. Δεδομένου ότι ειδικά το ΜΧΑΟ είναι κάτι που βοηθάει στην αληθοφάνεια πάρα πολύ και πλέον που καλομάθαμε δεν ξεμαθαίνουμε, με βλέπω να το χρησιμοποιώ τακτικά για παλιότερα παιχνίδια. (πχ δες στην φώτο του Black Mesa, τον κάδο σκουπιδιών και την συρταριέρα πίσω από τον επιστήμονα στο γραφείο, χωρίς AO φαίνεται σαν να μην πατάει στο πάτωμα. Και εδώ δεν είναι πολύ έντονο βέβαια, αλλού βγάζει μάτι η έλλειψη (άλλο που παλιά δεν τα προσέχαμε αυτά.)
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,532
το χω φορεσει κι εγω στο κριμ των (grim dawn, για τους μη γλωσομαθεις συφορουμιτες), που ειχε κατι που μ ενοχλουσε στα βανιλα γραφικα. το φερε μια χαρα στα μετρα μου.
ενταξει, υπαρχουν καποιες επιλογες πιο βαριες στην αποδοση του κειμ, αλλά εξαρταται απ το κειμ και τις επιλογες (εχει κατι εξεζητημενες και διασκεδαστικες, οπως ποστεράιζ, σκετς κλπ, αλλά αυτες ειναι περισοτερο για να περασεις την ωρα και να χαβαλεδιασεις).

οπως λεει κι ο νιτρος, με τις 4-5 βασικες, μπορεις ν αλλαξεις απο αρκετα εως πολυ την εμπειρια σου.
χειρομαλαχτης σηλ οφ απρούβαλ γκιβεν.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Μιας και έχουμε νήμα για το ReShade συγκεντρώνω εδώ μέσω quotes κάποιες ρυθμήσεις που αναφέρθηκαν στο "Τι Παίζετε". Εκεί θα χαθούν αμέσως.

Για reshade πάρτε τα δικά μου:
Από αυτό βάζω μόνο το ambient occlusion (MXAO):

και από αυτά βάζω μόνο CAS και FXAA έχει και CRT FX δηλαδή scanlines

δεν μπλέκουν με παλέτες αυτά τα εφεδάκια που λέω, κάνουν μόνο 2-3 πράγματα.

CAS για sharpening (αν δεν δουλεύει το radeon settings)
FXAA για antialiasing (αν δεν δουλεύει το radeon settings)
και MXAO για ambient occlusion (σκιές που δημιουργούνται μέσα στις σκιές το γνωστό σε όλους μας RT, ναι είχαμε και στο χωριό μας RT... κοροϊδία)


Λοιπον αυτο το guide ακολουθησα για mods, χωρις να εχω αυτα που λεει στα "cheating" session:


Πιο αναλυτικα:
  • Για το reshade μπορεις να δεις τις εικονες εδω (μου αρεσει που αφαιρει αυτη την "θολουρα" που εχει το original):
  • Για linux χρησιμοποιησα το reshade-linux που το βρισκεις εδω
  • mod που φτιαχνει το κλειδωμα μερικων cutscenes στα 30fps, με αυτο παιζουν πιο ομαλα
  • ενα που φτιαχνει τη φωτια τη νυχτα
  • αυτοματες ρυθμισεις για τα γραφικα βασει του rig σου
  • First person herb picking (πιστεψτε με χρειαζεται αν θες να μαζευεις βοτανα)
  • τελος, sorted inventory γιατι το οριτζιναλ ειναι μπορντελο
αγνοησα το helmet, αν μελλοντικα δε μου αρεσει το οριτζιναλ ισως το δοκιμασω
 
Top Bottom