What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,317
To computing power που υποστηρίζει το δίκτυο παράγεται από εξαιρετικά εξειδικευμένο εξοπλισμό, που δεν θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί σε τίποτα άλλο. Δηλαδή αν δεν υπήρχε το incetivazation model του δικτύου δεν θα υπήρχαν και τα ASIC(application specific integrated circuit) που παράγουν το computing power.

Αν κάποιος πιστεύει ότι η ανθρωπότητα χρειάζεται την κατανάλωση πόρων του χρηματοοικονομικού μας συστήματος σε αντίθεση με την κατανάλωση πόρων του Bitcoin network... Δεκτών, πάσο.

Το δίκτυο δεν εξασφαλίζει τίποτα λιγότερο και τίποτα περισσότερο από την ελευθερία.

και όχι δεν μιλάμε μόνο για ελευθερία διακίνησης χρήματος. Ελεύθερη διακίνηση ιδεών, ελεύθερη διακυβέρνηση και πολλά άλλα που προκύπτουν από τις προεκτάσεις τις τεχνολογίας.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
To computing power που υποστηρίζει το δίκτυο παράγεται από εξαιρετικά εξειδικευμένο εξοπλισμό, που δεν θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί σε τίποτα άλλο. Δηλαδή αν δεν υπήρχε το incetivazation model του δικτύου δεν θα υπήρχαν και τα ASIC(application specific integrated circuit) που παράγουν το computing power.

Αν κάποιος πιστεύει ότι η ανθρωπότητα χρειάζεται την κατανάλωση πόρων του χρηματοοικονομικού μας συστήματος σε αντίθεση με την κατανάλωση πόρων του Bitcoin network... Δεκτών, πάσο.

Το δίκτυο δεν εξασφαλίζει τίποτα λιγότερο και τίποτα περισσότερο από την ελευθερία.

και όχι δεν μιλάμε μόνο για ελευθερία διακίνησης χρήματος. Ελεύθερη διακίνηση ιδεών, ελεύθερη διακυβέρνηση και πολλά άλλα που προκύπτουν από τις προεκτάσεις τις τεχνολογίας.
Ναι σωστά υπάρχουν τα asics αλλά γιατί δεν έχουν περάσει όλοι εκεί και ακόμα τσιμπάνε κάρτες γραφικών που είναι πιο ενεργοβόρες;
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,317
Ναι σωστά υπάρχουν τα asics αλλά γιατί δεν έχουν περάσει όλοι εκεί και ακόμα τσιμπάνε κάρτες γραφικών που είναι πιο ενεργοβόρες;


Είναι διάφοροι οι λόγοι, ο πιο τραντακτός είναι ότι επειδή στο Bitcoin network υπάρχουν ήδη τεράστιες υποδομές, αν ένα proof of work project προσπαθούσε να ξεκινήσει miniing στον ίδιο αλγόριθμο με το Bitcoin (SHA-256) θα ήταν εξαιρετικά επισφαλές να δεκτεί 51% attack και να καταρρεύσει.

Γεγονός που πλέων ισχύει και για πολλά GPU mined projects μιας και εκεί πλέων υπάρχουν μεγάλες υποδομές. Γι αυτό η τραγική πλειοψηφία των project που βγαίνουν πλέων είναι Proof of stake.

Πάντως ακόμα και μεγάλα PoW projects πέρα από το Ethereum που κάνει την αμφιλεγόμενη κίνηση που κάνει, όπως το Monero έχουν περάσει σε CPU mining. Γενικά υπάρχει μια φυσική τάση απομάκρυνσης από το GPU mining, για το λόγο που ανέφερα πιο πάνω,


(δεν είναι πιο ενεργοβόρες έιναι πολύ λιγότερο αποδοτικές για αυτή τη δουλειά)
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000

Omni, a non-fungible token (NFT) money market platform, was drained of about 1,300 ETH ($1.43 million) in a flash loan reentrancy attack on Sunday, according to PeckShield. Omni allows users to stake their NFTs, usually from popular collections like Bored Ape Yacht Club, to receive tokens like ether (ETH). Omni, a non-fungible token (NFT) money market platform, was drained of about 1,300 ETH ($1.43 million) in a flash loan reentrancy attack on Sunday, according to PeckShield. Omni allows users to stake their NFTs, usually from popular collections like Bored Ape Yacht Club, to receive tokens like ether (ETH).


🤡

The NFT money market platform said that it has paused the protocol pending a complete investigation. Data from Etherscan shows the exploiter has already laundered the funds via Tornado Cash, a coin mixing service for private transactions on Ethereum.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000



Fuelled by hype and hysteria, the market in bitcoin and other cryptocurrencies went from an obscure niche to a $3tn industry.
Then the house of cards collapsed





There are eight stages of crypto-crash grief.

  • Shock. “I couldn’t eat or sleep for two nights,” says Alla Driksne, a 34-year-old chef from London. “I got sick from the stress.” She has lost her life savings – a six-figure sum – in the Celsius freeze.

  • Denial. “I always thought the next project would bring me back up again and I’d cash out before it crashed,” says Roy. “In the next cycle, I’m going to try. In the next cycle, I’m going to do it again.” A part of him still believes this is possible.

  • Anger. Alex Koh, a 41-year-old engineer and personal finance YouTuber from Glasgow, directs his towards Do Kwon, the South Korean entrepreneur who founded terra/luna. Koh says he lost enough to buy a four-bedroom house in London. Kwon has been accused of fraud by five investors based in South Korea; he is being investigated there by a financial crimes unit and in the US by the Securities and Exchange Commission.

  • Bargaining. Vahid, a 31-year-old from London, has used Twitter to plead for his money with Alex Mashinsky, the founder of Celsius. Vahid’s life savings, more than £50,000 in cryptocurrency, is locked in his Celsius account. Vahid had planned to use the money to start a business or buy a house. For support, he spends his time on conference calls with other Celsius victims; I listen in to one. “I know anything short of getting your native token [initial investment] back is unacceptable,” says one investor, with desperation in his voice. “But would you rather get back 10%, or 20%, or 34%, you know? Now, I’m hoping it’s not a complete loss.”

  • Depression. “I thought I’d be able to retire early,” says Koh. “But it’s all gone down the drain. I’ve never cried so much in my life.”

  • Acceptance and hope. “I worked my ass off doing 16-hour days for six years to earn this money,” says Driksne. “This is hard-earned money. That’s what hurts the most. I lost six years of hard work. But I am trying to stay positive. I’ll make it back again.”

  • Shame. Vahid hasn’t told anyone he has lost his life savings. “I don’t want people turning around to me, saying: you should have taken your money out last year,” he says. I ask him if he is embarrassed. “Of course,” he responds.

  • Processing. “I hope that I can show that I am willing to learn and accept my mistakes,” says Koh. “If I rebound from this, perhaps I can be an inspiration to people elsewhere around the world – or my kids, at least.”
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,317
Μόνο στα crypto είναι αυτά τα στάδια;;; ή αντιγράφουν το framework της ψυχολογίας της αγοράς και αναφέρουν μόνο τα crypto;;;

1657641094546.png

1657641149926.png

1657641167787.png

Οι αγορές είναι mean reverting mechanisms....


Δεν θα ήταν προπαγάνδα αυτό που πόσταρίστηκε αν προσπαθούσε να δώσει πληροφορία αντί να φοβίσει.. Νομίζω ότι το καταλαβαίνει και ένα πεντάχρονο αυτο. Δυστηχώς όπως έχω ματαξαναπεί αυτά τα άρθρα απευθύνονται στο FOMO/FUD crowds... Αν κάποιος θέλει να είναι σε θέση να κρίνει πρέπει να καταφέρει να δει πέρα από το συναίσθημα. Και αυτό το καταφέρνεις με σωστή πληροφορία.


Εδιτ: Σκεφτείτε και το άλλο. Στα χρηματιστήρια την πατάει νομοτελιακά ο απλός κοσμάκης... γιατί;;;

Σε όλες τις αγορές όταν κάτι φθηνύνει λέμε ότι είναι σε έκπτωση και αυξάνεται η ζήτηση. Και όταν κάτι ακριβαίνει το αντίθετο. Σε όλα τα χρηματιστηριακά προϊόντα ο κόσμος δρα με τον αντίθετο τρόπο. όταν κάτι πέφτει η τιμή του το φοβάται(FUD), και όταν ανεβαίνει φοβάται να μην χάσει το κέρδος(FOMO). Πρέπει κανείς να λειτουργεί με την λογική, όπως λειτουργούμε και σε όλες τις άλλες περιπτώσεις...

Αυτοί που βγάζουμε λεφτά στα markets δεν λειτουργούμε με το συναίσθημα αλλά με την λογική.
 
Last edited:

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Μόνο στα crypto είναι αυτά τα στάδια;;; ή αντιγράφουν το framework της ψυχολογίας της αγοράς και αναφέρουν μόνο τα crypto;;;

View attachment 3741

View attachment 3742

View attachment 3743

Οι αγορές είναι mean reverting mechanisms....


Δεν θα ήταν προπαγάνδα αυτό που πόσταρίστηκε αν προσπαθούσε να δώσει πληροφορία αντί να φοβίσει.. Νομίζω ότι το καταλαβαίνει και ένα πεντάχρονο αυτο. Δυστηχώς όπως έχω ματαξαναπεί αυτά τα άρθρα απευθύνονται στο FOMO/FUD crowds... Αν κάποιος θέλει να είναι σε θέση να κρίνει πρέπει να καταφέρει να δει πέρα από το συναίσθημα. Και αυτό το καταφέρνεις με σωστή πληροφορία.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,317


Αυτές τις προβλέψεις έκανες και το 2020.... Παίζει να έιχες βάλει και το ίδιο video meme...

Θα μαζέψω όλες τις εμπεριστατωμένες απόψεις σου και θα τις βάλω στο Bitcoin chart. Μπορεί να είσαι καλός bottoming indicator τελικά.


Αντι να πατάς σα χαζός disagree προσπάθησε να μου πεις που διαφωνείς... για να μην είσαι low efford troll δηλαδή...
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,317
Θα στο κάνω πιο εύκολο. Αντί να σε πληρώνουν για να χαλάς το κλίμα online, αν καταφέρεις να σχηματίσεις ένα καλό επιχείρημα θα σου δώσω κάτι για τον κόπο σου.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Διαφωνω στη ριζα του θεματος.
Συγκρινεις τη πραγματικη οικονομια με μια φουσκα.

Οπως και να'χει, ο σκοπος των posts μου δεν ειναι να κανω συζητηση μαζι σου, αλλα να καταγραφω τις (σχεδον) καθημερινες μουφιες των κρυπτονομισματων/του μπλοκτσεηνογκειμιγκ/των NFT/των DAO/ του DEFI και γενικα ολης της σαβουρας που πανε να μας περασουν με το web3, μενοντας πιστος στον τιτλο του θρεντ "NFT's : Απατη Ολκης η Τολμηρη κατι-κατι"
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,317
Ποια είναι η ρίζα;; έλα προσπάθησε είσαι κοντά στο 5€
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,317
Τι έγινε πρέπει να έχω όνομα πτηνού για να δεχτείς τα λεφτά μου; ε;
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,380
Παιδιά αν συνεχιστεί αυτό το κλίμα θα πρέπει να παρέμβουμε. Είτε θέλετε να συζητήσετε μεταξύ σας είτε να εκθέσει ο καθένας τις πληροφορίες και τις απόψεις του, κάντε το χωρίς προσωπικές επιθέσεις. Αυτή είναι η δεύτερη και τελευταία σχετική επισήμανση πριν αναγκαστούμε να προχωρήσουμε σε ενέργειες που δεν θέλουμε.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,317
Έχεις απόλυτο δίκιο και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν έχω φάει ακόμα το μπαν που μου αρμόζει.


Επειδή είμαι κακός που του επιτίθεμαι προσωπικά 😐
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,664
O Θαξλσίλια είναι μαύρος δράκος, chaotic evil με τ-οξυ-κό breath weapon. He can take it.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,273
Τι έγινε πρέπει να έχω όνομα πτηνού για να δεχτείς τα λεφτά μου; ε;
Δώστα σε μένα. Κάνε μου ντελίβερι μια ΠΙΤΣΑ ΜΑΝΧΑΤΑΝ με γέμιση ΠΡΟΒΑΤΙΝΑΣ από το ΑΜΕΡΙΚΑΝ ΠΙΤΣΑ της ΛΑΜΙΑΣ.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,317
1657713602982.png
Από φετινή παρουσίαση στο Davos.

ECB report on Climate risk+crypto, stablecoins, DeFi:






ΥΓ Sry που έχω γίνει τοξικός μλκας εδώ μέσα, αλλά δεν είμαι δύσκολος αν κάποιος θέλει να με τριγκάρει στα ιντερνετς, ειδικά για κάτι για το οποίο έχω ματώσει. Θα ξαναπώ ότι αν γινόταν συζήτηση και όχι τρόλινγκ θα ήταν καλύτερο το κλίμα από πλευράς μου...
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,664
Με την πρώτη φωτογραφία γέλασα λίγο.

"... banks setting up the gold-standard of compliance practices" ενώ ταυτόχρονα από κάτω JP Morgan, Goldmann Sachs.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,546
εννοειται οφτοπικ, (αφου δεν καταλαβαινω και δεν θελω να καταλαβαινω γρι), μια περισοτερο ανθρωπολογικη παρατηρηση εχω να καμω, αλλά δεν χωρατευω, σοβαρα ομιλω:

ειναι σιγουρα φετινη η φωτο?
δηλαδη αυτο το pied de poule σχεδιο που φοραει η κοπελια και κυριως το καρο σακακι του κυριου, και τα κουρεματα, περισοτερο δ.υ. της δεκαετιας 80 - 90, στο υπουργειο εσωτερικων μου θυμιζουν.

εξαφανιζομαι. συνεχιστε την ευγενη και γλυκομιλητη άμιλλα.
 
Top Bottom