What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

SHREDDER ΠΑΡΕ SSD. ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΑ ΛΑΘΗ

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
M2 πάντως ρεαλιστικά, στο gaming ΑΚΟΜΑ δεν έχει εφαρμογή καμία, βλέπεις όφελος μόνο αν τρέχεις server/database management. Αλλά στο μέλλον ναι, θα αντικαταστήσει τους τωρινούς SATA III SSD's.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
<blockquote><br>M2 πάντως ρεαλιστικά, στο gaming ΑΚΟΜΑ δεν έχει εφαρμογή καμία, βλέπεις όφελος μόνο αν τρέχεις server/database management. Αλλά στο μέλλον ναι, θα αντικαταστήσει τους τωρινούς SATA III SSD&#039;s.<br></blockquote><br><br>έχει τσεκαριστεί αυτό;<br><br>https://www.youtube.com/watch?v=ecCA0gx_eZk" class="bbcode_url">Ναι, φαίνεται πως ισχύει.<br><br>Edit : γιατί όμως;
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Είναι σχετικά απλή η απάντηση. Όσο οι κονσόλες "φοράνε" HDD, κανένας developer δεν θα ασχοληθεί με SSD optimization των χρόνων φόρτωσης, υπερβολικά πολλή δουλειά για υπερβολικά μικρό κοινό. Σε πέντε χρόνια (χαόα) ίσως.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,437
Υπάρχει και η άλλη, σχεδόν ανάποδη, παράμετρος, ο τύπος διάλεξε έναν από τους πιο τεχνικά optimized τίτλους ever για το test του, παίζει και σε σκληρό δίσκο το ίδιο γρήγορα να φόρτωνε. Βάλε άλλα 5-6 παιχνίδια και μάλιστα βαριά, να δούμε τι γίνεται.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,440
Παίδες, για την πλειοψηφία του κόσμου, ένας SATA SSD είναι υπεραρκετός. Τώρα σε Workstations και Servers, έχει νόημα να δώσεις λεφτά για NVMe/PCIe Drive, ειδικά αν το βλέπει απευθείας η CPU.<br><br>Το Quality of Life του αστραπιαίου φορτώματος το έχουμε με τους SATA SSDs, Φυσικά, και εκεί, υπάρχουν διαφορές από μοντέλο σε μοντέλο, αλλά ακόμα και ο πιο αργός SSD πρέπει να γλεντάει HDD για πλάκα. Οι SSHD, ειδικά κάποια μοντέλα με ταχύτητα περιστροφής 7200 RPM, είναι μια ενδιάμεση λύση, με τις ανάλογες επιδόσεις.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,352
Αν δεν υπάρχει καμία διαφορά στο gaming γιατί εγώ δεν έχω δει τι χρώμα είναι το loading screen στο southpark; <br><br>Δεν έχω κάτσει να μετρήσω πέραν των κλασσικών benchmarks, όπου εκεί φαίνεται η διαφορά ξεκάθαρα όπως και στο χρόνο που φορτώνουν τα windows αλλά μιας και το αναφέρουμε θα είχε ένα ενδιαφέρον. Όταν βρω λίγο χρόνο και όρεξη.. <br><br><br>Edit:<br>https://www.youtube.com/watch?v=p0u2jbvmX_8<br><br>Με ένα γρήγορο ψάξιμο.. στο 5:20 έχει τα benchies, στο 6:55 windows load και στο 7:33 φορτώνει ένα COD.. μπεσάιντ χιζ πόιν τ  :silly:
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Ανά περιπτώσεις, πιστεύω ότι υπάρχει διαφορά. Προφανώς δεν θα ισχύει για όλα τα games, αλλά δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν κάποια που ωφελούνται από τέτοιες ταχύτητες.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,678
Shredder πήγαινε στο χρόνο που σου λέει ο ccwr και μετά άκου τις συγκρίσεις μεταξύ των SSD και των WD HDD (ίδιο ακριβώς με αυτόν που θέλεις να πάρεις εσύ). Για να σε βοηθήσω.<br><br><blockquote><br><span style="font-size:36pt">στο 6:55 windows load</span><br></blockquote><br><br><blockquote><br><span style="font-size:36pt">στο 7:33 φορτώνει ένα COD</span><br></blockquote>
 

grmadness

Death Knight
Approval of the Admiral
Joined
Apr 3, 2013
Messages
4,952
Οκ, κατανοώ την ζήλεια σας για το uber σύστημα του Σρέδδερ αλλά μια ερώτηση. Τι χρώμα θα είναι ο HDD; Κάνει διαφορά όσο να πεις.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
XAXAXAXA ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΕΣ ΣΡΕΝΤΕΡ <br><br>http://www.guru3d.com/news-story/seagate-20tb-drives-in-2019-and-40tb-or-higher-by-2023.html<br><br>ΟΠΟΤΕ ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΠΑΡΩ 2 SEAGATE ΣΤΑ 7.200 RPM 128 MB CACHE 80 ΕΥΡΩ
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
&#039;Πιτάφγιο και μόνο που θα τον αγοράσεις το 2019 είναι ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ καλύτερος απ&#039; οτιδήποτε κυκλοφορεί στην αγορά το 2017.<br><br>Καλά, τεχνικός στο Πλαίσιο ούτε δυο μήνες δεν έχεις κάνει;! Και μιλάς;!
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,428
Αποφασισα να παρω seagate 256 mb cache στα 100 ευρω. Και οχι WD GOLD 128 MB CACHE στα 180 ευρω.  Ειναι πιιο φθηνοι και καλυτεροι οι seagate.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
<blockquote><br>Ειναι πιιο φθηνοι και καλυτεροι οι seagate.<br></blockquote><br><br>Αυτό από που προκύπτει;
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,428
Επειδη εχουν 256 mb cashe αντι για 128 που εχει ο wd gold και κοστιζουν 100 ευρω στο skroutz.  Δεν με νοιαζει που θα εχεις μεγαλυτερο σκληρο δισκο απο εμενα. Το καλο ειναι οτι αντεξε η καρτα γραφικων μεχρι να αλαλαξουν καρτα ολοι οι φιλοι μου και ετσι οταν την αλλαξω θα εχω καλυτερη καρτα απο ολους. Δυστυχως δεν αντεξε η μητρικη και ετσι οταν το 2018 παρει καινουργιο επεξεργαστη ο χοντρος θα εχει καλυτερο απο το δικο μου. Το σχεδιο μου ηταν να περιμενω μεχιρ ολοι οι φιλοι μου να αναβαθμισουν πληρως το pc τους και μετα να το αναβθμισω ολο και εγω για να εχω καλυτερο απο αυτους. Ομως κατι εκαναν οι χελωνες και εκαψαν την μητρικη για να με αναγκασουν να αλλαξω επεξεργασητ και μνημη πριν απο αυτους .
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,437
Εμείς δηλαδή ρε Σρέδερ δεν μετράμε για φίλοι σου  :&#039;( :&#039;( :&#039;(; Γιατί δεν σε νοιάζει αν έχουμε καλύτερο hardware από σένα, ε;<br><br>Αν θέλεις δώσε ένα link με το ακριβές μοντέλο του Seagate σκληρού που έχεις σκοπό να πάρεις να δούμε αν είναι όντως καλύτερος από τον WD Gold. Καλή η cache, αλλά υπάρχουν άλλα τεχνικά χαρακτηριστικά που έχουν μεγαλύτερη σημασία.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,943
Aν είναι να τα σκάσεις χοντρά για μηχανικό δίσκο, πάρε HGST Ultrastar 7K, που είναι τέρατα αξιοπιστίας κι enterprise προδιαγραφών. Ή έστω Deskstar, που είναι σε πιο νορμάλ χρήματα. Και μην πάρεις Seagate, πολύ υψηλό failure rate.
 

f2bnp

Mind-flayer
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,737
<blockquote><br>Επειδη εχουν 256 mb cashe αντι για 128 που εχει ο wd gold και κοστιζουν 100 ευρω στο skroutz.  Δεν με νοιαζει που θα εχεις μεγαλυτερο σκληρο δισκο απο εμενα. Το καλο ειναι οτι αντεξε η καρτα γραφικων μεχρι να αλαλαξουν καρτα ολοι οι φιλοι μου και ετσι οταν την αλλαξω θα εχω καλυτερη καρτα απο ολους. Δυστυχως δεν αντεξε η μητρικη και ετσι οταν το 2018 παρει καινουργιο επεξεργαστη ο χοντρος θα εχει καλυτερο απο το δικο μου. Το σχεδιο μου ηταν να περιμενω μεχιρ ολοι οι φιλοι μου να αναβαθμισουν πληρως το pc τους και μετα να το αναβθμισω ολο και εγω για να εχω καλυτερο απο αυτους. Ομως κατι εκαναν οι χελωνες και εκαψαν την μητρικη για να με αναγκασουν να αλλαξω επεξεργασητ και μνημη πριν απο αυτους . <br></blockquote><br><br>To ξέρεις βέβαια πως οι SSHD, όπως ο Firecuda, έχουν πολύ μεγαλύτερη cache από τους δίσκους που αναφέρεις έτσι; 8GB cache για την ακρίβεια, που είναι και το τμήμα SSD των δίσκων αυτών.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,352
Μπορείς να πάρεις και κανονικό μηχανικό, να πάρεις και SSD και να φτιάξεις όσο cache θέλεις..  :silly:
 
Top Bottom