What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Στάλιν SSD

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Εδώ και καιρό έχω ένα πρόβλημα τόσο με τον SSD των Windows, όσο και με τον SSD του Linux. Δύο ξεχωριστοί δίσκοι, διαφορετικών εταιρειών και με διαφορετικό controller (αν θυμάμαι σωστά).

Όταν υπάρχει μεγάλο φόρτο (πχ patch λίγων ή πολλών GBs σε ένα game, file integrity check, κλπ), ο SSD αρχίζει και γονατίζει σε σημείο που η απόκριση του συστήματος γίνεται αργή έως και μη υπαρκτή (παγώνει όλο το σύστημα και δεν υπάρχει αλληλεπίδραση). Με το να παίξω ένα game που υπάρχει στον SSD, δεν έχω τέτοιο πρόβλημα.

Η μητρική μου (GA P35DS3 rev 2.0) έχει συνολικά 6 SATA II ports, 4 εκ των οποίων (πορτοκαλί) ελέγχονται από controller της Intel (southbridge?) και 2 (μωβ) από έναν της Gigabyte (GSATA τα λέει). Όλοι οι δίσκοι μου (2 SSDs + 2 HDDs) είναι πάνω στης Intel. Οι μωβ είναι άδειες.
Στο Bios είναι επιλεγμένο το AHCI mode. Όταν είχα πρωτοπάρει τον SSD των Windows, είχε μπει σε IDE mode, αλλά διάβαζα τότε ότι ήταν καλύτερο το AHCI (όντως είχα μετρήσει καλύτερες ταχύτητες στο τελευταίο).

Έψαξα λίγο και δεν βρήκα κάτι συγκεκριμένο. Raid δεν έχω κάνει καθόλου. Πριν μπω στη διαδικασία να γυρίσω σε IDE mode και να χάσω σε ταχύτητα, πάει κάπου ο νους σας; Δεν μπορεί να διαχειριστεί τέτοιες ταχύτητες ο αρχαίος controller;

Υ.Γ.1: Λέγοντας "ο SSD", αναφέρομαι και στους δύο μιας και παρουσιάζουν παρόμοια συμπεριφορά.
Υ.Γ.2: Ο linux-ο-SSD είναι φρέσκος (23/09/2020).
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,420
Μπορείς να δοκιμάσεις τους δίσκους σε άλλη μητρική; Ή έστω, στον άλλο Controller;
 
Last edited:

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Σε άλλη μητρική όχι. Στον άλλον controller ναι και θα το δοκιμάσω.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Αν βρεις κάποιο SATA -> USB αντάπτορα, δοκίμασε να συνδέσεις μέσω USB και να μεταφέρεις κάποιο μεγάλο directory tree με πολλά subdirs και μικρά αρχεία, το ίδιο και αν παίζει eSATA. Ώστε να τσεκάρεις αν α) είναι όντως θέμα SATA controller β) είναι θέμα δίσκου.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Κοίτα, δεν ξέρω τι φταίει, πάντως θεωρώ την πιθανότητα να λυθεί το πρόβλημα αλλάζοντας από AHCI στο προϊστορικό IDE, περίπου μηδέν τις εκατό.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
Δεν μας λες και τους δίσκους μην είναι εκεί το θέμα; Θέλω να σου πω στο γραφέιο με τον Evo 850 δεν έχω τέτοια, σπίτι με τον A400 μπουκώνει εύκολα πχ.

Αν βρεις κάποιο SATA -> USB αντάπτορα, δοκίμασε να συνδέσεις μέσω USB και να μεταφέρεις κάποιο μεγάλο directory tree με πολλά subdirs και μικρά αρχεία, το ίδιο και αν παίζει eSATA. Ώστε να τσεκάρεις αν α) είναι όντως θέμα SATA controller β) είναι θέμα δίσκου.
αρκεί να είναι ακριβός USB αντάπτορας γιατί πήρα έναν εγώ και τερματίζει 30/30MΒ/s (των 2,5€ usb 2 :p )
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Αν βρεις κάποιο SATA -> USB αντάπτορα, δοκίμασε να συνδέσεις μέσω USB
Δυστυχώς ένας που έχω (hdd enclosure) βρίσκεται σε καραντίνα στα Γιάννενα :confused:

Δεν μας λες και τους δίσκους μην είναι εκεί το θέμα;
Patriot P210S256G25 (Linux) και Crusial CT250BX100SSD1 (Windows).

Έβαλα τους SSDs στις GSATA. Η ταχύτητα του BX100 έπεσε κάμποσο σύμφωνα με το AS SSD Bench, φαντάζομαι το ίδιο θα ισχύει και με τον Patriot. Είχε ένα patch το Warframe γύρω στα 1.7 GB και δεν παρατήρησα κάποιο σκάλωμα. Θα δοκιμάσω να τον ζορίσω αύριο περισσότερο.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Μάλλον μπουκώνει ο controller της μητρικής.
Δοκίμασε τους ssd στην controller της μητρικής και τους hdd στον gsata. To αντίστροφο δεν ξέρω αν γίνεται γιατί μάλλον οι ssd είναι boot και δεν ξέρω αν αναγνωρίζεται ο gsata πριν μπεις στο λειτουργικό.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Μάλλον μπουκώνει ο controller της μητρικής.
Δοκίμασε τους ssd στην controller της μητρικής και τους hdd στον gsata. To αντίστροφο δεν ξέρω αν γίνεται γιατί μάλλον οι ssd είναι boot και δεν ξέρω αν αναγνωρίζεται ο gsata πριν μπεις στο λειτουργικό.
Γίνεται μιας και αυτό έχω κάνει τώρα.
Θα το τσεκάρω όμως κι αυτό που λες αρχικά.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Όχι, όχι. Είπαμε έχουμε πρόβλημα, αλλά όχι και τόσο μεγάλο :p
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
οι ssd δεν είναι καθόλου κακοί, αλλά μόλις πήγα να τσεκάρω την μητρική διαπίστωσα ότι μιλάμε για αρκετά παλιό σύστημα, τι έχεις; c2q?
Πόση μνήμη; Βλέπω ddr2.

Είσαι σίγουρος ότι γονατίζουν οι ssd και όχι το σύστημα;

Επίσης βλέπω έχεις SATA 2, 3GBs, πιάνει δηλαδή το πολύ 300ΜΒ/s . Διαβάζοντας στο site της sandisk υποσημείωση για τα δικά της λέει ότι με SATA 2 θα βλέπει ο χρήστης στην καλύτερη up to 285/275MB/s read/write.
Δηλαδή defacto σου κόβει τους δίσκους το sata της μητρικής.
Οπότε και USB να βάλεις αφού το σύστημα είναι USB 2/1.1 θα πάει και χειρότερα αφού θα σε κρατήσει στο 30/30 που είπα παραπάνω ότι βλέπω εγώ (στην θεωρία πάει και 43 αλλά μάλλον θέλει ιδανικές συνθήκες).

Δηλαδή το να τα παίζει ο controller που λένε και τα παιδιά φαντάζει όλο και πιο πιθανό, σε συνδυασμό με το ότι όταν δουλεύει δουλεύει full time και σου κόβει και ταχύτητα.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Q6600 με 8GB DDR2. Το σύστημα γιατί να γονατίζει (τόσο πολύ) σε read/write; Δεν θα συνέβαινε και στους HDDs ή επειδή οι ταχύτητες τους είναι σαφώς μικρότερες, δεν προλαβαίνει να γονατίσει;

Τις μειωμένες ταχύτητες της περίμενα απ' τον καιρό που πήρα τον πρώτο SSD και ήμουν ok μ' αυτό.

Μάλλον ο controller δεν την παλεύει με τον αριθμό των δίσκων και τις ταχύτητες του εκάστοτε SSD.

ICH9R
1605912302511.png

GSATA
1605912326387.png
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
δεν ξέρω πως δουλεύει ακριβώς αλλά ο επεξεργαστής έχει ρόλο στα read/writes που κάνει το σύστημα, οι controllers κάνουν μόνο τις μεταφορές, δηλαδή αν κάνεις κάποια διεργασία που 100αρίζει τον επεξεργαστή μπορεί αυτά τα freezαρίσματα να έρχονται από εκεί και όχι από τους δίσκους. Τέτοια freezαρίσματα παίζουν και αν ξεμείνεις από ram, έχεις την virual memory ανοιχτή και στους SSD να κάνει swap (αυτά περί μείωσης ζωής είναι σαχλαμάρες, θα γίνεται και το swap πολύ ταχύτερα).
 
Top Bottom