What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Steam Deck: To handheld της Valve

Status
Not open for further replies.

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,377
Πιστεύω ότι, για μένα με απόλυτη βεβεώτητα για το witcher και εξαιρετικά πιθανό και για το elden ring ότι η πλειοψηφία που τα παίζει στο ντεκ είναι για μικρά διαστήματα και συνεχίζει. Νομίζω είναι πολύς κόσμος που αναφέρει ότι επιτέλους έχουν τον χρόνο να παίξουν το witcher ακριβώς λόγω τής άνεσης να ξεκινάνε και να διακόπτουν το παιχνίδι με τόση ευκολία.

Πολύ σωστό, δεν πήγε εκεί το μυαλό μου. Να παίζει δηλαδή αυτά τα μεγάλα games κόσμος που δεν είχε τη δυνατότητα να κάτσει για ώρες μπροστά από ένα PC ή κονσόλα.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Screenshot_20220608-105404__01.jpg
Πόσο γτπ μωρή Βαλβ. Στείλε λέμε.

Εν τω μεταξύ, φίλος έλαβε ήδη το replacement (γύρισε πίσω το πρώτο λόγω fan issues, σπίναρε ασταμάτητα). Προπαραγγείλαμε με τρεις ημέρες διαφορά.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,333
View attachment 3477
Πόσο γτπ μωρή Βαλβ. Στείλε λέμε.

Εν τω μεταξύ, φίλος έλαβε ήδη το replacement (γύρισε πίσω το πρώτο λόγω fan issues, σπίναρε ασταμάτητα). Προπαραγγείλαμε με τρεις ημέρες διαφορά.

Εγώ το ακύρωσα, γιατί αφενός με βλέπω για 23, αφετέρου πάμε για καινούργια GPU/CPU!!
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,788
Ε ναι ρε, ποιος παίζει με Valve 4DSi το 2022. Σε λίγο θα μας πείτε ότι παίζετε Witcher 3 στο αμάξι, ενώ έχετε αυτόματο πιλότο...
 

tyrion395

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,889
Αναρωτιέμαι τι θα μπορούσε να γίνει αν η valve αποφάσιζε εκμεταλλευόμενη το momentum του deck να βγάλει μια έκδοση που θα έκανε τη συσκευή πραγματικά υβριδική, στα πρότυπα του switch. Nα έπαιζε δηλαδή στα 720p σε handheld και να ανέβαινε στα 1080p 30fps έστω, αλλά σταθερά παντού, σε σύνδεση με τηλεοράσεις και monitor. Και να κρατούσε και το linux και το steam os και το remote play, το cloud saving και και όλα τα features που έχουν προστεθεί με το καιρό. Πανάκριβη θα ήταν μια τέτοια συσκευή αλλά νομίζω πως θα έφερνε πραγματική επανάσταση. Νομίζω πως δοκιμάζουν τα νερά..και μάλλον είναι αρκετά ζεστα.
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,377
Αναρωτιέμαι τι θα μπορούσε να γίνει αν η valve αποφάσιζε εκμεταλλευόμενη το momentum του deck να βγάλει μια έκδοση που θα έκανε τη συσκευή πραγματικά υβριδική, στα πρότυπα του switch. Nα έπαιζε δηλαδή στα 720p σε handheald και να ανέβαινε στα 1080p 30fps έστω, αλλά σταθερά παντού, σε σύνδεση με τηλεοράσεις και monitor. Και να κρατούσε και το linux και το steam os και το remote play, το cloud saving και και όλα τα features που έχουν προστεθεί με το καιρό. Πανάκριβη θα ήταν μια τέτοια συσκευή αλλά νομίζω πως θα έφερνε πραγματική επανάσταση. Νομίζω πως δοκιμάζουν τα νερά..και μάλλον είναι αρκετά ζεστα.

Κι εγώ πιστεύω ότι κάποια στιγμή η Valve είναι πιθανό να βγάλει κάποιου είδους συσκευή για home gaming. Ο μόνος ενδοιασμός που έχω είναι λόγω της αγαστής σχέσης της εταιρίας με τις Microsoft και Sony που με κάνει να υποθέτω ότι η Valve δεν θα ήθελε να κυκλοφορήσει κάτι που θα ήταν ανταγωνιστικό στα PS και Xbox. Ίσως κάτι πιο φθηνό αλλά και λιγότερο ισχυρό, γύρω στα 200-300€.
 

tyrion395

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,889
Κι εγώ πιστεύω ότι κάποια στιγμή η Valve είναι πιθανό να βγάλει κάποιου είδους συσκευή για home gaming. Ο μόνος ενδοιασμός που έχω είναι λόγω της αγαστής σχέσης της εταιρίας με τις Microsoft και Sony που με κάνει να υποθέτω ότι η Valve δεν θα ήθελε να κυκλοφορήσει κάτι που θα ήταν ανταγωνιστικό στα PS και Xbox. Ίσως κάτι πιο φθηνό αλλά και λιγότερο ισχυρό, γύρω στα 200-300€.
Μπα τα handheld pc ανήκουν σε μια εντελώς δική τους κατηγορία. Δε νομίζω να τα δουν ποτέ αυτές οι εταιρίες ως ανταγωνισμό. Και αν ποτέ συμβεί, ίσως μόνο η MS λόγω linux.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,700
Nα έπαιζε δηλαδή στα 720p σε handheld και να ανέβαινε στα 1080p 30fps έστω,
Δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς γιατί 1080p 30fps γενικά δεν είναι έξω από τις δυνατότητες για το ίδιο το steam deck (και υπάρχει και το fsr που βοηθάει).

Valve δεν θα ήθελε να κυκλοφορήσει κάτι που θα ήταν ανταγωνιστικό στα PS και Xbox.
Δεν πιστεύω ότι η Valve η ίδια θα βγάλει κάτι τέτοιο. Ο ανταγωνισμός είναι υπερβολικά μεγάλος για να χωθεί με μια αντίστοιχη γεναία κίνηση όπως με το ντεκ και ταυτοχρόνως ακριβώς επειδή υπάρχουν άλλοι δεν μπορεί να έχει αντίστοιχο ιμπακτ στην αντίληψη τού κόσμου. Θα μπορούσε ίσως να βγάλει μια συσκευή σαν σημείο αναφοράς αλλά μέχρι εκεί. Έχω όμως την ελπίδα ότι με το SteamOS να εμπεδόνεται στην συνείδηση τού κόσμου ίσως έχουμε μια νέα γενιά από steam machines από τρίτους, με τις καινούργιες apu αυτό στην θεωρία γίνεται εξαιρετικά εύκολο.

Έχω επίσης την άποψη ότι το PS δεν πρόκεται να βγάλει την δεκαετία και η Sony ίσως επειδή το σκέφτεται αυτό αρχίζει και να κοιτάει και το PC αλλά εγώ θα έλεγα ότι θα έπρεπε να κάνει ένα βήμα παραπέρα να δει το μέγεθος τής απειλής που είναι η ίδια η microsoft και να δώσει dual boot με SteamOS στο PS. Δεν ελπίζω σε κάτι τέτοιο, είναι εντελώς απίθανο αλλά αν είχαν λίγο μυαλό να σκεφτούν out of the box και να τολμήσουν θα ήταν κάτι που θα έπρεπε να κάνουν.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,659
To Steam Deck ως proof-of-concept είναι άκρως επιτυχημένο. Η προσπάθεια της Valve με τα Steam Machines έδειξε ότι ο κόσμος δεν θέλει glorified console PC-box στο σαλόνι, διότι το brand identity τόσο της MS όσο και της Sony είναι δυνατό χαρτί και δύσκολο να σπάσει.

Για μένα πάνω σε αυτό που έγραψε ο lucinos είναι να αγκαλιαστεί πρώτα από όλα από τους devs και να οδηγήσουν αυτοί την κούρσα των απαιτήσεων. O Sven (Larian Studios) έκανε καλή διαφήμιση και έτσι πρέπει να το προσεγγίσουν τα περισσότερα studio κατά τη γνώμη μου: out-of-the-box συμβατότητα, SteamOS (Linux) support και μετάβαση στο Vulkan για να ανοίξουν οι δυνατότητες και οι επιδόσεις χωρίς τεράστιες απαιτήσεις στο hardware.

Πάντως είμαι ακόμη διχασμένος αν θα ακυρώσω ή όχι το pre-order, τελικά. Από τη μία το PC πλησιάζει τη δεκαετία, από την άλλη η άνεση του handheld και η δυνατότητα να το χρησιμοποιεί και η οικογένεια στο σαλόνι (ή στο αμάξι σε μεγάλα road trips) είναι μεγάλη σειρήνα αυτήν τη στιγμή.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,333
Δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς γιατί 1080p 30fps γενικά δεν είναι έξω από τις δυνατότητες για το ίδιο το steam deck (και υπάρχει και το fsr που βοηθάει).


Δεν πιστεύω ότι η Valve η ίδια θα βγάλει κάτι τέτοιο. Ο ανταγωνισμός είναι υπερβολικά μεγάλος για να χωθεί με μια αντίστοιχη γεναία κίνηση όπως με το ντεκ και ταυτοχρόνως ακριβώς επειδή υπάρχουν άλλοι δεν μπορεί να έχει αντίστοιχο ιμπακτ στην αντίληψη τού κόσμου. Θα μπορούσε ίσως να βγάλει μια συσκευή σαν σημείο αναφοράς αλλά μέχρι εκεί. Έχω όμως την ελπίδα ότι με το SteamOS να εμπεδόνεται στην συνείδηση τού κόσμου ίσως έχουμε μια νέα γενιά από steam machines από τρίτους, με τις καινούργιες apu αυτό στην θεωρία γίνεται εξαιρετικά εύκολο.

Έχω επίσης την άποψη ότι το PS δεν πρόκεται να βγάλει την δεκαετία και η Sony ίσως επειδή το σκέφτεται αυτό αρχίζει και να κοιτάει και το PC αλλά εγώ θα έλεγα ότι θα έπρεπε να κάνει ένα βήμα παραπέρα να δει το μέγεθος τής απειλής που είναι η ίδια η microsoft και να δώσει dual boot με SteamOS στο PS. Δεν ελπίζω σε κάτι τέτοιο, είναι εντελώς απίθανο αλλά αν είχαν λίγο μυαλό να σκεφτούν out of the box και να τολμήσουν θα ήταν κάτι που θα έπρεπε να κάνουν.

Εδώ δεν βάζλει ένα steam play στο PS4, θα το ανοίξει για Steam OS? Οι Ιάπωνες ασχολούνται μόνο με αποκλειστικότητες!!

Και γι'αυτό αρχίζουν και ρετάρουν!!! Και η Ninty και η Sony
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,700
Η προσπάθεια της Valve με τα Steam Machines έδειξε ότι ο κόσμος δεν θέλει glorified console PC-box στο σαλόνι, διότι το brand identity τόσο της MS όσο και της Sony είναι δυνατό χαρτί και δύσκολο να σπάσει.
Δεν συμφωνώ ότι έδειξε κάτι τέτοιο γιατί δεν έγινε καμμία πραγματική προσπάθεια σε αυτήν την κατεύθυνση.

Όταν το 2013 ξεκίνησε η ιστορία η γνώμη μου τότε (δεν λέω την γνώμη μου τώρα, λέω τότε) ήταν ότι προφανώς και δεν είναι έτοιμο. Όμως κάπως έπρεπε να ξεκινήσει και δεν είναι ότι έκανε κάτι υπερβολικά τολμηρό. Επίσης έπεσα μέσα στο πόσο γρήγορα θα βελτιωνόταν. Αν με ρωτήσεις πότε για μένα προσωπικά, για την δική μου χρήση το linux gaming έγινε mission accomplished αυτό ήταν το 2016. Εκεί που έπεσα έξω ήταν στο επόμενο βήμα. Πίστευα ότι όσο θα βελτιωνόταν θα υπήρχε και η ανάλογη προώθηση. Νομίζω βγάζει νόημα ότι ότι όσο καλύτερο είναι κάτι τόσο περισσότερο προωθείται, σωστά; Αλλά δεν συνέβη αυτό. Αντιθέτως, τα steam machines εξαφανίστηκαν.

Όπως το βλέπω η πορεία τών πραγμάτων δείχνει είτε αυτό ήταν εσκεμένο είτε όχι ότι τα τότε steam machines έπαιξαν έναν συγκεκριμένο ρόλο, (α) Να σπάσουν το πρόβλημα κότας-αυγού για την είσοδο μιας νέας πλατφόρμας. (β) Να αποκτήσει η valve εμπειρία. Και το (β) αφορά λιγάκι το λίνουξ αλλά πολύ περισσότερο το steam controller. Μόλις έπαιξαν αυτόν τον ρόλο δεν είχαν λόγο ύπαρξης.

Και να προσθέσω ότι το θέμα για το πισί-γκέϊμινγκ από τον καναπέ δεν είχε μόνο θέμα με το λειτουργικό και το χειριστήριο. Ήταν πολλά παιχνίδια που παίζαν μια χαρά στο λίνουξ, παίζαν μια χαρά με το χειριστήριο αλλά το UI τού παιχνιδιού δεν ήταν λειτουργικό από τον καναπέ.

Το steam deck έρχεται σε μια πολύ διαφορετική εποχή με εντελώς διαφορετικούς όρους.

να το χρησιμοποιεί και η οικογένεια στο σαλόνι (ή στο αμάξι σε μεγάλα road trips) είναι μεγάλη σειρήνα αυτήν τη στιγμή.
Η προσωπική μου αντίληψη είναι ότι αν κάποιος έχει οικογένεια μπορεί απλά να μην το πολυσκεφτεί και να το πάρει. Μού φαίνεται βέβαιο ότι με τον έναν ή τον άλλο τρόπο θα είναι χρήσιμο. Είναι σειρήνα και για κάποιον μόνο του αλλά εκεί βλέπω πολύ περισσότερο το επιχείρημα ότι κάπως πρέπει να δικαιολογήσει στον εαυτό του γιατί αγοράζει μαραφέτια.
 

tyrion395

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,889
Δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς γιατί 1080p 30fps γενικά δεν είναι έξω από τις δυνατότητες για το ίδιο το steam deck (και υπάρχει και το fsr που βοηθάει).
Σε αρκετές περιπτώσεις σχετικά νέων απαιτητικών παιχνιδιών η χρήση fsr είναι υποχρεωτική, δε βοηθά απλά, ώστε να μη "παίζουν" με τρόπο αισθητό τα fps. Ιδεατά λοιπόν θα ήθελα να μπορώ να παίζω πχ zero dawn ή ghostwire σε low/medium, σε 1080p αλλά καρφωμένα 30fps χωρίς fsr.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,700


Για την ιστορία αυτός δεν είναι ακριβώς ο τρόπος που θα το έκανα εγώ, Πιθανότατα θα χρησιμοποιούσα το innoextract για να αποσυμπιέσω τα αρχεία και θα το έτρεχα μετά όπως θα ήθελα (dosbox/scummvm)
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,377
Ο επικεφαλής της Naughty Dog (Uncharted, Last of Us):



Άρα πιστεύω το Uncharted και το Last of Us θα είναι Deck verified :D
 
Status
Not open for further replies.
Top Bottom