What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Steam Deck: To handheld της Valve

Status
Not open for further replies.

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
feature απευθείας στο stable χωρίς να το τεστάρουν πρώτα στο beta.
Και τo Debian και το Arch και ο πυρήνας Linux ακολουθούν μια απλή λογική. Το beta/testing περνάει μια περίοδο παγώματος που κανένα νέο "feature" δεν επιτρέπεται πριν γίνει stable. Οι κύκλοι δαφέρουν. Στο Debian είναι δύο χρόνια, στο Linux είναι δυο μήνες, στο Arch είναι δυο βδομάδες.

Μάλιστα ο Λίνους σε συνέντευξη είχε πει ότι το να κρατάς τον κύκλο αρκετά μικρό σε χρόνο είναι στην πράξη πολύ λιγότερο αγχωτικό γιατί αν είναι μεγάλος τότε λειτουργεί σαν deadline και κάνει τούς προγραμματιστές να βιάζονται ενώ όταν είναι μόνο δυο μήνες είναι πιο χαλαροί γιατί αν δεν προλάβουν θα μπουν στον επόμενο.

Ο λόγος που τα δύο χρόνια δεν έχουν δράσει καταστροφικά για το debian είμαι σίγουρος ότι είναι επειδή το debian δεν είναι κυρίαρχη διανομή, όποιος θέλει ταχύτερα τα καλούδια χρησιμοποιεί άλλη διανομή.

Η άποψή μου είναι ότι η Valve δεν έχει βρει ακόμα καλό βηματισμό σε αυτό, πολλά στοιχεία από την 3.4 θα μπορούσαν να είχαν έρθει ταχύτερα σε μικρότερες αναβαθμίσεις και εκεί που βλέπω την πιο σημαντική καθυστέρηση είναι να αρχίσει επιτέλους να ρολλάρει ο πυρήνας.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Στο όριο είμαι να μου κάνω δώρο το 256GB.
Φαίνεται ως τιμιότατη λύση για την τιμή και το delivery time του για εμάς που βρισκόμαστε μόνιμα μακρία από τον υπολογιστή μας. Το δένεις και με μια κορδέλα και κανεις τον ανήξερο αν σε ρωτήσει κανείς που το βρήκες και που πήγαν τα λεφτά από την τράπεζα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Στο όριο είμαι να μου κάνω δώρο το 256GB.
Φαίνεται ως τιμιότατη λύση για την τιμή και το delivery time του για εμάς που βρισκόμαστε μόνιμα μακρία από τον υπολογιστή μας. Το δένεις και με μια κορδέλα και κανεις τον ανήξερο αν σε ρωτήσει κανείς που το βρήκες και που πήγαν τα λεφτά από την τράπεζα.
go-do-it.gif
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266

Καλά τα λέει και έχει δίκιο.
Αμφιβάλω αν όποιος αγοράζει deck το κάνει για να παίζει ότι πιο τελευταίο στα υπερτέλεια γραφικά.

Αν πάρω σαν παράδειγμα εμένα, τίποτα από ότι παίζω αυτό τον καιρό δεν έχει πρόβλημα να τρέξει άνετα στο deck και ούτε ότι σχεδιάζω να παίξω θα έχει πρόβλημα.
Αν το αγόραζα σήμερα, θα έβγαζα 5 χρόνια σίγουρα
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Καλά τα λέει και έχει δίκιο.
Αμφιβάλω αν όποιος αγοράζει deck το κάνει για να παίζει ότι πιο τελευταίο στα υπερτέλεια γραφικά.

Αν πάρω σαν παράδειγμα εμένα, τίποτα από ότι παίζω αυτό τον καιρό δεν έχει πρόβλημα να τρέξει άνετα στο deck και ούτε ότι σχεδιάζω να παίξω θα έχει πρόβλημα.
Αν το αγόραζα σήμερα, θα έβγαζα 5 χρόνια σίγουρα

Βασικά, μετά την αγορά GPU θα αγοραστεί!!!!! Και το dock θα συνδεθεί με CRT!!!!!!!!!! Full θα τα τρέχει εκεί!!!!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Ένα από τα χειρότερα επιχειρήματα που έχω ακούσει σε σχετικές συζητήσεις είναι "μου αρέσουν τα exclusives για να διαφοροποιούνται οι κονσόλες μεταξύ τους". Να αναγκάζεται δηλαδή ο gamer να αγοράζει δύο και τρεις όμοιες μεταξύ τους συσκευές απλά για να έχει πρόσβαση σε όλα τα παιχνίδια που θέλει να παίξει. Το αντίστοιχο σύνδρομο της Στοκχόλμης στο gaming.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Ένα από τα χειρότερα επιχειρήματα που έχω ακούσει σε σχετικές συζητήσεις είναι "μου αρέσουν τα exclusives για να διαφοροποιούνται οι κονσόλες μεταξύ τους". Να αναγκάζεται δηλαδή ο gamer να αγοράζει δύο και τρεις όμοιες μεταξύ τους συσκευές απλά για να έχει πρόσβαση σε όλα τα παιχνίδια που θέλει να παίξει. Το αντίστοιχο σύνδρομο της Στοκχόλμης στο gaming.
θα ήθελα να πιστεύω ότι είναι πληρωμένα τρολ, αλλά δυστυχώς είναι ηλίθιοι καταναλωτές.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
θα ήθελα να πιστεύω ότι είναι πληρωμένα τρολ, αλλά δυστυχώς είναι ηλίθιοι καταναλωτές.

Δυστυχώς. Δεν θα ξεχάσω ποτέ τις πραγματικά ελεεινές αντιδράσεις στο Ρεσετέρα όταν ανακοινώθηκε για πρώτη φορά ότι η Sony θα έβγαζε τα παιχνίδια της σε PC. Μερικούς πραγματικά τους σιχάθηκα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259

Τα θετικά άρθρα για το Steam Deck σε μεγάλα gaming sites συνεχίζονται. Φαίνεται πως αρκετός νέος κόσμος μπήκε στο PC gaming μέσω του Steam Deck. Εντυπωσιακό ότι αυτό συνέβη με μια συσκευή βασισμένη σε Linux.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315

Τα θετικά άρθρα για το Steam Deck σε μεγάλα gaming sites συνεχίζονται. Φαίνεται πως αρκετός νέος κόσμος μπήκε στο PC gaming μέσω του Steam Deck. Εντυπωσιακό ότι αυτό συνέβη με μια συσκευή βασισμένη σε Linux.

Το ελπίζω!!! Και σιγά σιγά ίσως να αρχίζουν και να βγαίνουν native games στο deck!!

Αν βγεί το επόμενο μοντέλο με OLED είναι instant buy!!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
εκεί που έχουν φτάσει οι κάρτες γραφικών τι άλλο θα μπορούσε να σώσει την παρτίδα;
άντε να πάρουν γραμμή οι devs για "steam deck mode" στα γραφικά.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
To Cyberpunk 2077 έχει ρύθμιση για Steam Deck.

Θα ήταν ωραίο να το δούμε να συμβαίνει σε ευρεία κλίμακα, θα ήταν χρήσιμο και για το Steam Deck και γενικά για παλιότερα συστήματα ή integrated graphics. Όσο πιο scalable είναι τα παιχνίδια τόσο το καλύτερο για όλους μας.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Θα ήταν ωραίο να το δούμε να συμβαίνει σε ευρεία κλίμακα,
κάτι άλλο που θα μπορούσαν να κάνουν τα παιχνίδια είναι να έχουν επιλογή να τα κατεβάσεις για δεδομένες αναλύσεις. Όπως είναι τώρα στο πισί τα κατεβάζεις θες δεν θες για υπερηψιλές αναλύσεις και αυτό είναι καλό και δεν πρέπει να χαθεί ως επιλογή γιατί μπορείς να παίξεις ελεύθερα με τις ρυθμίσεις, αλλά φουσκώνεται απίστευτα το μέγεθός τους.
 
Status
Not open for further replies.
Top Bottom