What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Stuff that is Interesting

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000


Αρκετα ενδιαφερουσες πληροφοριες που θα μας χρειαστουν στο αμεσο μελλον:

Πριν συμμετέχετε σε μια διαδήλωση, θυμηθείτε να:


  1. Διασφαλίσετε ότι είναι ενεργοποιημένο το κλείδωμα της οθόνης στο τηλέφωνό σας. Χρησιμοποιείστε τουλάχιστον 6ψήφιο κωδικό, ή καλύτερα, μια φράση. Αν χρησιμοποιείτε βιομετρικό ξεκλείδωμα, όπως το δακτυλικό αποτύπωμα ή αναγνώριση προσώπου, προσέξτε γιατί αυτά μπορούν να χρησιμοποιηθούν ώστε να σας εξαναγκάσουν να ξεκλειδώσετε το τηλέφωνό σας. Ενδεχομένως να θέλετε να απενεργοποιήσετε αυτές τις επιλογές.
  2. Σώστε τα δεδομένα στο τηλέφωνό σας (back up): βεβαιωθείτε ότι έχετε σώσει όλο το περιεχόμενο, συμπεριλαμβανομένων των επαφών, μηνυμάτων, φωτογραφικού και βιντεοσκοπικού υλικού και όλο το υπόλοιπο προσωπικό περιεχόμενο. Θυμηθείτε να σώσετε και τις εφαρμογές μηνυμάτων σας.
  3. Φορτίστε μια δεύτερη μπαταρία κινητού ή έχετε μαζί σας ένα πλήρως φορτισμένο power bank.
  4. Γράψτε σε ένα χαρτί, ή ακόμα και πάνω σας με έναν μαρκαδόρο, σημαντικές πληροφορίες όπως μια επαφή έκτακτης ανάγκης ή ένα τηλέφωνο δικηγόρου.
  5. Φροντίστε να είναι ενεργός ο λογαριασμός του τηλεφώνου σας ή να έχετε αγοράσει κάρτα, και διασφαλίστε ότι έχετε αρκετά δεδομένα.
  6. Εξοικειωθείτε με τις εφαρμογές που σκοπεύετε να χρησιμοποιήσετε στη διαδήλωση και διασφαλίστε ότι όλες οι εφαρμογές είναι ενημερωμένες.
  7. Ελέγξτε τον αποθηκευτικό χώρο του κινητού σας: Δεν θέλετε να ξεμείνετε ξαφνικά από χωρητικότητα οπότε διασφαλίστε ότι έχετε αρκετό χώρο ή/και χρησιμοποιείστε μια εξωτερική κάρτα μνήμης.
  8. Συντομεύσεις συσκευών: μπορείτε να είστε πιο διακριτικοί/ές όταν χρησιμοποιείτε το κινητό σας σε δημόσιο χώρο, και να κερδίσετε χρόνο, γνωρίζοντας τα κουμπιά και τις συντομεύσεις πληκτρολογίου. Για παράδειγμα, χρησιμοποιείστε μια συντόμευση για να ανοίξετε την κάμερα ή να στείλετε ένα μήνυμα έκτακτης ανάγκης. Μάθετε και εξασκηθείτε σε αυτές τις συντομεύσεις, ενδέχεται να μπορείτε να τις προσαρμόσετε.
  9. Σκεφτείτε να εγκαταστήσετε τη λειτουργία εύρεσης τηλεφώνου, ώστε να μπορείτε να εντοπίσετε και να διαγράψετε απομακρυσμένα όλα τα δεδομένα από το τηλέφωνό σας, αν χρειαστεί. Τα περισσότερα smartphones παρέχουν μια σχετική λειτουργία. Διασφαλίστε ότι είστε εξοικειωμένοι/ες μαζί της. Μπορείτε να δείτε εδώ οδηγίες για Android και εδώ για iPhone.
  10. Χρησιμοποιώντας την κάμερα του τηλεφώνου σας:
  • Όταν βρίσκεστε στη διαδήλωση, θα μπορούσαν να τραβήξουν ανεπιθύμητη προσοχή κάποια μικροπράγματα, όπως το φλας της κάμερας ή ο ήχος του κλείστρου. Πηγαίντε στις ρυθμίσεις της κάμεράς σας και διαμορφώστε τις έτσι ώστε να είναι ασφαλής η χρήση.
  • Στη λειτουργία κλειδώματος: θα μπορούσε κάποιος/α να αρπάξει το τηλέφωνό σας όσο βιντεοσκοπείτε, οπότε είναι καλύτερο να χρησιμοποιείτε την κάμερά σας ενώ η συσκευή σας είναι κλειδωμένη. Αν πάρουν το τηλέφωνό σας, δεν θα έχουν πρόσβαση στο περιεχόμενο των μέσων ή της συσκευής σας. Θυμηθείτε να ανοίξετε την κάμερα από τη συντόμευση στην οθόνη, αντί να ξεκλειδώσετε το τηλέφωνό σας – μάθετε περισσότερα γι’ αυτό εδώ για Android και εδώ για iPhone.
  • Προσέξτε την ιδιωτικότητα των άλλων: όταν τραβάτε φωτογραφίες ή βίντεο, η ταυτότητα των φίλων σας και άλλων ανθρώπων θα μπορούσε να βρεθεί σε κίνδυνο έκθεσης. Αν συμβεί αυτό, θολώστε τα πρόσωπά τους στις φωτογραφίες πριν τις κοινοποιήσετε ή τις δημοσιοποιήσετε. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τον γρήγορο επεξεργαστή στη σχετική εφαρμογή στο τηλέφωνό σας, και μπορείτε να ψάξετε για άλλες εφαρμογές που μπορούν να βοηθήσουν, όπως αυτή για Android, και για iPhone μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τα εργαλεία θόλωσης που παρέχονται από την εφαρμογή Signal για να διατηρήσετε την ιδιωτικότητα των προσώπων.
Στη διαδήλωση:


  • Για να επικοινωνήσετε με άλλους/ες πριν και κατά τη διάρκεια μιας διαδήλωσης, σας συστήνουμε να χρησιμοποιήσετε εφαρμογές που παρέχουν κρυπτογράφηση από άκρη σε άκρη, όπως οι Signal, Wire. Αυτός ο οδηγός μπορεί να σας βοηθήσει να επιλέξετε το κατάλληλο εργαλείο για ομαδικές συνομιλίες και εργαλεία τηλεδιάσκεψης.
  • Αν έχετε iPhone, θυμηθείτε ότι υπάρχει μια λειτουργία Έκτακτης Ανάγκης SOS σε iOS (μάθετε πώς θα τη χρησιμοποιήσετε εδώ), και μπορείτε επίσης να κλειδώσετε το τηλέφωνο και να απενεργοποιήσετε το βιομετρικό ξεκλείδωμα πατώντας 5 φορές το κουμπί ενεργοποίησης του τηλεφώνου.
  • Οι αρχές μπορεί να χρησιμοποιούν είτε τακτικό εξοπλισμό, όπως πλασματικούς πύργους κινητής τηλεφωνίας, ή να ζητούν από τους παρόχους κινητής τηλεφωνίας να παράγουν δεδομένα, ώστε να ταυτοποιήσουν τους διαδηλωτές/ριες. Όταν δεν κάνετε κλήσεις ή δεν έχετε πρόσβαση σε υπηρεσίες διαδικτύου, μπορεί να είναι καλύτερο να βάλετε το κινητό σας τηλέφωνο σε λειτουργία πτήσης, ώστε να μπλοκάρετε ενδεχόμενες μεταδόσεις και να ελαχιστοποιήσετε τη δυνατότητα εντοπισμού σας. Η μείωση της μη αναγκαίας δραστηριότητας στο ελάχιστο μπορεί επίσης να βοηθήσει στην εξοικονόμηση της ζωής της μπαταρίας σας.

*Αναδημοσίευση από τη «Διεθνή Αμνηστία»
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
H Διεθνης Αμνηστια αποφασισε οτι enough is enough; Πρεπει να ειναι ο διεθνης οργανισμος που εχει μπει τις περισσοτερες φορες στην @@ μας λιστα.
Καποτε, πριν αρκετα χρονια, ειχα πει οτι το καλυτερο ειναι να καθησουν ολοι στα σπιτια τους. αποτελεσματικη κινηση και χωρις κινδυνους.
εφαγα πολυ φαπα και κραξιμο. Αυτο θελουν να κανεις ρεεεε να καθεσαι σπιτακι σου και να μην μιλας. προβατο κ.α ειχα φαει το κραξιμο καρακαξας.
To lock down με δικαιωσε. ειμαι πολυ μπροστα λεμε, σε λαθος εποχη μετεμψυχωθηκα, τι στο καλο; δεν διαλεγεις οταν εισαι ετοιμος να πεσεις με τον πελαργο στην Γη;

Εκει που εκανα λαθο υπολογισμο ειναι οτι η πλειοψηφια ειναι στα @@ της για οτι συμβαινει και ετσι, εγω, σαν μειοψηφια, τους εχω γραμμενους με καλυτερο μελανι. ας καουν, δεν μπορω να παω εναντια στην επιλογη της μαζας, τι ειμαι; κανενας δικτατορας;

EDIT
Μια καταναλωτικη κοινωνια χωρις καταναλωση, ειναι καταδικασμενη να πεσει.
ταδε εφη Κουνελος.

παμε retro μουσικουλα για να πανε κατω τα φαρμακια
God, I hate the average
Go and nuke it out
Go, piss the accepted, screw them all

 
Last edited:

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418


Αρκετα ενδιαφερουσες πληροφοριες που θα μας χρειαστουν στο αμεσο μελλον:

Πριν συμμετέχετε σε μια διαδήλωση, θυμηθείτε να:


  1. Διασφαλίσετε ότι είναι ενεργοποιημένο το κλείδωμα της οθόνης στο τηλέφωνό σας. Χρησιμοποιείστε τουλάχιστον 6ψήφιο κωδικό, ή καλύτερα, μια φράση. Αν χρησιμοποιείτε βιομετρικό ξεκλείδωμα, όπως το δακτυλικό αποτύπωμα ή αναγνώριση προσώπου, προσέξτε γιατί αυτά μπορούν να χρησιμοποιηθούν ώστε να σας εξαναγκάσουν να ξεκλειδώσετε το τηλέφωνό σας. Ενδεχομένως να θέλετε να απενεργοποιήσετε αυτές τις επιλογές.
  2. Σώστε τα δεδομένα στο τηλέφωνό σας (back up): βεβαιωθείτε ότι έχετε σώσει όλο το περιεχόμενο, συμπεριλαμβανομένων των επαφών, μηνυμάτων, φωτογραφικού και βιντεοσκοπικού υλικού και όλο το υπόλοιπο προσωπικό περιεχόμενο. Θυμηθείτε να σώσετε και τις εφαρμογές μηνυμάτων σας.
  3. Φορτίστε μια δεύτερη μπαταρία κινητού ή έχετε μαζί σας ένα πλήρως φορτισμένο power bank.
  4. Γράψτε σε ένα χαρτί, ή ακόμα και πάνω σας με έναν μαρκαδόρο, σημαντικές πληροφορίες όπως μια επαφή έκτακτης ανάγκης ή ένα τηλέφωνο δικηγόρου.
  5. Φροντίστε να είναι ενεργός ο λογαριασμός του τηλεφώνου σας ή να έχετε αγοράσει κάρτα, και διασφαλίστε ότι έχετε αρκετά δεδομένα.
  6. Εξοικειωθείτε με τις εφαρμογές που σκοπεύετε να χρησιμοποιήσετε στη διαδήλωση και διασφαλίστε ότι όλες οι εφαρμογές είναι ενημερωμένες.
  7. Ελέγξτε τον αποθηκευτικό χώρο του κινητού σας: Δεν θέλετε να ξεμείνετε ξαφνικά από χωρητικότητα οπότε διασφαλίστε ότι έχετε αρκετό χώρο ή/και χρησιμοποιείστε μια εξωτερική κάρτα μνήμης.
  8. Συντομεύσεις συσκευών: μπορείτε να είστε πιο διακριτικοί/ές όταν χρησιμοποιείτε το κινητό σας σε δημόσιο χώρο, και να κερδίσετε χρόνο, γνωρίζοντας τα κουμπιά και τις συντομεύσεις πληκτρολογίου. Για παράδειγμα, χρησιμοποιείστε μια συντόμευση για να ανοίξετε την κάμερα ή να στείλετε ένα μήνυμα έκτακτης ανάγκης. Μάθετε και εξασκηθείτε σε αυτές τις συντομεύσεις, ενδέχεται να μπορείτε να τις προσαρμόσετε.
  9. Σκεφτείτε να εγκαταστήσετε τη λειτουργία εύρεσης τηλεφώνου, ώστε να μπορείτε να εντοπίσετε και να διαγράψετε απομακρυσμένα όλα τα δεδομένα από το τηλέφωνό σας, αν χρειαστεί. Τα περισσότερα smartphones παρέχουν μια σχετική λειτουργία. Διασφαλίστε ότι είστε εξοικειωμένοι/ες μαζί της. Μπορείτε να δείτε εδώ οδηγίες για Android και εδώ για iPhone.
  10. Χρησιμοποιώντας την κάμερα του τηλεφώνου σας:
  • Όταν βρίσκεστε στη διαδήλωση, θα μπορούσαν να τραβήξουν ανεπιθύμητη προσοχή κάποια μικροπράγματα, όπως το φλας της κάμερας ή ο ήχος του κλείστρου. Πηγαίντε στις ρυθμίσεις της κάμεράς σας και διαμορφώστε τις έτσι ώστε να είναι ασφαλής η χρήση.
  • Στη λειτουργία κλειδώματος: θα μπορούσε κάποιος/α να αρπάξει το τηλέφωνό σας όσο βιντεοσκοπείτε, οπότε είναι καλύτερο να χρησιμοποιείτε την κάμερά σας ενώ η συσκευή σας είναι κλειδωμένη. Αν πάρουν το τηλέφωνό σας, δεν θα έχουν πρόσβαση στο περιεχόμενο των μέσων ή της συσκευής σας. Θυμηθείτε να ανοίξετε την κάμερα από τη συντόμευση στην οθόνη, αντί να ξεκλειδώσετε το τηλέφωνό σας – μάθετε περισσότερα γι’ αυτό εδώ για Android και εδώ για iPhone.
  • Προσέξτε την ιδιωτικότητα των άλλων: όταν τραβάτε φωτογραφίες ή βίντεο, η ταυτότητα των φίλων σας και άλλων ανθρώπων θα μπορούσε να βρεθεί σε κίνδυνο έκθεσης. Αν συμβεί αυτό, θολώστε τα πρόσωπά τους στις φωτογραφίες πριν τις κοινοποιήσετε ή τις δημοσιοποιήσετε. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τον γρήγορο επεξεργαστή στη σχετική εφαρμογή στο τηλέφωνό σας, και μπορείτε να ψάξετε για άλλες εφαρμογές που μπορούν να βοηθήσουν, όπως αυτή για Android, και για iPhone μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τα εργαλεία θόλωσης που παρέχονται από την εφαρμογή Signal για να διατηρήσετε την ιδιωτικότητα των προσώπων.
Στη διαδήλωση:


  • Για να επικοινωνήσετε με άλλους/ες πριν και κατά τη διάρκεια μιας διαδήλωσης, σας συστήνουμε να χρησιμοποιήσετε εφαρμογές που παρέχουν κρυπτογράφηση από άκρη σε άκρη, όπως οι Signal, Wire. Αυτός ο οδηγός μπορεί να σας βοηθήσει να επιλέξετε το κατάλληλο εργαλείο για ομαδικές συνομιλίες και εργαλεία τηλεδιάσκεψης.
  • Αν έχετε iPhone, θυμηθείτε ότι υπάρχει μια λειτουργία Έκτακτης Ανάγκης SOS σε iOS (μάθετε πώς θα τη χρησιμοποιήσετε εδώ), και μπορείτε επίσης να κλειδώσετε το τηλέφωνο και να απενεργοποιήσετε το βιομετρικό ξεκλείδωμα πατώντας 5 φορές το κουμπί ενεργοποίησης του τηλεφώνου.
  • Οι αρχές μπορεί να χρησιμοποιούν είτε τακτικό εξοπλισμό, όπως πλασματικούς πύργους κινητής τηλεφωνίας, ή να ζητούν από τους παρόχους κινητής τηλεφωνίας να παράγουν δεδομένα, ώστε να ταυτοποιήσουν τους διαδηλωτές/ριες. Όταν δεν κάνετε κλήσεις ή δεν έχετε πρόσβαση σε υπηρεσίες διαδικτύου, μπορεί να είναι καλύτερο να βάλετε το κινητό σας τηλέφωνο σε λειτουργία πτήσης, ώστε να μπλοκάρετε ενδεχόμενες μεταδόσεις και να ελαχιστοποιήσετε τη δυνατότητα εντοπισμού σας. Η μείωση της μη αναγκαίας δραστηριότητας στο ελάχιστο μπορεί επίσης να βοηθήσει στην εξοικονόμηση της ζωής της μπαταρίας σας.

*Αναδημοσίευση από τη «Διεθνή Αμνηστία»


Ή, μπορείτε να αφήσετε το κινητό στο σπίτι, εξαρτημένα ρεμάλια.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
απο το μπαλκονι, απο μικρη καμερα που δεν θα τραβηξει την προσοχη γιατι το Rec ενοχλει την αστυνομια.

 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Not a cell phone in sight. Just people living in the moment
gkka_26_0809_page_1_image_0001-thumb-large.jpg
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Τον αγαπησα αυτον τον τυπο και ταιριαζει απολυτα στο interesting. Μελανο σημειο, ο τυπος στο παραθυρακι που δεν ξερει που ειναι η STFU!!!!! ζωνη.
Ενας ντραμερ ακουει ενα τζαζ κομματι, για πρωτη φορα, και προσθετει τα τυμπανα on the fly. Το κομματι ειναι επισης καλο.
Η ενσταση μου μπουκαρει οταν ο τυμπανιστης αποφασιζει οτι πρεπει να ακολουθησει το μπασο. Τυμπανα παιζεις ρε ανθρωπε, τι θα ακολουθησεις;
Αποτελεσμα: αληθινος μουσικος.

 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
, so for the time being you can easily keep yourself safe by just singing Journey’s Don’t Stop Believin’ at the top of your lungs every time you get home and unlock the front door

Ο λογος που υπαρχουν καμερες, φυλακες και αλλα συστηματα ασφαλειας που προστατευουν τις κλειδαριες, ειναι οτι ολα ξεκλειδωνουν.
Η καλυτερη μεθοδος προστασιας ειναι να εισαι φτωχος.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167

Miden Agan

Mind-flayer
Joined
Dec 3, 2012
Messages
1,625
Δεν ξέρω κατα πόσο interesting είναι but here it goes...

Πρόσφατα επισκέφθηκα το χωριο των προγόνων μου στα βουνά της κεντρικής Ευβοιας, τα Θαρρούνια.
Ναι, οι παππούδες μου ηταν τσοπαναραίοι.
Ειναι ενα γραφικό χωριουδάκι χτισμένο στις απόκρυμνες ρεματιές περιτριγυρισμένο απο πέτρες και δάση.
Θυμάμαι ήμουν 7-8 χρόνω όταν στην πλατεία του χωριού είχαν στήσει καρέκλες και προτζέκτορα(!) οπου έδειχναν πλάνα απο την αρχαιολογική ανασκαφή στο σπήλαιο "Σκοτεινή" οπου είχαν βοηθήσει πολλοί χωριανοί.
Εν πάσει περιπτώση, η περιοχή εκεί κατοικείται απο την 4η χιλιετία π.Χ. με ευρήματα νεολιθικών οικισμών περιξ του σπηλαίου κλπ κλπ
Το σπίτι που γεννήθηκε η μάνα μου έχει μια μαρμάρινη "πλακέτα" που αναφέρει οτι χτίστικε το 1887.
Σήμερα άρχισα να γκουγκλάρω για ιστορικά στοιχεία σχετικά με το χωριό και μέσα σε όλα βρήκα το παρακάτω αρθρο, γραμμένο απο τον παπαΓιώργη, αδερφο της γιαγιάς μου (την οποία δε γνώρισα καθως πέθανε στη γέννα του θειού μου).
Ο παπαΓιώργης δεν είναι πια στη ζωή αλλα τον θυμάμαι σαν ένα γαλήνιο, μειλίχιο άνθρωπο που ο τρόπος που σου μίλαγε ήταν γεμάτος καλοσύνη και σπιρτάδα.

Στο...απομνημόνευμα του βασικά, ο παπαΓιώργης περιγράφει την άγνωστη για μένα, ιστορία του χωριού στα χρόνια της κατοχής και μετέπειτα του εμφυλίου μέσα απο την προσωπική του ματιά/εμπλοκή στην αντίσταση!

Εχει αρκετό ενδιαφέρον για όποιον δε βαριέται να το διαβάσει.

Edit:
For the sake of knowledge, o τυφλός Σταύρος Παλόγος, που έγραφε τα αντιστασιακά ποιήματα, ήταν αδερφός της γιαγιάς μου (απο την πλευρά της μάνας μου).
For the sake of numbers, να αναφέρω απλά οτι ο παππούς και γιαγιά απο τον πατέρα μου ήταν 6 & 4 αδέρφια, ενω απο της μάνας μου ήταν 9(!) & 7(!). Εχω μετρημένα 182 δευτερα ξαδέρφια. :love:


 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Αν και θα μπω σε μαυρες λιστες, ομολογω οτι το διαβασα (ολο). Στο μαυρο δεν φαινεται το μελανι :p
Απο την σοβαρη πλευρα του θεματος. Μου αρεσε πολυ που δεν εκρυψε λογια και εθεσε τον ανθρωπινο παραγοντα ως μια πραγματικοτητα και οχι ως δικαιολογια. Ενα απο τα μελανα σημεια της συγχρονης Ελληνικης ιστοριας ειναι η αναγνωριση της εθνικης αντιστασης. Επρεπε να φτασουμε στην δεκαετια του '80 για μπουν τα πραγματα στην θεση τους. Ειναι και το σημειο οπου εκανα αναζητηση για το θεμα. Το κειμενο αναφερει το 1980 αλλα κατι δεν μου αρεσε με το μηδεν στο τελος. Ηταν το ασημαντο οτι η νομος βγηκε στην κυκλοφορια το 1982.
Στην επισκεψη στο wiki για το ετος της αναγνωρισης της εθνικης αντιστασης, διαβασα κατι που μου θυμισε ενα δικο μου περιστατικο, οχι εντελως ασχετο με το κειμενο. ξεκινησε μια διαφωνια που μετατραπηκε σε συζητηση για αποβολη και σε καποιο σημειο αγγιξε το ποδι απο το σχολειο.
Συμφωνησα οτι η αντισταση ηταν πολυ σημαντικη, οχι μονο για την Ελλαδα αλλα εφερα αντιρρησεις στο θεμα οτι η αντισταση νικησε και εδιωξε τον κατακτητη.
 
Top Bottom