What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Stuff that is Interesting

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
Τι θα πουν οι ελοχιμ και οι νεφελιμ στους γειτονες!!!

Btw, ασχετο σχετικο.









Η σκάλα αυτή απλά δεν στέκει πλέον, όπως είπε και το μοναδικό comment από κάτω και όπως σκεφτόμουν και εγώ όσο διάβαζα το κείμενο:

Allan Milne Lees


Allan Milne Lees
over 2 years ago
Before we get all excited about sources of energy it’s important to recognize that Kardashev’s idea was a product of its time and circumstance. Soviet central planning clung to primitive assumptions (one of the many reasons the USSR collapsed in the end), one of which is that energy use per unit of output is essentially invariant.
This is, of course, wildly untrue. A US clunker from Chrysler, Ford, or GM back in the early 1960s could consume a US gallon every seven miles; today we expect automobiles of the equivalent interior capacity to consume a US gallon every 20 to 50 miles. Likewise the energy required to manufacture consumer goods, industrial equipment, etc. has also fallen dramatically due to “learning curve” effects. Furthermore, as the population stabilizes and then falls, total energy requirements for any given level of per capita consumption will likewise fall even without learning curve efficiencies.
In short, there are so many flaws in Kardashev’s argument that it’s utterly worthless using math to extrapolate into the distant (or even near-) future. As we all should try to remember: when your fundamental assumption is wrong, everything thereafter is “wronger and wronger.”

Δηλαδή ένας πραγματικά advanced πολιτισμός θα καταναλώνει πολύ λιγότερη ενέργεια όσο πιο πολύ ανεβάζει την τεχνολογία του, οπότε είναι εντελώς irrelevant να τον κρίνουμε με βάση την κατανάλωση ενέργειας του.

Αυτό άλλωστε δείχνει και η κλίμακα που παρουσιάζει το άρθρο, ότι στις απαρχές του ηλεκτρισμού αν μη τι άλλο καίγαμε πολύ ρεύμα, παρόλο που δεν ήταν πολύ διαδεδομένη η ηλεκτρική ενέργεια. Στην πορεία παρόλο που η ηλεκτρική ενέργεια μπήκε σε κάθε σπίτι και τσέπη δεν έγινε τόσο μεγάλο άλμα όσο θα περίμενε κανείς γιατί πολύ απλά ανεβάσαμε το efficiency στην κατανάλωση του ρεύματος.

Μην βλέπετε τι καίει η 4090 :p
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Η σκάλα αυτή απλά δεν στέκει πλέον, όπως είπε και το μοναδικό comment από κάτω και όπως σκεφτόμουν και εγώ όσο διάβαζα το κείμενο:



Δηλαδή ένας πραγματικά advanced πολιτισμός θα καταναλώνει πολύ λιγότερη ενέργεια όσο πιο πολύ ανεβάζει την τεχνολογία του, οπότε είναι εντελώς irrelevant να τον κρίνουμε με βάση την κατανάλωση ενέργειας του.

Αυτό άλλωστε δείχνει και η κλίμακα που παρουσιάζει το άρθρο, ότι στις απαρχές του ηλεκτρισμού αν μη τι άλλο καίγαμε πολύ ρεύμα, παρόλο που δεν ήταν πολύ διαδεδομένη η ηλεκτρική ενέργεια. Στην πορεία παρόλο που η ηλεκτρική ενέργεια μπήκε σε κάθε σπίτι και τσέπη δεν έγινε τόσο μεγάλο άλμα όσο θα περίμενε κανείς γιατί πολύ απλά ανεβάσαμε το efficiency στην κατανάλωση του ρεύματος.

Μην βλέπετε τι καίει η 4090 :p
κοιτα η αληθεια ειναι οτι δε ξερω τι γραφει, δεν ειδα το βιντεακι ουτε διαβασα τα αρθρα, απλα εβαλα fancy words και λινκαρα τα αποτελεσματα του γουγλη για το τρολ των ελοχιμ/νεφελιμ/φιουτιουρισμ :sneaky:

Αλλα ειναι ωραια η φαση του τι θεωρουσαν οι σοβιετικοι και πως καταρριπτεται αποσο γραφεις.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,331
έχει μια σημασία και το power plant.

μπορείς να κατεβάσεις πολύ την μάζα που χρειάζεσαι αν η ταχύτητα με την οποία πετάς τα σωματίδια είναι μεγάλη. Το πρόβλημα με την μεγάλη ταχύτητα είναι ότι σημαίνει μεγάλη ενέργεια. Η εύκολη λύση και αυτό που γίνεται σήμερα με τον διαστημικό σταθμό και θα γίνει με το gateway στην σελήνη είναι να χρησιμοποιηθεί ηλιακή ενέργεια. Το πρόβλημα με αυτό είναι ότι μιλάμε για μικρή ισχύς άρα περιορίζεσαι σε διορθώσεις τροχιάς και δεν δουλεύει για διαστημικά ταξίδια (αλλά αυτές οι διορθώσεις γίνονται με εξαιρετική απόδοση)

Για να έχεις μεγαλύτερη ισχύ για ταξίδια η ιδέα είναι να έχεις αποθηκευμένη ενέργεια στο σκάφος (ή θα έχει ενδιαφέρον να δούμε πόσο τεράστοιοι συλλέκτες θα χρειαστούν). Αλλά αυτή η ενέργεια δεν μπορεί να είναι με συνήθη μέσα γιατί τότε ξαναεπιστρέφουμε στο πρόβλημα ότι απαιτείται τεράστια μάζα, αναγκαστικά θα πρέπει να είναι πυρηνική ενέργεια.

Κάτι τέτοιο, δεν εννοείς για διορθώσεις τροχιάς? Τα φτιάχνουν στην Βέροια!!!!

Αυτό που είχε προταθεί σαν συμπλήρωμα στους κινητήρες σύντηξης, ήταν τα Bussard ramjet Αλλά εκεί είχαν άλλα προβλήματα!!
 

erevos

Blackguard
Joined
Jul 19, 2014
Messages
1,324
Με αξιοποιήσιμη πυρηνική σύντηξη, χρειάζονται Dyson spheres/swarms; Τροφή για σκέψη...
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,670
Λάδια που αντέχουν εφ όρου ζωής στο αυτοκίνητο και μλκιες.......
Γνωστό ψέμα σε πολλούς, ας μάθουν και οι υπόλοιποι.



 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
Λάδια που αντέχουν εφ όρου ζωής στο αυτοκίνητο και μλκιες.......
Γνωστό ψέμα σε πολλούς, ας μάθουν και οι υπόλοιποι.




Για αυτό πεθαίνουν τα σασμάν εκεί στα 150Κ στα περισσότερα;

edit όπα μουρκα, ο τύπος λέει για τα αυτόματα.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,670
Το ίδιο ισχύει και για ευρωπαϊκά χειροκίνητα κιβώτια, αλλά κυρίως τα διαφορικά. Δεν σου έχει πει ποτέ κανένας στο συνεργείο οτι δεν χρειάζεται να αλλάξεις λάδια στο διαφορικό γιατί το εργοστάσιο βάζει λάδια εφ όρου ζωής;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
Το ίδιο ισχύει και για ευρωπαϊκά χειροκίνητα κιβώτια, αλλά κυρίως τα διαφορικά. Δεν σου έχει πει ποτέ κανένας στο συνεργείο οτι δεν χρειάζεται να αλλάξεις λάδια στο διαφορικό γιατί το εργοστάσιο βάζει λάδια εφ όρου ζωής;
όχι είναι δικός μου, το τσεκάρει, μου λέει τι βλέπει, του λέω προχώρα. Θεωρώ ότι αν χρειάζεται κάτι θα το αλλάξει, δεν είναι επίσημο service.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,670
Απο τα επίσημα service παθαίνεις συνήθως τη ζημιά που ακολουθούνε τυφλά τις οδηγίες της μαμα εταιρίας.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,974
Απο τα επίσημα service παθαίνεις συνήθως τη ζημιά που ακολουθούνε τυφλά τις οδηγίες της μαμα εταιρίας.

Και να πηγαίνεις να τους λες ότι θες να αλλάξεις λάδια για το αυτόματο κιβώτιο και να σου λένε ότι δεν προβλέπεται (lifetime και καλά) και όταν εσύ επιμένεις και λες ότι ο κατασκευαστής του κιβωτίου λέει ότι πρέπει να αλλάζουν στα Χ χιλιόμετρα, να σου απαντούν "ΟΚ, θα σου τα αλλάξουμε, αλλά δεν αναλαμβάνουμε καμία ευθύνη για οποιαδήποτε ζημιά μετά"...
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
Απο τα επίσημα service παθαίνεις συνήθως τη ζημιά που ακολουθούνε τυφλά τις οδηγίες της μαμα εταιρίας.
Από επίσημα service ούτε απέξω, αν βρεις μηχανικό σοβαρό τον παινεύεις εφόρου ζωής μην σου φύγει.

Μια φορά πήγα το σκουτερ σε επίσημο service γιατί δεν έπαιρνε μπροστά να το πάω στον δικό μου, τους λέω παιδιά έχει κάψει ηλεκτρονική (το είχε δει ο δικός μου από κοντά και είχε κάνει διάγνωση, αλλά ήταν 30χμ μακριά το συνεργείο) ναι ναι μου λέει, το περνάνε μέσα, κάτι κάνουν, μου λένε ναι μωρέ είχε μπουκώσει (????? Ο δικός μου εν το μεταξύ είχε δει ότι δεν δίνει ρεύμα στο μπουζί μπροστά μου, το είδα και εγώ δεν έδινε σπίθα σε καινούργιο μπουζί) μου κλέβουν ένα 30άρι και σε 2 μέρες χάλασε πάλι... ήρθε τελικά ο άνθρωπος και έλυσε το σκούτερ μπροστά στο σπίτι.

Με το αμάξι τα ίδια (το πρώτο μου, ένα atos) το είχε αγοράσει η αδερφή μου με λίγα χιλιόμετρα ατρακάριστο από την αντιπροσωπεία, το πήγαινε ευλαβικά στην αντιπροσωπεία, μετά που το πήρα εγώ το πάω στον δικό μου αν δει γιατί το αμάξι φεύγει αριστερά ενώ έχω κάνει ευθυγράμμιση "ρε μου λέει του είπες το άλλου ότι είναι τρακαρισμένο πίσω έχει στραβώσει ελαφρά ο άξονας να κάνει την ευθυγράμμιση λίγο στραβή να πάει ευθεία;" .... γουατδεφακ τρακαρισμένο; Τα μνηπανα στην αντιπροσωπεία βέβαια το ήξεραν και έκαναν λίγο στραβά την ευθυγράμμιση να μην το πάρουμε χαμπάρι...

Άσε τεσπά...
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,469
Απο τα επίσημα service παθαίνεις συνήθως τη ζημιά που ακολουθούνε τυφλά τις οδηγίες της μαμα εταιρίας.

Απο το επισημο service (για το αυτοκινητο) δεν ειχα ποτε προβλημα. Λιπανση απο μοτερ μεχρι πορτες. οτιδηποτε ηθελε αλλαγμα, μου το εδειχναν και επαιρνα την αποφαση ή εαν ειχε λιγο ψωμι ακομα το εξαρτημα. Μου προτειναν να το αλλαξω στο επομενο service.
Τα υπολοιπα τα βλεπω σαν "κλαινε οι χηρες κλαινε και οι παντρεμενες". Μαλλον δεν εχετε ιδεα τι τραβανε οι ανθρωποι με τα δικυκλα τους.
Στανταρακι, για λαδια θα το πας; να σου αλλαξουν αλυσιδα; να στο πλυνουν; να στο χαιδεψουν; σταματησες να τους πεις καλημερα; θα σου χασουν μια βιδα.
Δεν υπαρχει περιπτωση να μην σου χασουν βιδα και απο σημειο που δεν χρειαζεται να βαλουν χερι.

Αυτα με τα ανταλλακτικα που βγαινουν και πανω βαζουν μαιμου, δεν νομιζω να το εχετε στα αυτοκινητα.
εγω τουλαχιστον δεν ειχα τετοιο προβλημα. Μικρομεσαιο αυτοκινητο εχω, τι να κλεψουν;
Υπαρχουν και περιπτωσεις που ο μηχανικος δηλωνει κλοπη και αν ξαναπερασεις απο εκει, μπορει να δεις την πινακιδα απο το μηχανακι σου στην βιτρινα.

Απο τα λαθακια που μπορει να κανει καποιος μηχανικος το μηχανακι σου , μπορει και να σκοτωθεις, ετσι απλα. Εζησα τετοια λαθακια. δεν σκοτωθηκα αλλα εφαγα απιστευτες ταλαιπωριες.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000


University of California, Riverside, chemical engineering and environmental scientists recently published new methods to chemically break up these harmful substances found in drinking water into smaller compounds that are essentially harmless.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,469
Θελεις να τρομαξουν τον κοσμο; που θα τηγανιζουμε μετα; στην λαμαρινα;
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000

The spatial distribution of eleven of the small and faint ones which appear to lie on a thin plane is something that has been noted as not just quirky but very puzzling by astronomers. For decades, data suggested that these were actually all rotating on this vast plane, something that would be extremely unlikely using our current understanding of the universe. Now, new data has solved this 50-year problem.

The "plane of satellites" problem was a big problem for the existence of dark matter, a mysterious substance that makes up about 85 percent of all matter in the universe and is one of the crucial ingredients of the Standard Model of Cosmology. According to the model, galaxies formed gradually from clumps of cold dark matter.

The issue saw the distribution of small galaxies as orbiting all in a vast thin disk of 3D space with no known explanation for how this distribution came to be. Now, data from the European Space Agency’s Gaia Satellite shows the most precise measurement of the motions of these galaxies and it turns out that it is not a real plane. These galaxies are aligned but they are moving in different directions.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,249
Θελεις να τρομαξουν τον κοσμο; που θα τηγανιζουμε μετα; στην λαμαρινα;
Μαντέμι/πέτρα. Το καρυκεύεις με λάδι κάνει το καλύτερο μαγείρεμα. Για ένα αυγό στα γρήγορα ανοξείδωτο με αλουμινένιο πάτο.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
ή να βαράς τα καρύδια πάνω στην πέτρα.

γενικά πάντως τεφλόν το έχω ξεκόψει χρόνια τώρα, κεραμικά και Inox νομίζω είναι η καλύτερη λύση. Μια φορά που χάλασα το σερί, έκανα το λάθος να πάρω τεφλόν πριν 5 χρόνια λίγες μέρες μετά έκανε τρύπα στο κέντρο, ίσως από κάποιο κουτάλι που θα έπεσε στο νεροχύτη και κατά επέκταση επάνω του.
 
Top Bottom