What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Stuff that is Interesting

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,004
μα είναι η φάτσα μου

Φαντάζομαι εννοούσε την ενδυμασία και το φόντο...
Βάλε κι εσύ τίποτε πιο "ροκ" βρε παιδάκι μου! :Ρ
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,684
Ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείς, νίτρε?
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,557
Ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείς, νίτρε?
την beta του freepik "avatar" είναι σε closed ακόμα, αλλά και πολύ πολύ περιορισμένο σαν πρόγραμμα, δηλαδή αυτά που ανέβασα το μοναδικό input από εμένα είχαν την φωτογραφία μου και το "male". Όλα τα άλλα μου έβγαλε διάφορα random.

δεν ξέρω που το πάνε οι τύποι αλλά μόνο για πλακίτσα σε κανά DnD session και forum avatars μου βγάζει για την ώρα, μόνο tool δε το λες.

Βέβαια τους τα έγραψα στο feedback όλα αυτά, λένε θα εμπλουτίσουν τις επιλογές κτλ

avatar-38172.65905960961.jpg

avatar-3586.6787370976463.jpg

avatar-65496.53479132162.jpg
okarampelasmagehagioskserogomporeikaimavromanditis.jpg

Φώτο που έβαλα:
0 (1).JPGnikos.jpg
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,568
Το ξερει η γυναικα σου οτι εχεις βγει παγανια να βρεις γκομενες; α ρε κακομοιρη μου, ποντικοφαρμακο που εχεις να φας.

την beta του freepik "avatar" είναι σε closed ακόμα,



giphy.gif
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,971
την beta του freepik "avatar" είναι σε closed ακόμα, αλλά και πολύ πολύ περιορισμένο σαν πρόγραμμα, δηλαδή αυτά που ανέβασα το μοναδικό input από εμένα είχαν την φωτογραφία μου και το "male". Όλα τα άλλα μου έβγαλε διάφορα random.

δεν ξέρω που το πάνε οι τύποι αλλά μόνο για πλακίτσα σε κανά DnD session και forum avatars μου βγάζει για την ώρα, μόνο tool δε το λες.

Βέβαια τους τα έγραψα στο feedback όλα αυτά, λένε θα εμπλουτίσουν τις επιλογές κτλ

View attachment 7341

View attachment 7342

View attachment 7343
View attachment 7344

Φώτο που έβαλα:
View attachment 7345View attachment 7346


Ρε!!! Εχεις χειροκινητο πιεστηριο; Ρισπεκτ ακομη και αν ειναι μουσειακο κομματι
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,557
Ρε!!! Εχεις χειροκινητο πιεστηριο; Ρισπεκτ ακομη και αν ειναι μουσειακο κομματι
το δουλεύω που και που
δες τις τελευταίες φώτο κάτω κάτω

Το βάζω και για τίποτα σακουλάκια μικρά γιατί δεν τα περνάει καλά το ψηφιακό, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο, μέχρι τώρα που το έκανα δηλαδή δεν είχα δουλειά και το έκανα, καθώς ανεβαίνω σε δουλειές όλο και πιο προς premium "hand printed" καταστάσεις το σπρώχνω.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,553
Υπάρχει κανείς που να τα έχει προλάβει αυτά;
Εγώ πάντως θυμάμαι όταν ήμουν μικρός την φωτογραφική μηχανή με τα flashing cubes να βγαίνει απο το συρτάρι σε κάθε οικογενειακή φωτογράφιση. Ίσως και να υπάρχει ακόμη στο πατάρι η μηχανή με κανένα κουτί απο τέτοια φλας.


Ναι και η πιθανοτητα να μην ειναι DOA ενα απο τα 4 ηταν ανυπαρκτη...
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,971


Despite the cool name, the idea behind gravity batteries is really simple. During times when energy sources are producing more energy than the demand, the excess energy is used to move weights (in the form of water or sometimes sand) upwards, turning it into potential energy. When the power supply is low, these objects can then be released, powering turbines as our good friend (and deadly enemy) gravity sends them towards the Earth.

Though generally gravity batteries take the form of reservoirs, abandoned mines moving sand or other weights up when excess power is being produced have also been suggested. Scottish company Gravitricity created a system of winches and hoists that can be installed in such disused mineshafts. The company will install the system in the 1,400-meter-deep (4,600 feet) zinc and copper mine in Pyhäjärvi, Finland.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,314
Βοηθούσα έναν φίλο κάποτε, του έφτιαχνα τον υπολογιστή και τον εκτυπωτή κάθε δεύτερη βδομάδα, που έκανε διδακτορικό σε κάτι πράματα του διαβολου που αντί για νερό χρησιμοποιούσαν άμμο με σκοπό κάτι παρόμοιο.
Αν σχετίζεται και παράγει ενέργεια από αυτό θα πάω να ζητήσω ποσοστά.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,568
Φαινεται οτι εκει πανω το εχουν παρει πολυ σοβαρα το θεμα της απεξαρτησης απο το πετρελαιο.
Στην Ελλαδα ακομα δεν εχουν κανει ερευνα για τα προβληματα που εμφανιστηκαν το 1900.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,557
Μπαίνετε εδώ Infinite Mac
διαλέγετε σύστημα και έχετε πρόσβαση σε παλιό masOS, έχει αρκετές εφαρμογές της εποχής που δουλεύουν κανονικά στο emulation.
Πραγματικά απίστευτο πόσο καλά δουλεύει, προσωπική επιλογή μου system 7,5 και κατάφερα να το κάνω να δουλέψει με emulation σε Quadra 650.
Το μόνο που μου λείπει για να νιώσω ακριβώς 1996 και Macintosh 7200/75 που ουσιαστικά με έριξε σε έρωτα με τους υπολογιστές, είναι η sony trinitron SFII
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,723


Δεν περίμενα ότι θα έβαζα tucker carlson στο interesting αλλά από την άλλη ζούμε στο timeline που βλέπουμε νέα τού στυλ ότι μπανάρανε από facebook και instagram τον ανώτατο ηγέτη τού Ιράν και είναι άραγε τοκουλούρι ή «κανονική εφημερίδα»;
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,568
Αυτο που περιμενα απο την συνεντευξη του Πουτιν ηταν οι αντιδρασεις. Ο λογος που εφαγα δυο ωρες ηταν για να δω το μετα.
Καπου πηρε το ματι μου ελληνικο αρθρο, δεν ακολουθησα το link, οτι στην συνεντευξη δεν ηταν ο Πουτιν.
Τις αντιδρασεις δεν τις κυνηγησα γιατι ειναι φυσιολογικο να με βομβαρδισουν με αυτες. Απο τα λιγα που ειδα, δεν ειδα πουθενα καποια φυσιολογικη πολιτικη απαντηση που να βαζει τα πραγματα στην θεση τους.
Ειδα μερικα αρθρα, απο το εξωτερικο, που ηταν αξιολυπητα.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,971

“The repatriation of the bodily remains of the ancestors of Australian and other First Nations peoples from mostly Western scientific institutions depends largely on locating information within scientific and other literature published between 1790 and 1970 documenting their theft, donation, sale, or exchange between institutions,” Dr Bashar said.

“Digital library initiatives by national and major research libraries since the mid-1990s have made it possible to systematically search large historical corpora of books, journals, and newspapers. However, finding relevant information within these corpora is difficult.

Supported by the Australian Research Council, Dr Bashar and Professor Nayak worked with academics from the Australian National University and University of Tasmania. In collaboration with data scientists and social science researchers from the Research, Reconcile, Renew Network (RRR), who have developed and applied text mining techniques, the team have created a machine learning-based solution to automate the process of finding and semantically analysing relevant texts.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,568
Οι δυο ωρες ειναι ΠΟΛΛΕΣ αλλα οποιος μπορει να διαθεσει δυο λεπτα, μπορει να τσεκαρει το 1.30 - 3.15.
Με μια μικρη παρουσιαση, ο τυπος εξηγει πολυ ωραια γιατι δεν υπαρχει μελλον και τον τροπο που λειτουργουν τα πραγματα στην Ελλαδα, απο παλια.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,557
δεν ξέρω πως και δεν το είχα ξανά ακούσει αυτό εδώ


Δείτε το youtube ο τύπος έχει κλέισει το embedding...

Sony HB-101 MSX Hit Bit Mezzo computer history and restoration​


1708512702050.jpeg
 
Top Bottom