What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Stuff that is Interesting

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,490
Αυτα ειναι για τους τουριστες, τα TRVE σπαθια τα σφυρηλατουν απο μετεωριτες. Ειναι αυτα με την μαυρη λεπιδα.

Εγω σημερα ασχοληθηκα με το Λιχτενσταιν. Αποτελεσμα απογοητευσης επειδη, περιμενα την καρτα μου απο την Αφρικη και καρτα δεν θα παρω. Θελω να πιστευω οτι μεχρι τον αλλο μηνα θα ειμαι σε θεση να παρω μια καρτουλα, αχ βαχ.
Για κρατος γραμματοσημο, που δεν το ακουμε σχεδον ποτε, εχει πολυ ιστορια. Εκαιγαν και μαγισσες.

Με εκταση 160 τ.χλμ, πληθυσμο 40 χιλιαδες ανθρωπους και τουρισμο σχεδον ανυπαρκτο, το ΑΕΠ ειναι 6,8 δις και το κατα κεφαλη $180.000. ($20.732 για την Ελλαδα) Ο τουρισμος ειναι ανυπαρκτος επειδη οι ανθρωποι απλα περνανε απο εκει για να πανε στην Ελβετια.
Στο interesting.
Απο το 1868 δεν εχουν στρατο επειδη θεωρησαν οτι ειναι πολυ ακριβος για να εχουν. Υπαρχει ενας αστικος μυθος που λεει οτι στον Α' ΠΠ εστειλαν μια δυναμη 80 στρατιωτων (αυτα ειναι τα νουμερα παιζουν για το Λιχτενσταιν) για να στηριξουν την Αυστροουγγαρια και επεστρεψαν 81. Ο ενας εξτρα ειναι στρατιωτης ειναι του εχθρου (η μια εκδοχη) που ειπε, δεγαμιεται, θα παω με αυτους και "αυτοι" τον δεχτηκαν και τον πηραν σπιτι τους.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Αυτα ειναι για τους τουριστες, τα TRVE σπαθια τα σφυρηλατουν απο μετεωριτες. Ειναι αυτα με την μαυρη λεπιδα.

Εγω σημερα ασχοληθηκα με το Λιχτενσταιν. Αποτελεσμα απογοητευσης επειδη, περιμενα την καρτα μου απο την Αφρικη και καρτα δεν θα παρω. Θελω να πιστευω οτι μεχρι τον αλλο μηνα θα ειμαι σε θεση να παρω μια καρτουλα, αχ βαχ.
Για κρατος γραμματοσημο, που δεν το ακουμε σχεδον ποτε, εχει πολυ ιστορια. Εκαιγαν και μαγισσες.

Με εκταση 160 τ.χλμ, πληθυσμο 40 χιλιαδες ανθρωπους και τουρισμο σχεδον ανυπαρκτο, το ΑΕΠ ειναι 6,8 δις και το κατα κεφαλη $180.000. ($20.732 για την Ελλαδα) Ο τουρισμος ειναι ανυπαρκτος επειδη οι ανθρωποι απλα περνανε απο εκει για να πανε στην Ελβετια.
Στο interesting.
Απο το 1868 δεν εχουν στρατο επειδη θεωρησαν οτι ειναι πολυ ακριβος για να εχουν. Υπαρχει ενας αστικος μυθος που λεει οτι στον Α' ΠΠ εστειλαν μια δυναμη 80 στρατιωτων (αυτα ειναι τα νουμερα παιζουν για το Λιχτενσταιν) για να στηριξουν την Αυστροουγγαρια και επεστρεψαν 81. Ο ενας εξτρα ειναι στρατιωτης ειναι του εχθρου (η μια εκδοχη) που ειπε, δεγαμιεται, θα παω με αυτους και "αυτοι" τον δεχτηκαν και τον πηραν σπιτι τους.

Χωριό που του έδωσαν στάτους χώρας για να υπάρχει τραπεζικό σύστημα που δεν το ψάχνει κανένας. Ελβετία και Σιγκαπούρη είναι για όσους από το λαουτζίκο κατάφεραν να κλέψουν λίγα και μεγαλοπιάστηκαν, οι βέροι μαφιόζοι τα κρύβουν εκεί που τα κρύβουν και αυτοί που υποτίθεται ότι τους κυνηγάνε, Λουξεμβούργο και Λίχτενσταϊν. Είναι εύκολο να μην έχεις στρατό όταν έχεις στα vaults τρεις αιώνες κλεψιμέικα της ευρωπαϊκής ελίτ.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,490
Εγω τα δικα μου φραγκα θα τα παω στην Κυπρο, με την υπολοιπη πλεμπα. Ενα τηλεφωνο τους παιρνεις και σου ανοιγουν λογαριασμο σε τραπεζα.
Για το Λιχτενσταιν, διαβασα και καποιες θεωριες. Πολλοι εβραιοι πηγαν προς τα εκει για να γλυτωσουν απο τους ναζι, λιγοι εφυγαν με τις βαλιτσες τους και πολλοι εφυγαν μεσα στις βαλιτσες τους...
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,490
Δεν ηξεραν εκει στην Intel οτι η Ευρωπη εχει δεσμους με την ιστορια που φτανουν στον Αδαμ που σκουπιζοταν με φυλλα συκιας; Οπου και να σκαψεις, κατι παλιο θα βρεις. Απο λιθινο τροχο μεχρι panzerfaust ετοιμο για πυρ.
Καλα, εδω θα τα ειχαν τσιμεντωσει ολα.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,490
Εβαλα Haha για λογους. Καπου ειχα δει και ενα λινκ με τιτλο, στο περιπου, μαλλον click bait, ξυπνατε 3 το πρωι; δειτε τι συνιστουν οι γιατροι. Εκει και εαν εκλαψα απο το γελιο.
3 το πρωι δεν εχω καν την σκεψη οτι ισως πρεπει να ξαπλωσω. Ποιος εχει σκεψη για υπνο 8 το βραδυ του καλοκαιρινου Σαββατου;
Δυο νυχτες λενε χαχαχαχα. Εγω πεφτω για υπνο και ξυπναω μετα απο 30-40 λεπτα, καποιες φορες μετα απο μια ωρα.
Αν ειμαι τυχερος, δεν θα ξυπνησω στο ενδιαμεσο και στην επομενη ωρα θα καταφερω να ξανακοιμηθω, για λιγο. Ολοι σηκωνονται επειδη κοιμηθηκαν και εγω σηκωνομαι επειδη κουραστικα να κοιταζω το ταβανι.
Ναι, αυτο εξηγει πολλα.
Ναι #2. παιζουν και ονειρα που πολυ θα ηθελαν να ακουσουν οι ψυχιατροι.

Στο δεν γινεται αυτο που λες, οποιος θελει πιστευει. Παιζουν καποια ονειρα τοσο βαρετα, που παιζει η συνειδητοποιηση οτι βλεπω ονειρο, που την ακολουθει η ατακα, δεν την μπορω αυτη τη μαλακια, πρεπει να ξυπνησω... ξυπναω και νοιωθω ολη την απενεργοποιηση του υπνου. Σαν να σε τραβαει κατι πισω απο εναν λακο. Αυτο και αν χαλαει την ροη του υπνου.
παιζουν και χειροτερες φασεις, anyway.
Παγκοσμια ημερα υπνου... γατακια.

Το θεμα ειναι οτι δεν κυκλοφορω με ματια κατακοκκινα και πρησμενα κτλ, ολα ειναι σχεδον φυσιολογικα. Δεν νοιωθω οτι σερνομαι. Ηλικιωμενος δεν νοιωθω και απο οτι εχω καταλαβει, ουτε δειχνω. Καποια καψιματα τα τρωω, η αληθεια ειναι.
Ο υπνος ειναι υπερεκτιμημενος.
Ολα καλα.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,870
Το αρθρο χρησιμοποιει τον ορο "νυχτα" ως μοναδα μετρησης υπνου για την περιοδο καθε 24ωρου, γιατι πιθανως η συντριπτικη πλειοψηφια των ανθρωπων κοιμαται τις νυχτερινες ωρες.

Αν σε βολευει εσενα παρε τη μερα, η καποια δικη σου χρονικη μοναδα περιοδου υπνου, εκει θα τα χαλασουμε;
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,490
Υπνος την νυχτα; αυτα ειναι για τους ευαισθητουληδες. Ο χρονος που μαζευω απο υπνο, που στην ουσια ειναι σηματα μορς. οπου . ξυπνιος και οπου - υπνος. μου ειναι σχετικα ευκολοτερο να τον μαζεψω την μερα, απο τοτε που γεννηθηκα.
Οχι οτι δεν ειναι σπασμενος θρυψαλα.
Εξαλλου το βραδυ ειμαι περισσοτερο δραστηριος. 2 το βραδυ να παιξει σκουπα-μαπα, πιθανοτητα πολυ μεγαλη. 2 το μεσημερι; no chance.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,490
Πριν παρακολουθησω ενα βιντεο διαρκειας 1 ωρας και 20 λεπτων. Ο τυπος που τα τελευταια 8 χρονια ασχολειται με σπαθια, εχει αντιρρηση για τον τροπο που φτιαχνουν οι Ιαπωνες τα λεπιδια τους;
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,666


GKLuazLXQAEin-5.png
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,870
Γιεπ, εδω βλεπουμε γιατι η χρηση ανοιχτου κωδικα ειναι σωτηρια!

Επισης οι υποψιες για κινεζο/ρωσο πρακτορα ειναι πιθανοτατα red herring, κυριως λογω της χρησης του ονοματος του χακερ. Αναλυση του ιστορικου του εδειξε πως το συγκεκριμενο ατομο ειχε μοτιβα κινησης που ανηκουν σε ανθρωπους που λειτουργουν με δυτικο τροπο σκεψης (αργιες, τροπος υποβολης των Patches, μεθοδολογια κλπ)

εδω περισσοτερες πληροφοριες απο το ξεψαχνισμα του χακ:

 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,666

Αυτό το κτίριο διαχρονικά πονούσε η ΨΧ μου κάθε φορά που το έβλεπα. Μακάρι να γίνει συνειδητή προσπάθεια για τη συντήρηση-αποκατάστασή του και να μην αφεθεί να ρημάξει πάλι.

download.php


 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,490
Αυτη η στατιστικη δειχνει οτι η ελληνικη κουζινα δεν ειναι και τοσο καλη, οπως λενε. Αυτο καταλαβα εγω.

food.jpg
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,271
Παίζει ρόλο και ο τουρισμός. Γι αυτόν τον λόγο η Κύπρος ανεβαίνει στο βάθρο.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,490
Παίζει ρόλο και ο τουρισμός. Γι αυτόν τον λόγο η Κύπρος ανεβαίνει στο βάθρο.

Τοτε στην Ισπανια οι τουριστες σκανε με ταπερακια :p


the Iberian country counted more than 120 million international visitors until reaching the record mark of 126.2 million. That figure represented more than 2.5 times Spain’s total population, which adds up to around 48 million people.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
άνετα οι τουρίστες, έχεις δει Ελληνικό τραπέζι να μην τρώνε μέχρι και τις χαρτοπετσέτες;
Καλά επαρχεία δεν πετάμε τίποτα, σκυλιά, κότες, κομπόστ κάπου θα πάνε τα αποφάγια.
 
Top Bottom