What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Stuff that is Interesting

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,535
άνετα οι τουρίστες, έχεις δει Ελληνικό τραπέζι να μην τρώνε μέχρι και τις χαρτοπετσέτες;
Τοτε απο που βγαινει η σπαταλη του φαγητου;

Για να μην το τρολαρω αλλο, η σπαταλη του φαγητου δεν ειναι μονο αυτα που πετανε τα εστιατορια και εμεις.
Η σπαταλη ξεκιναει απο την παραγωγη. υπερπαραγωγη, αποτυχημενες καλλιεργιες κ.α σκυταλη παιρνει η διανομη η οποια οταν ειναι σκατα πχ αποθηκες-σταβλοι, συσκευασιες της πλακας και εμποροι που το παρακανουν με τις παραγγελιες κ.α Μετα ερχεται, αυτο δεν σημαινει μικρη κλιμακα, στον καταναλωτη. Τους ειπε κανενας να πηγαινουν για ψωνια πεινασμενοι;

Εγω θεωρω οτι για την ελλαδα ισχυει περισσοτερο η διανομη. παραγγελνουν και μετα τα βαζουν στον πατο τους, επειδη κανενας δεν μπορει να τα αγορασει.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,509
Τοτε απο που βγαινει η σπαταλη του φαγητου;

Για να μην το τρολαρω αλλο, η σπαταλη του φαγητου δεν ειναι μονο αυτα που πετανε τα εστιατορια και εμεις.
Η σπαταλη ξεκιναει απο την παραγωγη. υπερπαραγωγη, αποτυχημενες καλλιεργιες κ.α σκυταλη παιρνει η διανομη η οποια οταν ειναι σκατα πχ αποθηκες-σταβλοι, συσκευασιες της πλακας και εμποροι που το παρακανουν με τις παραγγελιες κ.α Μετα ερχεται, αυτο δεν σημαινει μικρη κλιμακα, στον καταναλωτη. Τους ειπε κανενας να πηγαινουν για ψωνια πεινασμενοι;

Εγω θεωρω οτι για την ελλαδα ισχυει περισσοτερο η διανομη. παραγγελνουν και μετα τα βαζουν στον πατο τους, επειδη κανενας δεν μπορει να τα αγορασει.
ας τα δώσουν προσφορά, αλλά ξέχασα καλύτερα να τα βάλουν στον πάτο τους παρά να τα δώσουν φθηνότερα, μην τους πούνε και φθηνούς.

Βέβαια φταίει και ο μλκς ο τελικός καταναλωτής, θυμάμαι κάποια στιγμή τον ΑΒ να βάζει σουπερ προσφορά ότι έληγε σύντομα, και βγήκαν τα ζώα να κράξουν ότι τους πουλάει ληγμένα... εν τω μεταξύ εγώ σαν φοιτητής τότε την είχα κάνει λαχείο, τσίμπαγα κάτι λουκάνικα και τέτοια, τα πέταγα κατάψυξη και τα έτρωγα όποτε ήθελα.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,907
Βέβαια φταίει και ο μλκς ο τελικός καταναλωτής, θυμάμαι κάποια στιγμή τον ΑΒ να βάζει σουπερ προσφορά ότι έληγε σύντομα, και βγήκαν τα ζώα να κράξουν ότι τους πουλάει ληγμένα... εν τω μεταξύ εγώ σαν φοιτητής τότε την είχα κάνει λαχείο, τσίμπαγα κάτι λουκάνικα και τέτοια, τα πέταγα κατάψυξη και τα έτρωγα όποτε ήθελα.

Ισπανια πριν λιγες βδομαδες. Ειναι γενικο φαινομενο στα σουπερ εκει να γινονται εκπτωσεις στα κρεατα που λιγουν σε 3-5 μερες. Σχεδον η πλειοψηφια των φοιτητων/εργατων αγοραζουν με τετοιο τροπο.
1712940031713.png
1712940070450.png
1712940048953.png
Οτι γραφει ως καθαρη τιμη στο στικερ ειναι τελικη τιμη, οχι εκπτωση.
Στα λουκανικα ειναι 50% εκπτωση, δλδ καπου 2,20 το κομματι.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,509
ρε φίλε αυτό θα ήταν αρκετό να πάει 10 βήματα επάνω την ποιότητα ζωής μου ξέρω εγώ... αυτά τα κρέατα που δείχνεις εγώ θα δώσω τουλάχιστον 35-40€ να τα πάρω, αυτά κάνουν 17€ τώρα που το τσεκάρω στα γρήγορα
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,293
@lelos kounelos Έτυχε να δω τον χάρτη με την έρευνα πριν κάνα δεκαήμερο στο ρεντιτ και διαβάζοντας την γίνονταν ειδική αναφορά σε Ελλάδα και Κύπρο για τα νούμερα. Επίσης, τα νούμερα είναι per capita. Η Ισπανία των χοτρικα 50 μυρίων, ποτέ δεν θα φτάσει τα νούμερα της Ελλάδας των 10 σε κατά κεφαλήν τιμές κατανάλωσης.
Επίσης η σύγκριση γινόταν με νούμερα που αφορούσαν το τι αγοράζεται και το τι καταλήγει στα σκουπίδια.
Αν την βρω θα την ανεβάσω.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,535
Φιλαρακι @Chronomancy εγω δεν εχω καμια αμφιβολια και δεχομαι αυτα που λες και αυτο ισχυει γενικα για τις αποψεις σου. Να το κοιταξεις.
Χαβαλε κανω..... ομως.... :p στην προσθεση θα πρεπει να βαλεις και αυτο που ειπε ο @Norshgaath για την Ισπανια.
Η σπαταλη των τροφιμων ξεκιναει απο το χωραφι και το μαντρι. Καποτε λεγαμε για τα πορτοκαλια που καταληγουν στην χωματερη.
Βλεπω συχνα καποιες "προσφορες" που βγαζουν ματι οτι προκειται για κοντινοληκτα προιοντα. Οι τιμες και η ποσοτητα δεν πλησιαζουν καν την κατασταση τους. Εδω ερχεται και κολλαει αυτο που ειπε ο @nitro912gr, προτιμουν να τα πεταξουν παρα, οχι να τα χαρισουν, αλλα ουτε να τα δωσουν σε τιμη κοστους.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,907


Our investigation shows that, for Nestlé, not all babies are equal when it comes to added sugar. While in Switzerland, where the company is headquartered, the main infant cereals and formula brands sold by the multinational come without added sugar, most Cerelac and Nido products marketed in lower-income countries do contain added sugar, often at high levels.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,509
Κοιτάζω αναλυτικά τα συστατικά ακόμα και στο τι δίνω στον σκύλο μου, στο τι δίνω στο παιδί μου δεν θα κοιτάξω; Έχουν και οι γονείς ευθύνη που πάνε και αγοράζουν ότι να 'ναι γιατί το είπαν οι influencers...

Οι εταιρίες τα βρίσκουν και τα κάνουν.

Βέβαια τι λέμε τώρα, εδώ βλέπω καμιά φορά σε reels του instagram γονείς που πάνε και δίνουν στο μικρό που δεν έχει βγάλει δόντια καλά καλά να φάει παγωτό, πίτσα και τέτοια σκατά. Εδώ παλεύουμε οι ενήλικοι να τα κόψουμε που έχουμε γίνει πρεζάκια της ζάχαρης και του junk food και κάποιοι πάνε και χώνουν τα μικρά από την κούνια.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,535
Για την Αφρικη, η ζαχαρομπουρδα της νεστλε ειναι το λιγοτερο. Ολα τα σκουπιδια, εκει τα πουλανε. Ουτε εγω δεν θυμαμαι ποσες φορες [quote protection] δαγκωσα κατι, το εφτυσα [/quote protection] και το πεταξα. Πολυ εντονη η γευση χημικων αηδιων. Μπορει να παρεις μπισκοτα και στα συστατικα να μην υπαρχει η λεξη αλευρι.
Αυτη η ιστορια τραβαει πολυ καιρο τωρα αλλα δεν ιδρωσε κανενας. Η υποκρισια ειναι η νεα αδρεναλινη.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,680
Συσκευή 2 σε 1 του 1914. Αν δεν θέλετε να δείτε όλο το βίντεο, στο τέλος δείχνει πως δουλεύει.

 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,535
Τοσα εργαλεια, ενα WD δεν μπηκε στον κοπο να παρει.
Καθε φορα που βλεπω πηνια, νοιωθω ενα σφιξιμο στα σωθικα μου.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,535
Τωρα εγινα καλυτερος ανθρωπος, με γνωσεις που θα με βοηθησουν :p
Εκανα κλικ στο play για να δω σε ποιο λεπτο θα πεταξει το πενις ενλαρτζμεντ και δεν απογοητευτηκα.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,342
Τωρα εγινα καλυτερος ανθρωπος, με γνωσεις που θα με βοηθησουν :p
Εκανα κλικ στο play για να δω σε ποιο λεπτο θα πεταξει το πενις ενλαρτζμεντ και δεν απογοητευτηκα.

Για να μην νιώθεις μειονεκτικά, διάβασε το παρακάτω άρθρο:

Ξέρετε γιατί τα ελληνικά αγάλματα έχουν πάντα μικρά πέη;

:p:p:p:p:p
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,290
Ξέρω πως όταν σκάσει το Mad Max μεγαλείο, θα πάω στον Dark Archon.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,907

Ο Κάστρο, Κρητικός της Συρίας, δεν έχει καθόλου άδικο να είναι περήφανος, αν σκεφτεί κανείς ότι εδώ και 8 χρόνια ένα πρωτόγνωρο πείραμα - τα Χωράφια της Αλληλεγγύης - έχει προσφέρει σε εκατοντάδες πρόσφυγες, αλλά και άνεργους Έλληνες, ό,τι δεν έχει καταφέρει η επίσημη ενταξιακή πολιτική. Και σήμερα μεγαλώνουν φτάνοντας από τη Βοιωτία στην Κύθνο.
 
Top Bottom