What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Συλλεκτικές Εκδόσεις

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,178
Καινούργιο φόρουμ, είπα ν ανοίξω κι εγώ ένα thread. Συλλεκτικές Εκδόσεις λοιπόν. Για να ποστάρουμε ότι πέφτει στην αντίληψη μας από special εκδόσεις παιχνιδιών που μπορεί να ενδιαφέρουν ή έστω να τις σχολιάζουμε.
Και ξεκινάω με το παρακάτω. Biomutant. Γύρω στα 100-120 ευρώ η πρώτη. Απλησίαστη στα 400 ευρώ η δεύτερη.
Biomutant_CE_Mockup_vers.1.png

Biomutant_AtomicEdition_MockUp.png
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Είχα πάντα την απορία, η συλλογή αυτών των εκδόσεων γίνεται για πιθανή μελλοντική αξία ή καθαρά για το γούστο;
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Καινούργιο φόρουμ, είπα ν ανοίξω κι εγώ ένα thread. Συλλεκτικές Εκδόσεις λοιπόν. Για να ποστάρουμε ότι πέφτει στην αντίληψη μας από special εκδόσεις παιχνιδιών που μπορεί να ενδιαφέρουν ή έστω να τις σχολιάζουμε.
Και ξεκινάω με το παρακάτω. Biomutant. Γύρω στα 100-120 ευρώ η πρώτη. Απλησίαστη στα 400 ευρώ η δεύτερη.
Biomutant_CE_Mockup_vers.1.png

Biomutant_AtomicEdition_MockUp.png
το game όντος μπορεί να αξίζει αλλά νομίζω είναι λίγο ακριβή αυτή η έκδοση με αυτά που έχει μέσα δλδ για συλλεκτική/ Στην ουσία μόνο το αγαλματάκι είναι που παίρνεις με αυτά τα χρήματα γιατί δεν έχουν ούτε artbook μέσα.
H atomic έχει πάνω από 300 ευρώ :p
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,178
το game όντος μπορεί να αξίζει αλλά νομίζω είναι λίγο ακριβή αυτή η έκδοση με αυτά που έχει μέσα δλδ για συλλεκτική/ Στην ουσία μόνο το αγαλματάκι είναι που παίρνεις με αυτά τα χρήματα γιατί δεν έχουν ούτε artbook μέσα.
H atomic έχει πάνω από 300 ευρώ :p
Συμφωνώ. Τα αγάλματα φαίνονται ωραία και στις δύο εκδόσεις αλλά τα έχουν υπερκοστολογήσει σε σχέση και με αυτά που δίνουν μαζί. Συχνό φαινόμενο τον τελευταίο καιρό.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
το game όντος μπορεί να αξίζει αλλά νομίζω είναι λίγο ακριβή αυτή η έκδοση με αυτά που έχει μέσα δλδ για συλλεκτική/ Στην ουσία μόνο το αγαλματάκι είναι που παίρνεις με αυτά τα χρήματα γιατί δεν έχουν ούτε artbook μέσα.
H atomic έχει πάνω από 300 ευρώ :p

Πώς υπολογίζετε γενικά αν μια έκδοση αξίζει τα λεφτά της;
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
χωρίς να ξέρω ακριβώς υλικά για την φιγούρα θα έλεγα ότι με τπτ δεν πάει 400+ με το περιεχόμενο που έχει η ακριβή έκδοση. βέβαια θα μου πεις δεν είναι μικρή αλλά και πάλι τα θεωρώ υπερβολικά πολλά τα λεφτά που ζητάει.
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,178
Πώς υπολογίζετε γενικά αν μια έκδοση αξίζει τα λεφτά της;
Ένας απλός λογικός τρόπος είναι να δεις κάθε αντικείμενο ξεχωριστά συν το παιχνίδι (όπου δίνουν και παιχνίδι μαζί) και να υπολογίσεις με βάση τις τιμές της αγοράς σε παρόμοια αντικείμενα. Μετά μπαίνουν παράγοντες όπως η μεταπωλητική αξία αλλά αυτό απαιτεί πιο πολύ ψάξιμο και προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί. Πάντα βέβαια τα κριτήρια του καθενός για μία αγορά είναι προσωπικά. Σε άλλον μια φιγούρα φαίνεται κακάσχημη σε άλλον πανέμορφη. Και φυσικά και μια περιουσία να χρειάζεται να δώσει κάποιος αν είναι πραγματικά fan θα το αγοράσει απλά για να το βλέπει στην βιβλιοθήκη του.
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Ένας απλός λογικός τρόπος είναι να δεις κάθε αντικείμενο ξεχωριστά συν το παιχνίδι (όπου δίνουν και παιχνίδι μαζί) και να υπολογίσεις με βάση τις τιμές της αγοράς σε παρόμοια αντικείμενα. Μετά μπαίνουν παράγοντες όπως η μεταπωλητική αξία αλλά αυτό απαιτεί πιο πολύ ψάξιμο και προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί. Πάντα βέβαια τα κριτήρια του καθενός για μία αγορά είναι προσωπικά. Σε άλλον μια φιγούρα φαίνεται κακάσχημη σε άλλον πανέμορφη. Και φυσικά και μια περιουσία να χρειάζεται να δώσει κάποιος αν είναι πραγματικά fan θα το αγοράσει απλά για να το βλέπει στην βιβλιοθήλκη του.

Ευχαριστώ. Ο παράγοντας του mint condition/unopened παίζει ρόλο στο θέμα της μεταπωλητικής αξίας; Δηλαδή μπορείς να αγοράσεις κάτι με την προοπτική της επένδυσης και να ανοίξεις το κουτί για να βάλεις μια φιγούρα στο ράφι σου χωρίς να ξεφτιλίσεις τη μεταπωλητική αξία;
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Αν ανοίξεις το κουτί η συλλεκτική μπορεί να έχει τουλάχιστον ίση αξία με όταν αγοράστηκε νέα. Αναλόγως το παιχνίδι πάντα. Σε mint κατάσταση τα πράγματα ξεφεύγουν πάρα πολύ.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
η πραγματική αξία στους κολέκτορες και αυτό δλδ που κοστίζει ακριβά είναι η φιγούρες. Οι φιγούρες είναι ακριβές ακόμα και να τις πάρεις ξεχωριστά
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Εξαρτάται την παραγωγή. Πλέον ισχυρίζονται και κοστολογούν την κάθε φιγούρα ως χειροποίητη. Στην περίπτωση του Witcher 2 τα αποτελέσματα ήταν αστεία. Περιμένω να δω το cyberpunk.
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,178
Κι επειδή το 2020 πλησιάζει που είναι η χρονιά του cyberpunk 2077 για όσους θέλουν να μπουν πιο βαθιά στον κόσμο του η darkhorse ανακοίνωσε ότι θα βγάλει το παρακάτω art book με τα διάφορα συνοδευτικά που έχει από δίπλα.

81-TqgjzwhL.jpg
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Αυτό θα είναι το επίσημο artbook που θα είναι και στη μεγάλη CE?
 

Pain

Death Knight
Joined
Nov 3, 2014
Messages
3,326
To biomutant το έχω κάνει preorder εδώ και κοντά 2 χρόνια απο amazon, από delay σε delay το πάνε.

Παρατηρώ γενικώς πως στο Ελλαδιστάν μας δεν φτάνουν πολλές από τις collector's για PC, ενώ για τις κονσόλες υπάρχει μία κάποια διαθεσιμότητα. Επιπλέον, έχοντας αρκετούς γνωστούς που εργάζονται σε καταστήματα τύπου Κωτσόβολος, Πλαίσιο κλπ. πολλά προϊόντα "καβατζώνονται" από εργαζομένους με αποτέλεσμα να εξαφανίζονται από τα ράφια (ηλεκτρονικά ή μη) σε χρόνο dt.

Λόγω των παραπάνω, ό,τι καταφέρνει να φτάσει σε κατάστημα της Ελλάδας και να αγοραστεί απο άτομο που δεν έχει "άκρες" ή δεν καραδοκεί, κατά 90% δεν θα αποκτήσει ποτέ μεγαλύτερη αξία από αυτή της αγοράς του. Προσωπικά κάποτε το σκεφτόμουν σαν ενδεχόμενο το να βγάλω κάποιο κέρδος μελλοντικά από κάποια collectors. Πλέον αγοράζω μόνο κάτι που θα παίξω, το ανοίγω και χαίρομαι βλέποντας τα περιεχόμενά του στη βιβλιοθήκη μου, ειδικά ημέρες που δεν έχω πολύ χρόνο για gaming.
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,178
Αυτό θα είναι το επίσημο artbook που θα είναι και στη μεγάλη CE?
Νομίζω πως αυτή η έκδοση δεν είναι το art book που δίνουν με την συλλεκτική έκδοση.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Πάλι σε έξοδα θα μπούμε δηλαδή:ROFLMAO:
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,178
Ακόμα δεν ανακοινώθηκε το παιχνίδι κι έχουν έτοιμη την collector's. Για Βόρεια Αμερική αρχικά αλλά κάτι θα ρθει και προς τα δω λογικά.

e68347f01041d77e97a5aa89522fec64.jpg
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Νομίζω πως αυτή η έκδοση δεν είναι το art book που δίνουν με την συλλεκτική έκδοση.

Βεβαιώνω πως η CE δίνει διαφορετικό art book.
 

j_lynx

Death Knight
Joined
May 27, 2014
Messages
3,287
Είναι ολίγον κόλαση η συλλεκτική του Resident, αλλά τσούζει που να πάρει.
 
Top Bottom