What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

ΣυμΠΤΩΜΑτα από Ληγμένα Προϊόντα και άλλες ΣΑΠΙΛΕΣ

Joined
Dec 1, 2012
Messages
758


Brian O’Conner wrote:
το ρεκόρ μου είναι να την έχω αμολήσει για 20 δεύτερα</blockquote>

Φιλε μετα σιγουρα θα κοιταξες μην εχει σκιστει τιποτα η για κατι αλλο.Παντως οι καλυτερες και πιο φονικες γινονται μετα την καταναλωση 100αρι λιποδιαλυτη,αλλο να στο λεω και αλλο να το μυριζεις.......

 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,325
εκτος απο τα συμπτωματα, υπαρχουν και οι παραμετροι.

ειμαι μερικα χιλιομετρα απο το Λαος, και αποφασιζω να ρισκαρω να τσιμπησω λουκανικο απο πλανοδιο.
κοντευει να νυχτωσει και ταξιδευω απο το πρωι. τελευταια φορα που μπηκε κατι στο στομαχι μου ηταν το προηγουμενο βραδυ.

μολις κατεβαινει στο αδειο στομαχι, το νοιωθω να με τρωει. την αλλη μερα ξυπνησα με αναγουλα που στην συνεχεια μεταμορφωθηκε σε εμετο, ακομα και οταν εβλεπα φαγητο.
δεν μπορουσα να φαω τιποτα, γιατι επρεπε να βγει αμεσα.

ημουν τοσο αδυναμος ωστε δεν μπορουσα να σηκωσω ουτε το κουταλι. δεν μπορουσα να καταπιω ουτε σουπα. για καθε κουταλια σουπας χρειαζομουν 15 λεπτα. εμενα σε μια κουταλια.
ολα αυτα με πυρετο και 18 ωρες υπνο.

η διαροια ειχε μεταμορφωθει σε πυον.
το καλυτερο απο ολα ηταν οτι το νερο επαιζε με δελτιο.
νερο για το καζανακι επαιζε ελαχιστες ωρες την ημερα. εγω χρειαζομουν το καζανακι συχνα.
την δευτερα μερα πηγα σε ιατρικο κεντρο. δεν μου ειπαν τι εχω. μου εδωσαν ενα καρο λαθος αγωγη και μου σφυριξαν μια ενεση, που δεν μου ειπαν τι ειναι.
τα φαρμακα, επρεπε να επιμεινω αρκετη ωρα ωστε να μου πουν ποτε να τα παιρνω. η απαντηση που επαιρνα ειναι οτι πρεπει να τα παιρνω καθε μερα.

4 μερες στην ιδια κατασταση.
μολις ενοιωσα καλυτερα, πηρα αεροπλανο για πουκετ και κατευθειαν σε ιδιωτικο γιατρο.
εμετοι και πυον ειχαν τελειωσει,(καραδοκουσαν) ομως δεν μπορουσα να φαω τιποτα επειδη το στομαχι μου ειχε πρηστει σε σημειο εκρηξης.

ο γιατρος μου ειπε οτι μου εδωσαν χαπια για την ναυτια και χαπια για τον πυρετο.
ολα αυτα για τροφικη δηλητηριαση. ο τυπος μου εδωσε ενα σακι φαρμακα αλλα μετα απο 20 λεπτα ενοιωσα πολυ καλυτερα, την αλλη μερα ημουν σχεδον καλα.

ηθικο διδαγμα
τα ψητα λουκανικα ειναι πολυ ωραια στην ταυλανδη, και αξιζουν το τιμημα ακομα και οταν εισαι σε περιοχη κοντα στο σπιτι του τζων ραμπο. (μη τουριστικη και με αγνωστα αντισωματα)
 

steel_havoc

Death Knight
Joined
Dec 3, 2012
Messages
4,161
:rofl: Oρίστε η απόδειξη λοιπόν οτι τα κουνέλια τρώνε και μίγμα αρουραίου με σκύλο
Για πες όμως στην λουλού τον ράμπο να κάνει το ίδιο :evil:
 

grmadness

Death Knight
Approval of the Admiral
Joined
Apr 3, 2013
Messages
4,952
Λέλο, η ένεση μάλλον Μπότοξ ήτανε. Το λουκάνικο ήταν όσα είπε ο Steel_Havok. Και υποθέτω πως κάθε κλανιά ήταν και εικαστική παρέμβαση στην διακόσμηση.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,325
ρε για πρωταρη με περασατε; δεν υπαρχουν κλανιες σε αυτες τις περιπτωσεις, βγαινουν μονο αφου φυγει πρωτα το νερο, σαν να κανεις εξαερωση σε καλοριφερ.

τουλαχιστον ο γιατρος που με εσωσε, μου εδωσε συμβουλες για το τι να αποφευγω μεχρι να γινω καλα
και ηλεκτρολυτες για να παρω τα πανω μου.

παντως.... εμετοι, ζουμι και πυον σε συνδιασμο με αδειο καζανακι, ουτε στον χειροτερο εχθρο μου, καλα ισως στους βουλευτες αλλα δεν ειναι και τοσο κακοι για να παθαινουν κατι τετοιο.
 

infamousjohn

Death Knight
Joined
Dec 7, 2012
Messages
2,516
κουνελε... σαλμονελα....
το περασα και γω. χτυπησα 20 ωρες πυρετο, αδυναμια να σταθω ορθιος, δεν μπορουσα να φαω, και απο την αφυδατωση δεν αργησε και το αισθημα αποπροσνατολισμου....
εμετοι, και εκενωσεις ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ.... αρρωστημενο σκηνικο... ασε ασε..
ουτε στον εχθρο μου.
απο τοτε κοιταω ημερομηνιες ληξεως, ελεγχω γευση και οσμη, αν αμφιβαλω για το παραμικρο, δεν το τρωω. δεν παιζεις με τετοια. μπορει να σε σκοτωσουν.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,325
κακοφημε, επαθες και εσυ ζημια.
αυτες οι καταστασεις σε εξασθενουν απιστευτα. γιαυτο μου εδωσε και ηλεκτρολυτες ο γιατρος.
 
Joined
Dec 1, 2012
Messages
758
Τωρα και τα ληγμενα προιοντα και official στα ραφια των supermarket.Με αυτες τις μαλακιες των πολιτικων μας το προσδοκιμο ζωης θα μειωθει για να μην πληρωνουν συνταξεις(ωραιο ανεκδοτο).
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,325
στην ουσια, πουλανε ακομα και τα σαπια. ειναι μεσα στα πλαισια στηριξης των εμπορων, για να ανακαμψει η οικονομια.
απο την αλλη, αν δεν μεινει κανενας δεν χρειαστει καμια ανακαμψη.
 
Joined
Dec 1, 2012
Messages
758
Μεζες στο διαδρομο τρια,παρακαλειται η κυρια επι της καθαριοτητας να ερθει να σφουγκαρισει.Καπως ετσι θα ειμαστε στο μελλον εαν πιουμε κακαο ληγμενο.Αυτο που κανει η κυβερνηση ειναι να προσβαλει καθε μερα την νοημοσυνη μας.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Χωρίς καμία διάθεση να δικαιολογήσω την κυβέρνηση ή τους εμπόρους, νομίζω ότι οι αντιδράσεις που είδα στην τηλεόραση και διαβάζω κι εδώ είναι κομματάκι υπερβολικές. Αν κατάλαβα καλά, το θέμα αφορά προϊόντα που ΔΕΝ ανήκουν στα ευπαθή, έχουν "μεγάλη" λήξη και συνήθως καταναλώνονται με ασφάλεια και μετά το πέρας της "προτεινόμενης ημερομηνίας".
Στη Μεγάλη Βρετανία υπάρχει μια αλυσίδα σουπερμάρκετ που εγώ την αποκαλώ "στοκατζίδικο" (BM τα λένε κανονικά). Εκεί θα βρεις επώνυμα προϊόντα αλλά και μερικά πιο άκυρα (π.χ. βρήκα ελληνικά Bake Rolls) με κοινό τους χαρακτηριστικό, συνήθως, ότι η λήξη είναι μόλις μερικές βδομάδες ή και μέρες μακριά. Το θετικό φυσικά είναι ότι τα πουλάει αρκετά φθηνότερα από τους άλλους. Έχω καταβριχθίσει πατατάκια, κράκερς, μπισκότα, σοκολάτες, κοακόλες και παρεμφερή σνακ σε αυτή την κατάσταση ή ακόμα και κάνα μήνα μετά τη λήξη τους χωρίς να πάθω τίποτα (βέβαια είμαι και λίγο μοσχάρι - η κοιλίτσα μου κρυώνει με το παραμικρό αλλά τα ληγμένα δεν με πιάνουν πάντα).
Γενικά αντιλαμβάνομαι την καχυποψία και τον πληγωμένο εγωισμό του κόσμου γύρω από ένα τέτοιο θέμα αλλά προσωπικά βρίσκω κάτι τέτοιους συμβιβασμούς απαραίτητους και μπορούν να βοηθήσουν πολλές οικογένειες, εφόσον, βέβαια, έχω καταλάβει σωστά και θα πωλούνται με αυτό τον τρόπο προϊόντα τύπου μακαρόνια, μπισκότα, φρυγανιές και όχι γάλατα, γιαούρτια και κρεατικά.
 

steel_havoc

Death Knight
Joined
Dec 3, 2012
Messages
4,161
Εντάξει εδω που τα λέμε ακόμα και κρεατικά ποιος ξέρει τι θα έχουμε φάει, τόσα χρόνια ακούμε για τρελές αγελάδες μέχρι και τα άλογα πρόσφατα και αυτό είναι παγκόσμιο φαινόμενο, όσο για το γάλα λίγο πολύ ολοι ξέρουμε τον μύθο που κυκλοφορεί για το μίλκο. Αλχημίες ανακετέματα και ανακυκλώσεις πάντα παίζανε και πάντα θα παίζουν το θέμα ειναι μην χειροτερέψει το φαινόμενο κατά πολύ- Μπουκιά και συγχωροχάρτι που λέμε.
Λέτε να ανοίξει και κανά σουβλατζίδικο εδω σαν αυτά τα σουπερμάρκετ στην αγγλία που λέει ο maladroid;

:lol:
 

manos426f

Lich
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
6,191
Και πού να έρθει κι ο περιβόητος νόμος της Ε.Ε που θα απαγορεύει να έχουμε μαρούλια, αγγούρια και ντομάτες στο περιβόλι μας. Θα μου πείτε, θα τηρηθεί όσο εκείνος που απαγορεύει την κατανάλωση κοκορετσιού. :lol:

Όλα όμως είναι ενδεικτικά του πού πηγαίνει το πράγμα..... :angry:
 

nina

Hobgoblin Captain
Joined
Jan 3, 2013
Messages
331
Εισαι σιγουρος οτι ισχυει στην Ε.Ε. κατι τετοιο; μηπως εκανες λαθος με την Αμερικη;
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,325
οπως και να εχει, εκει παει το πραγμα.
δεν ειναι συνωμοτικη παπατζα.

τα προιοντα εχουν μια μικρη ανοχη, και η ημερομηνια ληξης δεν ειναι χρονομετρο για εκρηκτικα.
το θεμα ειναι ανηθικο.
 

grmadness

Death Knight
Approval of the Admiral
Joined
Apr 3, 2013
Messages
4,952
Για αυτό την έκανες με ελαφρά; Για να εισάγεις καροτάκια; :trollface:
Α, ναί. Καλημέρες!
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,325


Grmadness wrote:
Για αυτό την έκανες με ελαφρά; Για να εισάγεις καροτάκια; :trollface:
Α, ναί. Καλημέρες!</blockquote>

σχεδον, για να τρωω καροτακια με το φυσιολογικο τους χρωμα και οχι με μπλε/πρασινο χρωμα και ζωντανες αποικιες με υλικο που φερνει σε τυρι.

 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,488
Δεν είναι ακριβώς παρενέργεια, αλλά είχα πάρει σουβλάκια 2-3 φορές από έναν τύπο στο Ρίο και όταν μάσαγα το κοτόπουλο, σκόνταψα σε ένα "σκληρό πράμα". Α λέω κόκκαλο θα είναι...

Το φτύνω και ήταν ένα άσπρο πλαστικό βελάκι που είχε μια επιγραφή πάνω. Λογικά δεν ήταν μέσα στα ίδια τα κοτόπουλα όταν τους τα πήγαν στο κατάστημα.
ΣΑΠΙΛΑ.


Επίσης το νερό προφανώς όταν το αφήνεις πολύ καιρό και το χτυπάει ο ήλιος, έχει περίεργη (σαν λάδι) γεύση και δεν πίνεται.
Όταν όμως το αφήνεις στη σκια, αφου το χεις ανοίξει (με κλειστό καπάκι εννοείται), μπορεί να χαλάσει?
Πιάνει ποτέ σκουλήκια το νερό?

kthxbai
 

infamousjohn

Death Knight
Joined
Dec 7, 2012
Messages
2,516
σκουλικια οχι ακριβως...
γινεται ομως ενα πανηγυρι επικυνδινων για την υγεια σου μικροοργανισμων...
υπάρχει βεβαια νερο που δεν χαλαει και αντισκετεται σε ολα αυτα παραπανω.
ειναι ο αγιασμος.
 
Top Bottom