What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

System 32 missing

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Ανοιγοντας τον Η/Υ, εμφανιστηκε στην οθονη το μυνημα : το αρχειο συστημα 32 χαθηκε η διαβρωθηκε. Για την αποκατασταση βαλτε το δισκακι εγκαταστασης λειτουργικου... κτλ κτλ. Δεν μπορεσα ουτε, repair, ουτε restore, ουτε κατι αλλο εκτος απο επανεγκατασταση. Μηχανικο προβλημα δεν ειδα να υπαρχει. Πως στο καλο την κοπανησε το συστημα, σηγουρα εκλεισα πορτες παραθυρα χτες μετα το IWD που επαιζα. Ετσι πληροφοριακα να ξερω μηπως συμβει και στο κυριο PC κατι τετοιο και θα στεριθω την παρεα σας κανα δυο μερες, μεχρι να γινει αποκατασταση
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Εγώ ήξερα για φάκελο system32, ο οποίος δεν χάνεται ούτε διαβρώνεται (oh god) έτσι απλά. Το αρχείο πού βρέθηκε;

Windows. Το λειτουργικό kinder έκπληξη.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,221
Μπορεί να έχει θέμα ο δίσκος ή να έχει κάποιο ιό το pc. Δεν γίνεται corrupted συνήθως το registry από μόνο του.. Θα μπορούσες να δοκιμάσεις και το boot σε last known good config, ή όπως το λέει... πριν το reinstall.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
...system 32 is missing or corrupted... ελεγε. Δοκιμασα και τις 3 επιλογες, τιποτα. Εγκατασταση απο την αρχη κι ολα ΟΚ μετα. Ο δισκος δεν δειχνει καποιο προβλημα, ssd kingston, σχετικα καινουργιος 3-4 μηνες. Τωρα αν τρυπωσε κανενας ιος? Για κανενα update μπαινει στο ιντερνετ, μονο και σπανια. 5-6 παλαια παιχνιδια εχει win 7 με ολα τα updates και Avira free edition
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Αν και έχω χρόνια να ασχοληθώ με το Avira, νομίζω ότι είναι η χειρότερη επιλογή για free.
Όσον αφορά πρόβλημα σε δίσκο, αν αυτός είναι SSD δεν ξέρω κατά πόσο θα αρχίσει να καθυστερεί το λειτουργικό και να στέλενιε ειδοποιήσεις ή αν θα πεθάνει μια κι έξω. Μόλις ψοφήσει ο δικός μου, μιας που για κάποιον λόγο δεν ζουν πολύ στα χέρια μου θα σας πω :p
Σε μηχανικό τώρα, μπορεί να σου βγάλει όντως σφάλμα σε διάφορα αρχεία, αλλά εκεί που θα το καταλάβεις ότι είναι ο δίσκος 100%, είναι στα κολλήματα που θα τρώει ο υπολογιστής κατά την εκκίνηση και με τις επιδιορθώσεις που δεν θα τελειώνουν ποτέ.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Αν και έχω χρόνια να ασχοληθώ με το Avira, νομίζω ότι είναι η χειρότερη επιλογή για free.
Όσον αφορά πρόβλημα σε δίσκο, αν αυτός είναι SSD δεν ξέρω κατά πόσο θα αρχίσει να καθυστερεί το λειτουργικό και να στέλενιε ειδοποιήσεις ή αν θα πεθάνει μια κι έξω. Μόλις ψοφήσει ο δικός μου, μιας που για κάποιον λόγο δεν ζουν πολύ στα χέρια μου θα σας πω :p
Σε μηχανικό τώρα, μπορεί να σου βγάλει όντως σφάλμα σε διάφορα αρχεία, αλλά εκεί που θα το καταλάβεις ότι είναι ο δίσκος 100%, είναι στα κολλήματα που θα τρώει ο υπολογιστής κατά την εκκίνηση και με τις επιδιορθώσεις που δεν θα τελειώνουν ποτέ.
διαβασα οτι ειναι το μονο που ψιλουποστηριζει ακομα win 7. Tι προτεινεις?
4 μηνων δισκος ειναι 120αρης Kingston. Εβαλα στο κυριο PC, Samsung, 250αρη και εδω τον King για το λειτουργικο μονο. Αν αρχισε να τα παιζει την εκανα γιατι τον εχω παρει απο e-shop και σημασια δεν θα δωσουν παλι.
Παντως δεν παρατηρισα κανενα προβλημα πριν, ουτε μετα την επανεγκατασταση. Σφαιρα! Σχετικο το σφαιρα καθοτι παλαιουρας ο Πι Σις. Και οι 2 hdd για αποθυκες που εχει ΟΚ ειναι
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,505
Δοκίμασε ένα chkdsk /f c: μήπως και σε όλους τους δίσκους

Επίσης άσχετα από το πρόβλημα (ή και όχι) θα σε συμβούλευα γενικά

1) Βγάλε το avira, βάλε Avast Avast | Λήψη Free Antivirus & VPN | 100% Απλό & Δωρεάν
2) Κάνε ένα check με το antimalware Malwarebytes Cybersecurity for Home and Business | Malwarebytes
3) Κατέβασε το ccleaner Clean & speed up your slow PC | CCleaner Official Website
4) Δες και την υγεία των σκληρών μήπως παίζει κάτι Hard Disk Sentinel - HDD health and temperature monitoring
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
AVG, Avast, CCleaner σταματησα να χρησιμοποιω μετα τις καταγγελειες που εγιναν σε βαρος τους. Για τους ssd χρησιμοποιω Samsung magician και Kingston manager. Για τις αλλες δουλειες Glary utilities 5. Ολοι οι ελενγχοι που εκανα για τους δισκους, τους δειχνουν μια χαρα. Θα κοιταξω για αλλο καταλληλο αντιβιοτικο
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Θα έλεγα Kaspersky Free. Χρησιμοποιούσα αρκετά χρόνια Avast, αλλά μου την έσπαγε η περιττή σαβούρα από "features" που έβαζε και το είχα γυρίσει σε Kaspersky.
 
Top Bottom