What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Συζήτηση περί PC elitism και console peasants

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
Αντικειμενικά το κομμάτι που κάνει πολλούς να βγάζουν το mobile είναι η mtx φύση του. Από κει και πέρα έχουν κάτι σε στυλ pokemon πχ στο όνομα Rick and Morty pocket (? Πώς ονομάζεται τέλος πάντων). Υπάρχουν κάποια έστω και light turn based strategy. Μέχρι και ports από μεγάλα games υπάρχουν. Ναι μπορείς να παίξεις Kotor και baldurs gate 2 στο κινητό.


Edit. Ας βάλω και εικόνα

Screenshot_2021-08-02-15-54-38-603_com.android.vending.jpg
 
Last edited:

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,534
Βρε αυτά βγαίνουν απλά για να τ'αγοράσουν όσοι τα έχουν κι αλλού και να χαίρονται μόνοι τους. Δεν ξέρω ΚΑΝΕΝΑΝ που να αγόρασε και να ΕΠΑΙΞΕ το Baldur's Gate σε κινητό από την αρχή ως το τέλος, σε μεγάλα, έτσι, παθιασμένα οκτάωρα σέσιονς της νιότης.

Άλλο η χρήση του smartphone που σου λύνει τα χέρια και άλλο ο συμβιβασμός με το 'gaming' σε αυτό.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
Δυστυχώς το βλέπεις/βλέπουμε εμείς έτσι. Και εγώ απλά έδειξα ένα δείγμα από κάτι port. Μια βόλτα στο play store/apple store λένε αλλά πράγματα.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,534
Το mobile gaming είναι τεράστια αγορά και μεγαλύτερη από τις κονσόλες, τα PC's και όλο το 'Ορθόδοξο' gaming μαζί. Λέγεται χάριν ευκολίας gaming, χωρίς πραγματικά να είναι. Ο άνθρωπος δηλαδή που θα αγοράσει το Valhalla με το Season Pass του και θα κάτσει να το ζήσει 150 ώρες, είναι απίθανο να έχει χαλάσει έστω 5 δολλάρια στο Fortnite στο κινητό. Θα δυσκολευτείς πολύ να βρεις κάποια μελέτη που να αναφέρεται στη σχέση των δυο δημογραφικών.

Το γεγονός ότι η 'δική μας' αγορά είναι σε μονοψήφια αντί για διψήφια δις, όπως των κινητών, δεν σημαίνει πως είναι αμελητέα ποσότητα, απλώς δεν είναι η πρώτη προτεραιότητα των κολοσσών.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
Σε αυτό εν μέρη συμφωνώ. Βέβαια για Αμερική Ασία ξέρω σίγουρα άτομα που παίζουν τα παραδοσιακά games και ασχολούνται με τουλάχιστον ένα gacha game.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,534
Αυτό κι αν είναι ανωμαλία. Τα gacha δεν τελειώνουν ΠΟΤΕ, ούτε και τα mobile games. Πληρώνεις χρήματα για να είσαι ο 'βασιλιάς' του ladder αυτή την εβδομάδα. Μετά καινούριο ιβέντ, καινούριο λάντερ, καινούριο gacha, κ.ο.κ.

Για μένα είναι εντελώς ανούσιο, αλλά ΟΚ, δεν είμαι το κοινό τους. 'Gaming' παραδοσιακό δεν είναι. Ένα υβρίδιο μεταξύ τζόγου και ηλεκτρονικής ψυχαγωγίας, ΟΚ. Απλά πουλιέται ευκολότερα ως 'gaming'.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354
Σε ένα παλιό κινητό είχα παίξει ένα ωραίο shoot em up, νομίζω λεγόταν Skyκάτι. Στο πρώτο μου smartphone, ένα Sony Ericsson P800, είχα βάλει ScummVM και έπαιζα Zac McKracken. Φίλοι μου έχουν πει ότι τα COD και PUBG mobile είναι αξιοπρεπέστατα. Σε μοντέρνα συσκευή έχω παίξει μόνο Carmageddon (ήταν δωρεάν), cut the rope, angry birds, Gwent και Dota Underlords.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,330
meanwhile o @Admiral captain καθώς του εξηγεί ο @Borracho τα παραπάνω



Captain EINAI MONO ΕΝΑΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ!!!

:trollface:


Σε ένα παλιό κινητό είχα παίξει ένα ωραίο shoot em up, νομίζω λεγόταν Skyκάτι. Στο πρώτο μου smartphone, ένα Sony Ericsson P800, είχα βάλει ScummVM και έπαιζα Zac McKracken. Φίλοι μου έχουν πει ότι τα COD και PUBG mobile είναι αξιοπρεπέστατα. Σε μοντέρνα συσκευή έχω παίξει μόνο Carmageddon (ήταν δωρεάν), cut the rope, angry birds, Gwent και Dota Underlords.

Καλά!! Και εγώ αν δεις τι έχω στην πρώτη γενιά του iPad!! Η χαρά του retro gamer!! (Μέχρι και remake του Ascendancy είχε, που δεν κυκλοφόρησε στο PC!!)

Τώρα σε Air του 2019, εκτός του γεγονότος ότι δεν μπορώ να μεταφέρω/καταβάσω πολλά από αυτά που αγόρασα, όλο FtP έχει!!
 
Last edited:

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
σε ακούει η Ζιζέλ
... μου φαινεται απιστευτο που ολακλερη "Ζιζελ" κολαει στο μεγεθος, με τοσα μηχανικα βοηθηματα, τη σημερον ημερα. Δηλωνουμε και λατρεις της τεχνολογιας
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Ξεφυτρωσε και νεα υποκατηγορια, στην κατηγορια κρυφο... ειχαμε κρυφοεξμποξακηδες, κρυφοκονσολακηδες κτλ, μας αριβαρανε και οι κρυφοκινητακηδες.
BTW εχει κανεις, καμια θεια κοντα στα δευτερα ηντα που να της αρεσει το lotro? 70αχρονη, οχι, ξεφευγουμε πολυ απο το μπατζετ
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,824
Σύμφωνα με τα Αναλήτηξ του σαιτ, ένα γενναίο 35% του συνολικού μας τράφφικ έρχεται ούτως ή άλλως από κινητά και τάμπλετ.

Όταν το ποσοστό φτάσει στο 51%, αναγκαστικά θα αρχίσουμε να ρηβιουάρουμε και την επόμενη έκδοση του Clash of Clans και του Pokemon Go.
Αυτό το 35% δείχνει το ποσοστό του τραφικ που γίνεται από την λεκάνη!
 
Top Bottom