What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Συζήτηση περί PC elitism και console peasants

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Δε θέλω να σας σοκάρω, αλλά το άριο master race κατά βάση παίζει στην καλύτερη σε medium settings και διεκπεραιωτικά monitors, που κάνουν μόνο για CCTV (δεν πιάνουμε καν δευτερεύοντα τύπου ήχος και περιφερειακά). Η δε νεολαία της κοινωνικής αυτής ελίτ, προτιμά free to play τύπου League Of Legends και Fortnite. Και δε μιλάμε για 1 στους 10 άριους νέους.

Παρακάτω βλέπουμε ενθουσιώδες άριο κοινό να συγκεντρώνεται για να εκθειάσει, άπιαστο για το ίδιο, hardware που δοκιμάζει tech youtuber:

ef07a4d114eb7f91b70484951989f84b.gif

Το PC gaming είναι πανάκριβο και αυτό αντικατοπτρίζεται επαρκώς στο survey. Αντί λοιπόν να συντηρείται/καλλιεργείται ντεμέκ ελιτισμός, ας κοιτάξουμε ως πελάτες-καταναλωτές να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε ώστε να γίνει πιο προσιτό.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,473
Δε θέλω να σας σοκάρω, αλλά το άριο master race κατά βάση παίζει στην καλύτερη σε medium settings και διεκπεραιωτικά monitors, που κάνουν μόνο για CCTV (δεν πιάνουμε καν δευτερεύοντα τύπου ήχος και περιφερειακά). Η δε νεολαία της κοινωνικής αυτής ελίτ, προτιμά free to play τύπου League Of Legends και Fortnite. Και δε μιλάμε για 1 στους 10 άριους νέους.

Παρακάτω βλέπουμε ενθουσιώδες άριο κοινό να συγκεντρώνεται για να εκθειάσει, άπιαστο για το ίδιο, hardware που δοκιμάζει tech youtuber:

View attachment 1602

Το PC gaming είναι πανάκριβο και αυτό αντικατοπτρίζεται επαρκώς στο survey. Αντί λοιπόν να συντηρείται/καλλιεργείται ντεμέκ ελιτισμός, ας κοιτάξουμε ως πελάτες-καταναλωτές να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε ώστε να γίνει πιο προσιτό.
Τι να κάνουμε, το κάνουμε χωρίς να κινήσουμε καν το δακτυλάκι μας.
Τα νεότερο παιχνίδια που θέλουν κάρτα 500+ € για να παίξουν low δεν τα ακουμπάμε γιατί δεν παίζουν by default, μόνοι τους σκάβουν τον λάκο όσοι βγάζουν τέτοιες απαιτήσεις νομίζοντας ότι οι pc gamers είναι χεσμένοι στα τάλερα και μετά θα γκρινιάζουν ότι το Pc gaming είναι νεκρό, ότι τους φταίει η πειρατεία και ο κακός τους ο καιρός.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Τι να κάνουμε, το κάνουμε χωρίς να κινήσουμε καν το δακτυλάκι μας.

Είναι τόσο σθεναρή η αντίσταση και τόσο αποτελεσματικές οι μέθοδοι, που η βιομηχανία μεγαλώνει ετησίως, το launch MSRP στα ΑΑΑ ανεβαίνει σταθερά και οι νέες GPUs του 1k εξαφανίζονται εν ριπή οφθαλμού, ωθώντας τις τιμές στα ύψη. Η καλύτερη άμυνα είναι η επίθεση μάλλον.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,473
Είναι τόσο σθεναρή η αντίσταση και τόσο αποτελεσματικές οι μέθοδοι, που η βιομηχανία μεγαλώνει ετησίως, το launch MSRP στα ΑΑΑ ανεβαίνει σταθερά και οι νέες GPUs του 1k εξαφανίζονται εν ριπή οφθαλμού, ωθώντας τις τιμές στα ύψη. Η καλύτερη άμυνα είναι η επίθεση μάλλον.
Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι το μεγαλύτερο ποσοστό παίζει με κάρτες 150-300€ που είναι μια νορμάλ τιμή για gaming GPU. Με βάση το Steam είναι 40% με τα υπόλοιπα ποσοστά μοιρασμένα παντού και πριν πιάσουμε το ξερό 40% για λίγο, οι ακριβές κάρτες έχουν με το ζόρι 10%.
Το MSRP δεν ξέρω αν μεγαλώνει καθώς είναι δύσκολο να κρίνουμε τι πληρώνουμε και τι παίρνουμε, αλλά ξέρω ότι αγόρασα 185€ πριν 7 χρόνια για κάρτα που παίζει άνετα τα παιχνίδια της εποχής της στα 1080p και αγόρασα και τώρα κάρτα στα 190€ για να παίζω άνετα στα 1080p.

Θα μου πεις αλλάζουν τα πράγματα και οι απαιτήσεις πλέον μας πάνε στο 2Κ και 4Κ και το δέχομαι, αλλά θυμάμαι στην μετάβαση από 1280X1024 kai 1440X900 σε 1920X1080p, στην αρχή ήταν πανάκριβες οι κάρτες που μπορούσαν να αποδώσουν εκεί, αλλά μετά έπεσαν στα ίδια επίπεδα.
Θέλω να πω από τώρα την παλεύουν οι entry κάρτες στο 4Κ σε παλιότερα παιχνίδια, στην επόμενη γενιά θα την παλεύουν ακόμα καλύτερα και θα είναι mainstream το 4Κ με τις αντίστοιχες mainstream τιμές.

Το θέμα είναι ότι βλέπω μια τάση όμως να βγάζουν minimum spects οι devs που πρακτικά είναι συστήματα 1000€, άσχετα αν τελικά δεν ισχύουν.

Όσο για το πόσο γρήγορα φεύγουν οι 1Κ κάρτες ε ναι, όταν τις 9 τις αγοράζουν οι miners οι 2 νοματαίοι που δίνουν τόσα για gaming θα σκιστούν για την 1 κάρτα και θα φύγει εν ριπή οφθαλμού.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
Δε θέλω να σας σοκάρω, αλλά το άριο master race κατά βάση παίζει στην καλύτερη σε medium settings και διεκπεραιωτικά monitors, που κάνουν μόνο για CCTV (δεν πιάνουμε καν δευτερεύοντα τύπου ήχος και περιφερειακά). Η δε νεολαία της κοινωνικής αυτής ελίτ, προτιμά free to play τύπου League Of Legends και Fortnite. Και δε μιλάμε για 1 στους 10 άριους νέους.

Παρακάτω βλέπουμε ενθουσιώδες άριο κοινό να συγκεντρώνεται για να εκθειάσει, άπιαστο για το ίδιο, hardware που δοκιμάζει tech youtuber:

View attachment 1602

Το PC gaming είναι πανάκριβο και αυτό αντικατοπτρίζεται επαρκώς στο survey. Αντί λοιπόν να συντηρείται/καλλιεργείται ντεμέκ ελιτισμός, ας κοιτάξουμε ως πελάτες-καταναλωτές να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε ώστε να γίνει πιο προσιτό.

Όχι ρε παιδιά, μη λέμε ακρότητες, επειδή σε αυτή τη συγκυρία οι τιμές είναι γελοίες δε σημαίνει ότι αυτό ίσχυε ή θα ισχύει πάντα. Το PC gaming είναι όσο ακριβό ή όσο φθηνό θέλεις εσύ να το κάνεις.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
@nitro912gr 150-200 euros είναι entry-level tier για gaming GPUs. Στα 300 έπαιρνες κάτι αξιόλογο. Με κάτω από 150 ευρώ, ποτέ την τελευταία 20ετία δεν αγόραζες κάρτα γραφικών που να σου επέτρεπε να παίξεις παιχνίδια σε υψηλές ρυθμίσεις, πόσο μάλλον για όσο διαρκεί μια "γενιά" (αν δε θυμάμαι καλά, διορθώστε με). Αν είναι να μιλάμε για PC gaming και κρίνουμε βάσει minimum specs, κοροϊδεύοντας παράλληλα πτωχούς κονσολάδες, να το κάνουμε χαμηλόφωνα τουλάχιστον, μη μας ακούσει κανείς και μας πάρει στο ψιλό. Το ίδιο να κάνουμε και αν παράλλημα μιλάμε για PCMR και 1080p ως base resolution το 2021, όταν αυτή την ανάλυση χρησιμοποιούν panels σε smart ψυγεία πλέον.

@Admiral θα συμφωνούσα αν έλεγες πως "τo PC gaming είναι όσο φθηνό είναι το entry point του, ή όσο ακριβό θες εσύ να το κάνεις". Αν το πρώτο σκέλος δεν καλύπτεται με τρόπο που να υπερτερεί των οικονομικότερων εναλλακτικών, πού βρίσκει έδαφος ο PCMR "ελιτισμός" και εκδηλώνεται;

Γενικά δεν μπορώ να τονίσω επαρκώς πόσο αντικρούει ο όρος PCMR το λόγο ανάπτυξης και διάδοσης των IBM compatible μηχανημάτων in the first place.

Περί ακροτήτων τώρα, δε βλέπω πώς μπορεί να χαρακτηριστεί έτσι μια -ομολογουμένως σατιρική- περιγραφή ενός τυπικού PC στον πλανήτη, που καλείται να καλύψει και ψυχαγωγικές ανάγκες. Το μόνο νέο δεδομένο που εισήγαγε η παροντική απογείωση των τιμών, είναι το ότι επηρέασε και μέλη της συρρικνούμενης μεσαίας τάξης του δυτικού κόσμου. Οι υπόλοιποι με μπρίκια την έβγαζαν πάντα. Δηλαδή τι specs νομίζετε πως έχει το μέσο μηχάνημα στα Βαλκάνια, στη Ρωσία, στην Ανατολική Ευρώπη, στη Λατινική Αμερική; Αναφορές σε άλλες (τις πολυπληθέστερες συμπτωματικά) περιοχές του πλανήτη δεν είναι καν δόκιμες.

Με απασχολεί πολύ το θέμα της προσβασιμότητας στο computing (όχι μόνο στο PC gaming) και μπορώ να γράψω σεντόνια για αυτό, γιατί είμαι προσωπικά invested στα PCs με κάθε πιθανό τρόπο, σχεδόν από νήπιο. Δεν επεκτείνομαι επ' αυτού, υπάρχουν και τα DMs. Ως εκ τούτου, οποιαδήποτε ρητορική φέρει υποψία διαχωρισμού σε "πατρίκιους" και "πληβείους", θα με βρίσκει απέναντι.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
@nitro912gr 150-200 euros είναι entry-level tier για gaming GPUs. Στα 300 έπαιρνες κάτι αξιόλογο. Με κάτω από 150 ευρώ, ποτέ την τελευταία 20ετία δεν αγόραζες κάρτα γραφικών που να σου επέτρεπε να παίξεις παιχνίδια σε υψηλές ρυθμίσεις, πόσο μάλλον για όσο διαρκεί μια "γενιά" (αν δε θυμάμαι καλά, διορθώστε με). Αν είναι να μιλάμε για PC gaming και κρίνουμε βάσει minimum specs, κοροϊδεύοντας παράλληλα πτωχούς κονσολάδες, να το κάνουμε χαμηλόφωνα τουλάχιστον, μη μας ακούσει κανείς και μας πάρει στο ψιλό. Το ίδιο να κάνουμε και αν παράλλημα μιλάμε για PCMR και 1080p ως base resolution το 2021, όταν αυτή την ανάλυση χρησιμοποιούν panels σε smart ψυγεία πλέον.

@Admiral θα συμφωνούσα αν έλεγες πως "τo PC gaming είναι όσο φθηνό είναι το entry point του, ή όσο ακριβό θες εσύ να το κάνεις". Αν το πρώτο σκέλος δεν καλύπτεται με τρόπο που να υπερτερεί των οικονομικότερων εναλλακτικών, πού βρίσκει έδαφος ο PCMR "ελιτισμός" και εκδηλώνεται;

Γενικά δεν μπορώ να τονίσω επαρκώς πόσο αντικρούει ο όρος PCMR το λόγο ανάπτυξης και διάδοσης των IBM compatible μηχανημάτων in the first place.

Περί ακροτήτων τώρα, δε βλέπω πώς μπορεί να χαρακτηριστεί έτσι μια -ομολογουμένως σατιρική- περιγραφή ενός τυπικού PC στον πλανήτη, που καλείται να καλύψει και ψυχαγωγικές ανάγκες. Το μόνο νέο δεδομένο που εισήγαγε η παροντική απογείωση των τιμών, είναι το ότι επηρέασε και μέλη της συρρικνούμενης μεσαίας τάξης του δυτικού κόσμου. Οι υπόλοιποι με μπρίκια την έβγαζαν πάντα. Δηλαδή τι specs νομίζετε πως έχει το μέσο μηχάνημα στα Βαλκάνια, στη Ρωσία, στην Ανατολική Ευρώπη, στη Λατινική Αμερική; Αναφορές σε άλλες (τις πολυπληθέστερες συμπτωματικά) περιοχές του πλανήτη δεν είναι καν δόκιμες.

Με απασχολεί πολύ το θέμα της προσβασιμότητας στο computing (όχι μόνο στο PC gaming) και μπορώ να γράψω σεντόνια για αυτό, γιατί είμαι προσωπικά invested στα PCs με κάθε πιθανό τρόπο, σχεδόν από νήπιο. Δεν επεκτείνομαι επ' αυτού, υπάρχουν και τα DMs. Ως εκ τούτου, οποιαδήποτε ρητορική φέρει υποψία διαχωρισμού σε "πατρίκιους" και "πληβείους", θα με βρίσκει απέναντι.

Cool story, console peasant :PCMR:.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,473
χμ... δεν ξέρω πως φτάσαμε εδώ, αλλά εγώ χαβαλέ κάνω για το pcmr, λες και είχα ποτέ το σύστημα για μαγκιές;
για την προσβασιμότητα ναι, είναι πιο προσβάσιμο γενικά και πιο ανοιχτό.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
@mits@kos σωστά θυμάσαι. Στα 150€ είχα πάρει την 7770 1GB τον 09/2012 και προφανώς δεν ήταν κάρτα που τα έτρεχε όλα max.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,797
αν παράλλημα μιλάμε για PCMR και 1080p ως base resolution το 2021
Αναζητείται ακόμα η κονσόλα που τρέχει games - ειδικά ΑΑ και πάνω - σε αυτή την ανάλυση και 60 fps.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
@nitro912gr don't sweat it, σε καμία περίπτωση δεν ήταν προσωπικό, αντιλαμβάνομαι το χαβαλέ. Το survey ήταν απλά καλή πάσα γύρω από το θέμα, δεδομένου του hardware που τρέχει το δείγμα του. Γιατί το ουσιαστικό πλεονέκτημα του PC, δεν είναι η δυνατότητα του για καλύτερο graphic performance. Eίναι πως είναι PC, όχι ένα πετσοκομμένο κουτί που παίζει παιχνίδια ή/και digital media.

@Adhan γιες ιτ ιζ. Αλλά γι' αυτό (μεταξύ άλλων) είναι και (πολύ) φθηνότερες ως hardware.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,271
Την 8800GT θυμάμαι ότι την είχα πάρει μεταξύ 250-300 και πρέπει να είχε δώρο κάποιο παιχνίδι, σε εποχές που μετραγαν αυτές οι κινήσεις. Μπορεί να μην μου έζησε πολύ, αλλά νομίζω ότι μέχρι και τις εξαιρετικές θερμανστρες 290 τα πράγματα ήταν διαφορετικά. Μπορούσες με ένα τίμιο ποσό να πάρεις high end κάρτα.

Με τα λεφτά που έρχεται σήμερα στην αγορά η 3060ti γύρω στο 2011 στήναμε ένα decent gaming pc.
Για τα υπόλοιπα δεν θα επεκταθω. Με κάλυψε ο Μήτσος. Το μόνο που θα ήθελα να προσθέσω είναι ότι το πράγμα οδηγήθηκε εκεί, κάπου εσκεμμένα κάπου άθελά τους, από τους καρχαρίες οι οποίοι θέλουν να καταργήσουν την ιδιωτική περιουσία. Και μπορεί στις ταινίες και στα παιχνίδια να μην μας φαίνεται, αλλά όταν στην εποχή της τεχνολογίας σου μισθώνουν επεξεργαστική ισχύ, ενώ από καιρό έχει χτυπηθεί η στέγη και σιγά σιγά η αυτοκίνηση, το πράγμα πάει καρφί σε μία πλήρη πιστωτική δουλεία.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
@mits@kos Θα προσπαθήσω να βάλω σε μια σειρά τα θέματα που έθιξες. Ίσως θα πρέπει να σπάσουμε τα σχετικά posts σε διαφορετικό thread γιατί ξεφεύγουμε από το topic.

Περί PCMR: Ο όρος του PC Master Race δεν επινοήθηκε από τους ελιτιστές PC gamers. O όρος χρησιμοποιήθηκε για πρώτη φορά από τον Youtuber Yahtzee για να κοροϊδέψει τους PC gamers και η community ιδιοφυώς οικειοποιήθηκε τον συγκεκριμένο όρο και τη σχετική εικονογραφία για να του το αλείψει στα μούτρα. Αυτό εισαγωγικά για να γνωρίζουμε όλοι από πού προήλθε ο συγκεκριμένος όρος που χρησιμοποιείται πλέον ευρέως.

Περί ελιτισμού: Ο ελιτισμός των PC gamers έναντι των console gamers (στον βαθμό και στο μέτρο που αυτός πράγματι υπάρχει και δεν είναι τρολάρισμα/κόντρα για την πλάκα) δεν έχει τις ρίζες του στις επιδόσεις. Για μεγάλο κομμάτι της ιστορίας του PC gaming, περίπου μέχρι την εμφάνιση των 3D acceleration cards σε PC, οι κονσόλες ήταν απλά καλύτερες στο gaming από τα PCs της εποχής. Μπορούμε να πάμε και λίγο νωρίτερα και να πούμε ότι η εκκίνηση της εποχής των PCs ως games machines υψηλής απόδοσης ήταν η κυκλοφορία του Doom. Όπου και αν θέλει κανείς να τοποθετήσει τη γραμμή εκκίνησης, πριν από εκείνο το χρονικό σημείο το hardware των consoles ήταν πολύ καλύτερο για gaming από τα PCs.

Ο ελιτισμός έχει τις ρίζες του στο γεγονός ότι οι κονσόλες θεωρούνταν casual και τα PCs hardcore. Η διαδεδομένη αντίληψη ήταν ότι οι κονσόλες (και τα παιχνίδια τους) ήταν για παιδιά και τα PCs (και τα παιχνίδια τους) για μεγαλύτερους σε ηλικία και hardcore gamers. Ήταν επίσης διαδεδομένη η αντίληψη ότι τα PC games για να μεταφερθούν στις κονσόλες έπρεπε να υποστούν "dumbing down" για να γίνουν πιο εύπεπτα για εκείνο το κοινό. Η "κονσολοποίηση" ήταν συνώνυμο της αποβλάκωσης, λόγω του γεγονότος ότι τα παιχνίδια που επικρατούσαν στις κονσόλες ήταν arcade και action ενώ στο PC strategy, simulation και RPG.

Τέλος, ο ελιτισμός σε επίπεδο hardware προερχόταν από την φύση της κονσόλας ως appliance αντίθετα με το PC ως computer. Η κονσόλα παρομοιαζόταν με συσκευή τύπου ψυγείου, φούρνου κλπ για τους casuals που δεν είχαν ιδέα πώς λειτουργεί και απλά το χρησιμοποιούσαν, σε αντίθεση με την DIY και σαφώς nerd φύση των PCs. Αυτό συνεχίζεται μέχρι σήμερα.

Άρα κατά την άποψή μου κάνεις λάθος που θεωρείς ως γενεσιουργό αιτία του ελιτισμού το κόστος και τις επιδόσεις. Αυτό είναι ένα πολύ πρόσφατο φαινόμενο στο οποίο θα αναφερθώ παρακάτω.

Περί επιδόσεων: Από τη γενιά του Xbox 360 και μετά, όταν άρχισε ουσιαστικά η σύγκλιση PC και console και έγινε κανόνας το multiplatform development, κατέστησαν αίφνης δυνατές οι απευθείας συγκρίσεις. Δεν είναι τυχαίο ότι εκείνη την περίοδο ξεκίνησε και το Digital Foundry. Στις δύο γενιές που ακολούθησαν (PS360 και PS4/XB1) είχαμε εξαιρετικές κάρτες γραφικών προσιτού κόστους οι οποίες προσέφεραν επιδόσεις που συνέτριβαν τις κονσόλες. Η 8800 GT ισοπέδωσε τα 360 και PS3, ενώ τα PS4 και XB1 έτρωγαν ξύλο από την πρώτη μέρα της κυκλοφορίας τους από κάρτες των 150 ευρώ. Ο ελιτισμός βάσει επιδόσεων γεννήθηκε από το γεγονός ότι οι υψηλές επιδόσεις ήταν προσιτές σε πολύ μεγάλο μέρος του κοινού. Δεν ήταν θέμα πατρικείων και πληβείων, ήταν το γεγονός ότι είχες επιδόσεις πατρικείου σε τιμές πληβείου.

Άρα, συμπέρασμα: Ο ελιτισμός είναι απόλυτα δικαιολογημένος σε όλα τα επίπεδα. Οι console peasants να φάνε παντεσπάνι.

:PCMR: :trollface:
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,797
γιες ιτ ιζ. Αλλά γι' αυτό (μεταξύ άλλων) είναι και (πολύ) φθηνότερες ως hardware.
Π(λ)όσιμπολ. Όπως είπες, με βάση το hardware. Μόνο.
Αν βάλεις και τηλεόραση, έξτρα gamepads κλπ. η διαφορά μειώνεται αρκετά.
Όσο για τα παιχνίδια, κάποιος που παίρνει ας πούμε 10 παιχνίδια το χρόνο, ναι στην κονσόλα βγαίνει πιο φτηνά, Αν παίρνεις περισσότερα, σε βάθος γενιάς - για να μην πω τριετίας - το pc βγαίνει εύκολα φτηνότερο.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Τρία πράγματα:
1) Υπάρχουν και, ελαχιστότατες, ενδιάμεσες περιπτώσεις, όπως εγώ. Που θεωρώ ότι είμαι PC gamer (με την έννοια ότι ποτέ δεν είχα κονσόλα), αλλά με τη νοοτροπία κονσολά! Απ' τη μια πλευρά ποτέ δεν θα μπορούσα να με φανταστώ να παίζω οποιοδήποτε παιχνίδι με χειριστήριο (εκτός ποδοσφαιράκια), αλλά απ' την άλλη ομολογώ ότι δεν πιάνουν τα χέρια (και ούτε υπάρχουν οι γνώσεις, ούτε και η όρεξη για να μάθω) ώστε να ανοίγω το κουτί του PC και να βάζω/βγάζω διάφορα. Την ευκολία μου θέλω, να βάζω το παιχνίδι και να παίζει. Για οτιδήποτε άλλο, οι τεχνικοί κλέφτες θα γίνουν;!
2) Δείτε το και ως εικόνα. Αλλιώς φαίνεται ένας που κάθεται σε gaming καρέκλα (ή έστω καρέκλα γραφείου) και παίζει στητός! Και αλλιώς ο άλλος στο ντιβάνι ξαπλωμένος να κρατάει το χειριστήριο και να κοιτάει την τηλεόραση! Και μιλάω να είναι και οι δυο ενήλικες. Και μόνο απ' την εικόνα, θεωρείς ότι ο δεύτερος: α) χάνει το χρόνο του, και β) κάνει κάτι παιδιάστικο.
3) Αυτό που λέει και ο Admiral στην 3η παράγραφο του "Περί ελιτισμού". Νομίζω ότι οι κονσόλες θεωρούνται ηλεκτρική συσκευή! Το PC είναι ηλεκτρονική συσκευή, όπως τα κινητά.

Πάντως αυτό που λέει ο mitsakos περί της ακρίβειας, ισχύει. Οι κονσόλες είναι πιο φθηνές, αλλά και γι' αυτό έχουν χαμηλότερες επιδόσεις. Για να έχεις τις επιδόσεις του PC και της gaming οθόνης, πρέπει να πληρώσεις παραπάνω.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
Π(λ)όσιμπολ. Όπως είπες, με βάση το hardware. Μόνο.
Αν βάλεις και τηλεόραση, έξτρα gamepads κλπ. η διαφορά μειώνεται αρκετά.
Όσο για τα παιχνίδια, κάποιος που παίρνει ας πούμε 10 παιχνίδια το χρόνο, ναι στην κονσόλα βγαίνει πιο φτηνά, Αν παίρνεις περισσότερα, σε βάθος γενιάς - για να μην πω τριετίας - το pc βγαίνει εύκολα φτηνότερο.

Και πρέπει να πληρώνεις και συνδρομές για online.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,473
@Chronomancy αλήθεια είχες δώσει τόσα λεφτά για την 8800GT? Για αυτό την είχε πατήσει κάτω η 4850 τότε που βγήκε στα 200 με καλύτερες επιδώσεις. Θυμάμαι την 4850 κάπου στο 150άρι την είχα πάρει αρκετά αργότερα (παίζει να έχω κρατήσει την απόδειξη στο πατρικό μου, τα κράταγα όλα από τότε).

Περί ελιτισμού, η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν το είδα έτσι και εξακολουθώ παρά τον χαβαλέ που σκάω ανά καιρούς να μην το βλέπω έτσι.
Δεν νοιώθω εγώ ελίτ, νοιώθω ότι οι κονσολάδες είναι απλά ηλίθιοι κατά μια μεγάλη πλειοψηφία και αυτοί πουλάνε ελιτισμό επιπέδου applefanboys και όχι το αντίστροφο.
Εντυπωσιακό είναι πως όσο περνάνε τα χρόνια αυτή η εικόνα φεύγει από όλους τους άλλους κονσολάδες και κοιτάζω σχεδόν αποκλειστικά τους πλεϊστέισιους. Να πω την αλήθεια τους xboxάδες τους βλέπω περισσότερο σαν μικρά αδερφάκια πλέον και τους νιντιδες σαν μπέμπηδες, με την καλή έννοια, ενώ μου αρέσει παρά πολύ η προσέγγιση της nintendo ως toy και όχι game που έχει στις κονσόλες της, δεν έχει βγάλει κονσόλα τα τελευταία χρόνια που να μην με έχει ψήσει. Θέλω να νοιώθω παιδί καμιά φορά, δεν μπορώ να έιμαι συνεχώς κομάντο.

Θα μου πεις τώρα όπα ρε μεγάλε έξυπνε μου είδες το φως και ανσκέντεντ κτλ σαν ελιτιστής μου ακούγεσαι τώρα.

Και ναι και όχι. Δεν είναι ελιτισμός να θεωρείς ηλίθιους ένα τσούρμο φανατίλες να υπερασπίζονται μια εταιρία που τους αρμέγει και λένε και ευχαριστώ και για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα την υπερασπίζονται και από πάνω. Πρακτικά και λογικά είναι ηλίθιοι. Καταλαβαίνεις ότι αυτό αφήνει εκτός βέβαια όσους απλά πήραν μια κονσόλα να παίξουν και they mind their own damn business, όπως κάνω και εγώ όταν δεν μου τρίβουν στην μούρη βλακείες.

Από εκεί και πέρα βέβαια δεν θα βγάλω την ουρά μου απέξω καθώς αρκετά συχνά και ασυναίσθητα πιάνω τον εαυτό μου να κοιτάζει κοροϊδευτικά, και αυτούς που απλά "πήραν μια κονσόλα να παίξουν" τους έχω λίγο σε χαμηλότερη εκτίμηση, γιατί συνήθως προβάλουν το "ήταν πιο φθηνό από το να πάρω PC", "απλά την συνδέω και παίζω", "δεν με βολεύει το πληκτρολόγιο/ποντίκι" κτλ, κάτι που τους περνάει σε μια άλλη κατηγορία που σχολιάζω τακτικά στην ζωή μου. Σε αυτούς που απλά πήγαν και αγόρασαν κάτι χωρίς να το ψάξουν.

Εδώ είναι λίγο παγίδα βέβαια, όπως όλο το θέμα, για αυτό το κρατάω στον χαβαλέ και απλά τώρα γράφω απλά πράγματα που έχω στο μυαλό μου και προσπαθώ να τα κρατάω εκεί.
Είναι παγίδα γιατί πολύ απλά τι με νοιάζει εμένα τι κάνει ο άλλος με τα δικά του λεφτά. Αλλά από την άλλη ναι ρε φίλε όταν με τα λεφτά σου υποστηρίζεις πρακτικά κάτι που θεωρώ λάθος και επικίνδυνο για εμένα, ε δε μπορώ να είμαι εντελώς αμέτοχος και να μην σχολιάσω τις επιλογές σου.

Όταν λέω επικίνδυνο φυσικά αναφέρομαι σε όλα αυτά τα αρνητικά που βλέπω στις κονσόλες και βλέπω κόσμο είτε να τα υπερασπίζεται σαν χαζός, είτε να τα αποδέχεται και να τα στηρίζει με τα λεφτά του (and money makes the world go around).
Αρνητικά πράγματα που τα βλέπω να προσπαθούν να εμφανιστούν και στο PC gaming και βγάζω σπυράκια.

  • Multiplayer επί πληρωμή, και όχι γιατί πληρώνουν servers, πληρώνεις για να παίξεις σε servers τρίτων που έχεις ήδη πληρώσει... φάκ μι, ράιτ;
  • Exclusives. Ρε πάτε καλά; Ίσως ο πιο βασικός λόγος που με ενοχλεί ο σουίνης, εγώ μέχρι να αρχίσει τέτοια κόλπα τον είχα για τον θεό που μου έδωσε το UT και παρακάλαγα να βγάλει το επόμενο.
  • Καρακλειδωμένες πλατφόρμες. Νοπ, νοπ, νοπ. Στην αρχή δεν με ένοιαζε, μετά έβαλα gamepass στο pc και είδα ότι όλα είναι καρακλειδωμένα και δεν μπορώ καν να μπω στον φάκελο του παιχνιδιού για να κάνω workaround σε πρόβλημα που εμφανίζει το παιχνίδι. Άλλο ένα κονσολάδικο που προσπαθεί να έρθει προς τα εδώ και όχι δεν με ενοχλεί το συνδρομητικό μοντέλο, γιατί η αλήθεια είναι ότι τα παιχνίδια τα παίζω και μετά πάω για άλλα και ωραία η βιβλιοθήκη, αλλά όταν γίνεται backlog σε πιάνει και μια κατάθλιψη.
  • Planned obsolesce. Έχεις PS3 που δουλεύει ακόμα άψογα και είχες την ατυχία να αγοράσεις ψηφιακά παιχνίδια; κρίμα... αν παλιώσει να το πετάξεις να πάρεις το καινούργιο, πτωχέ, ε πτωχέ.
  • Αισθητά ακριβότερα παιχνίδια, κάτι που έχει αρχίσει να φθήνει ευτυχώς με την έλευση των ψηφιακών storefronts της κάθε κονσόλας και τα sales τους και να εξαφανίζεται με τα συνδρομητικά μοντέλα. Παραμένει όμως να βλέπεις χρεώσεις όπου μπορούν, το κοινό το δέχεται ας το κάνουμε...
  • Backward compatibility, ναι έχουν κάνει βήματα, ειδικά τώρα που προσπαθούν να πουλήσουν νέες κονσόλες χωρίς κονσόλες και χωρίς νέα παιχνίδια (...) αλλά παραμένει αγκάθι και τους παρακαλάνε οι παίχτες. Βέβαια εδώ έρχεται το καρακλειδωμένο που είπαμε πριν, αφού σε μια ανοιχτή πλατφόρμα βάζεις έναν emulator και γεια σας.
Τεσπά γενικά όπως είπα εγώ κάθομαι εδώ στο πισάκι μου, παίζω κανά παιχνιδάκι, κοιτάζω την δουλειά μου και όλα αυτά που γράφω παραπάνω τα κρατάω για μένα.

Όσες φορές έχω "Βρίσει" κονσολάκια online και έχω πετάξει το χαρτί του PCMR, είναι γιατί έχω κάνει κάποιο γενικό σχόλιο χωρίς να παίρνω κάποια θέση και κάποιος βλαμμένος ένοιωσε την ανάγκη να το παίξει μάγκας με την κονσολίτσα του, και φυσικά έπρεπε να τον στείλω να ρουφήξει το αυγό του.
Πρόσφατο παράδειγμα που έγραφα καλά λόγια (αλλά σε πιο γενική φάση καλό αν και δεν είναι για μένα) για το xbox σε ένα άρθρο και μου απαντάει πλεϊστέισιος ότι μένω σε trailer park και για αυτό μόνο xbox μπορώ να αγοράσω σαν φτωχομπινές που είμαι... χωρίς καμία αφορμή, καμία αναφορά σε φάση το xbox πατάει το PS5 ή οτιδήποτε άλλο. Και έχει συμβεί αρκετές φορές για να τους έχω στην μπούκα γενικά τους πλεϊστέισιους.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,664
Πέραν της πλάκας και του circlejerk του θέματος, συμμερίζομαι την άποψη του @mits@kos. Το PCMR echochamber subreddit έχει εκφυλιστεί σε karma whoring από άτομα (κυρίως βορειοαμερικάνικης καταγωγής) που απλώς θέλουν να μοστράρουν τα λεφτά τους στο νέο τους ακριβό χόμπυ διότι έτσι πιστεύουν ότι θα αναληφθούν (αγγλιστί ascend).

Ακόμη και οι κανόνες του sub έχουν τροποποιηθεί.
 
Top Bottom