What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τα 10 καλύτερα παιχνίδια που τελειώσατε το 2021

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
305
Έτσι για την φάση, και πιθανώς την ανακάλυψη νέων τίτλων / παρακίνηση να παιχθούν, ανοίγω αυτό το thread, για να πούμε ποια ήταν τα καλύτερα παιχνίδια για PC που τελειώσαμε μες στο 2ο21. Γράψτε τα με την σειρά που σας άρεσαν περισσότερο, κι αν θέλετε πείτε και δυο λόγια για αυτά. Στο τέλος του Ιανουαρίου θα συγκεντρώσω τις λίστες και θα βγάλω μια κατάταξη με βάση βαθμολογία τύπου Eurovision (12 - 10 - 8 - 7 - 6 - 5 - 4 - 3 - 2 - 1 ) για να γίνει λίγο τζέρτζελο .

Δεν είναι απαραίτητο τα παιχνίδια να έχουν κυκλοφορήσει αυτή τη χρονιά.

Μπορείτε να κάνετε edit τα post σας και να αλλάζετε παιχνίδια και κατάταξη αν τυχόν παίξετε κάτι μέχρι να τελειώσει η χρονιά. Επιπλέον μπορείτε να δηλώνετε τις λίστες σας μέχρι 15 Ιανουαρίου.

Όποιος συμμετέχει, επιλέγει κι ένα από τα παρακάτω κλειδάκια να του στείλω:

Frostpunk (GOG) , Football Manager 2021 (Epic), Earth 2140, Earth 2150 Trilogy, Enclave, Jagged Alliance 2 - Wildfire, Jagged Alliance 2 Classic, Knight Shift, Septera Core, WW2: Panzerclaws 1+2, Battle vs Chess, Black Moon Chronicles, Garfield Kart, Haegemonia: Legions Of Iron. Θα προσπαθήσω να προσθέσω κι άλλα.

Επίσης στο τέλος, θα κληρώσω, για όσους συμμετείχαν, το αναμενόμενο για τον Μάη



Ηave fun και περιμένω τις λίστες σας!
 
Last edited:

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
305
Ορίστε τα δικά μου:

1) Cyberpunk 2077: To ξεκίνησα day 1 κι έγραψα 90 ώρες σε 40 μέρες ως Corpo, αφήνοντας πολλά quests για δεύτερο playthrough. To διασκέδασα όσο λίγα παιχνίδια, χωρίς να χαλαστώ από τα bugs. Ναι θα μπορούσε να ήταν πολύ καλύτερο, αλλά ακόμα κι έτσι, δεν μπορούσα να σταματήσω να παίζω κι ένα χρόνο μετά μου λείπει. Ανυπομονώ για DLC ώστε να το πιάσω ξανά.

2) Alien Isolation: Ίσως η καλύτερη μεταφορά ταινίας (έστω κι έμμεσα) στο PC. Απίστευτη ατμόσφαιρα και αυθεντικός τρόμος. Αξέχαστη εμπειρία!

3) Tyranny: Ξέρω ότι δεν το θεωρείτε οι περισσότεροι βετεράνοι τόσο δυνατό, σε σχέση με άλλα του είδους, αλλά εμένα ως μια από τις πρώτες επαφές με το είδος, με κράτησε φουλ. Στα συν το πρωτότυπο σενάριο.

4) Myst III: Exile: Εξαιρετική συνέχεια των Myst και Riven, μου χάρισε μια από τις πιο αξέχαστες gaming στιγμές. Απόλυτα λογικοί γρίφοι κι εξαιρετική δομή δράσης.

5) Gibbous: A Cthulhu Adventure: Tα καλύτερα 2D γραφικά που έχω δει ποτέ σε adventure συνοδεύουν ένα όμορφο σενάριο με πολλές αναφορές στο Mythos, την Lucas και γενικά την pop culture. Διαμάντι!

6) Control: Μπορεί να μου έσπασε τα νεύρα σε σημεία, με τα αραιά save points, αλλά μου άρεσε πολύ το gameplay του και η ατμόσφαιρα του. Κάποια στιγμή βλέπω να το ξαναπαίζω.

7) Star Wars: Jedi Fallen Order: Ή αλλιώς τo Tomb Raider στον κόσμο του Star Wars, απλά ακόμα καλύτερο.

8) Shivers: Από το μακρινό 1995, αυτό το puzzle adventure της Sierra έχει γεράσει εντυπωσιακά καλά και παίζεται άνετα ακόμα και σήμερα.

9) The Forgotten City: Μια από τις καλύτερες σεναριακές ιδέες των τελευταίων ετών, με εξαίσια γραφή και με μια εξίσου δυνατή υλοποίηση.

10) Call Of The Sea: Πανέμορφο puzzle adventure με έντονες πινελιές Cthulhu κι εξαιρετικό voice over.


Τα υπόλοιπα που τελείωσα μες στην χρονιά (με πράσινο όσα ξεχώρισα κάπως περισσότερο και θα μπορούσαν να είναι στην λίστα) : Heroes Of Hellas: Origins Pt.1 , The Inner World, System Crash, The Vanishing Of Ethan Carter, Sorcery! Part 1 & 2, Beyond Two Souls, 80 Days, The Fall, Star Wars: Battlefront II, Alpha Protocol, Tacoma, 3 out of 10 Season 2, Murdered: Soul Suspect, Rise Of The Tomb Raider, A New Beginning, Necronomicon: The Gateway to Beyond, Close To The Sun, The Mystery Of The Druids, Limbo, Blackguards, Dark Pictures Anthology: Man Of Medan, Blair Witch, State Of Mind, Tales Of The Neon Sea, Dagon, Τhe Artful Escape, Donut County, Τhe Lion's Song, What Remains Of Edith Finch, Μission Critical.


Υ.Γ. Γράψτε και λιγότερα από 10 αν θέλετε, αλλά να είναι τουλάχιστον 7-8 τίτλοι. Τα DLC δεν πιάνονται ξεχωριστά.
 
Last edited:

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,619
Technomancer βγήκε,
Mars War Logs βγήκε,
ΑC: Valhalla, ε δε με έπιασε,
AC: Black Flag δεν έμεινε save.
Daggerfall Unity με mods, ΟΗ ΥΕΑΗ, did that alright!
ELEX στο δύσκολο, done.
Cyperpunk 2077, μπαα...
Wasteland 3, το άρχισα πειρατικό αλλά θέλω να το παίξω γνήσιο, ντράπηκα και είναι κρίμα, αξίζουν τα λεφτά τους.
Silverfall το ξέχασα όντως!
Ember actually τερμάτισα!
Seven: Enhanced Edition, ξέχασα επίσης.
Populous: The Beginning, δε το τερμάτισα αλλά έπαιξα αρκετά ώστε να το χαρώ!
Empire Earth, τερμάτισα Ελληνικό campaign στο Hard
Νight of the Rabbit, το είχα ξεκινήσει αλλά με το που έγινε καλά το χέρι μου, το άφησα.
Ιndiana Jones, παίζω περιστασιακά το Emperor's Tomb στο laptop.
Temple of Elemental Evil, ακόμα σε εκείνο το χωριό έμεινα.

8/16, πολύ καλά!
(Το πράσινο δε σημαίνει απαραίτητα ότι τα τερμάτισα, αλλά το ότι έπαιξα τουλάχιστον για όσο είχα στο μυαλό μου να παίξω)


Πέρα από τα παραπάνω, δε τα θυμάμαι όλα, αλλά Gothic 1: Definitive edition mod, βασικά πολλά mods για Gothic 1+2 οπότε δε τα μετράμε.
A! θα μετρήσω το Velaya γιατί είναι total conversion με άλλη πρωταγωνίστρια και ουσιαστικά σα sequel του 2, αλλά από τη σκοπιά όσων έμειναν πίσω.
Μερικά μικροRPGάκια.
HALO Reach και τα 2 πρώτα.
Kingdom Come με DLC.
A και το Zelda BOTW σε emulator!

Edit: Ας προσπαθήσω, βάσει των παραπάνω, να κάνω top 10, θα αφήσω οτιδήποτε της Piranha από έξω γιατί θα γίνω άδικος.

1. Kingdom Come
2. Halo 2
3. BOTW
4. Daggerfall
5. Halo Reach
6. Halo 1
7. Mars War Logs
8. Ember
9. Technomancer
10. Populous

Garfield Kart, παρακαλώ, στη κλήρωση μη με βάνεις, ευχαριστώ!
 
Last edited:

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,694
παιχνίδια που τελείωσα ή σχεδόν τελείωσα ή δεν θυμάμαι αν τελείωσα.... οκ δεν διαλέγω κορυφαία αλλά για να τα έπαιξα κάτι λένε. (και εννοείται ότι δεν πάω για achievements σχεδόν ποτέ)

Tetrobot and Co.
Tacoma
Skulls of the Shogun (βασικά δεν θυμάμαι αν το τελείωσα μάλλον είχα φτάσει αρκετά κοντά στο τέλος)
HIVESWAP: ACT 1
Brothers - A Tale of Two Sons
Attack of the Earthlings (επίσης κάτι τελευταία μάλλον έχω αφήσει)
Road Redemption
Particle Fleet: Emergence (τις κανονικές πίστες βεβαίως αλλά φυσικά οι πίστες χρηστών είναι αμέτρητες)
Little Nightmares (επίσης κάπου κοντά στο τέλος είχα φτάσει)
Ziggurat
FTL: Faster Than Light (οκ ένα τουλάχιστον πρώτο παιχνίδι ολοκληρώθηκε)
Syberia
Syberia II (μα πιγκουΐνοι στην αρκτική; )
Graveyard Keeper (αυτό το παίζω αυτόν τον καιρό)

edit, δεν θέλω κλειδάκι, αρκετό μπακλόγκ έχω, απλά είδα το θέμα και με έπιασε διάθεση να θυμηθώ τι έπαιξα το 21. Εκτός αν μπει το HIVESWAP:ACT2 οπότε βάλε με :p ή αν πολύ αργότερα υπάρχουν αδιάθετα οπότε το ξανασκέφτομαι.
 
Last edited:

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
1. Inscryption: Aδιαφιλονίκητο GOTY - Daniel Mullins πανέμορφε μπάσταρδε, μόλις απέκτησες έναν fan for life
2. Psychonauts 2: Πανάξιο sequel, αν δεν υπήρχε το Inscryption θα σήκωνε την κούπα
3. Resident Evil 7 (+DLC): Δεν περίμενα να το απολαύσω τόσο, τα DLC το ανεβάζουν κι άλλο
4. It Takes Two: Η ποικιλία και η ποιότητα του περιεχομένου του είναι απλώς εξωπραγματικές
5. Death's Door: Το τέλειο comfort food της χρονιάς, με ώθησε να το φτάσω στο 100% completion που άντε να το έχω κάνει άλλες δύο φορές στη ζωή μου
6. Red Dead Redemption 2: Θα μπορούσε πολύ παραπάνω, αλλά η ανάμνηση του control scheme του (με m+k) μου φέρνει ακόμα και σήμερα νευρικούς σπασμούς. Επίσης, ξεφούσκωσε απίστευτα στoν επίλογο.
7. Battle Chasers: Nightwar: Το δεύτερο πιο νόστιμο comfort food της χρονιάς, αυτή τη φορά turn-based
8. Hollow Knight: Εντυπωσιακά πλούσιο αλλά με ταλαιπώρησε παραπάνω απ'όσο θα ήθελα κι έχασε θέσεις
9. Monster Train: Είχα πει πως η έλλειψη storytelling θα με αποθαρρύνει απ'το να του ρίξω δεύτερη ματιά. 55+ ώρες μετά συνεχίζω καθημερινά runs μασουλώντας το καπέλο μου σαν τον Ρόμπαξ
10. Chicken Police: Κλισεδιάρικο ως το μεδούλι αλλά αυτό το παλιομοδίτικο νουάρ μου είχε λείψει ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ που δεν του κρατάω κακία
 
Last edited:

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
Red Dead Redemption 2: Θα μπορούσε για πολύ παραπάνω, αλλά η ανάμνηση του control scheme του (με m+k) μου φέρνει ακόμα και σήμερα νευρικούς σπασμούς. Επίσης, ξεφούσκωσε απίστευτα στoν επίλογο.
παιζει εδω να το ελεγα οτι οσο απιστευτο παιχνιδι ηταν τοσο κατακορυφα επεσε στον επιλογο.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
δεν έχω να προσθέσω τίποτα βασικά σε σχέση με το άλλο thread, αν δεν είναι τα καλύτερα για μένα δεν τα παίζω. +1 post count
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
Cyberpunk 2077
Yakuza 0- kiwami 1&2 - 3 - 6 - like a dragon
Dragon quest 11
Doom eternal
Δεν θυμάμαι αν το control το έπαιξα πέρσι η φέτος.
Αυτά θυμάμαι για την ώρα. Αν θυμηθώ και αλλά ίσως τα προσθέσω
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
Σρεντερα να πω την αλήθεια τα 4-5 προσωπικά τα θεωρώ τα κατώτερα της σειράς.
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,531
1. Resident Evil 2 (2019) (Το καλύτερο της σειράς ever)
2. Resident Evil HD (Πραγματικά απίστευτη βελτίωση από το original)
3. Star Wars Jedi: Fallen Order (επικό μιξ star wars με dark souls & tomb raider/uncharted)
4. Code Vein (είμαι κοντά στο τερματισμό. Μεγάλη παιχνιδάρα με τρομερό replay value)
5. Fifa 21 (μπορείς να πεις πως τερμάτισα το mycareer:ROFLMAO:)
6. Fifa 16 (το mycareer με μάγεψε και αγόρασα το fifa 21 εξαιτίας του. Λάτρεψα τη δυσκολία του σε σχέση με άλλα fifa)
7. Fifa 17 (ισάξιο καλό το mycareer και εδώ)
8. Resident Evil 7 (τα DLC διόρθωσαν τα κακώς κείμενα και με έκαναν να το λατρέψω τελικά)
9. Dead or Alive 5 Plus (To story mode του. Στο ps vita μεν αλλα οκ υπαρχει και στο pc. Το καλύτερο fighting στο ps vita anyway)
10. Resident Evil 0 (Ισως το δυσκολότερο της σειράς. Μέγα βλακεία και η απουσία storage box)

Eνδιαφέρον το Battle vs Chess, ίσως να μάθαινα να παίζω επιτέλους σκάκι. Ξέρω μόνο τις βασικές κινήσεις στα πιόνια προς το παρόν
 
Last edited:
Top Bottom