What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Tablet για όλες τις δουλειές

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Μπήκα στον πειρασμό να πάρω ένα τάμπλετ μιας που τόσον καιρό στον δρόμο έχω σιχαθεί να βλέπω τα πάντα από το κινητό και εκτός αυτού, είναι και πράγματα που δεν γίνονται με το κινητό βρε αδερφέ!
Ήμουν στο τσακ για λάπτοπ αλλά συνάδελφος με απέτρεψε διότι λέει είναι μπελάς το να κουβαλάς δύο λάπτοπ μαζί στα πέρα δώθε, ειδικά αν πέσεις σε περίεργο στον έλεγχο του αεροδρομίου.

Οπότε tablet it is.

Πάμε τώρα στο ερώτημα.

Android, windows ή iPad?
Τι προτείνετε εσείς που τα χρησιμοποιείται; Σκεφτόμουν το τελευταίο απλώς και μόνο λόγο ποιότητας των υλικών κατασκευής του, τα πολλά ηχεία και το καλλιτεχνικό κομμάτι με γραφίδες, σύνθεση μουσικής κτλ, που από ότι κατάλαβα, τα έχουν και τα άλλα αλλά όχι σε τέτοιον βαθμό. Βέβαια δεν έχω καμία εμπειρία από την αγορά της Apple γενικότερα και φοβάμαι μην μπω σε περιπέτειες, του στυλ πάρε εκείνο και πάρε και το άλλο για να είναι λειτουργικό.

Από την άλλη, με τα άλλα δύο, φαίνεται ότι έχεις περισσότερες δυνατότητες σε θέμα software και μοντας, σε καλύτερη τιμή.

Ουφ, πελάγωσα. Ακούω γνώμες από τα πάντα έμπειρο και διαβασμενο φοορυμ του Ragequit
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Όχι Windows.

Καλώς ή κακώς, τα iPad είναι σε άλλο επίπεδο απόδοσης, αυτονομίας και δυνατοτήτων. Αλλά θα σε αποθάρρυνα αν η κύρια χρήση δεν είναι κάτι στο οποίο ξεκάθαρα υπερέχουν.

Με ένα Android 8GB RAM + σύγχρονο Snapdragon, θα είσαι ικανοποιημένος.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,503
Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις με ένα tablet? Εγώ έχω ένα Samsung Tab A. Βλέπω ταινίες όταν κάνω κωπηλατική, browsing, comics, online μαθήματα και πολύ χρήσιμο σε ταξίδια. Δεν έχω ασχοληθεί με gaming καθόλου. Για μένα είναι σούπερ, έκανε 200 ευρώ το οποίο για μένα είναι όριο στα tablet, τώρα που δείχνει την ηλικία του θα πάω σε αυτόν τον Κινέζο



Υποθέτω ότι έχεις πιο μεγάλες απαιτήσεις και θες να πας σε κάτι πιο δυνατό? Κινητά και tablets μόνο android έχω πάρει οπότε δεν έχω εμπειρία με τα άλλα. Είμαι συνήθως στο κινητό και μόλις χρειαστώ την μεγαλύτερη οθόνη, πάω tablet. Μάλλον δεν βοηθησα☹️
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255
Η απάντηση εξαρτάται πολύ από τον τύπο χρήσης που θα κάνεις όπως σωστά είπε ο @munkinnousu . Η πιο ασφαλής επιλογή για γενική χρήση είναι ένα iPad, αν υποθέσουμε ότι η γενική χρήση περιλαμβάνει browsing, Υoutube, apps, mobile gaming, άντε και ελαφριά office work. Το iPad έχει την καλύτερη υποστήριξη σε apps αλλά το προφανές μειονέκτημα είναι ότι πρέπει να παραδοθείς ολοκληρωτικά στο οικοσύστημα της Apple. Επίσης υπάρχει το θέμα του aspect ratio στο οποίο θα αναφερθώ παρακάτω.

Στο Android έχεις περισσότερες επιλογές μοντέλων σε διαφορετικά επίπεδα τιμής και μεγάλο περιθώριο για customization. Η υποστήριξη σε apps είναι μεγάλη, απλώς δεν είναι σπάνιο το φαινόμενο οι εφαρμογές να μην είναι σχεδιασμένες συγκεκριμένα για tablet και ουσιαστικά να χρησιμοποιείς την phone app σε μεγαλύτερη οθόνη. Επίσης, για μένα προσωπικά μέτρησε πολύ το aspect ratio και κατέληξα σε Android tablet γιατί βλέπω πολύ βίντεο σε αυτό (και Youtube/Twitch και ταινίες). Το iPad τότε που έψαχνα ήταν 4:3 οπότε στα videos έχεις φρικτό letterboxing. Για browsing ομολογουμένως το 4:3 είναι πολύ καλό.

Τώρα για Windows το προφανές πλεονέκτημα είναι η πλήρης συμβατότητα με PC desktop apps και games, απλώς εκεί είναι πιθανό να έχεις θέματα καθημερινής χρήσης γιατί οι εφαρμογές πιθανότατα δεν θα είναι touch optimized. Επίσης δεν ξέρω τι παίζει με απόδοση και μπαταρία, δηλαδή τι hardware θα χρειαστείς ώστε να έχεις καλή απόδοση και μικρή κατανάλωση.
 

erevos

Blackguard
Joined
Jul 19, 2014
Messages
1,321
Αν το tablet θα χρησιμοποιείται για ΠΟΛΥ Youtube, το μεγαλύτερο πλεονέκτημα των Windows tablets είναι ότι μπορείτε στον browser της επιλογής σας να βάλετε plugin που να κόβει τον κατακλυσμό διαφημίσεων που παίζουν. Δεν γνωρίζω αν αυτό μπορεί να γίνει σε ένα iPad ή ένα Android tablet.
Κατά τ' άλλα, τα iPad δεν πιάνονται. Βλέπω μοντέλα πενταετίας και βάλε και είναι απόλυτα λειτουργικά, με καλές επιδόσεις, με τις ενημερώσεις τους, όλα κομπλέ. Ένα Android tablet συνήθως σέρνεται σε αυτό το διάστημα και σίγουρα δεν θα παίρνει ενημερώσεις λογισμικού.
Προσωπικά χρησιμοποιώ ένα Chuwi Hi10 Pro με αποσπώμενο πληκτρολόγιο (το οποίο τελικά δεν βγάζω ποτέ γιατί το interface αφής των W10 είναι ολίγον τι για τον Μπέο). Έχει Windows & Android, χρησιμοποιώ μόνο τα Windows. Παλιό μοντέλο, κάπως αργό λόγω Atom, αλλά έχει βγει σκυλί αθάνατο.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Έχετε δίκιο για τα περί χρήσης.

Έχουμε και λέμε,
Browsing στο RQ, Netflix, YouTube, Spotify, κάτι σε στυλ garage band για να μην αφήσω όλα μου τα χόμπι πίσω και μπόνους η ζωγραφική με γραφίδα.

Για δουλειές γραφείου δεν με πολύ ενδιαφέρει αφού τις κάνω στο λάπτοπ και επίσης επειδή θα κουβαλάω έτσι κι αλλιώς ασύρματο σετ, ποντίκι και πληκτρολόγιο, στην χειρότερη καμιά φορά τα συνδέω κι αυτά στο ταμπλετ, αλλά θα προτιμούσα να κάνω όλα με ένα δάχτυλο από το κρεββάτι/καναπέ

Να σκεφτώ και τον συνδυασμό με ασύρματο gamepad ή δεν αξίζει τον κόπο για τις βιβλιοθήκες παιχνιδιών που έχουν;

@mits@kos , ποια είναι η χρήση στην οποία αναφέρεσαι;
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
κάτι σε στυλ garage band για να μην αφήσω όλα μου τα χόμπι πίσω και μπόνους η ζωγραφική με γραφίδα.
Εδώ έχεις μπει σε Apple territory. Αν χρησιμοποιούσες ήδη εκτεταμένα και Logic σε κάποιο Mac, η ζυγαριά θα είχε γείρει. Δεν παντρεύεσαι το οικοσύστημα, μπορείς εύκολα να χρησιμοποιήσεις ένα Apple μαραφέτι και να το αποφύγεις αν θέλεις. Όσοι το παντρεύονται, το επιλέγουν, ένεκα ευκολιών και integrations που παρέχει αν είσαι χρήστης παραπάνω από μιας Apple συσκευής.

Το ερώτημα είναι σε τι βαθμό θα ασχολείσαι με τα παραπάνω, ώστε να έχει νόημα να δαπανήσεις τα πολλά παραπάνω χρήματα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255
Έχουμε και λέμε,
Browsing στο RQ, Netflix, YouTube, Spotify, κάτι σε στυλ garage band για να μην αφήσω όλα μου τα χόμπι πίσω και μπόνους η ζωγραφική με γραφίδα.

Με βάση αυτά και αφού έχεις σκοπό να βλέπεις video ο προβληματισμός μου όπως είπα είναι το aspect ratio. Θα πρότεινα να πας σε ένα κατάστημα και να δεις από κοντά πώς φαίνεται μια ταινία στην οθόνη ώστε να αποφασίσεις αν είναι οκ.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Πέρασα μία βόλτα από την αγορά του Αλ Χαλίλι και είδα διάφορα ταμπλετοειδη. Νομίζω ότι το iPad κερδάει κατά κράτος αλλά για να πας σε μοντέλο με αρκετή μνήμη συν το μαγικό μολύβι και ένα πληκτρολόγιο για ώρα ανάγκης ένα χιλιάρικο δεν φτάνει πουθενά. Η ποιοτική διαφορά στα υλικά όμως είναι καραμπινατη και το workflow ανάμεσα σε διάφορες εφαρμογές επίσης έβγαζε μάτι γιατί έχεις περισσότερο χώρο στην οθόνη, χωρίς να χρειάζεται να σκρολαρεις ιδιαίτερα πέρα δώθε. Κάτι που με οδήγησε στον έλεγχο του aspect ratio.

Νομίζω ότι με σκούρο πλαίσιο και μεγάλη οθόνη δεν δημιουργείται τόσο μεγάλο πρόβλημα αφού έχεις αρκετό χώρο για να παρακολουθήσεις το οτιδήποτε και επιπλέον απ'αυτά που είχαν εκεί θαρρώ πως είχε και τον καλύτερο ήχο, ώστε να μην χρειάζεται να έχω μόνιμα τα ακουστικά στα αυτιά μου.

Είδα ένα ωραίο windows something που έρχεται με αποσπώμενο πληκτρολόγιο και φάνηκε και αρκετά δυνατό το οποίο μου κέντρισε το ενδιαφέρον αλλά το κόστος ξεφεύγει ξανά, σε σημείο που αν είναι να πάω σε λύση windows μπορώ να πάρω ένα λάπτοπ και να τελειώνω αλλά μετά θα έχω το βάρος και τα λοιπά συμπραγκαλα να προσέχω.

Σπαζοκεφαλια. Μάλλον γι αυτό ο απλός κόσμος τσιμπάει το iPad και ξεμπερδευει
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Αν το tablet θα χρησιμοποιείται για ΠΟΛΥ Youtube, το μεγαλύτερο πλεονέκτημα των Windows tablets είναι ότι μπορείτε στον browser της επιλογής σας να βάλετε plugin που να κόβει τον κατακλυσμό διαφημίσεων που παίζουν. Δεν γνωρίζω αν αυτό μπορεί να γίνει σε ένα iPad ή ένα Android tablet.
Κατά τ' άλλα, τα iPad δεν πιάνονται. Βλέπω μοντέλα πενταετίας και βάλε και είναι απόλυτα λειτουργικά, με καλές επιδόσεις, με τις ενημερώσεις τους, όλα κομπλέ. Ένα Android tablet συνήθως σέρνεται σε αυτό το διάστημα και σίγουρα δεν θα παίρνει ενημερώσεις λογισμικού.
Προσωπικά χρησιμοποιώ ένα Chuwi Hi10 Pro με αποσπώμενο πληκτρολόγιο (το οποίο τελικά δεν βγάζω ποτέ γιατί το interface αφής των W10 είναι ολίγον τι για τον Μπέο). Έχει Windows & Android, χρησιμοποιώ μόνο τα Windows. Παλιό μοντέλο, κάπως αργό λόγω Atom, αλλά έχει βγει σκυλί αθάνατο.
άνετα γίνεται αυτό με firefox for android, έτσι το κάνω πλέον δεν είναι δυνατόν σε 5 λεπτά βίντεο να σκάνε 3 διαφημίσεις...

@Chronomancy δυστυχώς, αν δεν το θες για καβλάντισμα να βλέπεις συνταγές στην κουζίνα μόνο, καλύτερα να πας για ipad. Το κοίταζα και εγώ φέτος λόγο πενακίου, αλλά είδα ότι το φθηνότερο που μπορώ να πάρω πάει κοντά 600€ και λέω δε γμται... καλύτερα να πάρω γραφίδα για το PC με 200.

Αλλά είναι η μόνη εταιρία που πήρε ζεστά το θέμα και έχει κάτι καλό εκεί έξω, μετά πας σε Surface 2-1.

Το μόνο θετικό έχει το android είναι το sideloading apk αν ξεμείνεις σε παλιά έκδοση και σε πετάξουν εκτός οι νεότερες εφαρμογές.
Όπως έπαθα εγώ με ένα που μου είχε δώσει ο Αντώνης Someareass , το οποίο πλέον με το ζόρι ανοίγει σελίδες για συνταγές (αλλά δεν με νοιάζει κιόλας που το λερώνω με άλευρα το σκατόπραμα.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
update από το iPad, Pro 256GB 11 inch.

Το browsing για εμένα που δεν έχω υπολογιστή μαζί μου έχει γίνει ξανά απόλαυση. Το ίδιο και όταν θέλω να παρακολουθήσεω κάποιο βίντεο για να χαλαρώσω. Έχω κουμπώσει τον Brave και οι ταχύτητες είναι διαστημικές.

Streaming. Οπως λεγατε, υπάρχουν μαύρα περιγράμματα όταν βλέπω σειρές/ταινίες αλλα στην πράξη δεν φαίνεται τίποτα και σίγουρα δεν κόβει από την ποιότητα της εικόνας. Ειδικά στις 11 ίντσες που παίζω εγώ δεν με απασχολεί καθόλου. Και φυσικά ο ήχος από τα ηχεία του Ταμπλετ είναι κρυσταλλινος για τα δεδομένα του μεγέθους των.

Gaming. Δεν έχω παίξει πολλά παιχνίδια, κυρίως thronebreaker, gwent και Diablo immortal. Ελαφριά παιχνίδια εν προκειμένω όποτε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για πιο απαιτητικά τύπου total war και αλλά πιο σύγχρονα, αλλά για την ώρα είμαι πλήρως ικανοποιημένος αφού για το λεγόμενο gaming on the go δεν χρειάζομαι κάτι παραπάνω. Αν θελήσω να παίξω οτιδήποτε αλλο μπορώ κάλλιστα να περιμένω την επιστροφή μου στα πάτρια εδάφη και τον υπολογιστή μου, μιας που δεν θα το απολαμβανα ούτε σε οθόνη λαπτοπ.

Παραγωγικότητα ή productiveness. Με το πενάκι και μια δωρεάν εφαρμογή εχω κάνει παπάδες, για τα δικά μου σκιλλς, και ξεκίνησα μάλιστα να δουλεύω σε ένα mini graphic novel. Έχω και το garage band μαζί μου, το οποίο είναι τόσο ικανό όσο χρειάζεται κάποιος σαν εμένα για να διατηρήσει μια επαφή με την μουσική και την καταγραφή ιδεών. Το μόνο που δεν έχω καταφέρει να δουλέψω ακόμη ειναι το iMovie. Κάτι δεν μου κάθεται καλά στο τελικό αποτέλεσμα, αλλά ίσως να ευθύνεται η δίκη μου ασχετοσύνη.

Επιπελον δυνατοτητες που μου ξεκλείδωσε η ταμπλέτα. Επειδη γενικά οργώνω τα μουσεία και τα λοιπά σημεία ενδιαφέροντος, θεωρώ ότι η περιήγηση μου σε αυτά έχει αναβαθμιστεί σε τεράστιο βαθμό. Επειδη ακριβώς έχει το μέγεθος μικρού βιβλίου, έχω μόνιμα ανοιχτό κάποιον οδηγό, μπορώ να διαβάζω περισσότερες λεπτομέρειες για κάτι που με ενδιαφέρει και στο τσακίρ κέφι, μπορώ να σχεδιάσω κάτι που με ενδιαφέρει, όπως κάποια κτιρια αρχιτεκτονικού ενδιαφέροντος. Θα πει κανείς ότι το έκανες και με ένα κινητό αυτό, αλλά στην πράξη δεν είναι το ίδιο. Επίσης η εξαιρετικη καμερα του με έχει βοηθήσει να βγάλω ορισμένα εξαιρετικά πλάνα για να πάρω μαζί μου πίσω στην πατρίδα.

Μπονους για εμένα, το διάβασμα βιβλίων στην οθόνη του ταμπλετ η οποία είναι πραγματικά ξεκουραστη, χωρίς να πρέπει να κουβαλάω βιβλία μαζί μου, τα οποία θα έπιαναν πολύτιμο χώρο και φυσικά έξτρα βάρος.

Στον μπατο, πλήρωσα όσα θα έδινα και για έναν υπολογιστη γραφειου η για ένα καλό λαπτοπ και πήρα ένα μηχάνημα το οποίο κάνει όσα θα ήθελα από ένα λαπτοπ, στο ένα δέκατο του βάρους, με ορισμένες έξτρα δυνατότητες που δεν μου προσφέρει ούτε το κινητό μου.

10/10 θα το αγόραζα ξανά
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Για σκρολιν βολεύει το portrait γιατί είναι μεγάλη η οθόνη για την απόσταση του χεριού και χάνεται η πληροφορία αν το γυρίσω ξάπλα, αλλά για πληκτρολόγηση βολεύει το landscape διότι είναι σαν να έχεις το πληκτρολόγιο ενός mini laptop.
 
Top Bottom