What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Θέμα με ηχεία

erevos

Blackguard
Joined
Jul 19, 2014
Messages
1,324
Τα ηχεία μου είναι τα Logitech Ζ323, τα οποία μου κάνουν το εξής προβληματάκι: <br>Όποτε του την δώσει, το αριστερό ηχείο αρχίζει να παίζει χαμηλότερα από το δεξί. Αν βγάλω τα ηχεία από την πρίζα, συνεχίζουν να παίζουν για 2-3 δευτερόλεπτα και έπειτα σβήνουν. Τα βάζω ξανά στην πρίζα και επανέρχονται στην κανονική τους κατάσταση, μέχρι να το ξανακάνουν (κάτι που έχει αρχίζει να γίνεται πιο συνήθες τώρα τελευταία).<br>Σε τι οφείλεται; Έχει λύση ή να αρχίσω να ψάχνω για καινούργια;
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,432
Μήπως υπάρχει κάποιος πυκνωτής μέσα στα ηχεία, που τα έχει παίξει; Το ότι κρατάνε ρεύμα για μερικά δευτερόλεπτα, μοιάζει με εκφόρτιση πυκνωτή.
 

erevos

Blackguard
Joined
Jul 19, 2014
Messages
1,324
<blockquote><br>Μήπως υπάρχει κάποιος πυκνωτής μέσα στα ηχεία, που τα έχει παίξει; Το ότι κρατάνε ρεύμα για μερικά δευτερόλεπτα, μοιάζει με εκφόρτιση πυκνωτή.<br></blockquote><br><br>Μάλλον βρήκα την αιτία:<br>https://www.dropbox.com/s/r7hqbpd32f6d8pa/20160220_130252.jpg?dl=0<br>https://www.dropbox.com/s/g146m1et4uq3lag/20160220_130337.jpg?dl=0<br><br>what&#039;s next?
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,452
είναι εκτός εγγύησης; αν είναι ρώτα κάποιον μάστορα ηλεκτρονικών να του ρίξει μια ματιά αν φτιάχνετε με 10-15€, αλλιώς πάρε καινούργια.<br><br>edit, είμαστε σίγουροι ότι αυτό δεν είναι κάποιο είδος κόλλας;
 

erevos

Blackguard
Joined
Jul 19, 2014
Messages
1,324
Δεν υπάρχει πουθενά αλλού, και αυτό ήταν το μοναδικό περίεργο πάνω στην πλακέτα.<br>Με κόλλα δεν πολυμοιάζει (τουλάχιστον δεν έχω δει ποτέ τέτοιου χρώματος), όμως είναι απίθανο κάτι να χυθεί και να πιάσει έτσι στις αντιστάσεις γύρω από τους πυκνωτές.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,432
Οι πυκνωτές είναι τελειωμένοι. Αν μπορείς με κάνα 15άρι να τα επισκευάσεις, έχει καλώς, ειδάλλως τσίμπα καινούρια, όπως είπε και ο Nitro.
 

erevos

Blackguard
Joined
Jul 19, 2014
Messages
1,324
OK, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.<br>Μάλλον θα παραγγείλω από ebay τους πυκνωτές και θα αγγαρέψω ένα φίλο για τις κολλήσεις.
 
Top Bottom