What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

The Radio PC Project

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,400
Κόπιασε να περάσουμε το γκαράζ ρητίνες (έχει ραγίσει το μπετόν), να το κάνουμε εργαστήριο για αποκατάσταση μηχανών. Να πάρουμε και μια σκουριασμένη Triumph για σωστό restoration.
enfield σκεφτόμουν, αλλά μου κάνει και αυτή :p

edit, το όλο project έχει άπειρο υλικό γιατί μιλάμε για δουλειά 3 ετών σε σπίτι παρατημένο 10 χρόνια. Τώρα αλλάξαμε και ένα μέρος της στέγης και περιμένουμε κάτι μπετατζίδες.
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,459
Φιλε, δεν εχω καταλαβει τι θελεις να κανεις αλλα για ενα πραγμα ειμαι σιγουρος. Δεν χρειαζεται να γκρεμισεις ψησταρια για να ενωσεις δυο LED. Κατι κανεις λαθος.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,400
Φιλε, δεν εχω καταλαβει τι θελεις να κανεις αλλα για ενα πραγμα ειμαι σιγουρος. Δεν χρειαζεται να γκρεμισεις ψησταρια για να ενωσεις δυο LED. Κατι κανεις λαθος.
όχι ρε απλά αλλάζω την ψησταριά από 4:3 σε 16:9 :p
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Ενα τιπ για ραγισματα στο μπετον. Θελει λιγη υπομονη. Μπολικο νερο με πιεση με το λαστιχο της βρυσης να φυγει η σκονη. Αφηστε καμια ωριτσα να ψιλοστεγνωσει, Φτιαξτε σε μια λεκανη νερουλη κολλα πλακιδιων, προσθεστε και λιγη ατλακολ για ξυλο. Προσπαθηστε να ριξετε το μειγμα μεσα στην ρωγμη, αν σταξει και απο κατω ακομα καλλυτερα. Αφαιρεστε τα περισευματα με μια σπατουλα. Μετα περαστε ρυτινες κι οτι στεγανοτικα θελετε.
Μια πόλυ καλη και οικονομικη μονωση για παλαιες ταρτσες με υγρασια ειναι να στρωσετε πλακακια μπανιου, τα γυαλιστερα, οχι τα ματ. Δεν χρειαζεται ναναι ακριβα και τα διαλογης μια χαρα κανουν
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
όχι ρε απλά αλλάζω την ψησταριά από 4:3 σε 16:9
οχι delete την ψυσταρια, αμαρτια, reinstall, μετα απο deepformat, κανουμε. Αν εχει και χαμηλοτερη αναλυση ( 2 σχαρες αντι 4 ) δεν χαλασε κι ο κοσμος. Βεβαια 16 : 9 σηκωνει και σουβλα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,400
οχι delete την ψυσταρια, αμαρτια, reinstall, μετα απο deepformat, κανουμε. Αν εχει και χαμηλοτερη αναλυση ( 2 σχαρες αντι 4 ) δεν χαλασε κι ο κοσμος. Βεβαια 16 : 9 σηκωνει και σουβλα.
ναι ρε ήταν εντελώς μερακλίδικη η παλιά μας έτρωγε την μισή αυλή εκεί και ήταν και σκέτες πλίθες και όχι για ψησταριά, δηλαδή τρελές απώλειες.

Γενικά ρε γμτ αυτό που λες για τα ραγίσματα, εκεί στο αμέρικα έχουν κάτι απίθανα συγκολλητικά τσιμέντων 2 συστατικών σε μορφή φυσιγγίου για πιστόλι σιλικόνης, αλλά εμείς εδώ δεν τα έχουμε αυτά. Εδώ πρέπει να πας να αγοράσεις ξεχωριστά τα συστατικά σε συσκευασίες 1-3 κιλά και να κάνεις την μίξη μόνος σου και να μπλέξεις γενικά πολύ.

Για να ξαναψάξω τώρα, το είχα δει πριν 3 χρόνια, μπας και έφερε κανένας. Αλλιώς δε ξέρω, να πάρω τίποτα από amazon...
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,400
back on topic, εκεί που ψαχούλευα κάτι εργαλεία βρήκα κάτι κομμάτια dexion που μου είχαν περισσέψει και τότε μου ξημέρωσε η ιδέα... γιατί παιδεύομαι και δεν φτιάχνω έναν σκελετό με dexion για το Radio PC? έχω 4 κομμάτια, αν πάρω ένα δίμετρο ακόμα θα βγάλω και τα υπόλοιπα άνετα!
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,535
back on topic, εκεί που ψαχούλευα κάτι εργαλεία βρήκα κάτι κομμάτια dexion που μου είχαν περισσέψει και τότε μου ξημέρωσε η ιδέα... γιατί παιδεύομαι και δεν φτιάχνω έναν σκελετό με dexion για το Radio PC? έχω 4 κομμάτια, αν πάρω ένα δίμετρο ακόμα θα βγάλω και τα υπόλοιπα άνετα!
That escalated quickly
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,459
Τι τσιμεντοκολες και σιδεροκατασκευες μας τσαμπουνας; 2-3 πραγματακια πρεπει να βιδωσεις. Τοποθετησε τα για να τελειωνουμε.
 
Top Bottom