What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

The Radio PC Project

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Να υπολογισεις, τωρα που τροποποιεις το κουτι, και το θεμα της ψυξης, μην εχεις προβλημα αργοτερα. Τρυπανακι, τρυπουλες και 4 φανακια 8x8 cm ΑΡ-ΔΕ του κουτιου 2 να βαζουν 2 να βγαζουν αερα. μαλλον δεν θα χωρανε εσωτερικα, οποτε εξωτερικα. Στα χρωματοπωλεια της γειτωνιας βρισκεις πλαστικα φτηνα ποδαρακια 5-6 cm αν θελεις να συκωσεις το κουτι
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
Σε μια αναπάντεχη στιγμή σήμερα το απόγευμα στο γραφείο δεν είχα πολλά να κάνω και είπα να ασχοληθώ με τοproject ξανά.
Μεγάλος μου καημός από την αρχή είναι το πως θα δουλέψουν τα led.

Εκεί που ψαχούλευα το τεράστιο κουτί με άχρηστα καλώδια PC που έχω, βρήκα ένα αρχαίο led από 386, όπου το τέλειο συνέβη! Δεν είναι soldered το led με το καλώδιο, αλλά είναι πρακτικά μια βάση που κουμπώνει το led! Οπότε έβγαλα το κόκκινο που είχε επάνω και έβαλα το άσπρο που ήθελα να φωτίσει τα dials της πρόσοψης.

Ψάχνοντας λίγο ακόμα ένα κουτί που ξεκοίλιασα για να πάρω πράγματα, βρήκα 2 ακόμα led που παίρνουν ρεύμα απευθείας από το καλώδιο του τροφοδοτικού με ανταπτοράκι, το ένα θα μπει σίγουρα να φωτίσει η ακίδα που έδειχνε τους σταθμούς, το άλλο... θα δούμε το άλλο.

Επίσης ο διακόπτης του ράδιο ήταν από αυτούς που τους πατάς και μένουν μέσα μέχρι να το ξαναπατήσεις να κλείσει, κάτι που δεν μου κάνει. Οπότε πήρα τον διακόπτη από το κουμπί του κουτιού δωρητή οργάνων και έκανα κάτι πατέντες και το έβαλα στην θέση του παλιού. Το Reset σκέφτομαι να το βάλω σε ένα από τα 3 άλλα κουμπιά που είχε το ράδιο, αλλά πρέπει να βρω πως θα στέκεται για να πατιέται πρώτα.

IMG_20220708_204649.jpg

Για τις δοκιμές με live ρεύμα βρήκα ένα τροφοδοτικό που είχε το κουτί δωρητής, μάρκας Multirama, ήξερα ότι δουλεύει απλά δεν το εμπιστεύομαι για κανονική χρήση. Το έβαλα μόνο να δω αν δουλεύουν τα led

IMG_20220708_204653.jpg

Τέλος, πάλι από το κουτί δωρητή οργάνων ξήλωσα την πλάτη που βιδώνει η μητρική και την έκοψα με τροχό να χωρέσει (τυχαίο summon @Borracho ) στο μέγεθος της μητρικής. Υπενθυμίζω η νέα βάση είναι έτοιμη για να πάει λίγο πιο πίσω το κουτί, μένει να το ψηλώσω με κάτι γωνίες μεταλλικές που έχω και μετά να δω πως θα καλύψω την διαφορά βάθους που θα εμφανίσει το μεταλλικό κουτί του ράδιο (2-3εκ). Μετά πρέπει να δω πως θα στηρίξω την κάρτα γραφικών και τέλος να δω πως θα μπουν δίσκοι και τροφοδοτικό χωρίς να ακουμπάνε πάνε σε τίποτα άλλο. Προβλέπω κάποια ξύλινη κατασκευή "ραφάκι" στο laser.

IMG_20220708_210020.jpg
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
Αν σου πηρε 6 μηνες για να κουμπωσεις 2 LED, θα ειμαι απο αυτους που δεν θα προλαβουν να δουν τελειωμενο το project σου.
Θα το τελείωνα άνετα το ΣΚ αλλά έκλασε το ένα ηχείο στο αμάξι και πρέπει να διαθέσω τον χρόνο μου να τα αλλάξω. Γιατί τόσο χρόνο για 2 ηχεία; γιατί η ποτάνα η VW ότι αμάξια έχει το group VAG έχουν τα ηχεία πριτσινομένα στην πόρτα με πατέντα κιόλας... άσε που πρέπει να βγάλεις όλη την πόρτα για να φτάσεις στο ηχείο.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Πιστευω, σηγουρα, οτι και καλυτερο κεραμπος τζιπακι θα μπορουσες να φτιαξεις. Απο την αλλη δεν σου εχω καμια εμπυστοσυνη, γιατι καπου θα βαριοσουν και θα το παρατουσες, βρισκοντας δικαιολογια, οτι ειχες να ασχολιθεις με τα κεραμυδια της στεγης που σταζουν. Δεν θα δουμε πισοραδιο τελειομενο!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
Βρήκα έναν τρόπο να βάλω το reset κάπου, δεν ξέρω αν βαστάει καλά αυτή η βίδα, ίσως χρειαστεί να βάλω άλλη, αλλά το κόνσεπτ είναι έτοιμο.

IMG_20220711_175749.jpg

IMG_20220711_175759.jpg

Θα είναι στα 3 κουμπιά που όριζαν FM/AM

IMG_20220711_175805.jpg

Κότσαρα και το led για την πρόσοψη και το pwr on πάνω στην παλιά λάμπα (να σημειώσω ότι δουλεύει κανονικά η παλιά λάμπα, απλά δεν ξέρω τι voltage θέλει. Από κάτω φαίνεται το κουμπί on/off η μόντα είναι κρυφή από κάτω

IMG_20220711_175826.jpg

όπου έβαλα το on/off switch από το άλλο pc case που δεν μένει μέσα αν το πατάς

IMG_20220711_175840.jpg

Επίσης αυτό είναι το τελικό layout. Το τροφοδοτικό που θα μπει είναι σε άλλο σύστημα και δεν μπορώ λόγο του φόβου ότι μπορεί να έχω κορώνα να πάω να το πάρω, οπότε έβαλα ένα χάρτινο υποκατάστατο για τον όγκο (θα μπει αυτό)
Μπροστά θα μπουν οι δίσκοι στο rack που έβγαλα από το άλλο case και από κάτω η μητρική κτλ.

IMG_20220711_180140.jpg


Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα, καθώς όπως βλέπετε ΔΕΝ υπάρχει κάποιος σκελετός ακόμα για να στηριχθούν όλα αυτά και πρέπει να καλύψω περίπου 6εκ επιπλέον ύψους γύρω γύρω από το κουτί που φτιάχνω. Μάλλον με λαμαρίνα από το κουτί δωρητή και μετά θα τα βάψω όλα μαύρα για να μην ξεχωρίζει.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Ψήσου να χτίσεις και κάνα σπίτι
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,504
Γουστάρω πολύ αυτό που κάνεις και μπράβο σου. Δυστυχώς, δεν το έχω με αυτά, πριν 3 χρόνια επιχείρησα να φτιάξω το κλασικό κομοδίνο από παλέτες και ταλαιπωρήθηκα τόσο να τις διαλύσω που στο τέλος τα πέταξα όλα στον κάδο από τα νεύρα μου. Οι φίλοι μου είπαν πάλι καλά, ήταν 100% σίγουροι ότι θα έχανα κάνα χέρι με το πριόνι. Αν χρειάζεσαι κάτι για το project, γράψε το.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Έχεις ωραίες δουλίτσες, νιτρε.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,929
Πω ρε φίλε, χαρά στο κουράγιο σου...
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Κόπιασε να περάσουμε το γκαράζ ρητίνες (έχει ραγίσει το μπετόν), να το κάνουμε εργαστήριο για αποκατάσταση μηχανών. Να πάρουμε και μια σκουριασμένη Triumph για σωστό restoration.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Αν χρειαστεις κατι απο εργαλεια, σεγες δραπανα, τριβεια, ηλεκτροκολιση, κομπρεσερ, αμονι βαριοπουλα, πες το. Τα φορτονω στο Ντατσουν και στα φερνω
 
Top Bottom