What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

θελω βοηθεια για θερμοκρασιες cpu

nionios

Commoner
Joined
Feb 27, 2021
Messages
40
για τον φιλο που ρωτησε αν ειναι γυαλι τελικα ειναι temper class .επισης μπηκα ειδα τα bios μου ειναι τα f50 χρειαζονται update? εβγαλα και μερικες φωτο απο τα bios να τις στειλω να μου πειτε παιδια αν θελει τιποτα αλλαγη?
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Εφόσον θέλεις περισσότερη ψύξη βάλτο στο performance. Μπορεί όμως εκτός απο profile να έχει και ποσοστό λειτουργίας στις στροφές των ανεμιστήρων (π.χ. 40%, 60%, 90% κοκ) το οποίο όμως μένει σταθερό ή τέλος να έχει target temperature μέσα στο κουτί. Στο τελευταίο βάζεις τι θερμοκρασία θέλεις να κρατάει μέσα στο κουτί, οσο πιο χαμηλά τόσο πιο πολύ θα στροφάρουν οι ανεμιστήρες.
Οπότε καλύτερα κοίτα πρώτα τι ρυθμίσεις έχει τώρα και βλέπουμε.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
ναι νταξ οταν ειπα γυαλι εννοουσα tempered glass δεν εχει σημασια. απλα ενα μερος τετοιων κουτιων (με γυαλι μπροστα) εχουν καπως προβληματικα thermals.
 

nionios

Commoner
Joined
Feb 27, 2021
Messages
40
νταξει δεν νομιζω να φταιει αυτο και να φτανει κοντα στους 100c
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
οι idle τιμες σου ειναι normal btw. οι 97c ομως δεν ειναι. η ιδια η amd λεει max limit τους 95. αν μου ελεγες οτι σε gaming εισαι στους 80 θα ελεγα νταξ μιας και με την stock ψυκτρα (που ειναι η wraith stealth) φτανει σε καποιους.
 

nionios

Commoner
Joined
Feb 27, 2021
Messages
40
μαλιστα... εγινε αφου με ειπαν οτι και η καρτα γραφικων δεν ειναι φυσιολογικο κατι 80+ μαλλον πρεπει να το κοιταξει απο κοντα καποιος γνωστης
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Στο bios αν δεν εισαι 100% σηγουρος για το τι κανει η καθε επιλογη, καλλιτερα μην αλαξεις κατι.
Μπορεις να βγαλεις το καπακι (πλαινο) και να βεβαιωθεις οτι δουλευουν ολοι οι ανεμιστηρες.
Στο δικο μου κουτι εχω 3 ανεμιστηρες να βαζουν και 3 να βγαζουν αερα. Με σκεπτικο οτι οσο πιο γρηγορα περνα και φευγει ο αερας απο το εσωτερικο του κουτιου, τοσο καλλιτερα ψυχει. Παιζει ρολο και η θεση των ανεμιστηρων
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Θα έλεγα να δοκιμάσεις να ρυθμίσεις όλα τα ανεμιστηρακια σου χειροκίνητα, ώστε να δουλέψουν στο 80+% για να δεις αν θα πέσουν οι θερμοκρασίες. Μετά με τις ίδιες ρυθμίσεις, δηλαδή με τους ανεμιστήρες σε πλήρη λειτουργία, δοκίμασε να μπεις και σε ένα βαρύ παιχνίδι για να δεις τι μεταβολή θα υπάρξει. Θα κάνει λίγο σαν ελικόπτερο αλλά αν ούτε τότε δεις διαφορά στις θερμοκρασίες σου, μάλλον είναι θέμα hardware.

Μου κάνει εντύπωση να έχεις υψηλές θερμοκρασίες και στα δύο αυτά υποσυστήματα και ειδικά 80c στην κάρτα γραφικών. Αν σε αυτή την λειτουργία ρίξεις τις θερμοκρασίες, πάει να πει ότι πρέπει να αλλάξεις τις καμπύλες λειτουργίας.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Καλημέρα στην παρέα και στον @nionios (ο οποίος δεν έχει βάλει ακόμα avatar και θα τον κυνηγάει ο @Admiral σε λίγο...:Ρ).

Το botάκι παρατήρησε τα εξής:

- Στο BIOS βλέπω πως είναι ενεργοποιημένη η επιλογή "AMD Cool&Quiet". Αν την απενεργοποιήσεις, τι επιλογές έχεις; Δηλαδή π.χ. Auto, Manual κ.λπ.;
- Στο BIOS είναι ενεργοποιημένο το "CPU temperature warning" στους 70C. Γιατί δεν υπήρξε καμία προειδοποίηση όταν η θερμοκρασία του επεξεργαστή σχεδόν κατοστάρησε;

Τι θα έκανα εγώ (κατά σειρά):

1. Θα απενεργοποιούσα το "AMD Cool&Quiet" για να δω συμπεριφορά.
2. Αν δεν έβλεπα καμία διαφορά, θα τσέκαρα αν "πατάει" καλά η ψύκτρα στον επεξεργαστή (με σβηστό υπολογιστή)
3. Αν πατάει καλά η ψύκτρα, θα την έβγαζα (αναγκαστικά) για να δω αν η πάστα είχε εφαρμοστεί σωστά (αν η πάστα ήταν σεράνο, πιθανόν να την έχει ήδη φάει ο επεξεργαστής :Ρ), εκτός κι αν το παιδί που την τοποθέτησε είναι 100% σίγουρος ότι έκανε σωστή δουλειά.

Το ότι και η κάρτα γραφικών ανεβάζει θερμοκρασίες όπως ανέφεραν οι προλαλήσαντες (βασικά ψάχνω να τις βρω στις φωτό και δεν τις βρίσκω - γεράματα μάλλον :Ρ), νομίζω πως οφείλεται στην υπερβολική θερμοκρασία του επεξεργαστή. Με τόσο υψηλές θερμοκρασίες, θερμαίνεται όλο το εσωτερικό του κουτιού και είναι αδύνατον να γίνει σωστά η ψύξη οποιουδήποτε εξαρτήματος.

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο, προς το παρόν.
 

nionios

Commoner
Joined
Feb 27, 2021
Messages
40
Καλημερα παιδια λοιπόν θα προσπαθήσω να δοκιμάσω αυτά που μου στη επιλίγη της quit της amd έχει enable desable μόνο. Θα ανοίξω να τσεκάρω ανεμιστήρες. Το παιδι με τη παστα μου είπε ότι είναι το τελευταίο που θα φταίει γιατί έχει βάλει καλής ποιοτητας και όσο χρειάζεται μου είπε. Αξίζει όντως να βάλω 80% ανεμιστήρες να δω αν θα έχει διαφορά? Θα βγάλουμε συμπέρασμα γιατί δεν καταλαβα. Όσο για φωτογραφία της gpu μη ψάχνεις δεν την ανέβασα δεν φταει η ηλικία σου προφορηκα το ειχα ενημερώσει 🤪 αλλά αν θες να ανοίξω ένα παιχνίδι 1 ώρα για να σου στειλω. Παιδια υπάρχει περιπτωση να έχω κάτι λάθος στο afterburner και να επηρεάζει ? Έτσι μου ήρθε
ΕΣΥ ΜΕ ΤΟ ΑΒΑΤΑΡ ΣΤΕΙΛΕ DM να μ πεις πως αλλάζω😂
 

nionios

Commoner
Joined
Feb 27, 2021
Messages
40
Όσο για gpu πιστευω το ίδιο με το παιδι ότι με κοντά 100 cpu λογικό να είναι ζεστό όλο το συστημα
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Το Cool&Quiet της AMD δεν θα έπρεπε να παίζει ρόλο στη συγκεκριμένη περίπτωση. Αλλά φυσικά, δοκίμασε να το κλείσεις. Δεν χάνεις κάτι κι είναι ασφαλές να το πειράξεις (αν δεν φτιάξει κάτι, το ανοίγεις πάλι).

Όταν ανοίξεις το κουτί, τσέκαρε πού είναι συνδεδεμένος ο ανεμιστήρας της ψύκτρας. Πρέπει να είναι στη θέση που γράφει CPU_FAN. Ακραίο να μην είναι, αλλά άνθρωποι είμαστε και μπορεί να συνδέθηκε σε απλή υποδοχή.
 

nionios

Commoner
Joined
Feb 27, 2021
Messages
40
σε προλαβα τωρα το τσεκαρα ναι εκει ειναι τοποθετημενο. μολις εβλεπα τη ψυκρα δεν κουνιετε αρα νομζιω ειναι καλα τοποθετημενη.αρα τωρα μ μενει να βαλω full ανεμηστηρες για ελικοπτερο :p να δω αν εχει διαφορα
 

nionios

Commoner
Joined
Feb 27, 2021
Messages
40
μαγκες το παιδι που ειπε οτι αφου εχω 70C WARNING γιατι δεν ηρθε ειδοποιηση τη ειδοποιηση ερχετε σε τετοιες περιπτωσεις?
 

nionios

Commoner
Joined
Feb 27, 2021
Messages
40
Θα έλεγα να δοκιμάσεις να ρυθμίσεις όλα τα ανεμιστηρακια σου χειροκίνητα, ώστε να δουλέψουν στο 80+% για να δεις αν θα πέσουν οι θερμοκρασίες. Μετά με τις ίδιες ρυθμίσεις, δηλαδή με τους ανεμιστήρες σε πλήρη λειτουργία, δοκίμασε να μπεις και σε ένα βαρύ παιχνίδι για να δεις τι μεταβολή θα υπάρξει. Θα κάνει λίγο σαν ελικόπτερο αλλά αν ούτε τότε δεις διαφορά στις θερμοκρασίες σου, μάλλον είναι θέμα hardware.

Μου κάνει εντύπωση να έχεις υψηλές θερμοκρασίες και στα δύο αυτά υποσυστήματα και ειδικά 80c στην κάρτα γραφικών. Αν σε αυτή την λειτουργία ρίξεις τις θερμοκρασίες, πάει να πει ότι πρέπει να αλλάξεις τις καμπύλες λειτουργίας.
80 % ανεμηστηρακια μετα απο 1 ωρα και 1 τεταρτο ειμασταν σχεον 85c
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
μαγκες το παιδι που ειπε οτι αφου εχω 70C WARNING γιατι δεν ηρθε ειδοποιηση τη ειδοποιηση ερχετε σε τετοιες περιπτωσεις?
Εξαρτάται τι ρύθμιση έχεις.

Τώρα για να επηρρεάζει τόσο πολύ η θερμοκρασία του επεξεργαστή την κάρτα μου φαίνεται κομματάκι δύσκολο. Εκτός και είναι εκεί κοντά ο αισθητήρας.
Εφόσον ψήνεις αρνάκι εκεί μέσα, καλό είναι να το δει ο γνωστός σου σύντομα γιατί μακροπρόθεσμα οι υψηλές θερμοκρασίες κάνουν το σύστημα "γερνάει" πιο γοργότερα. Συν άλλων προβλημάτων, που όμως απέχουν ακόμη από εσένα αφού δεν έχεις μπει στην επικίνδυνη ζώνη
 

nionios

Commoner
Joined
Feb 27, 2021
Messages
40
Μάγκες κάτι τελευταίο το core performance boost χρειάζεται να είναι στο auto ή απενεργοποιημενο?
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
εγώ θα έλεγα να βγάλεις το πλαϊνό του κουτιού και να δεις θερμοκρασίες, αν δεν αλλάξει κάτι, αλλού θα είναι το πρόβλημα
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Το Cool&Quiet σου αυξομειώνει τους χρονισμούς ανάλογα με το φορτίο του επεξεργαστή, οπότε δεν βλέπω τον λόγο να είναι κλειστό ιδίως με μανίσια ψύκτρα.
Για την ταχύτητα ανεμιστήρα του επεξεργαστή τι επιλογές έχει;
Δεν μας είπες ποιά μητρική έχεις.
Τι ακριβώς έκανες με το Afterburner; Μήπως έκανες overclock ή πείραξες την καμπύλη των ανεμιστήρων;
 
Top Bottom