What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Θρεντ για μονοπώλια και γίδες

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,872
Εδώ θα μπορούμε να γράφουμε συγκεντρωμένα οτιδήποτε σχετικό με μονοπώλια, πολυεθνικών και μη, αλλά και για γίδες, συνταγών και μη.

Κάνω την αρχή. Το αμερικανικό δημόσιο, μέσω της ομοσπονδιακής επιτροπής εμπορίου και δεκαεπτά πολιτειών, μηνύει την Amazon και απαιτεί τη διάσπαση της, λόγω αθέμιτων πρακτικών.

 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,381
Ωραία ιδέα για thread, είναι θέμα που θα μας απασχολήσει πολύ στο μέλλον. Μια άλλη υπόθεση που εκδικάστηκε πρόσφατα είναι του αμερικανικού δημοσίου κατά της Google:

 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,664
Μπορούμε να γράφουμε και για woke μονοπώλια ή να forkάρουμε το thread?
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,546
πως μπορω να γινω γκολντεν μεμπερ στο θρεντ???
ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ τα εξέλ του νορσγκάα. οπως και ενα εβδομαδιαιο call δεν θα μου πεφτε ασχημο.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,872
Μπορούμε να γράφουμε και για woke μονοπώλια ή να forkάρουμε το thread?
Αναλόγως! Αν αυτά έχουν θέμα συμπερίληψης της γίδας δεν νομίζω να φεύγουμε οφτοπικ από το θέμα
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,492
Μολις εφαγα φακες, τις εκανα και σκτ και @nitro912gr θα καεις στην κολαση με αυτα που βανεις.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,476
Αφού λέει thread για γίδες, εγώ φταίω; Μην χαλιέσαι και εγώ φασολάκια πράσινα έχω.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,872
Μετα τις ΗΠΑ, σειρα παιρνει και το Η.Β. για τα ολιγοπωλια του cloud αυτη τη φορα στην αμαζον και τη μικροαπαλη.

ΠΟΛΥ ενδιαφερον καθως αν υπαρξει decentralization στα δεδομενα του cloud θα υπαρξει τρελη κινητικοτητα σε πολλους τομεις της CS

 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,476
DAMN!!!

Τι μερακλήδες ειναι αυτοί ωρε?!!!
οι καλύτεροι, τσέκαρε όλο το κανάλι έχει πολύ πράμα!
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,832
Πάντως όλες αυτές οι προσπάθειες (τις θεωρώ θετικές) νομιζω ότι απλά καθυστερούν το αναπόφευκτο σενάριο οι mega corporations να μπορούν πρακτικά να ελέγχουν απόλυτα τις κυβερνήσεις και να λειτουργούν πάνω από τον νόμο(ή απλά να γράφουν οι ίδιες τους νόμους). Ήδη το είδαμε μεταξύ αστείου και σοβαρού στην υπόθεση Ms vs UK.
Σκεφτείτε πχ πόσο εύκολο είναι για την meta να θάψει έναν πολιτικό ή να αναδείξει τον ανταγωνιστή του και την επίπτωση που έχει αυτό. Η Microsoft/google/Amazon να γνωρίζουν περισσότερα για εμάς από εμάς τους ίδιους με τεράστιες δυνατότητες πρόβλεψης και να κατευθύνουν τις μάζες.
Σενάρια cyberpunk πχ δεν μου φαίνονται τόσο εκτός μελλοντικής πραγματικότητας όπου εταιρείες θα έχουν αντικαταστήσει κυβερνήσεις και κράτη.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,492
Υπαρχουν πολλα παραδειγματα οτι ηδη ελεγχουν οτι θελουν. Καποιες φορες, τους κανουν λιγο νταντα για τα ματια του κοσμου. οπως τιμωρει ο κυργιακος τους πλουσιους με τις τιμες στα σουπερ μαρκετ.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,381
Top Bottom