What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι ακούτε αυτή τη στιγμή ΙΙ

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,324
Δυστυχώς, μάλλον ευτυχώς, το αλόγιστο ανέβασμα μουσικής των camel στο YouTube, έχει ξεκινήσει να τρώει ξύλο.
Ευτυχώς επειδή είναι μουσική που πρέπει να της αφιερώσεις χρόνο και όχι για να την προσπερνας έτσι απλά επειδή υπάρχει παντού. Είναι από τα συγκροτήματα που τα ανακαλύπτεις επειδή την ψάχνεις την φάση.
Για μένα είναι το μεγαλύτερο underated ροκ συγκρότημα.

Τόνυ, δεν θέλω να το παίξω ναουμε τύπος και γεννημένος ψαγμενος. Ακούω camel από το 1998 και είναι υπερβολικά σπάνιο να βρω τύπο που να τους ξέρει.

Υπάρχουν μερικοι που κάνουν cover την μουσική των camel. Παίζουν πολύ καλά τα παλικάρια, όμως λείπει αυτό το συναίσθημα που βγάζει ο Andy.
Αυτό το παλικάρι το παλεύει καλά το όργανο και αφήνει να φανεί με ευκολία τι έπη παίζει ο Andy Latimer.

 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Καλοί οι Camel δεν λέω, αλλά δεν είναι για όλους. Γι αυτό και δεν έκαναν καριέρα όπως άλλοι της εποχής τους. Εδώ πιο ainstream μπάντες και πάλι δεν της πιάνει ο κόσμος. Βέβαια όπως την βρίσκει ο καθένας.

Αυτή την περίοδο έχω λιώσει στο ρεμπέτικο και μετά χαράς ανακάλυψα τον Αντώνη Αινίτη ο οποίος τιμά το ρεμπέτικο που τραγουδάει χωρίς να το φέρνει σε πιο λαικοέντεχνα μονοπάτια όπως κάνουν πολλοί τη σήμερον ημέρα

 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Στο ίδιο μοτίβο, αλλά λίγο πιο κόσμιοι. Η κανονική έκδοση του τραγουδιού. Στο official video, το τραγούδι είναι ψιλοπετσοκομμένο:



Τα επόμενα, από τις εποχές που έστελναν σοβαρά τραγούδια, στην Euro-vision:







 
Last edited:

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,166
Billy, δεν μπήκαμε για να τις μετρήσουμε για το ποιος ξέρει τι. Ο κάθε ένας μπορεί να ακούσει ότι θέλει και όπως το θέλει.
Απλά αναφέρθηκα στο σχόλιο που υπήρχε στο ποστ σου, δεν χρειάζεται να κάνουμε 31 με το μυαλό μας...
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Και εκει που ετοιμάζομαι να πέσω για ύπνο, ανακαλύπτω ότι ο νέος δίσκος των Aherusia είναι με τα χέρια κατεβασμένα μία από τις καλύτερες μουσικές κυκλοφορίες της εγχώριας μουσικής σκηνής, από το 2000 και δώθε. Από κάθε μουσικό είδος

 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,166

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,324
Διαβασα τις ειδησεις για το θαλασσιο πολεμικο μποτιλιαρισμα στην Κυπρο και το πρωτο πραγμα που μου ηρθε στο μυαλο ειναι αυτο



Γαλλικο αεροπλανοφορο, ισπανικο συνοδευτικο, ελληνικο συνοδευτικο. συνολο 6 πλοια κανουν ασκησεις διπλα στο τουρκικο τρυπανι.
Διαβασα και τις αντιδρασεις απο την αλλη ακρη του Ατλαντικου και βλεπω ηδη τον Τραμπ να αναγνωριζει την βορεια κυπρο.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,324
ειμαι λιγο ρηχος. νομιζα οτι μου τελειωσαν τα τσιγαρα, με επιασε μια απελπισια και μου εσκασε αυτη η φωνη στον εγκεφαλο.
His life caught up in misery
he doesn't think like you and me.

 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Το ξέρω ότι η μουσικά δεν λέει και πολλά. 10 λεπτά σχεδόν ενός ρυθμού ο οποίος εναλλάσσεται με διάφορα γεμίσματα από πίσω. Παρόλα αυτά έχω βδομάδες τώρα που δεν μπορώ να ξεκολλήσω. Νομίζω ότι είναι από τις καλύτερες ροκ γκρουβιές που έχω ακούσει. Και παρόλη την ηλικία του ο Mike Scott ακούγεται τόσο φρέσκος σε ένα στιχουργικό πόνημα το οποίο κουβαλάει την σοφία τόσων δεκαετιών. Οξύμωρος συνδυασμός κι όμως τόσο πετυχημένος!

 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Ωρε και τον σκεφτόμουν σήμερα το πρωί. Δισκαρα από κάθε άποψη!
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,324


Εκανα αναζητηση στο ΥΤ το metal idiot. Δεν εψαχνα κατι συγκεκριμενο αλλα κατι που να ταιριαζει με την αναζητηση.
Πριν μερικες εβδομαδες, επινα καφε με ενα φιλαρακι και εσκασε μυτη ενας γνωστος του φιλου.
Καθισε μαζι μας και ξεκινησε παραπονα για την πρωην του. Του εκλεψε το κινητο και δεν την παλευε με το καινουργιο του κινητο, δεν ηξερε να κανει καποιες ρυθμισεις. Ο φιλος του λεει οτι μπορω να του κανω τις ρυθμισεις που θελει και εφαγα χωσιμο.
Μολις τελειωσα το φακινχακαρισμα να περασω στο whatsApp μερικους αριθμους, με ρωτησε αν ξερω απο υπολογιστες.
ξερει απανταει ο φιλος.

ξεκινησε με αποριες περι antivirus, πηγε στον εντοπισμο και ξεκινησε ερωτησεις για IP. Μου ζητησε να ριξω μια ματια στο laptop του για να δω αν το παρακολουθουν!! αν εχει κανενα bug κτλ πολυ συντομα το γυρισε στα κρυπτονομισματα.
Στην αρχη με ρωτησε τι διαφορες παιζουν με ολα αυτα τα κρυπτονομισματα και συντομα κολησε στο bitcoin. Πολυ κολημα ομως και ο φιλος που δεν εχει μεγαλη υπομονη του ειπε να κοψει λιγο. ακαθεκτος ο τυπος. Μου ειπε ποτε θα ξανασκασω στην περιοχη για να μου φερει το laptop του και οτι θελει να μιλησουμε για το bitcoin. ηθελε να κανει κατι και ηθελε να τον βοηθησω.
του ειπα οτι δεν ξερω ποτε θα ειμαι εκει γυρω αλλα θα τον παρω τηλεφωνο... @@
πηγα μετα απο δυο μερες αλλα δεν τον πηρα τηλεφωνο. Περνουσε απο εκει και με ειδε και του ειπα, ξεχασα βρε αδερφε, συμπαθα με.
λυσαξε να φερει το laptop του και να μιλησουμε για δουλειες με bitcoin. του ειπα ειμαι να φευγω, αλλη φορα.
δεν με αφηνε να φυγω ο τυπος, την ειχε κανει κριση.

Ξαναπηγα απο την περιοχη του αλλα κλαιν μαιν κουβαριστρες, δεν ειχα καθολου ορεξη για bitcoin μπιζνες.
Πριν απο λιγο ειδα αρθρο για το bitcoin.....
δεν θα το σχολιασω.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,222
Έχει γεμίσει ο κόσμος με απατεώνες ειδήμονες..

 
Top Bottom