What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Witcher 1. Tριτο μερος, Βιζιμα μερια. Κανα κολπο για να τσιμπαω τα ζαρια υπαρχει?
quicksave, έχει σπαστικά loading times λόγω NWN engine, αλλά είναι τέρμα cheat.



η απαντηση απλη. δεν εχουμε ζωη εκτος gaming.
στη περίπτωση μου ισχύει μη-ειρωνικά 😅
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Έχω λιώσει στο Darkest Dungeon που σνόμπαρα γιατί με απωθούσαν τα γραφικά και δεν είχα μπει καν στο κόπο (ζητώ ταπεινά συγγνώμη) να διαβάσω το review εδώ. Ευτυχώς ένας φίλος μου το πήρε δώρο και φυσικά έπρεπε να το τιμήσω. ΕΥΤΥΧΩΣ! Το αστείο ήταν ότι το ενεργοποίησα μισή ώρα πριν το χαρίσει το Epic! Και πάλι ευτυχώς γιατί θα ήταν ακόμα στο backlog μου. Άξιο θαυμασμού πραγματικά! Πλέον μ'αρέσουν και τα γραφικά του!

Παράλληλα παίζω το Alpha Protocol που σεναριακά και λόγω των επιλογών / RPG στοιχείων με κρατάει στο κόκκινο γιατί σαν 3rd person cover - shooter είναι παρωδία!

Άλλα παιχνιδάκια που μου τρώνε ευχάριστα τον χρόνο αυτό τον καιρό είναι τα The Fall, A New Beginning, Man Of Medan σε movie night mode με την σύζυγο και το Hard West χάρη στο review του μύστη "μας λείπεις" Κουτσιούκου!

Mες στον Μάρτη ολοκλήρωσα τα έπη Alien Isolation (9/10), Witcher 3 Blood & Wine (9.5/10), το πολύ καλό αν και το πιο αδύναμο της Quantic Dreams, Beyond Two Souls (7,5/10) και indie σφηνάκι το 80 days (8/10) που στο 3ο playthrough το κατάφερα σε 69 μέρες!

Πώς τα πας στο DD; Εγώ δεν έχω καταφέρει να ολοκληρώσω run ούτε καν στο easy mode :giankos:
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Πρόσφατα πήρα απ' το GOG το Painkiller: Black Edition και κατάλαβα ότι μου 'λειψε το αγνό και καθαρό πιστολίδι.
Το main game πριν χρόνια το είχε δώσει το CGM και το είχα τερματίσει σε όλα τα επίπεδα δυσκολίας. Τότε, όχι μόνο χρειαζόταν να το τερματίσεις στο κάθε επίπεδο για ξεκλειδωθεί το επόμενο, αλλά και στο προτελευταίο έπρεπε να έχεις μαζέψει και όλες τις κάρτες για να ανοίξει το τελευταίο (Trauma) και να δεις το καλό τέλος. Πλέον σ' αυτή την έκδοση (ευτυχώς) είναι όλα ξεκλειδωμένα και κάνω μια επανάληψη το main game, πριν μπω στο expansion.
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,178
Ξεκίνησα monster hunter world μ' ένα φίλο. Καμιά συμβουλή από τους γνώστες γιατί τώρα στην αρχή έχω χαοαοθεί;
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Δύσκολα τα πράγματα από χρόνο τον τελευταίο μήνα. Παίζοντας αργάμιση, έκανα ένα πρώτο run το υπέροχο NieR: Automata και τώρα παίζω το -επίσης υπέροχο- Uncharted 4. Μετά θα επιστρέψω στο NieR, καθώς έχει 26 διαφορετικά, πολλά εκ των οποίων ασύγχρονα, endings. Δεν παίζει να τα δω όλα στο ορατό μέλλον, αλλά 2-3 ακόμα θα το επιχειρήσω. Σποραδικές δόσεις DS Remastered, κυρίως για να μην ξεχάσω τελείως μηχανισμούς. Δεν με βλέπω να το πιάνω ζεστά πριν την επόμενη άδεια.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Ξεκίνησα monster hunter world μ' ένα φίλο. Καμιά συμβουλή από τους γνώστες γιατί τώρα στην αρχή έχω χαοαοθεί;

1) Bookmark το wiki, θα ανατρέξεις αρκετές φορές εκεί https://monsterhunterworld.wiki.fextralife.com/Monster+Hunter+World+Wiki
2) Διάλεξε είδος όπλου που θα παίξεις. Υπάρχει σημείο για προπόνηση στο hub όπου σου δίνει όλες τις κατηγορίες free για να δεις τα moveset, δες video για τα όπλα γιατί υπάρχουν combos που δε στα μαθαίνει το παιχνίδι. Μπορείς να αλλάξεις ανα πάσα στιγμή το όπλο που χρεισιμοποιείς αλλά επειδή όπλα (και armour) αποκτάς μέσω crafting καλό είναι να επενδύσεις σε μια κατηγορία για αρχή.
3) Ακολουθείς την κεντρική ιστορία, σε πάει πολύ ομαλά ως προς τη δυσκολία
4) Κάνε expedition (χωρίς time limit) όπου πηγαίνεις σε περιοχές και μαζεύσεις consumables, ΠΑΝΤΑ να μαζεύεις τα ίχνη από τα ζώα γιατί ανεβάζεις το research σε αυτά και μαθαίνεις χρήσιμα πράγματα (αδύναμα σημεία, τι drops έχει κλπ)
5) Αν έχεις πάρει και το Iceborne θα σου έχει δώσει μια armor (Guardian ή Defender δε θυμάμαι), αυτή είναι cheat armor και τη δώσανε για να μαζέψουνε το grinding στην αρχή (low rank) και να πας πιο γρήγορα στο grinding στο end game (high rank) ή το end game του end game (master rank - Iceborne). Στην ευχέρειά σου αν τη χρησιμοποιήσεις ή αν θα το πας αργά να φτιάχνεις low armour. Γνώμη μου μην κάτσεις πολύ στο Low Rank, μετά θα έχεις και skills στις armour (τις ταιριάζεις με το όπλο που παίζεις) και γίνεται ακόμα καλύτερο.

Αυτά για αρχή, ό,τι θες εδώ είμαστε. Το παιχνίδι έχει πολύ πράμα και ξεκλειδώνει σταδιακά.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Μετά από κάτι μικρό πατσακια είπα να δω ξανά το Partisans 1941. Παραμένει μία τίμια προσπάθεια, αλλά όσο και να θέλει δύσκολα θα γίνει commandos.

Παράλληλα έχω περάσει τα Morrowind/Oblivion ώστε να παίξω το Morroblivion.
Για όσους δεν γνωρίζουν, μεταφέρει τα assets του Morrowind στην μηχανή του Oblivion.
Το παιχνίδι είναι κάπου στην μέση μεταξύ των δύο. Από την μία έχεις όλο το τρελό στορι και το βάθος του τρίτου παιχνιδιού, μαζί με τις όποιες δυσκολίες μπορεί αυτό να σημαίνει, αλλά από την άλλη έχεις και την μηχανή του Oblivion η οποία δεν μπορεί να υποστηρίξει όλες τις λειτουργίες του Morrowind.
Για παράδειγμα λείπουν αρκετα skills και ορισμένα από τα ήδη υπάρχοντα στην πραγματικότητα λειτουργούν ακόμη χειρότερα από ότι στο Oblivion, πχ speech craft, όπου μόλις αρχίσει να παίζεις το mini game και το ανεβάσεις από Outlander γίνεσαι influencer. Επίσης δεν δουλεύει το σύστημα fame/infamy οπότε το πειράζω χειροκίνητα από την Κονσόλα για να ισοφαρισω το αντίστοιχο reputation, αν και δεν ξέρω αν θα μπορέσει να με ωφελήσει κάπου.

Κατά τα άλλα είναι καλή περίπτωση για κάποιον που θέλει να δει την ιστορία και το βάθος του Morrowind με πιο σύγχρονα γραφικά και ευκολίες όπως το combat, fast travel, quest marker, alchemy κτλ. Στην αρχή το feeling είναι λίγο meh αλλά καταφέρνει και σε ρουφάει πολύ γρήγορα.
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,178
1) Bookmark το wiki, θα ανατρέξεις αρκετές φορές εκεί https://monsterhunterworld.wiki.fextralife.com/Monster+Hunter+World+Wiki
2) Διάλεξε είδος όπλου που θα παίξεις. Υπάρχει σημείο για προπόνηση στο hub όπου σου δίνει όλες τις κατηγορίες free για να δεις τα moveset, δες video για τα όπλα γιατί υπάρχουν combos που δε στα μαθαίνει το παιχνίδι. Μπορείς να αλλάξεις ανα πάσα στιγμή το όπλο που χρεισιμοποιείς αλλά επειδή όπλα (και armour) αποκτάς μέσω crafting καλό είναι να επενδύσεις σε μια κατηγορία για αρχή.
3) Ακολουθείς την κεντρική ιστορία, σε πάει πολύ ομαλά ως προς τη δυσκολία
4) Κάνε expedition (χωρίς time limit) όπου πηγαίνεις σε περιοχές και μαζεύσεις consumables, ΠΑΝΤΑ να μαζεύεις τα ίχνη από τα ζώα γιατί ανεβάζεις το research σε αυτά και μαθαίνεις χρήσιμα πράγματα (αδύναμα σημεία, τι drops έχει κλπ)
5) Αν έχεις πάρει και το Iceborne θα σου έχει δώσει μια armor (Guardian ή Defender δε θυμάμαι), αυτή είναι cheat armor και τη δώσανε για να μαζέψουνε το grinding στην αρχή (low rank) και να πας πιο γρήγορα στο grinding στο end game (high rank) ή το end game του end game (master rank - Iceborne). Στην ευχέρειά σου αν τη χρησιμοποιήσεις ή αν θα το πας αργά να φτιάχνεις low armour. Γνώμη μου μην κάτσεις πολύ στο Low Rank, μετά θα έχεις και skills στις armour (τις ταιριάζεις με το όπλο που παίζεις) και γίνεται ακόμα καλύτερο.

Αυτά για αρχή, ό,τι θες εδώ είμαστε. Το παιχνίδι έχει πολύ πράμα και ξεκλειδώνει σταδιακά.

Εκτός από το κεντρικό quest να ασχοληθώ και με κάποια side quests που βγάζει όσο ανεβαίνω λεβελ; investigations και events τα αφήνω για το end game;
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Εκτός από το κεντρικό quest να ασχοληθώ και με κάποια side quests που βγάζει όσο ανεβαίνω λεβελ; investigations και events τα αφήνω για το end game;

Το main (assigned quests) σε αφήνει να το κάνεις μια φορά. Εκεί συνήθως γνωρίζεις το κάθε τέρας πρώτη φορά. Αν θες να φτιάξεις την αντίστοιχη πανοπλία και όπλο πρέπει να σκοτώσεις το κάθε τέρας μπόλικες φορές γι αυτό πας στα investigation και στα sides. Οπότε τα κάνεις ψιλοπαράλλλα. Θα δεις στο main όσο προχωράει θα δυσκολεύει αν έχεις ξεμείνει με το starting gear (εκτός αν φορέσεις εξαρχής το set που ανέφερά που φτάνει άνετα στο master rank).

Για τα investigation σου (τα ξεκλειδώνεις μαζεύοντας ίχνη) )λέει από πριν τη σπανιότητα των rewards θα δεις έχει (χρυσά, ασημένια, χάλκινα) και διαφορετικό time limit και άτομα συμμετοχής. Αυτά σου δίνουν και λεφτά, μπορείς να ξοδεύεις τα login tickets που σου δίνει για να παίρνεις πιο πολλά λεφτά.

Γενικά για το crafting οι πανοπλίες του Master Rank είναι αυτόνομες δεν χρειάζεσαι προηγούμενα σετ. Στα όπλα το tree ξεκινάει από low και συνεχίζει σε όλα τα επίπεδα (όσο βρίσκεις τα απαραίτητα materials θα ανοίγει το tree, τώρα θα έχει ? )
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Μετά θα επιστρέψω στο NieR, καθώς έχει 26 διαφορετικά, πολλά εκ των οποίων ασύγχρονα, endings. Δεν παίζει να τα δω όλα στο ορατό μέλλον, αλλά 2-3 ακόμα θα το επιχειρήσω.

Είμαι στην ίδια φάση με σένα. Από ότι έχω καταλάβει πάντως, 3 είναι τα endings που απαιτούν πλήρες playthough (και για να δεις όλο το lore/story), τα υπόλοιπα μπορείς να κάνεις replay chapter και με μια-δυο ενέργειες να βλέπεις ending (στα 26 μετράνε και διάφoρα failure states που είναι εύκολο να τα δεις).
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,929
Εγώ, πάλι, έχω την εξής απορία: να πάρω το Horizon Zero Dawn Κοπλίτ Εντίσιο στα 29,99 από το Στημ ή να μην το πάρω;

Από τη μια θέλω να εξερευνήσω τον κόσμο του, αλλά από την άλλη φοβάμαι μήπως είναι κουραστικό... Όποιος το έχει παίξει και θέλει να μοιραστεί εντυπώσεις, είμαι όλος αυτιά.

Μην σπρώχνεστε... :Ρ
 
Last edited:

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Θα προσπαθήσω να εγκαταστήσω αυτό (post-nameless hero Khorinis όπου παίζεις γκόμενα) και αν δε κρασάρει επανέρχομαι.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Εγώ, πάλι, έχω την εξής απορία: να πάρω το Horizon Zero Dawn Κοπλίτ Εντίσιο στα 29,99 από το Στημ ή να μην το πάρω;

Από τη μια θέλω να εξερευνήσω τον κόσμο του, αλλά από την άλλη φοβάμαι μήπως είναι κουραστικό... Όποιος το έχει παίξει και θέλει να μοιραστεί εντυπώσεις, είμαι όλος αυτιά.

Είναι πάρα πολύ ωραίο, θα σου αρέσει, δε θα το βρεις καθόλου κουραστικό.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
n
Εγώ, πάλι, έχω την εξής απορία: να πάρω το Horizon Zero Dawn Κοπλίτ Εντίσιο στα 29,99 από το Στημ ή να μην το πάρω;

Από τη μια θέλω να εξερευνήσω τον κόσμο του, αλλά από την άλλη φοβάμαι μήπως είναι κουραστικό... Όποιος το έχει παίξει και θέλει να μοιραστεί εντυπώσεις, είμαι όλος αυτιά.

Μην σπρώχνεστε... :Ρ
να το πάρεις στο gog, άντε όλοι λένε δεν έχει καλές κυκλοφορίες το gog και όταν φέρνει ψωνίζετε steam :p
 

Sephir

Beyond Within
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,512
Εγώ, πάλι, έχω την εξής απορία: να πάρω το Horizon Zero Dawn Κοπλίτ Εντίσιο στα 29,99 από το Στημ ή να μην το πάρω;

Από τη μια θέλω να εξερευνήσω τον κόσμο του, αλλά από την άλλη φοβάμαι μήπως είναι κουραστικό... Όποιος το έχει παίξει και θέλει να μοιραστεί εντυπώσεις, είμαι όλος αυτιά.

Μην σπρώχνεστε... :Ρ

Παιχνιδάρα.


In other news, προσπαθώ να παίξω Outriders. Από χθες μέχρι σήμερα οι servers είναι κάτω τις περισσότερες ώρες, ενώ το απόγευμα έφαγα ένα ξεγυρισμένο disconnect σε μια αποστολή (φυσικά χάθηκε η πρόοδος) και έκτοτε οι servers δεν έχουν επανέλθει.

Not good, Square Enix, not good...
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
η απαντηση απλη. δεν εχουμε ζωη εκτος gaming.
Ολοιεχουμε ζωη . Τι νομιζεις οτι στον ελευθερο χορνο μας δεν κανουμε τιποτα αλλο απο το να παιζουμε παιχνδια στο pc? Εγω ειμαι πολυ κοινωνικος και εχω 11 φιλους με τους οποιους βγαινω τουλαχιστον 3 φορες την εβδομαδα και συντομα θα εχω ακομα περισσοτερους φιλους.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Ολοιεχουμε ζωη . Τι νομιζεις οτι στον ελευθερο χορνο μας δεν κανουμε τιποτα αλλο απο το να παιζουμε παιχνδια στο pc? Εγω ειμαι πολυ κοινωνικος και εχω 11 φιλους με τους οποιους βγαινω τουλαχιστον 3 φορες την εβδομαδα και συντομα θα εχω ακομα περισσοτερους φιλους.
Δεν θυμάμαι πότε είδα το φως του ήλιου τελευταία φορά.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Εγώ, πάλι, έχω την εξής απορία: να πάρω το Horizon Zero Dawn Κοπλίτ Εντίσιο στα 29,99 από το Στημ ή να μην το πάρω;

Από τη μια θέλω να εξερευνήσω τον κόσμο του, αλλά από την άλλη φοβάμαι μήπως είναι κουραστικό... Όποιος το έχει παίξει και θέλει να μοιραστεί εντυπώσεις, είμαι όλος αυτιά.

Μην σπρώχνεστε... :Ρ

Δεν έχω προσωπική άποψη, έχω ακούσει και τις δύο γνώμες. Από άτομα που τους αρέσει γενικά το μέσο Sony game οι απόψεις είναι σχεδόν ολοκληρωτικά θετικές όσον αφορά το open world κομμάτι. Άλλοι μου έχουν πει ότι τα παιχνίδια της Ubi είναι πολύ καλύτερα σε αυτό το θέμα. Εγώ παίρνω αυτά τα open world action games όταν φτάσουν τα 7,5 ευρώ ώστε αν βαρεθώ να τα παρατήσω χωρίς τύψεις.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Θα προσπαθήσω να εγκαταστήσω αυτό (post-nameless hero Khorinis όπου παίζεις γκόμενα) και αν δε κρασάρει επανέρχομαι.
Παίζει, με γερμανικά voice-over και αγγλικά subs, ui κτλ. Βέβαια κατάφερα με τη τέταρτη εγκατάσταση να το κάνω να δουλέψει, οπότε παραθέτω τη σωστή (για εμένα) σειρά ώστε να μη παιδευτείτε. (προφανώς το install του game πρώτο, αν χρειάζεστε αρίθμηση και για αυτό, ε καλύτερα Alt-F4. Το πού θα βρείτε τα αρχεία το ξέρετε ήδη αν ασχολείστε με Gothic, αν δεν ασχολείστε google it)


Έχουν κάνει καλή customιά στο πώς φαίνονται οι πανοπλίες στο γυναικείο σώμα (στο μανίσιο παιχνίδι αν φορούσες αντρικά ρούχα σε γυναίκα αποκτούσε αντρικό σώμα και το αντίστροφο). Ορίστε τπο κορίτσι μας με τη πρώτη του armor (με τα μανίσια ρούχα είναι σαν τις πουτάνες που έστελναν στο colony, nothing special).

Untitledc.pngUntitled.png


Για αυτό σε δέρνουν συνέχεια οι χελώνες Σρέδερ, σουρτουκεύεις αντί να προπονείσαι στις πολεμικές τέχνες.
1v1 μέχρι 1v3 τους έχει πάντως.
 
Top Bottom