What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,199
χμ με ψήσατε για Torchlight 1 τώρα, το είχα πιάσει κάποτε αλλά ποτέ δεν πήγα μακριά.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Για οσους δεν εχουν ακουμπισει το Torchlight 2, εχει πολλα items. Εχουν χωρισει το drop rarity σε 6 κατηγοριες (κλασσικες).
Το white - common
Το green - uncommon and magical
Το blue - rare, magical
Το orange - rare, unique
Το red - ultra rare, unique

Για να παρουμε μια ιδεα για το ποσο σκατα στενομυαλο ειναι το συστημα στο loot, πρεπει να το πιασουμε απο τα set.
Ας πουμε οτι θελουμε το Exorcist set που ειναι 7 κομματια. Τα ιδια 3-4 κομματια θα πεφτουν συνεχεια.
Αυτη η αναζητηση για τα υπολοιπα κομματια δεν ειναι εκνευριστικη, αφου συντομα βρισκουμε καλυτερα κομματια απο αλλο set, που επισης δεν θα το ολοκληρωσουμε. Προσωπικα, κανενα set δεν με συγκινει. Δινουν καποια bonus που τα θυσιαζω ευκολα, βαζοντας ενα random κομματι που δινει πολυ καλυτερα stats.
Φτανουμε σε ενα σημειο οπου το loot απο ενα ολοκληρο dungeon παει στον vendor. Οχι επειδη εχουμε super set αλλα επειδη ειναι ολα σκουπιδια με blue και orange χρωματα.
Συνηθως, πεφτουν item για αλλα class. Αν εισαι Engineering και θελεις να βρεις πραγματα για τον χαρακτηρα σου, πρεπει να φτιαξεις και εναν mage. Θα παιζεις με τον mage και θα ντυνεις τον Engineering.
Αυτο κανω.


Ο λογος που ποσταρα το drop ειναι οτι σαν red ειναι στην κυριολεξια δυσκολο να πεσει.
Τα orange δεν ειναι πολυ καλυτερα απο τα blue. Υπαρχουν white που εχουν 4 socket για gems και αυτο μπορει να τα κανει καλυτερα απο το random blue χαιμαλι που εχουμε περασει στον λαιμο μας.

Αυτο που εχω και που πεφτει συχνα
mecha.png



Το red
mountain.png


Πρώτα Witcher 3, μετά Torchlight! Και ποιός ξέρει τί άλλο! Κάθε παιχνίδι που παίζεις, εντρυφείς πραγματικά! Εγώ τερματισμός και uninstall!
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,239
Επειδη ερχομαι απο τοτε που ηταν δυσκολο να καβατζωσεις παιχνιδια, παιζει ενας σεβασμος στους τιτλους που μου αρεσουν.
Δεν βλεπω τους τιτλους σαν κουτακι με αναψυκτικο.
Αυτο που ισχυει ειναι οτι με ενα run, ειναι πολυ πιθανο να χασεις καποια πραγματα. Μπορει να ειναι μικρης αξιας πχ να μην εντοπισεις ενα secret room στο Torchlight 2. Γιατι να χασω αυτη την ικανοποιηση; Πιστευω οτι η δευτερη προσπαθεια ειναι και η καλυτερη. Δεν εισαι χαμενος, ξερεις πολυ καλα τι κανεις. Η τριτη-τεταρτη-πεμπτη ισως και 20η οπως εγινε με το Max Payne (το γνησιο και Ορθοδοξο), σημαινει οτι το παιχνιδι δινει συγκινησεις. θα φερω ως παραδειγμα το Witcher 3. Πολυ λιγοι πρεπει να ασχοληθηκαν μαζι του για μια και μοναδικη φορα.
Προσωπικα, το επαιξα μια φορα και τελος, μου αρεσε ή οχι, το βρισκω λιγο ψυχαναγκαστικο.

Τα παιχνιδια ειναι σαν τα βιβλια και οχι σαν τις σειρες.

Για το Torchlight 2, ηθελα να κανω ενα video με ολα τα secret room και το κυνηγι του ρομποτ αλλα εχει βρωμισει το youtube με αυτο το θεμα.

χμ με ψήσατε για Torchlight 1 τώρα, το είχα πιάσει κάποτε αλλά ποτέ δεν πήγα μακριά.

Να το πιασεις, χωρις ντροπη και αναστολες.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,199
χαχ έχει κρατήσει κάποιο αρχαίο save... πρέπει να είναι 5-6 χρόνια πίσω αυτό :p και φυσικά δεν έχω ιδέα τι κάνω που είμαι τι συμβαίνει.
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,495
Ελιωσα στο MK11 το τελευταίο διάστημα. Νομίζω πως είναι ότι πιο κορυφαίο έχουμε δει σε story mode σε fighting ever. Εκπληκτικό φινάλε της ιστορίας των MK9,MKX,MK11. To aftermath ειδικά το απογειώνει. Κατά τ'άλλα εξαιρετικό fighting, θα παίζω για πολύ καιρό. Αν και λυπάμαι που κάποιοι αγαπημένοι χαρακτήρες λείπουν (κλασσικά νίντζα...Smoke, Ermac, Reptile, Tremor, Tanya) και που δεν είδαμε κάποιους ακόμα όπως ο Cobra, o Takeda, o Kung Jin και ένα σωρό από από MK4 έως Armageddon, δεν ένιωσα την ίδια ξενέρα με το ΜΚΧ που έλειπε κάποιος γιατί το ρόστερ είναι χορταστικό αυτή τη φορά και πολύ ισορροπημένο. Ειδικά όλα αυτά τα skins για τον κάθε χαρακτήρα σε συνδυασμό με το υπέροχο Crypt δίνουν πάρα πολλούς λόγους για να λιώσει κάποιος στο παιχνίδι αυτό.
Σαν σφηνάκι τελείωσα και το Super Seducer. Αν και θα ασχοληθώ ξανά και με αυτό. Ειδικά θέλω να βάλω φίλους να το παίξουν να δω πως θα τα πάνε στο ψηφιακό καμάκι. Προβλέπεται πολύ γέλιο. Θα παίξω και το 2ο παιχνίδι λίαν συντόμως.
Κατά τ'άλλα ξεκίνησα το Days Gone, ένα παιχνίδι που ευχόμουν να είχα PS4 μόλις είχε κυκλοφορήσει. Walking Dead εσύ? Πραγματικά φουλ αυτό το πράγμα ένιωσα από τη πρώτη στιγμή, λες και βλέπω επεισόδιο της σειράς. Αναλυτική άποψη μόλις το τερματίσω.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Είδα χθες για πρώτη φορά δράκο (από μακρυά) στο Drakensang: The Dark Eye. Καμία σχέση με την πρώτη φορά που βλέπεις (και αντιμετωπίζεις) δράκο στο Skyrim! Καμία. Μόνο δέος και φόβο...
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,940
Τελείωσα πρόσφατα το Celeste, την ανάβαση στην κορυφή τουλάχιστον. Πολύ ωραίο πλατφόρμερ, άξιζε το 15ωρο ενασχόλησης. Παραπάνω ωστόσο δεν με βλέπω να του αφιερώνω στο ορατό μέλλον. Χθες ξεκίνησα και το Tunic, η πρώτη επαφή είναι πολλά υποσχόμενη. Πού και πού ρίχνω και 1-2 runs στο εξαιρετικά fun Vampire Survivors.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,609
Νιώθω σα τον Κούνελο και συμφωνώ, γιατί έτσι είμαι με τα Gothic και το Morrowind και καναδυό άλλα games, τα παίζω τόσο καιρό και πάλι είμαι ΠΟΛΥ noobάς θεωρώ.

Παίζω Elex 2, που μου φαίνεται πιο εύκολο στο Normal από ότι το 1o (προφανώς αρκεί να μη κάνεις μαλακίες τύπου να χώνεσαι εκεί που δε σε παίρνει), και για σβήσιμο Daggerfall.
 

Sephir

Beyond Within
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,505
Εδώ και αρκετό καιρό ασχολούμαι με το Final Fantasy VII Remake, αφού το αγόρασα με την έκπτωση του greenmangaming, που το τοποθετούσε σε πιο λογική τιμή (το 80άρι είναι γελοίο απλώς).

Οι διαφορές με το πρωτότυπο παιχνίδι είναι πάρα πολλές σε σημείο που νομίζεις ότι παίζεις κάτι τελείως διαφορετικό. Η αλήθεια είναι όμως ότι δεν με ενόχλησε αυτό (δε θεωρώ τον εαυτό μου πιουρίστα) και το Remake είναι πολύ διασκεδαστικό τόσο σε επίπεδο σεναρίου όσο και σε επίπεδο μαχών, τις οποίες τις βρίσκω εξαιρετικές και όπως θα έπρεπε να ήταν στο Final Fantasy XV.

Επίσης, παρ' όλο το Remake που αποτελεί το ένα τρίτο της ιστορίας (αν και η απόδοση της είναι αρκετά αυτόνομη), είναι τεράστιο σε μέγεθος, καθώς έχω παίξει περίπου 27 ώρες και έχω ακόμα μπόλικη δουλίτσα μπροστά μου. Χώρια που δεν έχω αγγίξει καν το Intermission κομμάτι.

Μακάρι να έλειπαν κάποια τεχνικά θέματα (όπως το stuttering σε ορισμένα κεφάλαια), που είναι απαράδεκτο που δεν έχουν λυθεί ακόμα, αλλά σε γενικές γραμμές δεν αντιμετώπισα κάποιο σοβαρό πρόβλημα παίζοντάς το.

Τώρα για το επόμενο μέλος της σειράς, το Rebirth, καλό 2027.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,409
Moons of Madness: Τα είπε πολύ καλά ο @Adhan στο review.

Μου άρεσε η καλή προσοχή στη λεπτομέρεια και σχετική απουσία handholding - επίτηδες προσπάθησα να βγω από το biome χωρίς να κλείσω τη στολή πιστεύοντας ότι το παιχνίδι απλά δεν θα με αφήσει. Χαχαχα. Θες Darwin Award αγόρι μου; Πολύ ευχαρίστως.

Το ευτυχώς συντομότατο (αν ξέρεις πού να πας) stealth section για εμένα ήταν το χειρότερο σημείο του παιχνιδιού, παραλίγο να πάω για rage uninstall. Άργησα και να καταλάβω πως αν φας την πρώτη ξυλιά, έχεις ένα νανοδευτερόλεπτο χρόνο να το βάλεις στα πόδια πριν σε σκοτώσουν. Δεν βοηθάει και το ότι το checkpoint αν χάσεις είναι στου διαόλου τη μάνα.

Θα διαφωνήσω με τον Adhan για τα φινάλε. Εντάξει, μπορεί σκηνοθετικά ας πούμε να είναι σχεδόν ολόιδια, αλλά στη μία περίπτωση καταστρέφονται τα φεγγάρια του Άρη και στην άλλη καταστρέφεται όλο το Σύμπαν. Δεν το λες το ίδιο πράγμα.

8/10.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,199
χμ πήρα το Age of Empires III Definitive στα πεταχτά γιατί ήταν 6€ και είχα 2 από κάτι κάρτες anyway, και απλά κοίταξα το very possitive που έχει. Αλλά μετά είδα παρακάτω τα 2 top reviews αρνητικά ότι
This version of the game does NOT include progression via unlocking cards. The feature has been removed completely so everything is available from the beginning. City levels are only used for visual upgrades.
Τι θέλει να πει ο ποιητής; Γιατί δεν υπάρχει review από το RQ? :p

Έκανα μλκία; να κάνω refund? :p
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,609
Όχι, σε έσωσε από τεράστιο grind.

Όσο έπαιζες έναν πολιτισμό (cool kids play Dutch, bandwagons French), έπαιρνες ΧΡ μέσα στο παιχνίδι. Όσο περισσότερη εμπειρία, τόσο ξεκλειδώνει levels στη μητρόπολη για να σου στέλνει προμήθειες κτλ. Τώρα απλώς είναι όλα ξεκλειδωμενα από την αρχή.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,199
α γαρνιτούρα δηλαδή καλά και πως είναι top αυτό το αρνητικό review για κάτι που δεν έγινε και τίποτα στην τελική;
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,609
α γαρνιτούρα δηλαδή καλά και πως είναι top αυτό το αρνητικό review για κάτι που δεν έγινε και τίποτα στην τελική;
ε κάποιοι μάλλον το γούσταραν να expάρουν τις πόλεις τους, είναι οι κλασσικοί ανώμαλοι που ανέβαζαν π.χ. ψάρεμα στο WoW κτλ.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,409
Έλα ρε Νίτρε τώρα, σοβαρά ρωτάς γιατί πήρε αρνητικά review ενα remaster που άλλαξε το μισό παιχνίδι; Τι πα να πει ότι τώρα είναι καλύτερο; Εμείς το θέλουμε όπως ήταν πριν, χειρότερο!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,199
ε κάποιοι μάλλον το γούσταραν να expάρουν τις πόλεις τους, είναι οι κλασσικοί ανώμαλοι που ανέβαζαν π.χ. ψάρεμα στο WoW κτλ.
χμ... για ένα λεπτό. Γιατί να μην ανεβάσεις ψάρεμα στο WoW; Είχε καλά gold :p
 
Top Bottom