What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

Robin Hood

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Jul 7, 2023
Messages
158
Μετά το υπερ-έπος RDR2 είπα να καταπιαστώ με κανένα adventure. Οπότε τελείωσα το Monolith. Καλό ήταν. Τα έγραψα και στο σχετικό θρέντ.

Οπότε μετά αφού πλησιάζουν τα Χριστούγεννα κι αφού είδα και τους Merry Men να είναι σε εορταστικό κλίμα είπα να ξεκινήσω το Hogwarts Legacy. Καλό φαίνεται. Κι νομίζω ότι έφτιαξαν πολύ ωραίο το Hogwarts School. Θα δείξει στην πορεία. Πάω γιατί ο Friar Tuck θα σερβίρει τις μπύρες.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,441
Untitled.jpg

Έχουμε και λέμε:

  1. Ace Combat 3 - Electrosphere. Η NTSC-J έκδοση, με fan translation patch
  2. Castlevania: Lament of Innocence. NTSC-U έκδοση, για καλύτερο framerate
  3. Legend of Zelda: Skyward Sword HD. NTSC-U έκδοση
  4. Metroid: Zero Mission
  5. Panzer Dragoon Remake
  6. Stardew Valley. Με ένα τσουβάλι mods
  7. Xenogears
To PDR το έχω σχεδόν τερματίσει, στο Stardew Valley είμαι στον 2ο χρόνο διαχείρισης της φάρμας, και στο Xenogears έχω προχωρήσει αρκετά.
Έχω τερματίσει τα 2 πρώτα Ace Combat, και έχω προχωρήσει αρκετά και το 3. Προτείνω να μπείτε στον κόπο και να περάσετε το fan translation, καθώς οι εκδόσεις που κυκλοφόρησαν στα αγγλικά έχουν κατά πολύ μειωμένο περιεχόμενο.
Metroid, Castlevania, και Zelda μάλλον θα μετατεθούν για αργότερα, μαζί πιθανώς με το Xenogears.

To Stardew Valley έχει αρχίσει και θυμίζει το νοητικό πείραμα "Το πλοίο του Θησέα" . Έχω περάσει τόσα πολλά mods που αλλάζουν διάφορα μικροπράγματα στο gameplay, που πιθανώς να μην θεωρείται ότι παίζω Stardew Valley.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,961
Κάποια παιχνίδια (π.χ. Yuppie Psycho) μπήκαν στον πάγο για αδιευκρίνιστους λόγους, αλλά μπήκαν στο κόλπο ορισμένα καινούργια.

Τις περισσότερες ώρες τις αφιερώνω στο Alan Wake 2, το οποίο τσίμπησα πρόσφατα στις γενναιόδωρες εκπτώσεις του πολυχρονεμένου βεζίρη Σούνι.
Αισθητά βελτιωμένο σε σύγκριση με το -κατά τη γνώμη μου μέτριο- πρώτο game, πολύ πιο ώριμο και αποτελεσματικό, κυρίως στον τομέα του τρόμου και του gameplay (αν και δεν φτάνει το Control). Δοκιμάζουν αρκετά ενδιαφέροντα πραγματάκια με την πλοκή, το pacing, και την σπειροειδή αφήγηση με μια ιστορία μέσα σε ιστορία, μέσα σε ιστορία, μέσα σε ιστορία, πασπαλισμένη με μπόλικη meta φαγουρόσκονη για να σε κρατάει σε εγρήγορση. Δεν θα έλεγα ότι πετυχαίνει απόλυτα και κάποια σημεία λίιιγο πλατειάζουν, αλλά η όλη παρουσίαση έχει μια αναμφισβήτητη γοητεία. Ιδιαίτερα όταν μπαίνει στην εξίσωση η ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ παρουσίαση (γραφικά, ήχος, ερμηνείες) που είναι όντως "next gen" και μάλιστα με τιμιότατο optimization, αν κρίνω από την απόδοση στο σύστημά μου. Λογικά τώρα μπαίνω στο τελευταίο 1/4 του παιχνιδιού, ελπίζω αυτή τη φορά το φινάλε να είναι περισσότερο ικανοποιητικό από του πρώτου Alan Wake. Ίδωμεν.

Όταν ο ΠΕ καβατζώνει το PC για Witcher 3, δείχνει τη χρησιμότητά του το Deck, συγκεκριμένα με Dave The Diver αυτό το διάστημα. Η αλήθεια είναι ότι περνάω φίνα με το παίγνιο, αν και έχει αρχίσει λίγο να με αγχώνει με όλες τις παράπλευρες δραστηριότητες που ξεκλειδώνουν σταδιακά. Όπως και να'χει, το προτείνω ανεπιφύλακτα, εξαιτίας του τρισχαριτωμένου pixel art και του εθιστικότατου gameplay loop. Believe the hype.

Όταν θέλω να ξεσκουριάσω λίγο τα little grey cells επιστρέφω στο Case of the Golden Idol, συγκεκριμένα τα απολαυστικότατα DLC. Τελείωσα με το Spider of Lanka και τώρα σπαζοκεφαλιάζω με το Lemurian Vampire. *chef's kiss*
 
Last edited:

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,441
Πριν λίγο τερμάτισα το Panzer Dragoon Remake. Αν σας αρέσουν τα rail shooters, και τα σκίτσα του Jean Jiraud ( γνωστού και ως Gir ή Mœbius ) και το βρείτε σε μεγάλη έκπτωση, αξίζει τον κόπο. Αλλά στα 21€ , με τίποτα.

Φυσικά, ακόμα και στην βασική τιμή, παραμένει πιο φτηνό από το αρχικό Panzer Dragoon για το Sega Saturn, αλλά είναι και πολύ λιγότερο εντυπωσιακό πλέον. Ελπίζω πάντως να βγει το Panzer Dragoon Zwei, και φυσικά, το Saga, για PC.

Αρκετά ελαφρύ αν έχετε σχετικά σύγχρονο σύστημα, και πιάνει και λίγο χώρο για εγκατάσταση.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,345
Ελπίζω πάντως να βγει το Panzer Dragoon Zwei, και φυσικά, το Saga, για PC.

Για το Zwei δεν ξέρω, αλλά το Saga, λίγο δύσκολο μιας και έχουν χάσει τον κώδικα!!!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,553
έβαλα το Age of Empires 3 και παίζω τώρα, γιατί εγώ το θυμάμαι να έχει φάει κράξιμο και σνομπάρισμα από το Ελληνικό κοινό ρε παιδιά;
Φαίνεται πολύ καλό μέχρι τώρα και λίγο που κοίταξα είχε πολύ καλή αποδοχή γενικά, αλλά εμένα μου έχει μείνει ένα κράξιμο τότε που βγήκε.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,683
Ήταν εξαιρετικά καινοτόμο για την εποχή του με όλα τα Havok physics και τα εφέ με τους τυφεκιοφορους.

Το πρόβλημα ίσως ήταν στην αποδοχή του καρτών που έφερνε η μητρόπολη (και τα focused points εμπορίου στο χάρτη) που επιτάχυναν το gameplay αισθητά, στοιχεία που γέμισαν αρκετούς.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,431
Τερματισα το The Smurfs 2 the prisoner of the Green stone. Ηταν καλυτερο απο το προηγουμενο το mission vileaf . Εχει μεγαλυτερες μαχες και ειναι επισης μεγαλυτερο σε διαρκεια. Αλλα τα γραφικα του ειναι το ιδιο χαλια με το vileaf . Μου αρεσε παντως παρα τα χαλια γραφικα.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,550
Επειδή το arcade like θα ειναι πάντα η αρχή και τέλος για εμένα, εβαλα μπρος τα παρακάτω

Trinity Fusion
Last Faith
Elderand
Blasphemous 2

Επίσης, επειδή τόσο καιρό το διαβάζω ως "Την παίζεται αυτό τον καιρό", η απάντηση ειναι Ναι.
 
Last edited:

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,002
Επειδή το arcade like θα ειναι πάντα η αρχή και τέλος για εμένα, εβαλα μπρος τα παρακάτω

Trinity Fusion
Last Faith
Elderland
Blasphemous 2

Επίσης, επειδή τόσο καιρό το διαβάζω ως "Την παίζεται αυτό τον καιρό", η απάντηση ειναι Ναι.

Το Trinity Fusion φαίνεται πολύ "δυνατό". Εντυπώσεις;

Όσον αφορά το Last Faith, δυστυχώς, από τα διάφορα βίντεο που είδα, φαίνεται σαν ξεπατικοτούρα του Βλάσφημου και λίγο με χάλασε. Νομίζω είχε αναφερθεί κάπου και στο Ρεηκουί (από τον Μαλαντρουά αν θυμάμαι καλά).

Εγώ παθαίνω άλλο με τον τίτλο του εν λόγω θρεντ. Κάθε φορά που τον βλέπω, απαντώ (από μέσα μου, για καλό και για κακό): "Το λιλί μας". :Ρ
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,550
Το Trinity Fusion φαίνεται πολύ "δυνατό". Εντυπώσεις;
Στα γνώριμα ίχνη των παλιών Prince of Persia, Blackthorne και Flashback όσο αφορά το στήσιμο και τους μηχανισμούς.Έχει προφανώς κάποια εξτραδάκια επιλογές σε κινήσεις και όπλα. Δεν ειναι ιδιαίτερα επεξηγηματικό οπότε για την ώρα δεν καταλαβαίνω τι, πως, που. Οι μάχες είναι λίγο σπαστικές με την έννοια ότι άπαξ και πάρει μπρος ο χαρακτήρας δεν μπορεί να απεμπλακεί από την αλληλουχία κινήσεων. Το ίδιο ισχύει και για τους αντιπάλους οπότε περιμένεις να ξεκινήσουν πρώτοι, να πηδήξεις πίσω τους, να τους χτυπήσεις, repeat.

Η αίσθηση ως τώρα ειναι κάτι μεταξύ έτοιμου και ημιτελούς. Σε κάθε περίπτωση περνά η ώρα και οι προσπάθειες διαδέχονται η μια την άλλη χωρίς να το πολύσκέφτομαι.

Όσον αφορά το Last Faith, δυστυχώς, από τα διάφορα βίντεο που είδα, φαίνεται σαν ξεπατικοτούρα του Βλάσφημου
Και τα δυο μου θυμίζουν παλιά arcade οπότε δεν έχει μεγάλη σημασία :)
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,345
Στα γνώριμα ίχνη των παλιών Prince of Persia, Blackthorne και Flashback όσο αφορά το στήσιμο και τους μηχανισμούς.Έχει προφανώς κάποια εξτραδάκια επιλογές σε κινήσεις και όπλα. Δεν ειναι ιδιαίτερα επεξηγηματικό οπότε για την ώρα δεν καταλαβαίνω τι, πως, που. Οι μάχες είναι λίγο σπαστικές με την έννοια ότι άπαξ και πάρει μπρος ο χαρακτήρας δεν μπορεί να απεμπλακεί από την αλληλουχία κινήσεων. Το ίδιο ισχύει και για τους αντιπάλους οπότε περιμένεις να ξεκινήσουν πρώτοι, να πηδήξεις πίσω τους, να τους χτυπήσεις, repeat.

Η αίσθηση ως τώρα ειναι κάτι μεταξύ έτοιμου και ημιτελούς. Σε κάθε περίπτωση περνά η ώρα και οι προσπάθειες διαδέχονται η μια την άλλη χωρίς να το πολύσκέφτομαι.


Και τα δυο μου θυμίζουν παλιά arcade οπότε δεν έχει μεγάλη σημασία :)

Είπες Flashback και μπήκε ήδη wishlist αγαπητέ Αητέ!!!
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,550
Είπες Flashback και μπήκε ήδη wishlist αγαπητέ Αητέ!!!
Αυτό ήταν το 1ο που μου ήρθε στο μυαλό όταν το είδα. Το 2ο ήταν Abe's Oddysee αλλά μάλλον ήταν νοσταλγική παρενέργεια του 1ου :)

Από σενάριο δεν θυμάμαι το παραμικρό οπότε μάλλον δεν είναι το δυνατό του σημείο. Η εισαγωγική ιστορία έχει ένα ενδιαφέρον αλλά μετά κάπου το έχασα ή με έχασε, δεν ξέρω.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,550
Μετά από 3 ώρες Last Wish Faith.... τα γραφικα των icons είναι κακά για το στυλ τους. Είναι ένα πράγμα η επιλογή pixel art και αλλο πράγμα η επιλογή pixel μουτζούρα art. Μου έκανε τόση εντύπωση που έψαξα τα JRPG στο Super NES για να βεβαιωθώ ότι δεν ήταν σε αυτό το "χάλι", δηλαδή ένα πιξελιασμένο σπαθί αλλά καταλάβαινες ότι είναι σπαθί vs ένα πιξελιασμένο σπαθί λες και βλέπω μάρτυρα σε προγραμμα προστασίας. Τα in-game γραφικά και τα cut scenes είναι στην καλύτερη μέτρια για τα δικά μου μάτια καθώς δεν θυμίζουν σύγχρονο pixel art αλλά σα να παίζω παιχνίδι 30ετίας+ στο MAME.

Τα controls με πληκτρολόγιο είναι για πιανίστες, 4 για κίνηση, 1 για άλμα, 1 για αποφυγη, 1 για αλληλεπίδραση με τον κόσμο, 1 για επίθεση με το όπλο στο ένα χέρι +1 combo για super attack με αυτό το όπλο, 1 για να αλλάζει το όπλο στο χέρι αυτό (1), 1 για επίθεση με το όπλο στο αλλο χέρι, 1 για να αλλάζεις το όπλο στο χέρι αυτό (2), 1 για χρηση του active item, 1 για να αλλάζεις active item σειριακά (3), 2 πλήκτρα combo για parry.

Επίσης, επειδή έτσι, τα κουμπιά 1,2,3 με τα οποία αλλάζεις οπλο στο ένα χέρι, στο αλλο χέρι και active item, δεν ταυτίζονται οπτικά με το πως είναι τοποθετημένα τα εικονίδια στην οθόνη σου καθως η εκεί οπτικη σειρά ειναι "όπλο στο αλλο χέρι", "active item". "οπλό στο κυρίως χέρι". Οπότε πατάς το "1" και αλλάζει το τρίτο εικονίδιο και πατάς το "3" και αλλάζει το πρώτο εικονίδιο. Το "2" αλλάζει το μεσαίο εικονίδιο αλλά φαντάζομαι στο επόμενο patch θα το διορθώσουν :p

Το μενού..... ειναι για δυνατούς λύτες. Ούτε εδώ σε αφήνει να χρησιμοποιήσεις ποντίκι οπότε η κίνηση γίνεται με διάφορα πλήκτρα. Δηλαδή για να πας σε κάποια από τις κυρίως κατηγορίες (character, equipment, inventory, map, records, system settings (τι δουλειά έχει αυτό μαζί με τα άλλα...)), παίζεις με αριστερο shift (προς αριστερα) και tab (προς δεξια)... Στο equipment παίζεις μπάλα με τα βελάκια/enter για να επιλέξεις τι αντικείμενα/όπλα/κλπ θα κουβαλάς. Στο inventory εχει επιμέρους κατηγορίες τις οποίες επιλέγεις με Z (αριστερα) και Χ (δεξιά) και σε κάθε κατηγορία παίζεις μπάλα με τα βελάκια/enter για να δεις τα αντικείμενα.... Στο χάρτη κινείσαι με τα βελάκια, zoom in/out με τα X και Z, για να προσθέσεις πινέζα εχεις το space, για να επιλέξεις τι πινέζα θα βάλεις παίζεις με τα Α και D και οι επιλογές ειναι ένα μπλε ανθρωπάκι, ένα σπαθί, ένα ? και ένα πορτοκαλί κάτι με ένα ασπρο/κίτρινο στο κέντρο, φαντάζομαι σεντούκι...

Τι αποτέλεσμα έχουν όλα τα παραπάνω; Μα φυσικά να ασχολείσαι μόνο με τα 2-3 αντικείμενα (healing potions, mana potions, και άλλο ένα όποιο να ναι). Εννοείται το game δεν κάνει pause όταν μπαίνεις στο menu οπότε εξυπνάδες του στυλ πατάω Escάπε και αλλάζω αντικείμενα, γεμίζω items κλπ να τα ξεχάσετε κύριοι. Επομένως, περιορίζεσαι στα βασικά WASD, jump, evade, attack 1, attack 2, use item, change item.

Μπαίνει στην άκρη για την ώρα.
 
Last edited:

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,956
Εχω καραψηθει με το Against the Storm. Ειναι roguelike base-building strategy ενας παραδοξως πετυχημενος συνδυασμος gameplay.

Το setting του θα το ελεγες post-apocalyptic low fantasy με ζωα.
Ουσιαστικα αυτο που κανεις ειναι χτισιμο outposts (οχι πολεων) που στοχο εχουν να λειτουργησουν ως αλυσιδα ανεφοδιασμου για να φτασεις στο τελικο σκοπο. Ειναι αρκετα δυσκολο αλλα πορωτικο.


Ιν αδερ νιους, μου προτειναν το συγκεκριμενο



Τζαμπα ειναι, του συνδημιουργου του fables ειναι, στο steam ειναι, λινουξ υποστηριζει, απωθεωτικες κριτικες εχει. Ο Reviewer λεει να του δωσουμε 2 ωριτσες για να μας ξετρελανει. Για να δουμε.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,550
Σαν χακια σε ταμειακο προγραμμα super market :) Αρκετα ιδιαιτερο.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,823
Μετά από 3 ώρες Last Wish
Μάλλον εννοείς το Last Faith, γιατί Last Wish ρετροπιξελούμπα όσο και να έψαξα δε βρήκα...
Πάντως, αντικειμενικά εντελώς, αυτά τα games είναι φτιαγμένα για gamepad.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,683
Εχω καραψηθει με το Against the Storm. Ειναι roguelike base-building strategy ενας παραδοξως πετυχημενος συνδυασμος gameplay.

Το setting του θα το ελεγες post-apocalyptic low fantasy με ζωα.
Ουσιαστικα αυτο που κανεις ειναι χτισιμο outposts (οχι πολεων) που στοχο εχουν να λειτουργησουν ως αλυσιδα ανεφοδιασμου για να φτασεις στο τελικο σκοπο. Ειναι αρκετα δυσκολο αλλα πορωτικο.


Ιν αδερ νιους, μου προτειναν το συγκεκριμενο



Τζαμπα ειναι, του συνδημιουργου του fables ειναι, στο steam ειναι, λινουξ υποστηριζει, απωθεωτικες κριτικες εχει. Ο Reviewer λεει να του δωσουμε 2 ωριτσες για να μας ξετρελανει. Για να δουμε.

Το συγκεκριμένο κανάλι είναι από τα ελάχιστα που παρακολουθώ για τη νοσταλγία και το μετρημένο ύφος του. Δεν ειναι edgelord, αγαπάει πραγματικά το είδος με τα καλά του και τα κακά του.
 
Top Bottom