What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,666
Δεκτόν, δεν έπιασα τα visual queues. Δεν έφτιαξα χθες μια τηγανιά που προγραμμάτιζα από την Τετάρτη, και ήμουν μες στα νεύρα.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,546
φτιαξτην την αλλη πεμπτη.
καθε μπόδιο για καλο.

(να γραψω οτι την πεμπτη ειναι τσικνοπεμπτη ή θα χαλασω το αστειο μου? κι αν δεν το πιασει ο χεληος και μου την πει γιατι ανακατευομαι στο προγραμμα των γευματων του???? βρε ας γραψω κει χαμω μια παρενθεση κι ας το εξηγω. δεν βαριεσαι.)
 

Robin Hood

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Jul 7, 2023
Messages
152
Ξεκίνησα με το Callahan's Crosstime Saloon από το 1997
Πω πω... Απλά αγαπημένο! Δεν ξέρω πόσες φορές είχα παίξει το demo που είχε δώσει το PC Master. Φυσικά και το έχω το big box! Όπως αγαπώ πάρα πολύ και τα Dearh Gate, Shannara και Mission Critical από την ίδια εταιρία και με το ίδιο interface!
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,664
Ακριβώς!

Fun fact που είχα ξεχάσει και ο ίδιος. Τα παλιά, τα πολύ παλιά τα χρόνια που οι οικιακές ιντερνετικές συνδέσεις ήταν από 3 μέχρι 6 kb/s αν ήσουν λεφτάς και τα έσκαγες για ISDN, εγώ ήμουν χωμένος μέσα σε ένα πανεπιστημιακό εργαστήρι με την ασύληπτη ταχύτητα του 1ΜΒ/s, download ΚΑΙ upload. Και επειδή περνούσα μια φάση στα 25 μου που την είχα δει game preservationist/historian, είχα μπει στο εξής τριπάκι: μερικά από τα παιχνίδια που είχα original στη συλλογή μου, ήδη θεωρούνταν και ήταν δυσεύρετα ακόμα και ως μεταχειρισμένα, οπότε τα ρίπαρα ο ίδιος με το Alcohol 120% για όσους θυμούνται, και τα ανέβαζα σε γνωστό torrent site της εποχής, μαζί με οδηγίες για το πώς τρέχουν σε dosbox, αν χρειαζόταν.

Μερικά που θυμάμαι τώρα ήταν Duckman, Nemesis: The Wizardry Adventure, Kingdom O' Magic, Blue Ice, Azrael's Tear, Amber: Journeys Beyond, Byzantine: The Betrayal, Morpheus, 5-6 ακόμα που απλά δεν μπορώ να θυμηθώ τώρα, και ναι, Callahan's Crosstime Saloon.

To site ήταν το Demonoid, που κάποια στιγμή το έφαγε η μαρμάγκα. Αν και μάλλον απίθανο, αναρωτιέμαι αν είναι το δικό μου rip που ακόμα ζει κάπου στα τορρεντάδικα. Μια ένδειξη θα ήταν το file format, ρίπαρα σε .cue format, υποτίθεται ήταν καλύτερο από .iso για όσα παιχνίδια παίζαν απευθείας cd audio, και καλύτερο για να ξεπερνά τα υποτυπώδη copy protections της εποχής, ιδέα δεν έχω αν όντως ίσχυε, πάντως το feedback που έπαιρνα έλεγε ότι όλα δούλευαν μια χαρά.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,268
Τελείωσα το Rime.
Πολύ ωραίο και ιδιαίτερο κεημ με έμφαση στο platforming και τα puzzles.
Κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού, εξελίσσεται μια συμπαθητική ιστορία που πραγματεύεται την απώλεια. Της οποίας η αφήγηση διαχειρίζεται με σχετική επιδεξιότητα διάφορους παραλληλισμούς και πλουτίζει εμβληματικά το παραμυθένιο βαημπ του παιχνιδιού.
7.5/10

Ξεκίνησα το Memento Mori.
Οκ, το voice acting είναι 5-6 περαστικοί από τη πλατεία Βικτωρίας και 2-3 ηθοποιοί από το διπλανό διαμέρισμα του Κάρολου Κούν.
Ευρισκόμεθα στην αρχή ακόμα, αλλά φαίνεται πολλά υποσχόμενο.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,620
@shredder άσε να λένε, Δάσκαλε Σενσέι. Και εγώ το Hogwarts Legacy σε ULTRA PERFORMANCE FSR το έπαιξα για να παίξει στην 390 1440p 60fps. Δε το έλεγα για να μη ζηλέψουν, αλλά δεν άντεξα.

Μάγκες έπαιξα το telltale game του Expanse, αρκετά μέτριο για Telltale, και μικρή διάρκεια, θα ήθελα έστω μια σκηνή ακόμα σε κάθε επεισόδιο.
Τώρα ξαναπαίζω Outer Worlds να δω και τα DLC.
Στο Pandaria WoW συνεχίζουμε με heroic runs Heart of Fear και Terrace μέχρι να βγεί το Throne of Thunder. Ε και με καναδυό φιλαράκια είπαμε να δοκιμάσουμε και official L2. Έκανα tank, Temple Knight και τις υπόλοιπες ονομασίες αυτού του class, αλλά πολύ διαφορετικό ούτε ένα skill δεν έμεινε ίδιο από τότε.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987
Έχει ασχοληθεί κανείς με το Pacific Drive; Από τότε που έμαθα την ύπαρξή του (δεν έπαιξα το demo), με τρώει η τσέπη μου να το τσιμπήσω, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ακόμα αν το παίγνιο είναι ισορροπημένο ή είναι 10% εξερεύνηση και 90% crafting... Στα "live" βιντεάκια που προβάλλονται στο Στημ κάθε φορά που ανοίγω τη σελίδα του παιχνιδιού, βλέπω ελάχιστη εξερεύνηση και τρελό crafting κάθε τρεις και λίγο και δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα...
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
Αφού η ΕΑ έβγαλε τα CnC 3 + expansion στα 2+2€, αν και έχω κουτάτο το αρχικό παιχνίδι, τα τσίμπησα σπάζοντας το "δεν δίνω λεφτά μέχρι να πάρω το deck" και παίζω το βασικό παιχνίδι ξανά τώρα με σκοπό να συνεχίσω στο expansion που δεν είχα παίξει ποτέ.

Αχχχ. Δεν τα φτιάχνουν όπως τότε τα RTS. Βέβαια το balance με τους Scrin... δεν υπάρχει απλά, βάζεις skirmish, τους βάζεις easy και ίσως επιβιώσεις :p
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,418
@shredder άσε να λένε, Δάσκαλε Σενσέι. Και εγώ το Hogwarts Legacy σε ULTRA PERFORMANCE FSR το έπαιξα για να παίξει στην 390 1440p 60fps. Δε το έλεγα για να μη ζηλέψουν, αλλά δεν άντεξα.

Μάγκες έπαιξα το telltale game του Expanse, αρκετά μέτριο για Telltale, και μικρή διάρκεια, θα ήθελα έστω μια σκηνή ακόμα σε κάθε επεισόδιο.
Τώρα ξαναπαίζω Outer Worlds να δω και τα DLC.
Στο Pandaria WoW συνεχίζουμε με heroic runs Heart of Fear και Terrace μέχρι να βγεί το Throne of Thunder. Ε και με καναδυό φιλαράκια είπαμε να δοκιμάσουμε και official L2. Έκανα tank, Temple Knight και τις υπόλοιπες ονομασίες αυτού του class, αλλά πολύ διαφορετικό ούτε ένα skill δεν έμεινε ίδιο από τότε.
Ναι το Hogwards legacy και εγω με fsrτ ο επαιξα για παιζει με ultra γραφικα και ultra ray trracing 60 fps. Αν ηθελα χωρις FSR θα επρεπε να απενεργοποιησω το ray tracing. Μονο το resident evil 4 remake επαιξα με ultra γραφικα και ultra ray tracing 60 fps χωρις fsr και ειναι απο τα λιγα παιχνιδια που δεν εχει μεγαλες απαιτησεις για ray tracing. Aλλιως αμα δεν βαζεις ray tracing τα τρεχεις ολα utlra 1440p 60 fps αν εχεις απο rx 6700xt και πανω.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
δεν παιζω τπτ. εχω παρατησει το gaming. εχω πουλησει το pc και παω στα μοναστηρια προσευχη στη παναγια.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,268
Θαυμάζω την αποφασιστικότητα σου αγαπητέ.
Τα λέγαμε και κατ' ιδίαν, πριν πάρεις τα βουνά.
Σε τιμά αυτό που έγραψες για τη προσευχή σου προς την Παναγιά, αν και θα εκτιμούσα να δινόταν μια έξτρα προσοχή στο τρόπο γραφής της.
Επίσης, θα σε παρακαλούσα και θα σε συμβούλευα, να προσέχεις τον πατήρ Σεραφείμ στα καταγώγια που θα πας.

 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,889
δεν παιζω τπτ. εχω παρατησει το gaming. εχω πουλησει το pc και παω στα μοναστηρια προσευχη στη παναγια.
Αστα αυτά. Με ξυρισμένο κεφάλι, κοστούμι κ γραβάτα, άλλη δουλειά έπιασες...
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,418
δεν παιζω τπτ. εχω παρατησει το gaming. εχω πουλησει το pc και παω στα μοναστηρια προσευχη στη παναγια.
Εχω εναν συναδελφο στο γραφειο ο οποιος τον Αυγουστο εκανε αυτο ακριβως. Εχει σπουδασει πληροφορικη προγραμματιστης αλλα αποοφασισε να στααμτησει να ειναι προγραμματιστης και εγινε παππας σε μια εκκλησια. Απο τοτε ερχεται μια φορα το μηνα η καθε 2 μηνες στο γραφειο για να βλεπει εμας τους πρωην συναδελφους του. Και ειναι 46 χρονων . Το σκεφτοταν χρονια μας ειπε αλλα το αποφασισε περσι.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,666
Ολοκλήρωσα το Callahan's Crosstime Saloon και νομίζω πως μου προκάλεσε τα ίδια αισθήματα κάθαρσης όπως την πρώτη φορά που τελείωσα το Disco Elysium.

ΥΓ. Fun fact, ο voice actor του Jake στο CCS είναι ο ίδιος που δίνει τη φωνή του στον Dagoth Ur για το Morrowind.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,086
Ξεκίνησα Yakuza Kiwami 2 και φυσικά περνάω την περισσότερη ώρα στο cabaret minigame.

Τελεια, παιζεις παιχνιδαρο.
Εννοειται δεν προχωρας αν δεν κανεις τα παντα στο Four Shine.
Θα σου πρότεινα να δεις το περισσοτερο, αν οχι ολο, το κοντεντ του παιχνιδιου.
Καλή απόλαυση.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
Τελεια, παιζεις παιχνιδαρο.
Εννοειται δεν προχωρας αν δεν κανεις τα παντα στο Four Shine.
Θα σου πρότεινα να δεις το περισσοτερο, αν οχι ολο, το κοντεντ του παιχνιδιου.
Καλή απόλαυση.

Αυτό θα κάνω σαφέστατα, σίγουρα όλες τις substories και minigames.
 
Top Bottom