What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Δεν διαφωνω, οντως υπαρχουν ολες αυτες οι ευκολιες, οπως και τα προβληματα συμβατοτητας κτλ κτλ. Εχω πανω απο 100 PC παιχνιδια καποια σε συλλεκτικη συσκευασια. Οταν με πιανει ο νοστος για καποιο, το κανω εγκατασταση, παιζω, οταν βαρεθω το σβηνω, κι αντε παλι. Εχω ενα 2ο PC, core2duo με win7 κι οτι εχει προβλημα με τα 10 το τρεχω εκει.
Τα steam, origin κτλ ιδιωτικες επιχειρισεις ειναι, αυριο γιατι ετσι κρινουν, το κλεινουν το μαγαζυ. Τι γινεται με τα παιχνιδια που εχουμε αγορασει?
Τουλαχιστον να υπηρχε η δυνατοτητα, να αποθηκευσω τα παιχνιδια μου σε καποιο σκληρο η σε DVD, εστω αντιγραφο, και να υπαρχει, κι αν θελησω μετα 10 χρονια να ξαναπαιξω, να εχω την δυνατοτητα, εστω και χωρις υποστηριξη.
Δεν χρησιμοποιησα ποτε και δεν εχω αποψη για Blue ray, αλλα ενα dvd player δεν νομιζω να ειναι προβλημα να εχουμε στο συστημα μας.
 

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
409
Ξεκινησα το Resident evil 2 remake στο ps4. Νοσταλγια στο maximum διοτι το παιχνιδι εφερε αναμνησεις απο φοιτητικα χρονια, καμια δεκαρια ατομα στο σπιτι, μπυρες και μεταμεσονυκτια playthrough κτλ.
Το μονο αρνητικο που διαπιστωνω ειναι οτι δεν το εχω πλεον στα survival horror(καποιο deity να το κανει horror το συγκεκριμενο με βαση αλλα που εχουν κυκλοφορησει). Τα κανω πανω μου και ζοριζομαι παρα πολυ μονος μου και νυχτα. Τι να πω.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
@Chris2756 η λύση σε αυτό ειναι το gog. Κατεβάζεις το .exe, το περνας σε dvd κι έχεις το παιχνίδι ωραία ωραία στη θηκη του.
Αν εχεις την καλωσυνη και τον χρονο μου εξηγεις πως το κανω αυτο? Γιατι δεν γνωριζω
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Είχα το Sekiro στην wishlist αλλά το έβγαλα όταν διαπίστωσα ότι δεν είναι action-RPG αλλά καθαρό action game, το οποίο σημαίνει ότι αν δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις στον ρυθμό που θέλουν οι developers τότε δεν έχεις καμία εναλλακτική λύση για να ξεκολλήσεις (π.χ. να κάνεις level up, να δοκιμάσεις άλλο όπλο, να χρησιμοποιήσεις ασπίδα ή κάποιο άλλο build). Συν τοις άλλοις, επειδή έπαιξα σερί τα τρία Dark Souls και παρακολούθησα αρκετά videos από Sekiro, είναι προφανές σε εμένα ότι η From επιταχϋνει τη μάχη της από παιχνίδι σε παιχνίδι και πλέον έχουμε φτάσει (πάντα κατά την άποψή μου) στο όριο μεταξύ αποδεκτού και υπερβολής.
γήρας λέγεται, εγώ το έχω αποδεχθεί και βάζω και ραπανάκια στον κήπο :p

Αν εχεις την καλωσυνη και τον χρονο μου εξηγεις πως το κανω αυτο? Γιατι δεν γνωριζω

Ανοίγεις το galaxy, αγοράζεις το παιχνίδι, επιλέγεις από library και πάνω ψηλά δίπλα στο install/play έχει ένα που λέει extras, το πατάς και κάτω κάτω είναι το exe (offline backup installers)

edit όταν λέμε backup installers μιλάμε για καθαρά exe χωρίς drm και τέτοια, αυτό είναι το καλύτερο του gog, αν αύριο πει παιδιά κλείνουμε κατεβάστε τα library σας, μπορούμε απολύτως νόμιμα να κατεβάσουμε τα exe και να τα έχουμε για πάντα.
 
Last edited:

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Αν εχεις την καλωσυνη και τον χρονο μου εξηγεις πως το κανω αυτο? Γιατι δεν γνωριζω
Στην αρχή ετοιμαζόμουν να σου περιγράψω τη διαδικασία, αλλά βρήκα ένα βιντεάκι που τα εξηγεί καλύτερα.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
καλά χρυσά τα δισκάκια αλλα μόνο για συλλογή κατα βαση. μιας και σε καποια φαση ειχε καταντήσει αιδια με τα drm που ειχαν βρει. πριν ξηλώσω το drive νομίζω ενα game δεν με αφηνε να το τρέξω γιατι το service για το drm που είχε δεν υπηρχε πια και δεν με αφηνε να παιξω το game. η λύση να βρω crack.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
γήρας λέγεται, εγώ το έχω αποδεχθεί και βάζω και ραπανάκια στον κήπο :p



Ανοίγεις το galaxy, αγοράζεις το παιχνίδι, επιλέγεις από library και πάνω ψηλά δίπλα στο install/play έχει ένα που λέει extras, το πατάς και κάτω κάτω είναι το exe (offline backup installers)

edit όταν λέμε backup installers μιλάμε για καθαρά exe χωρίς drm και τέτοια, αυτό είναι το καλύτερο του gog, αν αύριο πει παιδιά κλείνουμε κατεβάστε τα library σας, μπορούμε απολύτως νόμιμα να κατεβάσουμε τα exe και να τα έχουμε για πάντα.
Καλο, εστω κι αυτο. thanks for infos, φιλε
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Στην αρχή ετοιμαζόμουν να σου περιγράψω τη διαδικασία, αλλά βρήκα ένα βιντεάκι που τα εξηγεί καλύτερα.

Ευχαριστω για τον κοπο σου, γνωριζω την διαδικασια. οταν καποια αρχεια ειναι αποθηκευμενα μονο στον σερβερ και να αντιγραψω οτι υπαρχει στον δισκο μου, δεν μπορω να παιξω το παιχνιδι, στον υπολογιστη μου αν δεν ειμαι συνδεδεμενος στο ιντερνετ και στον σερβερ.
Ακομα κι αν ειναι δυνατο αυτο, θα εχω ενα αντιγραφο κι οχι το οριτζιναλ παιχνιδι που εχω πληρωσει.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
η From επιταχϋνει τη μάχη της από παιχνίδι σε παιχνίδι και πλέον έχουμε φτάσει (πάντα κατά την άποψή μου) στο όριο μεταξύ αποδεκτού και υπερβολής.
Μάλλον είναι αυτό που λέει ο Νιτρο, καθώς στην πλειοψηφία του κόσμου φαίνεται να αρέσει το πιο γρήγορο tempo των DS3, Bloodborne και Sekiro. Με το τελευταίο "ατύχησες" κιόλας γιατί είναι όντως περίπτωση γκιτ γκουντ, καθαρά μόνο ικανότητα παίκτη και καθόλου φαρμάρισμα. Είναι action-action/adventure, οπότε τα όποια upgrades ανοίγεις είναι συγκεκριμένα και στα παρέχει το παιχνίδι σε προκαθορισμένα σημεία (π.χ. μετά από bosses). Απ' όσο έχω διαπιστώσει στο Sekiro χρειάζεται να παίζεις πιο επιθετικά από τα άλλα παιχνίδια της εταιρίας και να μην φιδιάζεις χελωνιάζεις πολύ.
Για μένα στα όρια της υπερβολής έχουν φτάσει οι μπάρες ζωής των bosses. Ούτε στα 90's τέτοια σκηνικά...
 

Pain

Death Knight
Joined
Nov 3, 2014
Messages
3,326
ExDeo ως ηχητική υπόκρουση. Hardcover εκδόσεις των "Clash of Empires" και "The Falling Sword" του Ben Kane δίπλα μου. Gladius και Pilum at the ready. ROMA! ROMA! ROMA!

Ναι, "A Legionary's Life" είναι το νέο κόλλημα. Τα παραπάνω βιβλία btw αν είστε fan των ιστορικών μυθιστορημάτων είναι must-read.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Για μένα στα όρια της υπερβολής έχουν φτάσει οι μπάρες ζωής των bosses. Ούτε στα 90's τέτοια σκηνικά...
Ξεκάθαρα κονσολάδικη επιρροή στο PC gaming. Αυτό και οι 3-4 αλλαγές μορφών των bosses στην ίδια μάχη!
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
γήρας λέγεται, εγώ το έχω αποδεχθεί και βάζω και ραπανάκια στον κήπο :p

Πάντα θα υπάρχει για σένα, μια πασιέντζα να παίξεις, μετά τα ραπανάκια!!! :p :p :p

tumblr_n5in1ilnRX1s01qkyo1_500.gif
 

erevos

Blackguard
Joined
Jul 19, 2014
Messages
1,321
Όντως γεράσαμε, τα αντανακλαστικά μας δεν είναι όπως κάποτε. Διάολε, κάποτε τερμάτιζα το Super Mario στο Game Boy χωρίς να χάσω ζωή. Τώρα με το ζόρι βγάζω την δεύτερη πίστα.
Γι' αυτό θεωρώ ότι Souls-like παιχνίδια πρέπει να έχουν και ευκολότερα επίπεδα δυσκολίας. Θέλω να δω την ιστορία που οι δημιουργοί θέλουν να διηγηθούν και να διασκεδάσω, όχι να τσαντιστώ.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Όντως γεράσαμε, τα αντανακλαστικά μας δεν είναι όπως κάποτε. Διάολε, κάποτε τερμάτιζα το Super Mario στο Game Boy χωρίς να χάσω ζωή. Τώρα με το ζόρι βγάζω την δεύτερη πίστα.
Γι' αυτό θεωρώ ότι Souls-like παιχνίδια πρέπει να έχουν και ευκολότερα επίπεδα δυσκολίας. Θέλω να δω την ιστορία που οι δημιουργοί θέλουν να διηγηθούν και να διασκεδάσω, όχι να τσαντιστώ.






:gap:
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
πλάκα πλάκα τώραα τελευταία άρχισα πάλι την πασιέτζα αράχνη...
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
πλάκα πλάκα τώραα τελευταία άρχισα πάλι την πασιέτζα αράχνη...
καλα ρε παιδακι μου και συ δεν ειχες κατι καλυτερο να κανεις;!!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
όχι στην φάση που το ανακάλυψα πάλι, αλλά ξέρεις θυμήθηκα όταν ήμουν φοιτητής, άνοιγα πασιέτζα αράχνη ή mahjog, άραζα με τσιγαράκι και μουσικούλα και κλάιν. Αυτά τα παιχνίδια τα παίζω σχεδόν μηχανικά και με αφήνουν να χαλαρώσω με μουσικούλα χωρίς να χάνω τους στίχους :p
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Όντως γεράσαμε, τα αντανακλαστικά μας δεν είναι όπως κάποτε. Διάολε, κάποτε τερμάτιζα το Super Mario στο Game Boy χωρίς να χάσω ζωή. Τώρα με το ζόρι βγάζω την δεύτερη πίστα.
Γι' αυτό θεωρώ ότι Souls-like παιχνίδια πρέπει να έχουν και ευκολότερα επίπεδα δυσκολίας. Θέλω να δω την ιστορία που οι δημιουργοί θέλουν να διηγηθούν και να διασκεδάσω, όχι να τσαντιστώ.

Συμφωνώ.
 
Top Bottom