What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Πάρα πολύ καλά πάει το Dungeon Siege 2, που ξεκίνησα απ’ τις αρχές του μήνα, που επαναλαμβάνω ότι δεν περίμενα ότι θα μ’ άρεσε τόσο, δεδομένου ότι υπάρχει enemy respawn αν βγεις και ξαναμπείς (δηλαδή ευτυχώς όχι του στυλ Sacred!), όσο και το save του που είναι του στυλ Diablo 2. Κατά τη συνήθειά μου έχω κάνει αρκετό farming σε ορισμένα καλά σημεία με πυκνούς εχθρούς (ώστε να μη χρειάζεται να μετακινούμαι πολύ) που θα διευκόλυναν το έργο μου στη συνέχεια. Είμαι κοντά στο τέλος της Act 2 (από 3 που έχει το main game) και είμαι 38 lvl. Πριν πάνω από 8 χρόνια είχα ξαναπαίξει μόνο το main game και είχα φτάσει 45 lvl στο τέλος του. Αυτή τη φορά το παιχνίδι δεν είναι για solo (περισσότερα γι’ αυτό παρακάτω, στο δεύτερο αρνητικό), αλλά επειδή βαριέμαι το πολύ micromanagement συντρόφων (το κρατάω για το Divinity: Original Sin 2, όταν το πάρω…), έχω πάρει 3 pack-mules (πάλι) αλλά αυτή τη φορά αυτά πολεμούν κανονικά και κάνουν ζημιά μπορεί και μεγαλύτερη απ’ τον τοξότη μου.

Δύο παράπονα έχω απ’ το παιχνίδι.

Άντε ας πούμε ότι το πρώτο είναι ασήμαντο, καθώς (σε αντίθεση με το πρώτο παιχνίδι) πλέον χρειάζεται να επισκέπτεσαι προηγούμενα μέρη (αλλά μόνο για side quests). Θα πείτε «σε όλα τα RPG επισκέπτεσαι προηγούμενα μέρη». Ναι, αλλά αυτή τη φορά (εκτός από δύο περιπτώσεις) δεν σου δίνεται κανένα επιπλέον στοιχείο. Π.χ. βρίσκεις κλειδωμένη πόρτα και σου γράφει «χρειάζεσαι tablet stones που υπήρχαν κυρίως στην First Age», δεν ξέρεις τι είναι αυτά, ούτε πώς θα τα βρεις. Ή άλλη φορά, βρίσκεις κλειδωμένη πόρτα και κάποιος από μέσα σού λέει «δεν έχεις τις απαιτούμενες πληροφορίες!» και δεν ξέρεις τί χρειάζεται να έχεις για να μπεις. Ευτυχώς όλα αυτά αφορούν μόνο side quests και όχι main και έχουν σχέση είτε με το να έχεις κάποιον συγκεκριμένο σύντροφο μαζί σου ώστε να ενεργοποιήσει την ενέργεια για να αρχίσει το quest, αλλά εκτός από 2 περιπτώσεις (όπως γράφω παραπάνω) δεν σου αναφέρεται ποιόν, είτε το να έχεις ένα αντικείμενο από προηγούμενο side quest. Το επίσης παράδοξο είναι ότι στη μία απ’ τις δύο αυτές φορές, που μου αναφέρθηκε ποιόν πρέπει να έχω μαζί μου, δεν είχα συναντήσει καν το όνομα αυτό μέχρι τότε, καθώς μου συνέβη προς το τέλος της Act 1 και αυτόν τον συναντούσα στην Act 2. Έτσι, χωρίς να κοιτάς λύση, θα έπρεπε να σημειώνεις αυτά τα μέρη και να τα ξαναγυρνάς με κάθε νέο σύντροφο που έβρισκες για να δεις αν αφορά αυτόν!

Δεύτερο παράπονο, και πολύ πιο σοβαρό, είναι (όπως έχω διαβάσει κιόλας) ότι το main game γίνεται πιο δύσκολο και άδικο αν έχεις ήδη εγκατεστημένο το Broken World. Δεν θυμάμαι πώς ήταν το main game όταν το είχα παίξει τόσο παλιά, αλλά (απ’ ό,τι διάβασα τουλάχιστον) με το Broken World εγκατεστημένο, τα stats ανεβαίνουν πιο δύσκολα και παίρνεις μικρότερα bonuses απ’ τα skills (π.χ. τώρα που το βλέπω στο gamebanshee, το tier 2 skill Survival στο ανώτερο 20 πόντους να βάλεις, χωρίς το expansion, σου δίνει +60% σε resistances, ενώ με το exp. οι 20 πόντοι που θα βάλεις σού δίνουν +36%). Επίσης τα drops είναι όλα τα ίδια και πιο σπάνια αντικείμενα (στο mercenary επίπεδο που παίζω, τα άλλα είναι κλειδωμένα) πολύ απλά ΔΕΝ πέφτουν ούτε υπάρχουν σε εμπόρους. Είμαι με το ίδιο τόξο από τότε που μπήκα στην Act 2 εδώ και μια βδομάδα και όπου να’ ναι τελειώνω την Act 2 με αυτό! Εδώ πάει αυτό που ανέφερα ότι το δεύτερο παιχνίδι δεν είναι για solo. Και στο πρώτο ήταν πολύ οι αντίπαλοι, αλλά στο 2 δεν σε δίνουν και κάτι για να πολεμήσεις (μάλλον για να εξαρτάσαι από την ομάδα σου). Γι’ αυτό και λέω ότι μάλλον τα μουλάρια κάνουν πιο πολύ ζημιά από μένα.

Μάλλον δεν είμαι για RPGs με action δράση και ομάδα. Ή ομάδα σε turn-based, ή action μόνος μου!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
ήθελα να γράψω και εγώ τι παίζω αυτές τις μέρες, αλλά είμαι τόσο μπάχαλο που όταν και αν παίξω παίζω μια NMS, μια Pillars of Eternity το τελευταίο expansion, μια quake, μια στο κινητό, αλλά γενικά ξοδεύω τις ώρες μου στο πως μπορώ να τελειοποιήσω το πιτόγυρο στο σπίτι γιατί ενώ και σε εμάς είχε ακριβύνει και είχε ακουμπήσει τα 2.4€ η πίτα (με γύρο, σουβλάκι, μπιφτέκι, εξοχικό whatever) τώρα έκαναν ένα γενναίο push στο 2.7€ και 2,4€ πήγε το σουβλάκι (καλαμάκι για τους βάρβαρους), και εχμ οκ. Δεν βγαίνω μάνα μου σουβλατζή.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
ήθελα να γράψω και εγώ τι παίζω αυτές τις μέρες, αλλά είμαι τόσο μπάχαλο που όταν και αν παίξω παίζω μια NMS, μια Pillars of Eternity το τελευταίο expansion, μια quake, μια στο κινητό, αλλά γενικά ξοδεύω τις ώρες μου στο πως μπορώ να τελειοποιήσω το πιτόγυρο στο σπίτι γιατί ενώ και σε εμάς είχε ακριβύνει και είχε ακουμπήσει τα 2.4€ η πίτα (με γύρο, σουβλάκι, μπιφτέκι, εξοχικό whatever) τώρα έκαναν ένα γενναίο push στο 2.7€ και 2,4€ πήγε το σουβλάκι (καλαμάκι για τους βάρβαρους), και εχμ οκ. Δεν βγαίνω μάνα μου σουβλατζή.
Την προηγούμενη βδομάδα πήρα 2 πίτες με γύρο +τζατζίκι. 7,20 € !!!!!!!!!!!!!!!
Δεν μένω σε νησί.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269

Pain

Death Knight
Joined
Nov 3, 2014
Messages
3,326
Exiled Kingdoms. Γιατί ένα RPG με σάπια γραφικά είχα καιρό να το παίξω. Οι πρώτες ώρες ομολογώ πως πέρασαν πολύ ευχάριστα! Το UI του και ο χειρισμός του χαρακτήρα τα έχουν τα θεματάκια τους, αλλά κάτι με τραβάει και με κάνει να αγνοώ (προς το παρόν) τα όποια προβλήματα.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Πωπω, διαβάζοντας την διατριβή του Adhan θυμήθηκα πόσο με είχε απογοητεύσει σεναριακά το Bioshock Infinite, ήδη από την τελική wtf αποκάλυψη του main game. Τα DLCs ήταν απλά η ταφόπλακα, χώρια που δεν μου άρεσε και το stealth gameplay εκεί.

Σε άλλα νέα, τελείωσα πρόσφατα το μάλλον χλιαρό Darksiders III. Ερχόμενος με φόρα από το God of War και ψάχνοντας κάτι παρεμφερές (ως gameplay) δεν μπορούσα παρά να απογοητευτώ από τη χαώδη διαφορά ποιότητας. Ωστόσο, σταδιακά το συμπάθησα γι'αυτό που είναι, δηλαδή ένα περιορισμένου budget Darksiders. Με λειτουργικούς μηχανισμούς μάχης/εξερεύνησης (επέλεξα Classic combat), ωραία αισθητική, τίμιες ερμηνείες, αλλά και ένα προχειρογραμμένο σενάριο που προσπαθεί να μπλέξει την ωρίμανση της Fury με το κυνήγι των Θανάσιμων Αμαρτημάτων και αποτυγχάνει οικτρά. Φανερά αγυάλιστο σε κάποια σημεία, όπως το swinging με το μαστίγιο που συχνά δεν γίνεται triggered όταν πρέπει. Επίσης απογοητεύτηκα από την έλλειψη ποικιλίας στο εικαστικό – κυρίως περιορίζεται σε βαρετά μετα-αποκαλυπτικά τοπία και δεν πλησιάζει καν τα προηγούμενα παιχνίδια της σειράς.
Συμπαθητικό για τους φανς των Darksiders αλλά σίγουρα το πιο αδύναμο της σειράς, πίσω ακόμα κι από το τιμιότατο Genesis.
Ένα 6.5-7/10 νομίζω είναι ό,τι πρέπει.

Επίσης βρίσκομαι στο τελευταίο 1/4 του Lamplight City. Μου αρέσει το κείμενο και η σχετικά χαμηλών τόνων εξιστόρηση, χωρίς προφανέστατους Scooby-Doo κατεργάρηδες που από την πρώτη κουβέντα κάνουν μπαμ ότι έχουν λερωμένη τη φωλιά τους. Παρόλα αυτά, δεν λείπουν οι (μπόλικες) σεναριακές ευκολίες. Εκείνο που λείπει είναι οι γρίφοι, στην ουσία αυτό που κάνεις είναι να πηγαίνεις συνεχώς από τον έναν στον άλλο αλιεύοντας στοιχεία (συνήθως νέα τοποθεσία ή θέμα συζήτησης) ώσπου να αποκαλυφθεί σχεδόν αυτόματα ο ένοχος. Γουστάρω, πάντως, τη βικτωριανή steam=punk ατμόσφαιρα και τις υψηλού επιπέδου ερμηνείες. Περιμένω να δω πώς θα κλείσει η κεντρική ιστορία.

Τέλος, συνεχίζω και το Last Campfire στο Steam Deck. Τα είπαμε ήδη: γλυκούλι, χαλαρούλι puzzle game, ιδανικό για τη συσκευή. Αν είχε δουλευτεί και η εντελώς παιδιάστικη αφήγηση θα μιλούσαμε για διαμαντάκι στο είδος.
 
Last edited:

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,848
τα 2.4€ η πίτα (με γύρο, σουβλάκι, μπιφτέκι, εξοχικό whatever) τώρα έκαναν ένα γενναίο push στο 2.7€
Μία πίτα με όλα αυτά μέσα και μόνον 2,7€ ? Από τουαλέτα πως πάει?
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Exiled Kingdoms. Γιατί ένα RPG με σάπια γραφικά είχα καιρό να το παίξω. Οι πρώτες ώρες ομολογώ πως πέρασαν πολύ ευχάριστα! Το UI του και ο χειρισμός του χαρακτήρα τα έχουν τα θεματάκια τους, αλλά κάτι με τραβάει και με κάνει να αγνοώ (προς το παρόν) τα όποια προβλήματα.
Ήθελα κι εγώ να το δοκιμάσω, αλλά διάβασα για πολύ συχνό enemy respawn (εννοώ in-game). Δεν το μπορώ αυτό.
Μία πίτα με όλα αυτά μέσα και μόνον 2,7€ ? Από τουαλέτα πως πάει?
Έλα ντε! Κάτω από 3€, μόνο με τα βασικά μέσα, δεν έχω δει!
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,506
Tέλος επιτέλους το Sekiro, ένα παιχνίδι που ξεκίνησα το 2020 και παράτησα αρκετές φορές από εκνευρισμό και απαλπισία. Οπότε όπως είναι λογικό ανάμεικτα συναισθήματα. Θα το ξαναπαίξω σίγουρα πάντως ίσως και άμεσα παράλληλα με άλλα παιχνίδια γιατί έγινε άλλο παιχνίδι τελείως όταν επιτέλους έκανα κτίσμα μου τα battle mechanics του γύρω στις 80 ώρες παιχνιδιού. Πιστεύω θα είναι τελείως διαφορετικό και πολύ πιο ευχάριστο παιχνίδι πλέον. Aδιανότητη η τελική μάχη, μου πήρε τρεις βδομάδες και άπειρες προσπάθειες για να βγει. Σε λίγες μέρες θα έχω νέο pc οπότε το περιιμένω πριν αποφασίσω τι θα παίξω μετά. Ανυπομονώ και για Elden Ring μεταξύ άλλων. Θα ήθελα να δω μια συνέχεια του παιχνιδιού πάντως γιατί η μάχη θεωρώ πως ήταν κοσμογονία, όπως ήταν κάποτε του original Demons Souls. Απλά πρέπει να μην είναι αυτή τη φορά story driven, χωρίς δυνατότητα να φτιάξεις δικό σου χαρακτήρα, multiplayer, ούτε να έχουμε αυτό το εκνευριστικό σύστημα να μην μπορείς να ευχαριστηθείς tools. Σίγουρα από τα δυσκολότερα παιχνίδια που έχω τερματίσει ποτέ. Για μένα το χειρότερο της From..Πρώτη φορά που τελείωσα παιχνίδι της From και ένιωσα απλά ανακούφιση και όχι χαρά. Και το στορυ δεν με τρέλανε
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Για αυτό μόνο γυραδικα από Κούρδους αδελφούς.

Λονδινο, πολυ κοντα στο σπιτι που εμενα, επαιζε μια τουρκικη ψησταρια. Αφου ειχα βαρεθει να τρωω οτι ανοστο αποκαλουν οι Αγγλοι φαγητο.
Σταθηκα μπροστα στην τουρκικη τζαμαρια και εριξα μια ματια μεσα. Ο ψηστης, ειχε βγαλει την μπλουζα του και ιδρωνε πανω απο τα κοψιδια.
Τελικα βρεθηκα σε ενα εστιατοριο οπου εφαγα κατι το οποιο δεν εχει καμια γευση αλλα τα λεφτα μου τα μυρισαν μια χαρα. Κλεφτες.
Μεγαλη απογοητευση το φαγητο σε αυτο το νησι.
Το ιδιο ισχυει και για την Ολλανδια. Μπηκα να φαω T Bone σε αργεντινικο μαγαζι, που το ειχαν πακιστανοι. Ηταν τετοια η απογοητευση μου που ευχηθηκα να γινει πολεμος μεταξυ Πακισταν και Ινδιας. Πυρηνικος, οχι συμβατικος, να φαμε και κανενα τσιτσι της προκοπης
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Μία πίτα με όλα αυτά μέσα και μόνον 2,7€ ? Από τουαλέτα πως πάει?

Ήθελα κι εγώ να το δοκιμάσω, αλλά διάβασα για πολύ συχνό enemy respawn (εννοώ in-game). Δεν το μπορώ αυτό.

Έλα ντε! Κάτω από 3€, μόνο με τα βασικά μέσα, δεν έχω δει!

είμαι επαρχία, εκ των πραγμάτων είναι φθηνότερες και ποιοτικότερες οι πίτες. Η συγκεκριμένη ήταν η καλύτερη στο Αίγιο. Τώρα αν και έχει πέσει σε ποιότητα κάπως (στεγνό σουβλάκι πχ) παραμένει πολύ ποιοτική. Αλλά 2.7€ απλά δεν τα έχει ο κόσμος. Όταν ο μισός και βάλε πληθυσμός είναι αγρότες μάλιστα, ούτε αυτοί τα έχουν.

Σουβλάκι = καλαμάκι, επαναλαμβάνω για τους βαρβάρους. Μια πίτα έχει μέσα διάφορα, ένα σουβλάκι είναι το κρέας σουβλισμένο σε ξύλινο στικ. Το καλαμάκι είναι για την φραπεδιά. Άιντε.

on topic δεν έχει, άλλη φορά.
 
Last edited:

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
push στο 2.7€ και 2,4€ πήγε το σουβλάκι (καλαμάκι για τους βάρβαρους), και εχμ οκ. Δεν βγαίνω μάνα μου σουβλατζή.
Τι περιμενεις, αμα η suvlaquerie ειναι μονοπωλειο και δεν εχει ανταγωνισμο? Και η microsoft τα ιδια κανει
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Τερματισα το Dying Light 2! Παιχνιδαρα! Πολυ δραση αιμα και γραφικαρες! Αυτο φαινετια και απο τις πωλησεις αφου στο pc πουλησε πανω απο 2 εκατομυρια στο steam σε λιγοτερο απο 1 βδομαδα! Ισως ειναι και το μονο παιχνιδι με ζομπι για φετος καθως μεχρι τωρα δεν εχει ανακοινωθει κατι αλλο ακομα οπωε καινουργιο resident evil η καποιο αλλο με ζομπι! Αλλα πιστευω ομως πως δεν δικαιλογειται το οτι εκανε 7 χρονα βγει απο το2015 που βγηκε το 1 μεχρι τωρα. Κανονικα θα επρεπε να ειχαν βγει αλλα 2 τουλαχιστον σε αυτο το διαστημα.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Η καλη δουλεια αργει να γινει, εκτος και αν ηθελες να εχει τα προβληματα του Cyberpunk.
 
Top Bottom