What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Ξεκινησα το Dolmen το οποιο ειναι το πρωτο παιχνιδι της MASSIVE WORK. Eιναι σαν τα dark souls elden ring sekiro κτλ αλλα με εξωγηινους! Δεν υπαρχει επιπεδο δυσκολιας χανεις με ενα η δυο χτυπηματα οπως και εκει. Αλλο Ενα παιχνιδι φτιαγμενο για pcαδεςπου οι κονσολαδες δεν θα μπορουν να τερματισουν! Δειτε εδω κριτικες


Aλλα με την επιτυχια του elden ring δειξαμε στις εταιριες οτι θελουμε και τετοια παιχνιδια!
 

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
304
Τελείωσα πρώτη φορά το Deus Ex, το πρώτο του 2000. Χρειάστηκα 36 ώρες κι επέλεξα να γίνω merge με τον Helios. Κρίμα που δεν είχα παίξει το παιχνίδι μέσα στα 5 πρώτα χρόνια κυκλοφορίας του. Θα ήταν στεγνό 10άρι και μες στα 10 αγαπημένα μου παιχνίδια. Τώρα, 22 χρόνια μετά πολλά έχουν δει τα μάτια μας και δεν μπορείς να το απολαύσεις τόσο λόγω και των γερασμένων γραφικών και ατελειών στο interface, συν ότι για κάποιο λόγο σε ορισμένες περιοχές είχα τρελά frame drops που έκαναν σχεδόν unplayable το παιχνίδι. Όπως και να έχει το απόλαυσα πολύ και ακόμα και τώρα, μπορώ να του δώσω άνετα 9/10.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Τελείωσα πρώτη φορά το Deus Ex, το πρώτο του 2000. Χρειάστηκα 36 ώρες κι επέλεξα να γίνω merge με τον Helios. Κρίμα που δεν είχα παίξει το παιχνίδι μέσα στα 5 πρώτα χρόνια κυκλοφορίας του. Θα ήταν στεγνό 10άρι και μες στα 10 αγαπημένα μου παιχνίδια. Τώρα, 22 χρόνια μετά πολλά έχουν δει τα μάτια μας και δεν μπορείς να το απολαύσεις τόσο λόγω και των γερασμένων γραφικών και ατελειών στο interface, συν ότι για κάποιο λόγο σε ορισμένες περιοχές είχα τρελά frame drops που έκαναν σχεδόν unplayable το παιχνίδι. Όπως και να έχει το απόλαυσα πολύ και ακόμα και τώρα, μπορώ να του δώσω άνετα 9/10.

Γι'αυτό θέλω πολύ να δω ένα remake. Εγώ έπαιξα το Deus Ex κοντά στην αρχική του κυκλοφορία και ακόμα και τότε κάποια από τα στοιχεία του ήταν ήδη dated. Τα γραφικά ήταν από τότε μέτρια και το gameplay είχε ζητήματα αν επέλεγες να παίξεις με κάποια action-oriented character build.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Εβαλα warcraft 2, απο cd 20ετιας. Μια χαρα παιζει σε win 10. Μηπως η m/s φροντιζει το λειτουργικο της να εχει συμβατοτητα με τα παιχνιδια καποιων εταιρειων και καποιες αλλες, τις εχει γραμμενες? Μου εκανε εντυπωση τοσο παλαιο παιχνιδι να μην χρειαζεται πατσακια και κολπακια και να εκγαθισταται/παιζει με την μια. Οι απαιτησεις του παιχνιδιου ειναι : win 95/98/NT, pentium 60, ram 16mb και 80mb χωρο στον σκληρο. Δοκιμασα και το πρωτο warceaft, οχι ρε παιδια την εκδοση με τα 8 φλοπυ, το εχω και σε cd. Τα 10 δεν επιτρεποθν εγκατασταση, βγαζουν την ενδειξη οτι δεν ειναι συμβατο
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Εβαλα warcraft 2, απο cd 20ετιας. Μια χαρα παιζει σε win 10. Μηπως η m/s φροντιζει το λειτουργικο της να εχει συμβατοτητα με τα παιχνιδια καποιων εταιρειων και καποιες αλλες, τις εχει γραμμενες? Μου εκανε εντυπωση τοσο παλαιο παιχνιδι να μην χρειαζεται πατσακια και κολπακια και να εκγαθισταται/παιζει με την μια. Οι απαιτησεις του παιχνιδιου ειναι : win 95/98/NT, pentium 60, ram 16mb και 80mb χωρο στον σκληρο. Δοκιμασα και το πρωτο warceaft, οχι ρε παιδια την εκδοση με τα 8 φλοπυ, το εχω και σε cd. Τα 10 δεν επιτρεποθν εγκατασταση, βγαζουν την ενδειξη οτι δεν ειναι συμβατο
το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι οι installers και όχι τα παιχνίδια περ σε. Κάποιοι παλιοί ήταν 16bit που έχει καταργηθεί η υποστήριξη εδώ και πολλά χρόνια. Αν ο installer ήταν 32bit είναι πολύ πιθανό να παίξει, καθώς η κατάρα και η ευχή των windows είναι το backward compatibility.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Μηπως η m/s φροντιζει το λειτουργικο της να εχει συμβατοτητα με τα παιχνιδια καποιων εταιρειων και καποιες αλλες, τις εχει γραμμενες?

Όλες γραμμένες τις έχει αν το βλέπεις ως γράψιμο, αλλά αν πάει έτσι, τότε το Linux έχει γραμμένους τους game developers εδώ και σαράντα χρόνια.


Δεν πάει έτσι, ούτε για την MS ούτε για το Linux.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Τελος παντων, οποιο κι αν ειναι το τεχνικο προβλημα, Με καθε νεα windows, μεγαλυτερη ασυμβατοτητα με παλαιοτερα παιχνιδια. Μου εχει συμβει και με καρτα γραφικων. Τα linux, πρωτοσχεδιαστηκα, αν δεν κανω λαθος, σαν ελευθερο λειτουργικο για χρησεις γραφιου και οσο βελτιονεται, γινεται συμβατο με περισοτερα παιχνιδια. Βεβαια και τα windows ειναι πλεον φρη, αλλα στο παρελθον τα ειχαμε χρυσοπληρωσει. Εκεινο που με τσαντιζε με τις κονσολες παλαιοτερα, ειταν οτι καποιες απο αυτες (ιδιας εταιρειας) δεν δεν επαιζαν παιχνιδια της προηγουμενης π.χ. sega mega cd και dreamcast. Και ναι χαρηκα που πηγε απατο, γιατι το θεορησα απατη προς τους καταναλωτες. Σημερα δινεις ενα χιλιαρικο για ναχεις ενα μετριο πισι, θεορω τουλαχιστον απαραδεκτο να μην εχεις συμβατοτητα προς τα πισω. Θελω να με θεορουν ανθρωπο, πελατη και να σεβονται το καθε φραγκο που τους δινω. Γι αυτα και γι αυτα ελεγα και θα λεω "βιβα παντιερα πειρατα" μπραβο σε οποιον μπορει και την συκωνει στο μεσαιο καταρτι.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Δοκιμασα και το πρωτο warceaft, οχι ρε παιδια την εκδοση με τα 8 φλοπυ, το εχω και σε cd. Τα 10 δεν επιτρεποθν εγκατασταση, βγαζουν την ενδειξη οτι δεν ειναι συμβατο

Κατά 90% εάν το εγκαταστήσεις σε εικονικό μηχάνημα και απλά κάνεις αντιγραφή στο κανονικό, θα σου τρέξει. Αλλιώς αντικατέστησε το setup του παιχνιδιού με το παρακάτω:
 

Attachments

  • setup32.zip
    265 KB · Views: 3

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Τα linux, πρωτοσχεδιαστηκα, αν δεν κανω λαθος, σαν ελευθερο λειτουργικο για χρησεις γραφιου
κάνεις πολύ λάθος. Το λίνουξ πρωτοδημιουργήθηκε το 1991 σαν ελεύθερο εναλλακτικό UNIX (ένα σύστημα για πολλούς χρήστες και πολλές διεργασίες σε μια εποχή που ο κόσμος είχε ms-dos και το unix κόστιζε εκατομμύρια). Το σχέδιο είναι εξαρχής να κάνει τα πάντα. Έγινε η ραχοκοκαλιά για το internet την δεκαετία τού 90 LAMP (software bundle) - Wikipedia μετά έγινε το κυρίαρχο λειτουργικό για υπερυπολογιστές. Μετά έγινε το κυρίαρχο λειτουργικό σε κάθε είδους έξυπνες συσκευές, έξυπνα κινητά (android) και προσπαθεί αιωνίως για το desktop.

Ο λόγος που το λες αυτό είναι ίσως ότι περίπου το 2010 είχε ήδη γίνει αρκετά ικανοποιητικό για δουλειές γραφείου αλλά είχε ακόμα πολύ μικρή υποστήριξη για παιχνίδια ή άλλες συνηθισμένες δουλειές .

Για το warcraft μάλλον πρέπει να χρησιμοποιήσεις dosbox αλλά θυμάμαι ότι δεν είναι εντελώς απλό γιατί αν πας να το τρέξεις ως έχει κάνει υπερβολικά γρήγορο scrolling οπότε πρέπει να ρυθμίσεις το dosbox.
 
Last edited:

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Θενκς για τις πληροφοριες Lucinos. δεν εχω πολυασχολιθει με Λινουξ. Ειχα δοκιμασει Ubuntu version 14,o4 LTS 64 bit. δεν ειχα δυσκολια, σε οτι δοκιμασα, αν και ασχετος (δεν δοκιμασα παιχνιδια). Θα τα βαλω ξανα στο σουπερ ρετροχρεπι, που θα στεισω.
Warcraft 2 απλα μου εκανε εντυπωση που εγκατασταθηκαν/παιζουν χωρις προβλημα
Warcraft 1 ΟΚ δεν ειχα απαιτηση να παιξουν στα 10αρια, ουε στα 7 δεν παιζει. Παναρχαιο παιχνιδι! Το ειχα αγορασει απο Αμερικα πριν καν αποκτησω κομπιουτερ γιατι μου αρεσε η συσκευασια. Μακροστενο κουτακι με 8 φλοπι, οδηγιες σε εντυπο σαν σελιδα εφημεριδας κι ενα ποστερ. Ποιος παιζει σημερα παιχνιδια στρατηγικης εκεινης της εποχης? Αυτα οκ τα βαζεις κανα μισαωρο, γελας, θυμασαι κι αντε παλι μετα 10 χρονια (αν ζουμε) Το 2 πρωτη φορα το επαιξα σε playstation.
 

Attachments

  • WarCraft Coll..jpg
    WarCraft Coll..jpg
    476.9 KB · Views: 8

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Θα τα βαλω ξανα στο σουπερ ρετροχρεπι, που θα στεισω.
Καλύτερα όχι. Δεν είναι για ρετροχρέπια οι δημοφιλείς διανομές, είναι για σύγχρονα μηχανήματα. Υπάρχουν και για το ρετροχρέπι σου διανομές, αλλά γενικά το σύγχρονο desktop Linux distro δεν προορίζεται για να δίνει ζωή σε σάπιο hardware.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Καλύτερα όχι. Δεν είναι για ρετροχρέπια οι δημοφιλείς διανομές, είναι για σύγχρονα μηχανήματα.
Θα άφηνα ένα μπένεφιτ οφ δε ντάουπτ γιατί δεν είναι ξεκάθαρο τι είναι σήμερα «ρετροχρέπι» (άλλο πράγμα αν είναι από το 2006, άλλο αν είναι από 2010, άλλο αν είναι από το 2014) αλλά οπωσδήποτε ο συνδυασμός ρετροχρέπι με νουμπάς δεν είναι καθόλου καλός.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
η φαση ειναι ghostwire tokyo. παρολο που ειναι αρκετα ubi like με εχει κερδισει παρα πολυ η ατμοσφαιρα του

bOdjyuA.png


26F2KJs.png
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Ξεκινησα το sniper eφδlite 5 και σφαζω Γερμανους! Ειναι το ιδιο παιχνιδαρα με τα 4 προηγουμενα αλλα εννοειτια πως τωρα με πολυ καλυτερα γραφικα καθως εχω 10 φορες καλυτερο pc απο οτι ειχα το 2017 ο ταν βγηκε το 4. Παρα πολυ καλο ! Πρεπει να βγαινουν πιο συχνα τετοια παιχνιδια !
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Χθες βράδυ τελείωσα το main game του Dungeon Siege 2, που μου πήρε σχεδόν όλο το Μάιο, αφού το είχα αρχίσει αρχές του μήνα. Μεγάλο παιχνίδι και σε διάρκεια και σε αξία. Το save δεν γράφει πόσες ώρες με πήρε. Αν το main game του 1 με πήρε 51 ώρες, τότε μπορώ να υπολογίσω μόνο ότι του 2 πρέπει να ήταν 65-70. Το main game το είχα βγάλει και πριν περίπου 8 χρόνια και είχα ξεχάσει ότι τελειώνει με cliffhanger, που κάνει το expansion Broken World απαραίτητο. Όπως ξαναέγραψα και με το Legends of Aranna, το GOG και το Steam δεν έχουν τα expansions των δύο πρώτων παιχνδιών, αλλά υπάρχουν κάπου τα αρχεία αυτών από κάποιον ονόματι Killah, που λειτουργούν με τα αρχεία των main games. Έτσι απ' το βράδυ σήμερα θα αρχίσω το Broken World.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Αυτός ο Killah δηλαδή μοίραζε executables στα ίντερνετς; Και ο κόσμος απλά κατεβάζει και τρέχει χαλαρός; Ή δεν μιλάμε για εκτελέσιμα;
 
Top Bottom