What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τηλεοπτικές σειρές της προκοπής

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,653
https://youtu.be/ndl1W4ltcmg

Μέτριο προς επαρκές hype, με χαμηλές προσδοκίες.
 

Raz

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,523
Η παραγωγή φαίνεται λίγο φτωχή (πολύ CGI), αλλά προσωπικά πιστεύω ότι θα μας ικανοποιήσει. Λίγο η ηθοποιός που υποδύεται τη Yen δε μου κολλάει. Πάντα τη φανταζόμουν ως πιο δυναμική και πιο απότομη με πιο βαριά φωνή. Classy μεν, όχι ψιλοroyal attitude όπως φαίνεται στο trailer.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,659
Δεν θα την έλεγες τόσο classy την Yen. Περισσότερο "αέρα βασιλέων" έχει με βάση τα βιβλία
 

Raz

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,523
Χμ, άλλη εντύπωση μου είχε δώσει. Την είχα για πιο streetsmart, αλλά χωρίς να υστερεί στις βασιλικές αυλές. Πάντα πίστευα ότι η απαιτητική της φύση σηματοδοτούσε δυναμισμό, όχι entitlement. Τέσπα, θα δείξει. Όπως και να έχει, προσωπικά είμαι πολύ περίεργος για τη σειρά και χαίρομαι αφάνταστα που θα είναι adaptation των βιβλίων.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,653
Πρώτο επεισόδιο <strong>The Mandalorian</strong> αρκετά ενδιαφέρον. Πιο ενδιαφέρον από όλες τις τελευταίες SW ταινίες πλην Rogue One.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,374
Δεν ενδιαφέρομαι γενικά για Star Wars αλλά βλέπω ευχάριστα το Mandalorian. Νομίζω ότι ο υπόλοιπος κόσμος του Star Wars έχει μεγαλύτερο ενδιαφέρον απο τους Jedi και Sith.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,084
Aποφάσισα να μαζευτούν τα mandalorian να τα δω όλα μαζί στο τέλος. Άκου 38 λεπτά το πρώτο επεισόδιο.

Απ' την άλλη, 3 επεισόδια His Dark Materials, (σήμερα το 4ο που αρχίζουν τα καλά) ωριαία, τίγκα διασκεδαστικά, πιστά στα βιβλία.
Φανταστική τηλεόραση, κυρίως για τους φανς του είδους και των βιβλίων.
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,179
Δεν ενδιαφέρομαι γενικά για Star Wars αλλά βλέπω ευχάριστα το Mandalorian. Νομίζω ότι ο υπόλοιπος κόσμος του Star Wars έχει μεγαλύτερο ενδιαφέρον απο τους Jedi και Sith.
Δεν είναι τυχαίο ότι η καλύτερη ταινία από την καινούργια star wars era ήταν το Rogue One που υπήρχε ελάχιστο δείγμα από Jedi και Sith.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
νταξ τώρα μεγάλη κουβέντα. jedi-sith τους έχουν ξεσκίσει τελείως στις νέες ταινίες. ο λαός θέλει να τους δει στην old republic era πάντως.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,374
Δεν είναι τυχαίο ότι η καλύτερη ταινία από την καινούργια star wars era ήταν το Rogue One που υπήρχε ελάχιστο δείγμα από Jedi και Sith.

Δεν το έχω δει, ίσως πρέπει. Είδα μόνο τις παπαριές των JJ Abrams και Rian Johnson.

νταξ τώρα μεγάλη κουβέντα. jedi-sith τους έχουν ξεσκίσει τελείως στις νέες ταινίες. ο λαός θέλει να τους δει στην old republic era πάντως.

Αναρωτιέμαι πώς είναι δυνατόν να έχεις στα χέρια σου ένα concept που μπορεί να περιγραφεί ως "διαστημικοί paladins με σπαθιά από laser πολεμούν ενάντια σε διαστημικούς warlocks που πετάνε κεραυνούς από τα χέρια τους" και να είσαι τόσο ελεεινός σεναριογράφος που να το κάνεις να φαίνεται το πιο βαρετό πράγμα του κόσμου.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,659
Το Star Wars expanded universe είχε εξαιρετικά σενάρια τα οποία εβριθαν φιλοσοφικών προεκτάσεων. Τώρα μαζικός καταναλωτισμός και κονσέρβα οπότε το επίπεδο έχει πέσει ώστε και το τελευταίο στοιχείο της "αγοράς" να νιώσει ταύτιση με το προϊόν. Κουκλάκια να πουλάμε και όλα τα υπόλοιπα έρχονται.

Το Fallen Order πολύ καλό πάντως.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,653
Για να θυμηθώ, τι έχω δει πρόσφατα...

-BoJack Horseman, πρώτο μισό 6ης σεζόν
1-2 πολύ καλά επεισόδια, κλασικό ΜποΤζακικό χιούμορ, ως επί το πλείστον θα την έλεγα βαρετή την εξέλιξη βέβαια. Προς το τέλος αρχίζει να αποκτά ενδιαφέρον, και πάνω στο καλό τελειώνει η μισή σεζόν και πρέπει να περιμένουμε ως το Γενάρη για την υπόλοιπη.

-Rick and Morty, πρώτα 2 επεισόδια 4ης σεζόν
Ομοίως, κλασικά επεισόδια Rick and Morty, με την καλή έννοια. Το δεύτερο υποτίθεται είναι #sad με βάση τις αντιδράσεις που βλέπω εδώ κι εκεί, αλλά προσωπικά δεν μου έκανε ιδιαίτερη συναισθηματική εντύπωση. Μάλλον επειδή είμαι σκληρός καργιόλης γενικά.

-Τhe Mandalorian, πρώτα 3 επεισόδια
Όπως προείπα και όπως έγραψαν και άλλοι, χαλαρά θα προτιμούσα να είχε βγει σε ταινία αυτό παρά το The Last Jedi.

-Mr Robot, 7 από τα 10 επεισόδια της 4ης σεζόν
1-2 επεισόδια είναι τρελά filler που τραβάνε ανεξήγητα, κατά τα άλλα πολύ καλογυρισμένη. Ανυπομονώ να δω το φινάλε.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,788
@Admiral αν δεν το έχεις κάνει, παίξε επίσης τα KOTOR ειδικά το 2, για να δεις ότι οι Jedi-Sith είναι παραπάνω από paladins με φωτόσπαθα και κακοί μάγοι ;)

Από ταινίες δες και το Solo, πολύ τίμια περιπέτεια, το πήρε η μπάλα άδικα λόγω Last Jedi...
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,374
@Admiral αν δεν το έχεις κάνει, παίξε επίσης τα KOTOR ειδικά το 2, για να δεις ότι οι Jedi-Sith είναι παραπάνω από paladins με φωτόσπαθα και κακοί μάγοι ;)

Από ταινίες δες και το Solo, πολύ τίμια περιπέτεια, το πήρε η μπάλα άδικα λόγω Last Jedi...

Τα έχω παίξει τα KOTOR εννοείται! Επίσης με την ευκαιρία, αν κανείς ενδιαφέρεται να δει το Star Trek: Discovery... αφήστε το καλύτερα. Ντροπιάζει το όνομα του Star Trek η σειρά.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,659
Η πρώτη σαιζόν ήταν αξιοπρεπής. Η δεύτερη έκανε κοιλιά από πάρα πολύ νωρίς.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,333
Δεν ενδιαφέρομαι γενικά για Star Wars αλλά βλέπω ευχάριστα το Mandalorian. Νομίζω ότι ο υπόλοιπος κόσμος του Star Wars έχει μεγαλύτερο ενδιαφέρον απο τους Jedi και Sith.

Οπως είπαν και οι προλαλίσαντες, Rogue One, και Solo, ήταν οι καλύτερες της νέας εσοδείας! Αλλά για μένα πάντα ίσχυε Star Wars=Μάχες με διαστημόπλοια!! Όταν άρχισαν τις παλαβομάρες με τα φωτόσπαθα (από τα prequel δηλαδή), για μένα πήραν την κάτω βόλτα!!
Όσο για το Discovery, ενδιαφέρον ήταν, ειδικά στην δεύτερη περίοδο, αλλά πήρε πολλές πρωτοβουλίες, που δεν ταίριαζαν, σε αυτό που λέμε κλασσικό Star Trek!! Orville, για να μας φύγει η Star Trek itch!!!!

Κάθησα και είδα όλο το "Another Life"!! Και με τσάτισε αφάνταστα για τον εξής λόγο: Δεν είχε κάποιο στιβαρό χερι, να δώσει κατέυθυνση στη σειρά. Εκεί που μέχρι τα πρώτα πέντε επεισόδια, έμοιαζε με κακογυρισμένη εκδοχή του Beverly Hills 92010, για youtubers, μετά το πέμπτο επεισόδιο, άρχισε να πετάει κάτι φάσεις - επιρροές από άλλες ταινείες, (από Aliens και Matrix μέχρι Game of Thrones) σε σημείο που είδα τα υπόλοιπα επεισόδια της σαιζόν, σχεδόν μονοκοπανιά. Πέταξε και ένα καλό twist - cliffhanger στο τέλος, μια χαρά. Ραντεβού για του χρόνου, γιατί ανανεώθηκε!!!!!!!!!!!!!!!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,374
Beverly Hills 92010

Μόλις μου θύμισες ότι βγήκε νέα σειρά 90210. Βλέπεται καθόλου; Όταν ήμουν μικρότερος την έβλεπα γιατί είχα καψούρα την Κέλι. Και βάλε avatar!
 
Top Bottom