What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τηλεοπτικές σειρές της προκοπής

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,834
Nαι αλλά δεν είπες τι ντύθηκες τελικά. Μπάρμπι Προγραμματίστρια ή κάτι άλλο;
Τα λεγόμενα της πάντως με έπεισαν και μένα να δω
Twisted Metal
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,443
Είδα τα τελευταία δύο επεισόδια της πρώτης σεζόν του Star Trek: Strange New Worlds που μου είχαν μείνει και ολόκληρη την δεύτερη. Η άποψη μου παραμένει ίδια, είναι το μόνο σύγχρονο Star Trek που βλέπεται ευχάριστα και θα συνεχίσω να το παρακολουθώ και τις επόμενες σεζόν.

Τώρα θα σφίξω τα δόντια και θα επιχειρήσω να δω την τρίτη σεζόν του Picard που λένε ότι είναι καλή. Για να δούμε.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,444
Τώρα θα σφίξω τα δόντια και θα επιχειρήσω να δω την τρίτη σεζόν του Picard που λένε ότι είναι καλή. Για να δούμε.

Ειδικά για το πρώτο επεισόδιο, σφίξ' τα πολύ. Αν ξεπεράσεις αυτό το σκόπελο, η σεζόν όντως αξίζει, με μεγαλύτερο αρνητικό να μην φαίνεται να υπάρχει διακριτός ρόλος για την Beverly Crusher, οπότε κάνει λίγο απ΄ όλα.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,855
Είδα τα τελευταία δύο επεισόδια της πρώτης σεζόν του Star Trek: Strange New Worlds που μου είχαν μείνει και ολόκληρη την δεύτερη. Η άποψη μου παραμένει ίδια, είναι το μόνο σύγχρονο Star Trek που βλέπεται ευχάριστα και θα συνεχίσω να το παρακολουθώ και τις επόμενες σεζόν.

Τώρα θα σφίξω τα δόντια και θα επιχειρήσω να δω την τρίτη σεζόν του Picard που λένε ότι είναι καλή. Για να δούμε.
Δες την να σου φύγει η απορία αλλά προσωπικά δεν κατάλαβα γιατί την προτείνουν τόσο πολύ. Ίσως γιατί είναι κλάσεις καλύτερη της 2ης, αλλά εκείνη ήταν έκτρωμα, οπότε ο πήχης ήταν στο πάτωμα.
Ο Picard εξακολουθεί να είναι ένας παππούς με ασήμαντη συνεισφορά και το σενάριο τραβάει πολύ και εμένα στο τέλος με έκανε και βαρέθηκα. Φταίει και ότι το κεντρικό πρόσωπο δεν με ενδιέφερε ποτέ σαν χαρακτήρας.
Μόνο θετικό τα παλιά μέλη του TNG που μας θύμισαν την αγαπημένη σειρά. Ειδικά ο wolf με έκανε και γέλασα πολύ

Οφείλω όμως να ομολογήσω ότι θα ήθελα να δω μια νέα σειρά με τα νεότερα μέλη που μας σύστησε.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,443
Κάθισα με σκοπό να δω το Picard και τελικά είδα τρία επεισόδια TNG, lol.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,855
Κάθισα με σκοπό να δω το Picard και τελικά είδα τρία επεισόδια TNG, lol.
Για να είμαστε δίκαιοι, εάν ψάχνεις νοσταλγία, το Picard στο προσφέρει με το κιλό.
Προσωπικά μου είναι αδιάφορο και για αυτό ίσως δεν εντυπωσιάστηκα
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,443
Για να είμαστε δίκαιοι, εάν ψάχνεις νοσταλγία, το Picard στο προσφέρει με το κιλό.
Προσωπικά μου είναι αδιάφορο και για αυτό ίσως δεν εντυπωσιάστηκα

Όχι, η αλήθεια είναι ότι το κομμάτι της νοσταλγίας δεν με ενδιαφέρει καθόλου γιατί αφενός κάνω συχνά rewatches των αγαπημένων μου επεισοδίων οπότε δεν μου έλειψαν ποτέ οι χαρακτήρες, αφετέρου δεν ήμουν ποτέ από αυτούς που δένονται με συγκεκριμένο καστ. Το σύμπαν του Star Trek, η εξερεύνηση του άγνωστου και οι ενδιαφέρουσες sci-fi ιστορίες είναι τα στοιχεία που με έλκουν κυρίως. Οπότε αν το Picard δεν τα διαθέτει αυτά τότε πάλι δεν θα μου αρέσει, ακόμα κι αν προσφέρει νοσταλγία με τον κουβά.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,855
Όχι, η αλήθεια είναι ότι το κομμάτι της νοσταλγίας δεν με ενδιαφέρει καθόλου γιατί αφενός κάνω συχνά rewatches των αγαπημένων μου επεισοδίων οπότε δεν μου έλειψαν ποτέ οι χαρακτήρες, αφετέρου δεν ήμουν ποτέ από αυτούς που δένονται με συγκεκριμένο καστ. Το σύμπαν του Star Trek, η εξερεύνηση του άγνωστου και οι ενδιαφέρουσες sci-fi ιστορίες είναι τα στοιχεία που με έλκουν κυρίως. Οπότε αν το Picard δεν τα διαθέτει αυτά τότε πάλι δεν θα μου αρέσει, ακόμα κι αν προσφέρει νοσταλγία με τον κουβά.
On topic αφού μιλάμε για "Τηλεοπτικές σειρές της προκοπής".
Favorite episodes? χωρίς σειρά προτίμησης και δεν θυμάμαι τίτλους
  • Η πρώτη εμφάνιση των borg
  • Ο Q γίνεται άνθρωπος (αγαπημένο, πολύ γέλιο)
  • Με την ανακρίτρια που έβλεπε παντού κατασκόπους
  • Chain on Command
  • Η δίκη του Data (αγαπημένο)
  • Ο data κάνει σαμποτάζ στο πλοίο για να μην βρουν ξανά τους xenophobe
  • Το what-if επεισόδιο που ο Q γυρίζει πίσω στον χρόνο τον Picard και δεν μαχαιρώνεται (αυτόν τον Picard ΔΕΝ είδαμε ποτέ στο Picard series)
  • Με την σύγκρουση και το time loop (αγαπημένο)
  • Το εναλλακτικό timeline με το dark-warlike enterprise
  • Best of both worlds
  • Τελευταίο επεισόδιο της σειράς (και έτσι έπρεπε να μείνει!)
  • Σκηνές, όχι επεισόδια, αλλά μου έχουν μείνει χαραγμένα στην μνήμη, Α) ο Data σαν acting captain τα χώνει στον first officer Wolf για το τι σημαίνει command chain Β) που η Deanna εκπαιδεύετε για bridge officer και πρέπει να μάθει να θυσιάζει ακόμα και φίλους της εάν είναι απαραίτητο για την σωτηρία του σκάφους.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,570
Η 3η του Πικάρντ δεν είναι τίποτα τρελό, απλά όταν έχεις περάσει μια βαρετή 1η, μια άκυρη 2η (δεν ήταν κακή, απλά είχε λάθος όνομα/σύμπαν), η 3η φαίνεται ότι παίζει μπαλίτσα επιτέλους. Προσωπικά μου ακύρωσε την ύπαρξη των πρώτων 2 και αυτό ήταν καλό.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,354
On topic αφού μιλάμε για "Τηλεοπτικές σειρές της προκοπής".
Favorite episodes? χωρίς σειρά προτίμησης και δεν θυμάμαι τίτλους
  • Η πρώτη εμφάνιση των borg
  • Ο Q γίνεται άνθρωπος (αγαπημένο, πολύ γέλιο)
  • Με την ανακρίτρια που έβλεπε παντού κατασκόπους
  • Chain on Command
  • Η δίκη του Data (αγαπημένο)
  • Ο data κάνει σαμποτάζ στο πλοίο για να μην βρουν ξανά τους xenophobe
  • Το what-if επεισόδιο που ο Q γυρίζει πίσω στον χρόνο τον Picard και δεν μαχαιρώνεται (αυτόν τον Picard ΔΕΝ είδαμε ποτέ στο Picard series)
  • Με την σύγκρουση και το time loop (αγαπημένο)
  • Το εναλλακτικό timeline με το dark-warlike enterprise
  • Best of both worlds
  • Τελευταίο επεισόδιο της σειράς (και έτσι έπρεπε να μείνει!)
  • Σκηνές, όχι επεισόδια, αλλά μου έχουν μείνει χαραγμένα στην μνήμη, Α) ο Data σαν acting captain τα χώνει στον first officer Wolf για το τι σημαίνει command chain Β) που η Deanna εκπαιδεύετε για bridge officer και πρέπει να μάθει να θυσιάζει ακόμα και φίλους της εάν είναι απαραίτητο για την σωτηρία του σκάφους.

Conspiracy!!!!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,443
On topic αφού μιλάμε για "Τηλεοπτικές σειρές της προκοπής".
Favorite episodes?

Μια και βλέπω τώρα επιλεγμένα επεισόδια θα πω για τις δυο πρώτες σεζόν με χρονολογική σειρά και επανερχόμαστε αργότερα για τις υπόλοιπες:

Season 1
- Encounter at Farpoint 1&2 (η εισαγωγή στην σειρά και τους χαρακτήρες)
- Datalore (εισαγωγή σημαντικού χαρακτήρα)
- The Arsenal of Freedom (μου αρέσουν οι ιστορίες με χαμένους πολιτισμούς)
- Symbiosis (πολύ ενδιαφέρον ηθικό δίλημμα)
- Skin of Evil (σημαντική εξέλιξη για την σειρά)
- Conspiracy (Star Trek και horror ταιριάζουν)
- The Neutral Zone (επανεμφάνιση ιστορικών κακών)

Season 2
- Elementary Dear Data (ενδιαφέρον sci-fi concept)
- A Matter of Honor (πολύ δυνατό Klingon episode)
- The Measure of a Man (η δίκη που λέγαμε)
- Contagion (αρχαίοι πολιτισμοί, Romulans και μυστήριο)
- The Royale (είναι κάτι το διαφορετικό και πρωτότυπο)
- Time Squared (ψοφάω για time travel/paradoxes)
- Pen Pals (εξερεύνηση της Prime Directive)
- Q Who (all-time classic, τέλεια απεικόνιση του φόβου του αγνώστου στο διάστημα)
- Peak performance (αναμέτρηση Picard Riker με διάφορα twists)
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,582
Βλέπω το Special Ops: Lioness (TV Series 2023– ) ⭐ 7.5 | Action, Drama, Thriller, είναι από τον τύπο που κάνει το Yellowstone και τα spin offs του. Η Saldana, πρώτη της φορά σε σειρά, είναι κατάσκοπος που ηγείται μιας ομάδας που εκπαιδεύει γυναίκες για να γίνουν φίλες συζύγων και κορών τρομοκρατών, ώστε μόλις έρθουν σε επαφή μαζί τους να δώσουν σήμα για να τους εξοντώσουν.

Ξεκινάει καλά αλλά μετά το παίρνει ο διάολος. Βασικά ασχολείται με πολλές ιστορίες, δεν καταλαβαίνεις ποιά είναι η βασική και δεν μπορώ να καταλάβω τι είδους σόου είναι. Βλέπουμε λίγο την καθημερινότητα της ομάδας της Saldana στην Μέση Ανατολή, λίγο τα προβλήματα της στο σπίτι με τον σύζυγο και την κόρη της, λίγο τα προβλήματα του συζύγου στην δουλειά, τα θέματα που έχει η νέα κοπέλα-mole, τα προβλήματα των νέων κοριτσιών από Ιράκ, Συρία κλπ, τα μικροπολιτικά παιχνιδια στην Ουάσινγκτον, μιλάμε ΜΠΑΧΑΛΟ. Νόμιζα ότι θα δω Homeland και αυτό είναι Χτυποκάρδια στο Μπέβερλι Χιλς με λίγα πλάνα από αμμόλοφους.

Παίζει και η Nicole Kidman. Δεν συστήνω.
 

m00nspell

Commoner
Joined
Jul 15, 2019
Messages
35
Όχι, η αλήθεια είναι ότι το κομμάτι της νοσταλγίας δεν με ενδιαφέρει καθόλου γιατί αφενός κάνω συχνά rewatches των αγαπημένων μου επεισοδίων οπότε δεν μου έλειψαν ποτέ οι χαρακτήρες, αφετέρου δεν ήμουν ποτέ από αυτούς που δένονται με συγκεκριμένο καστ. Το σύμπαν του Star Trek, η εξερεύνηση του άγνωστου και οι ενδιαφέρουσες sci-fi ιστορίες είναι τα στοιχεία που με έλκουν κυρίως. Οπότε αν το Picard δεν τα διαθέτει αυτά τότε πάλι δεν θα μου αρέσει, ακόμα κι αν προσφέρει νοσταλγία με τον κουβά.
Ακριβώς αυτό, τα αυτοτελή επεισόδια που καταπιάνονται με κάτι ενδιαφέρον κάθε φορά.

Είδα και εγώ χθες βράδυ 3 επεισόδια από το strange new worlds και έβγαλε αυτό το feeling σε πολύ μεγάλο βαθμό, πολύ κοντά στο ύφος του πρωτότυπου, πολύ καλό casting, ειδικά ο pike και ο spok είναι spot on.

Υψηλές προσδοκίες για τη συνέχεια !!!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,443
Είδα τέσσερα επεισόδια από την τρίτη σεζόν του Picard. Δεν είναι η τραγωδία των προηγούμενων σεζόν αλλά δεν μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα. Ορισμένες ασθένειες παραμένουν (π.χ. όλοι πάλι είναι στενοχωρημένοι και τα πάντα είναι θεοσκότεινα) και δυστυχώς παραμένει και το κύριο πρόβλημα, ο ίδιος ο Patrick Stewart.

Δεν ξέρω αν είναι λόγω ηλικίας ή λόγω κακής σκηνοθεσίας αλλά ο τρόπος που παίζει τον χαρακτήρα ο Stewart θυμίζει κυρίως τον Xavier των X-Men και ελάχιστα έως καθόλου τον Picard. Αντίθετα ο Jonathan Frakes είναι λες και δεν σταμάτησε ποτέ να παίζει τον ρόλο, ενώ το ίδιο ισχύει και για τον Michael Dorn ως Worf και για την Jeri Ryan ως Seven. Με πονάει που το λέω αλλά η σειρά θα ήταν καλύτερη χωρίς τον Patrick Stewart.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,855
Είδα τέσσερα επεισόδια από την τρίτη σεζόν του Picard. Δεν είναι η τραγωδία των προηγούμενων σεζόν αλλά δεν μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα. Ορισμένες ασθένειες παραμένουν (π.χ. όλοι πάλι είναι στενοχωρημένοι και τα πάντα είναι θεοσκότεινα) και δυστυχώς παραμένει και το κύριο πρόβλημα, ο ίδιος ο Patrick Stewart.

Δεν ξέρω αν είναι λόγω ηλικίας ή λόγω κακής σκηνοθεσίας αλλά ο τρόπος που παίζει τον χαρακτήρα ο Stewart θυμίζει κυρίως τον Xavier των X-Men και ελάχιστα έως καθόλου τον Picard. Αντίθετα ο Jonathan Frakes είναι λες και δεν σταμάτησε ποτέ να παίζει τον ρόλο, ενώ το ίδιο ισχύει και για τον Michael Dorn ως Worf και για την Jeri Ryan ως Seven. Με πονάει που το λέω αλλά η σειρά θα ήταν καλύτερη χωρίς τον Patrick Stewart.

Ο Picard εξακολουθεί να είναι ένας παππούς με ασήμαντη συνεισφορά
Και δυστυχώς δεν βελτιώνεται στην πορεία της σεζόν. Πραγματικά καλύτερα να μην είχε βγει ποτέ αυτό το πράγμα. Μας χαλάει την εικόνα του Stewart σαν ηθοποιό, όχι μόνο στον ρόλο του Picard
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,539
Έχει χαρεί πολύ ο Αλέκυθος τελευταία με τα Σταρ Τρεκ και τις οβαλτίνες και νομίζω όφειλα να περάσω καταδρομικά από το νήμα, να ραντίσω με κολώνια Μυρτώ και ναφθαλίνη, μπας και στρώσετε χαρακτήρα.

Κάθε φορά που βλέπουμε Young Sheldon με την κυρά στο μεσημεριανό πάντως, σκέφτομαι τί δύσκολα παιδικά χρόνια θα περνάει ο Αλεκυθούκος μας. Όλα αυτά τα κουσούρια ΚΑΙ χαζός, πάει πολύ δηλαδή. Φοβερά γούτσου και feel-good, βγάζει γλύκα sitcom άλλης εποχής. Εκεί που το Big Bang Theory στηριζόταν σε ακραία σαρκαστικό χιούμορ, το Young Sheldon ποντάρει στη ζεστασιά και την θαλπωρή ενός οικογενειακού αρχέτυπου που εν τέλει ίσως υπάρχει μονάχα στη φαντασία μας.

Το The Great συνεχίζει να εκπλήσσει ευχάριστα με την ποιότητα της γραφής και τους θεότρελους αναχρονισμούς του. Hoult-Fanning έχουν απολαυστική χημεία. Μόαρ πλήζ.

Η δεύτερη σαιζόν του The Bear είχε δύο ΕΠΕΙΣΟΔΙΑΡΕΣ που σε ένα δίκαιο κόσμο θα σήκωναν όλα τα -αναβλημένα- Γκράμι φέτος. Feast of The Seven Fishes και The Bear είναι σεμινάρια δραματουργίας. Ο Στρίντμπεργκ θα ήταν υπερήφανος.

Το 1883 του Θεού Σκαπόη Σέρινταν ήταν αγνό γουέστερν ποίημα. Το δε Ισαμπελάκι, εκτός από απόλυτα ερωτεύσιμη και εκρηκτική στο ρόλο της Έλσα μέλλει να γίνει σκληρή σούπερσταρ. Να μου το θυμηθείτε. Είμαι επιστήμονας. Είχα διακρίνει το μεγαλείο του Σκαρλετακίου απ' όταν εμφανίστηκε στο Horse Whisperer με το Redford. Ξέρει ο γέροντας.

Το 1923 αντίθετα, παρά τα 'βαριά' χαρτιά των Φόρντ-Μίρεν, βγάζει έναν πιο τυποποιημένο άερα. Είναι παλιομοδίτικο Χόλιγουντ ως εκεί που δεν πάει, βλέπεται φοβερά ευχάριστα, αλλά δεν αγγίζει τα ύψη του 1883.

Γούσταρα πολύ και το Tulsa King, ίσως τον καλύτερο ρόλο του Σταλόνε εδώ και χρόνια. Τρομερός αυτοσαρκασμός και πετυχημένη μεταφορά της ιδέας του Lilyhammer στο Texas.

Μέσιασα και το Full Monty. Σου ραγίζει την καρδιά με τους πιο αναπάντεχους τρόπους. Πάει κόντρα σε κάθε πιθανή προσδοκία και είναι γεμάτο ανθρωπιά.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,332
Screenshot 2023-08-15 101105.png

Η κάμερα το κορακιών απαθανάτισε τον Κυρ Στέφανο και τον Αδμιράλδο σε μια άκρως πραηβετ συζήτηση, κάπου στο εξωτικό Κιλκίς.. (Μα έχει θάλασσα εκεί; Θα ρωτήσει κανείς)
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,443
Είδα και την υπόλοιπη σεζόν του Picard και μετά έβαλα ξανά το review του Red Letter Media για να καταλάβω τι είδε ο Mike και ο Rich και τους άρεσε τόσο. Το μόνο συμπέρασμα στο οποίο μπορώ να καταλήξω είναι ότι τους λύγισαν τα νοσταλγικά στοιχεία που όντως ήταν καλά εκτελεσμένα (κυρίως στο ένατο επεισόδιο). Κατά τα άλλα υποφέρει από σχεδόν όλα τα προβλήματα των προηγούμενων σεζόν και γενικά από τα Star Trek του σιχαμένου Alex Kurtzman. Τέλος πάντων, πάμε στα θετικά και αρνητικά:

Θετικά
- το επίπεδο παραγωγής, τα σκηνικά και τα εφέ είναι υψηλού επιπέδου.
- οι περισσότεροι ηθοποιοί έκαναν καλή δουλειά με τους ρόλους τους. Ακόμα και ο Stewart θύμισε (πολύ) λίγο τον κλασικό Picard στο τέλος.
- Οι στιγμές νοσταλγίας ήταν επιτυχημένες, είχα και εγώ έναν κόμπο στον λαιμό σε αυτές.
- Το κεντρικό μυστήριο αποδείχθηκε αρκετό ώστε να καταφέρω να βγάλω την σεζόν. Αντίθετα με τις προηγούμενες σεζόν Picard και το Discovery που δεν άντεξα και πέταξα λευκή πετσέτα .

Αρνητικά
- Τα πάντα ήταν θεοσκότεινα και καταθλιπτικά
- οι χαρακτήρες ήταν μίζεροι, βασανισμένοι, στα όρια της κατάθλιψης.
- Το μελόδραμα και οι τεχνητές στιγμές έντασης μεταξύ των χαρακτήρων ήταν στα όρια του cringe.
- η μεγάλη αποκάλυψη του μυστηρίου είναι για μεγάλο facepalm
- σε πολλές στιγμές θύμιζε πολύ περισσότερο Star Wars από Star Trek.
- πολύ κλάμα, σχεδόν σε κάθε επεισόδιο.

Αυτά. Τελικό verdict: βλέπεται, αλλά μέχρις εκεί.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,332
Αυτά. Τελικό verdict: βλέπεται, αλλά μέχρις εκεί.
Οπότε καλύτερα να πάρει κάπχιος σβάρνα την ταινιοθήκη του Γκοντφρεη Χο ?
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,332
Εξαιρετική η 2η σεζόν της αρκούδας.
Αλήθειες βγαλμένες από τη σκληρή πραγματικότητα και ηθοποιία σε άλλο λεβελ.

 
Last edited:
Top Bottom