What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τηλεοπτικές σειρές της προκοπής

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Επειδή έχω μηδενική συναισθηματική σύνδεση με Star Trek, άντεξα και είδα ολόκληρο το trailer. Φαίνεται cringe αλλά μισό κλικ πιο ανώδυνο από Final Space. There, I said it.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Τελείωσα αισίως την 3η σεζόν Dark.

Τελικά το μόνο που ήταν κατανοητό σε όλη τη σεζόν, ήταν το concept του φινάλε. "Αναιρείτε τον κόμπο και όλα επανέρχονται". Αλλά το γεγονός ότι έπρεπε να φτάσουμε στο τελευταίο επεισόδιο της σεζόν για να αποκαλυφθεί η ύπαρξη του "τρίτου κόσμου" μου φάνηκε λίγο τραγικό. Δηλαδή, γίνεται ότι γίνεται επί μία σεζόν, και σε τελική ανάλυση είναι πλήρως ανούσιο γιατί "τελικά πρέπει να πάτε στον αρχικό τρίτο κόσμο λολ". Μου φάνηκε λίγο λες και προετοίμαζαν και 4η σεζόν αλλά εν τέλει την συμπύκνωσαν σε ένα τελευταίο επεισόδιο.

Επίσης η σεζόν θα μπορούσε να κοπεί στη μισή περίπου διάρκεια, αν αφαιρούνταν οι σκηνές όπου οι χαρακτήρες απλά στέκονται με ανοιχτό το στόμα και κλαίνε. Ειδικά ο Γιόνας και η Μάρθα κλαίνε ΣΕ ΚΑΘΕ ΓΑΜΗΜΕΝΗ ΣΚΗΝΗ.

Καλή η σειρά γενικά πάντως. Από τις σειρές που θα ξαναβλέπονται άνετα στο μέλλον με παρέα σε 2ήμερο σκληρό μπιντζάρισμα.

Αυτό το πράγμα δηλαδή δεν ξέρω γιατί δεν μπορείτε να το νιώσετε :p
Προσωπικά βρήκα όλη τη σεζόν πολύ βαριά συναισθηματικά και κατανόησα αρκετά γιατί τόσο κλαψομούνι (bonus για την χρήση της λέξης στην μετάφραση από Magnus).

Γενικά υπήρχε μεγάλη συναισθηματική φόρτιση σε όλη τη φάση και προσωπικά πιστεύω ότι έκλεισε ωραία και καλά. Αν το σκέφτονταν για 4η θα μου έκανε εντύπωση γιατί θα έσπαγε η τριφέκτα που μας ζάλισαν τα παπάρια μέχρι εδώ.

Πάντως, πολύ relatable:
dark.jpg
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
BBC - Staged

Good Omens during lockdown. Δείτε το όσο η εμπειρία είναι φρέσκια. :ROFLMAO:
 
Last edited:

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Το Staged δείτε, το Good Omens έπρεπε ήδη να το είχατε δανειστεί για διάβασμα. :p
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Το Staged δείτε, το Good Omens έπρεπε ήδη να το είχατε δανειστεί για διάβασμα. :p

Είναι τόσο καλό το βιβλίο? Την σειρά να πω την αλήθεια την έβλεπα μόνο λόγο του εκπληκτικού διδύμου παρόλο που το concept μου φάνηκε ενδιαφέρον.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Έχοντάς το διαβάσει πρώτο, το βιβλίο είναι ακόμη καλύτερο.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Εγώ είμαι μέσα, ο κόσμος έχει πολύ ψωμί.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Κάποιος κακεντρεχης στην προηγούμενη σελίδα, αδυνατώ ακόμη και να τον αναφέρω ονομαστικά, βάλλει επί σκοπού εναντίον της μονής σωστής σειράς που έχουμε δει στην γενικότερη θεματολογία των Βίκινγκς.
Εντάξει, έχουν γίνει κάποια λάθη στο σενάριο, κυρίως επειδή προσπάθησαν να πηδήξουν κεφάλαια από τα βιβλία, αλλά παίζουν τίμια μπάλα. Είναι όπως η ομάδα του Δώνη. Καλό ποδόσφαιρο χωρίς αποτέλεσμα. Ενώ έχεις τα Vikings Kai game of thrones, να πουλάνε μούρη ενώ είναι παράγκες κενές ουσίας και περιεχομένου. Απλώς για να πουλάμε μερτς στην μπουτίκ.
Κλείστε τον, είναι πασοκτσης ο κύριος.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Κάποιος κακεντρεχης στην προηγούμενη σελίδα, αδυνατώ ακόμη και να τον αναφέρω ονομαστικά, βάλλει επί σκοπού εναντίον της μονής σωστής σειράς που έχουμε δει στην γενικότερη θεματολογία των Βίκινγκς.
Εντάξει, έχουν γίνει κάποια λάθη στο σενάριο, κυρίως επειδή προσπάθησαν να πηδήξουν κεφάλαια από τα βιβλία, αλλά παίζουν τίμια μπάλα. Είναι όπως η ομάδα του Δώνη. Καλό ποδόσφαιρο χωρίς αποτέλεσμα. Ενώ έχεις τα Vikings Kai game of thrones, να πουλάνε μούρη ενώ είναι παράγκες κενές ουσίας και περιεχομένου. Απλώς για να πουλάμε μερτς στην μπουτίκ.
Κλείστε τον, είναι πασοκτσης ο κύριος.

Δεν μπόρεσα καν να συνεχίσω, το έχω παρατήσει κάπου στα μέσα της Τετάρτης σαιζόν...δεν έχω διαβάσει τα βιβλία βέβαια...
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,178
Έχουμε νέο για τον παιχνίδι! Θα βγει σειρά στο neflix βασισμένη σ' αυτό.......:rolleyes:
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Ξεκίνησε το Star Trek: Lower Decks, και το αγάπησα insta, παιδιά. Έχει και μπόλικο αυτοσαρκασμό για γνωστά Star Trek memes (όπως όταν ξεγυμνωνότανε "τυχαία" ο Κιρκ ή ο τρόπος που μιλούσε). Πιστεύω πως ακόμα και το γεγονός ότι είναι σε TNG setting θέλει να "θίξει" το ότι οι περισσότεροι fans του Star Trek γενικά έχουν "κολλήσει" εκεί.

Για το Boardwalk Empire που προτείνατε, το αγάπησα ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ, τελειώνω 4η σεζόν και έχω σκαλώσει ακραία!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Ξεκίνησε το Star Trek: Lower Decks, και το αγάπησα insta, παιδιά. Έχει και μπόλικο αυτοσαρκασμό για γνωστά Star Trek memes (όπως όταν ξεγυμνωνότανε "τυχαία" ο Κιρκ ή ο τρόπος που μιλούσε). Πιστεύω πως ακόμα και το γεγονός ότι είναι σε TNG setting θέλει να "θίξει" το ότι οι περισσότεροι fans του Star Trek γενικά έχουν "κολλήσει" εκεί.

Για το Boardwalk Empire που προτείνατε, το αγάπησα ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ, τελειώνω 4η σεζόν και έχω σκαλώσει ακραία!

Είδα το πρώτο επεισόδιο του lower Decks και ήταν οκ. Δεν ξεκαρδίστηκα αλλά βλεπόταν ευχάριστα γι' αυτό που είναι. Και η μέγιστη ειρωνεία του πράγματος είναι ότι λόγω του TNG setting μοιάζει πιο Star Trek από τις υπόλοιπες σειρές.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567

Η Rhianna Pratchett και οι πιο ηχηροί φανς δεν φαίνεται πως ενθουσιάζονται κιόλας από την κατεύθυνση που παίρνει η σειρά.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Νομίζω με έπιασε καούρα απλά κοιτώντας το promo image της σειράς. Τα βιβλία του City Watch είναι μακράν τα αγαπημένα μου της saga αλλά τούτο 'δω μοιάζει εντελώς εκτός τόπου και χρόνου.
Τουλάχιστον θα έχουμε πάντα το υπέροχο Discworld: Noir ως φωτεινό παράδειγμα σωστού adaptation (ακόμα περιμένω να έρθει στο GOG, μ'αυτό τον καημό θα πεθάνω).
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
sorry που θα σας ζοχαδιασω χωρις τρολαρισμα, ισως και να πειτε οτι δεν εχω 100% αδικο.
Η πλειοψηφια των σειρων φλερταρουν με το απαραδεκτο. Αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη και αν σας στραβωνει να σας δωκω νουμερακι απο φαναρτζιδικο.
Αυτες που παιζει η ελληνικια τηλεοραση ειναι απλα οικιακα σκουπιδια. Η ΕΡΤ το ψιλοψαχνει το θεμα. τουλαχιστον ξεφευγει απο τα σωματα ασφαλειας με τους κβαντικους υπολογιστες. Δεν λεω οτι δεν υπαρχουν καλες σειρες εκει εξω, λεω οτι ενω παιζουν μπατζετ φοβουνται πολυ.
Το κοινο ειναι και αυτο ψιλοαπαραδεκτο. ακομα θυμαμαι την μοδα με τα CSI σκουπιδια.
Επειδη η απαντηση του Chrono ηταν τουλαχιστον αναγνωστικη απολαυση, κραταω αυτο.
Εντάξει, έχουν γίνει κάποια λάθη στο σενάριο, κυρίως επειδή προσπάθησαν να πηδήξουν κεφάλαια από τα βιβλία, αλλά παίζουν τίμια μπάλα.
Το Vikings δεν ειναι κακη σειρα και ειναι απο τις σειρες που το παλευουν το θεμα πραγμα που δεν ισχυει για αλλες σειρες που αυτοαναλωθηκαν.
Μπατζετ υπαρχουν αλλα φοβουνται και αυτο εχει πολλες αρνητικες συνεπειες.
 
Top Bottom