What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τηλεοπτικές σειρές της προκοπής

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,563


¯\_(ツ)_/¯
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265


¯\_(ツ)_/¯

ε βαρεθήκαμε είναι η αλήθεια, και αυτό το "per week episode" δε βοήθησε. Αν το έβγαζε μονοκοπανιά δεν θα προλαβαίναμε να βαρεθούμε.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Γύρισα από τις διακοπές και είμαι στην καραντίνα αγκαλια με το νετφλιξ. Καλά τι σειραρες έχουν κυκλοφορήσει;;
Norsemen, cathedral of the sea, frontier και Godless. Ειδικά το Norsemen ελλειπε με το χιούμορ του να μην αφήνει τίποτα να πέσει κάτω
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,042
Fleabag έχει δει κανείς;
Οποιοσδήποτε το περιγράψει διαφορετικά από "αριστουργηματική τηλεόραση", το αδικεί.
Έλιωσα την πρώτη σεζόν σε ένα καθισιό, στο τσακ είμαι να δηλώσω "ασθένεια" αύριο για να λιώσω την δεύτερη και πενθώ ήδη που δεν θα υπάρξει συνέχεια με τρίτη.
Γαμημένο έπος.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Είδα την πρώτη σαιζόν του Dark.
Θα το πω ήρεμα και σας παρακαλώ όχι εντάσεις. Γιατί τόσος ντόρος; Οκ, παίζει καλή μπαλιτσα με το ταξίδι στον χρόνο, αλλά...
έ
Εχει ξεφτυλισει την triquetra.
οι χαρακτήρες, εκτός του Μικέλ, είναι βλαμμένοι και κάνουν οφθαλμοφανη λάθη για να προχωρήσει η πλοκή.
Προσπαθεί πολύ να το παίξει ψαγμενια με κάτι σκηνές μονολόγου όπου δείχνει πλάνα τα οποία και καλά συμβολίζουν πράγματα για να εξηγήσει τα ανεξήγητα με παράλληλους συμβολισμούς.
Έχει πολύ χαμένο χρόνο με πλάνα τα οποία δεν προσφέρουν τίποτα, ενώ υποτίθεται ότι χτίζουν συναισθηματικά τις σκηνές.

Θα το δω μέχρι τέλους ξεκάθαρα επειδή με ενδιαφέρει η πλοκή και επειδή γουστάρω το time travel, αλλά μέχρι εκεί. Δεν πιστεύω ότι μπορεί να φτάσει μακριά
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,563
Το Dark έκανε και ντόρο όταν κυκλοφόρησε επειδή βγήκε σε παραπλήσια εποχή με το Stranger Things, οπότε στο μυαλό όλων γινόταν και η σύγκριση με εκείνο, και αποθεωνόταν επειδή προσέφερε "σκοτεινά" σκηνικά τα οποία το Στρέτσε Θήξ είχε χάσει εντελώς.

ΥΓ. Καλά.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Δεν έχω δει ακόμα την τρίτη σεζόν DARK για να έχω πλήρη άποψη περί της πλοκής αλλά ο Chrono έχει κάποια points. Είναι λίγο tryhard η σειρά και έχει μια υπερβολική, μονότονη σοβαροφάνεια που κουράζει. Π.χ. αυτά τα δραματικά ΠΒΝΤΟΟΟΟΥΥΥΝ Κάθε. Γαμημένη. Φορά. που ζουμάρει στη σπηλιά λες και θα πεταχτεί από μέσα ο Cthulhu είναι επιεικώς απαράδεκτα.

Fleabag έχει δει κανείς;
Οποιοσδήποτε το περιγράψει διαφορετικά από "αριστουργηματική τηλεόραση", το αδικεί.

Διαφωνώ. Αρκετά πνευματώδες και καλοπαιγμένο αλλά και υπερβολικά εξυπνακίστικο. έχει δηλαδή το κλασικό στυλ σειράς που νομίζει ότι είναι πιο γαμάτη απ' όσο πραγματικά είναι. Περίπου όπως το Sherlock στην τελευταία (κυρίως) σεζόν. Επίσης τα -κυριολεκτικά- κλεισίματα του ματιού στην κάμερα θέλουν μέτρο κι η Fleabag δεν το διαθέτει, κατά τη γνώμη μου.
 
Last edited:

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Α γειά σου. Τα ξέχασα αυτά. Συν κάτι ηλίθια jump scares επιπέδου κακού θρίλερ. Ευτυχώς προς το τέλος τα έκοψαν.

Απόψε το μενού έχει high score :geek:
Στα μισά του κύκλου ο Ούλριχ υποψιάζεται ότι το πτώμα είναι του αδερφού του. Αντί να χρησιμοποιήσει ένα απλό test DNA και κάνα ακόμη συγγενή που θα επιβεβαίωνε την ουλή και ίσως κάποιο άλλο σημάδι τι κάνει; Ψάχνει σε κάθε απίθανο σημείο για να ενώσει άσχετες μεταξύ τους τελείες./SPOILER]
 
Last edited:

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Fleabag έχει δει κανείς;
Οποιοσδήποτε το περιγράψει διαφορετικά από "αριστουργηματική τηλεόραση", το αδικεί.
Έλιωσα την πρώτη σεζόν σε ένα καθισιό, στο τσακ είμαι να δηλώσω "ασθένεια" αύριο για να λιώσω την δεύτερη και πενθώ ήδη που δεν θα υπάρξει συνέχεια με τρίτη.
Γαμημένο έπος.




Μετα απο αυτο το endorsement ψηθηκα να την αρχισω και γω :D
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Atlanta > Fleabag, ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.

Επίσης, δεύτερη φορά που βλέπω αυτό το βίντεο. Το outfit του Donald μου έκαψε και τον άλλο αμφιβληστροειδή.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,042
Διαφωνώ. Αρκετά πνευματώδες και καλοπαιγμένο αλλά και υπερβολικά εξυπνακίστικο. έχει δηλαδή το κλασικό στυλ σειράς που νομίζει ότι είναι πιο γαμάτη απ' όσο πραγματικά είναι. Περίπου όπως το Sherlock στην τελευταία (κυρίως) σεζόν. Επίσης τα -κυριολεκτικά- κλεισίματα του ματιού στην κάμερα θέλουν μέτρο κι η Fleabag δεν το διαθέτει, κατά τη γνώμη μου.

Νταξ, παίζει να μην ταιριάζει στη φάση σου τόσο το στυλ, και γιατί όχι και η βρετανίλα. Συμβαίνει.
Εγώ το βρήκα φουλ ειλικρινή ματιά σε διάφορα θέματα, στη μοναξιά, στην αυτοκαταστροφή, στον εθισμό στο σεξ κλπ, με μια γραφή και ανάπτυξη πλοκής και χαρακτήρων από άλλο πλανήτη, και όλα αυτά σε 6 20λεπτα επεισόδια ξέρω 'γω.


Μετα απο αυτο το endorsement ψηθηκα να την αρχισω και γω :D


Βασικά τι κάθομαι και αναλύω, τα λέει καλά ο γκλόβερ στο αποπάνω.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Νταξ, παίζει να μην ταιριάζει στη φάση σου τόσο το στυλ, και γιατί όχι και η βρετανίλα. Συμβαίνει.

Δεν θα έλεγα ότι η "βρετανίλα" της συγκεκριμένης σειράς με ενόχλησε, ίσα ίσα που τη βρήκα και χαριτωμένη.
Όσο για το στυλ της και τα θέματα που πραγματεύεται, να πω απλώς πως τα BoJack Horseman και Californication (οι πρώτοι 4 κύκλοι - απαραίτητη διευκρίνιση) είναι μέσα στις αγαπημένες μου σειρές όλων των εποχών 🤷‍♂️
Όπως είπα τη θεωρώ αξιόλογη σειρά, απλώς απέχει αρκετά από το να χαρακτηριστεί αριστούργημα.
 
Last edited:

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,166
+1 για Hank Moody
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Ok, με πείσατε. Θα συνεχίσω να βλέπω το Dark που το έχω αφήσει πριν καν κλείσει ο πρώτος κύκλος.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
High Score ενδιαφέρον ξεκίνημα, είδα πρώτο επεισόδιο στο μεσημεριανό μου break σήμερα. Δεν ξέρω αν μου άρεσε λόγο της ενασχόλησης μου με τον χώρο, αλλά όπως και να έχει είναι καλογυρισμένο και κάνει μια προσπάθεια να περάσει από την περίπτωση mainstream μέχρι στο "δεν τον ξέρει ούτε η μάνα του" με τα θέματα που καταπιάνεται. Ανυπομονώ να δω το επόμενο που μπαίνουμε σε πιο ενδιαφέρον μονοπάτια.

Αυτό που μου έμεινε είναι το μάθημα που δεν έχουν μάθει κάποιες εταιρίες στο χώρο ακόμα, από το πάθημα της ATARI, με το quantity over quality στην κυκλοφορία παιχνιδιών.
Ενώ υπάρχουν πολλά ενδιαφέρον μαθήματα για όσους βγάζουν "παιχνίδια για καθυστερημένους", αφού ο λόγος που το video gaming έπιασε εξαρχής ήταν ότι μετάτρεψε την τηλεόραση από ένα "χαζό" μέσο που απλά σου έδειχνε περιεχόμενο, σε ένα "έξυπνο" μέσο που μπορούσες να αλληλεπιδράσεις και να αλλάξει το περιεχόμενο, παρέχοντάς σου στόχους και challenges.
Το αναφέρω γιατί βλέπω πολλά παιχνίδια να το γυρίζουν στο κλικ κλικ μπράβο τεράστιε τερμάτισες. Η γνωστή καζουαλοποίηση για να παίζει και η γιαγιά μου (από τον τάφο).
 
Top Bottom