What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τηλεοπτικές σειρές της προκοπής

Kargios

Gelatinous Cube
Joined
Jun 26, 2021
Messages
68
Η μονη σειρα που αξιζει να δεις ειναι το Leftovers. Αν δεις Leftovers βεβαια δεν θα ξαναδεις ευκολα σειρα γιατι τιποτα δεν μπορει να το ξεπερασει. Αν θελετε δειτε το αλλα μην κωλοσετε στην 1η σεζον. Η 1η ακολουθει αρκετα πιστα το μετριο βιβλιο. Απο τη 2η ο Λιντελοφ διελυσε τα παντα, η 3η ειναι για μενα ο,τι καλυτερο εχει παιχτει στην τηλεοραση και ως συνολο η 3η σεζον εξακολουθει να ειναι το καλυτερο πραγμα σε μορφη τεχνης την τελευταια δεκαετια.
Θα σας αλλαξει την ζωη, αλλα πρωτα θα σας διαλυσει.
ΑΝ θελετε να ακολουθησετε την σοφια μου καλως. Ειδαλλως να βλεπετε τα σκουπιδια της μαρβελ και φαστ εν φιουριο ενω καιγεσθε στην αιωνια κολλαση αιωνια και για παντα. Εγω ειμαι τα παντα και εχω δυστυχως για μενα παντα δικιο.

Καργιος.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,050
Είναι η μόνη σειρά που έχω στην blacklist από τότε που κυκλοφόρησε, λόγω Λίντελοφ.
Στα τρένα.
 

Kargios

Gelatinous Cube
Joined
Jun 26, 2021
Messages
68
Είναι η μόνη σειρά που έχω στην blacklist από τότε που κυκλοφόρησε, λόγω Λίντελοφ.
Στα τρένα.
πιστεψε τον γεροντα καργισιο, ο Λιντελοφ εμαθε απο τα λαθη του και εδωσε στο συμπαν ολοκληρο το καλυτερο πραγμα της τελευταιας δεκαετιας σε οποιοδηποτε μεσο. ναι, ειναι τοσο καλο.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
η 3η σεζον εξακολουθει να ειναι το καλυτερο πραγμα σε μορφη τεχνης την τελευταια δεκαετια.
Μεγαλη κουβεντα και ο ανταγωνισμος ακομα μεγαλυτερος.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Είναι η μόνη σειρά που έχω στην blacklist από τότε που κυκλοφόρησε, λόγω Λίντελοφ.
Στα τρένα.
Δεν έχω δει τη σειρά, αλλά θα σου έλεγα να βάλεις να ακούσεις soundtrack από Max Richter. Ο τύπος είναι μαέστρος (με όλες τις έννοιες).
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,050
πιστεψε τον γεροντα καργισιο, ο Λιντελοφ εμαθε απο τα λαθη του και εδωσε στο συμπαν ολοκληρο το καλυτερο πραγμα της τελευταιας δεκαετιας σε οποιοδηποτε μεσο. ναι, ειναι τοσο καλο.

Ούτε σε καραντίνα, ούτε αν ήταν η τελευταία σειρά στον κόσμο.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Παλαιοτερα παρακολουθουσα στην ΕΡΤ τις περιπετειες του Ηρακλη Πουαρο. Οχι συστηματικα αλλα κατα τυχη. Ντεμοντε για τους φιλτατους του RQ αλλα την θεωρω πολυ καλη σειρα και ο David Suchet γεννηθηκε για τον ρολο του Πουαρο. φαινεται οτι το δουλεψε πολυ το θεμα.
Οχι τυχαια, ξεκινησα πριν λιγες μερες να την παρακολουθω συστηματικα. πολλα τα πατατακια.
Ισως να φταιει και η μεταμορφωση το ηθοποιου για το κολημα.

dav.jpg

dav1.jpg

Υπαρχει κατι σε παρομοιο υφος και ατμοσφαιρα;
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Λατρείας Suchet, ξεκάθαρα για μένα ο πιο εμβληματικός Πουαρό λόγω ποσότητας αλλά και ποιότητας έργου.

Τώρα, στο genre "γουστόζικο-procedural-με-ιδιόρυθμο-ντετέκτιβ" προσωπικά έχω μια αδυναμία στον Monk. Δεν έχει, ωστόσο, αυτή την ατμόσφαιρα τσάι-μονόκλ-παραθείο του Poirot γιατί εκτυλίσσεται σε σύγχρονο (αν και αρκετά "παλιομοδίτικο" στην εκτέλεση) setting.
Από εκεί και πέρα, υπάρχουν φυσικά τα κλασικά Murder She Wrote και Agatha Christie's Marple.

Σε άλλα νέα, άρχισα να βλέπω το Succession του HBO. Δράμα χαρακτήρων (με στοιχεία πικρής σάτιρας) γύρω από μια οικογένεια που λυμαίνεται την αυτοκρατορία του άλλοτε κραταιού αλλά εσχάτως παραπαίοντος(?) πάτερ-φαμίλια. Εκκεντρικές συμπεριφορές, πισώπλατα μαχαιρώματα, πάθη, μίση και βίτσια πλουσίων, απόλα έχει ο μπαχτσές. Προς το παρόν (έκτο επεισόδιο πρώτης σεζόν) δεν μπορώ να πω ότι έχω εντυπωσιαστεί από το γράψιμο, τις ερμηνείες και την πλοκή στο βαθμό που περίμενα (λόγω hype). Από την άλλη, δεν παύει να είναι μια ποιοτική σειρά χαρακτήρων με υποδόριες αναφορές στη διαβρωτική κουλτούρα του καπιταλισμού και της εμμονής για χρήμα κι εξουσία. Κάτι σαν Φώσκολος αλλά με υποψηφιότητες Emmy.
Επίσης, το ύφος της σειράς μου θύμισε αρκετά το Damages με την Glenn Close, για κάποιο λόγο.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Κάτι σαν Φώσκολος αλλά με υποψηφιότητες Emmy.
δεν ξερω ποιος δινει emmy σε κατι σαν τον φωσκολο. Σε τι κοσμο ζουμε;

Το monk, εχω δει μερικα επεισοδια. Ο χαρακτηρας μου αρεσε αλλα ο περιγυρος οχι. Ειναι ετοιμοι να τα κανουν ολα θαλασσα κι απορω πως την παλευουν αυτοι οι χαρακτηρες. Στο Πουαρο, οι αντιστοιχοι χαρακτηρες δεν εχουν πιασει πατο και εχουν να δωσουν πραγματα.
Ο λοχαγος μοιαζει με ατομο που παλευει στην επιλογη πιρουνι ή κουταλι αλλα εχει ζωτικο μερος στην σειρα. το ιδιο ισχυει και για τον επιθεωρητη.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Ο επιθεωρητής στον Monk νομίζω είναι βασισμένος στα πρότυπα του inspector Japp και του Lestrade, ακόμα και εμφανισιακά. Πότε γκρινιάρης επειδή τον αφήνουν στην απέξω, πότε φιλότιμος, και -αναλόγως τι προστάζει το σενάριο- έτοιμος να βοηθήσει ή να εμποδίσει. Προσωπικά ήταν από τους αγαπημένους μου χαρακτήρες.

Από την άλλη, ο γκαφατζής βοηθός του είναι εκεί αποκλειστικά για το comic relief και πραγματικά σε κάνει να απορείς που έχει ακόμα δουλειά. Σταδιακά γίνεται λίιιγο πιο ολοκληρωμένος χαρακτήρας αλλά ναι, γενικά είναι για το ανάθεμα.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Εχω την εντυπωση οτι ξερω ποια ειναι αυτη η σειρα και ειναι επισης απο τις σειρες που τις εβλεπα τυχαια και ειχα ξεχασει την υπαρξη της.
Δαγκωτο για επομενο βημα. θα δωσω και μια καλη ευκαιρια στο Monk.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,502
ειδα το συμπαν του "gomorrah". το ομωνυμο φιλμ του 2008 που τα ξεκινησε ολα, τους 4 κυκλους της σειρας και το πρεκούλι/σηκούλι που γεφυρωνει 4ο και 5ο κυκλο, το φιλμ 'L immortale".

ειναι το χρονικο της τοπικης μαφιας της νάπολης, μ επικεντρο την πιο φτωχη και κακοφημη γειτονια της, την Σκάμπια. ρεαλιστικο, βρωμικο, βιαο και σκοτεινό όσο παει. το κυριαρχο συναισθημα ειναι ο ζόφος. ζοφος και ψοφος. θα μου πεις, μαφια ειναι το θεμα, θα ψοφαει κοζμος. ε, ναι, αλλά ουτε ο μαρτιν ετσι. μη δενεσαι με τους δευτεροτριτους ρολους, μη σου πω και με τους πρωτους, θα πικραθεις...

δεν εχει τιποτα το γυαλιστερο, το ηρωικο που καμια φορα συνοδευει το θεμα στις κοπολα/σκορσεζε ας πουμε θεματικές. ουτε καν αντιηρωες δεν υπαρχουν. απο παιδακια ολοι μπαινουν αναγκαστικα σχεδον στο παιχνιδι της βιας. δεν υπαρχει διεξοδος, δεν υπαρχει πουθενα φως. κανείς δεν δραπετευει απο κει μεσα. καμια 50αρια επεισοδια ειδα, νομιζω καποιος απ τους ηρωες πρεπει να χαμογελασε σε μια (1) σκηνή. χιουμοριστικη ατακα, ουτε για δειγμα. τετοια φαση. κι οι ηθοποιοι, καμια υποκριτικη μανιερα. δεν χρειαζεται καν. ολα φλατ. ο θανατος σου η ζωη μου. και αυτο βεβαια ειναι και το μεγαλειο της σειρας. και αυτο επεδιωξε ο τεραστιος Stefano Sollima να μας δειξει.
μουντο, βασανιστικο, βαρυ κι ασηκωτο. αν γουσταρεις ρεαλισμο χωρις κορδελίτσες και φρουφρου, εδω εισαι.

εγω παντως το ξεκινησα σχεδον με το ζορι και μετα εντυπωσιαστηκα. τοσο που τωρα περιμενω τον 5ο κυκλο και τελευταιο, απ οτι λενε, και στο ενδιαμεσο θ ασχοληθω με το αλλο μαφιοζικο συμπαν του σολίμα, το Suburra (πιο "φωτεινο" αυτο, απ οτι εχω καταλαβει) και το φετινο Zerozerozero.


δειτε το τρέιλε της πρωτης σαιζον για να παρετε μια μικρη ιδεα

 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Νομίζω ξεκίνησαν για σειρά Alita: Battle Angel και κάπου μπερδεύτηκαν στην πορεία :unsure:

Πολύ χαμηλές προσδοκίες από το trailer, ούτε καν η ποιότητα του animation δεν δείχνει αντάξια του franchise. Για τη γενικότερη αισθητική δεν το συζητάω καν.
 
Last edited:

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Επειδή μιλάμε καθαρή παραγωγή crunchyroll και adult swim πάλι καλά να λες που δείχνει έτσι χαχαχαχα
 
Top Bottom