What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Το FALLOUT του Amazon είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ κωλοδάχτυλο στους φανς του New Vegas

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,543
Ειχα παιξει το 2 πριν απο 25 χρονια και καθως διαβαζα αυτα που εγραφες συνειδητοποιησα οτι δεν θυμαμαι το παραμικρο απο την υποθεση.

Ενδεχομενως να ειμαι το ιδανικο δειγμα θεατη για τη νεα σειρα. Δεν θα τη δω ομως καθως το τρεηλερ εβγαλε μια generiκιλα απο εδω μεχρι το Vault. Μια αλλαγη στα ρουχα και θα ηταν Mandalorian.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,342
Η ειρωνεία του να συγκρίνετε μεταφορές που κατακρεουργούν το πρωτότυπο με την Marvel είναι ότι τα Marvel Studios είναι αν όχι το μοναδικό, από τα ελάχιστα στούντιο που σέβονται απόλυτα το πρωτότυπο υλικό και το τιμούν σε κάθε ευκαιρία. Καλά σας κάνουν λοιπόν!

Δηλαδή σα να λέμε, είναι τόσο χάλια και τα comics?
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,396
Δηλαδή σα να λέμε, είναι τόσο χάλια και τα comics?

Αυτό είναι θέμα προσωπικής προτίμησης το οποίο δεν έχει νόημα να συζητήσουμε. Η πιστότητα όμως στο πρωτότυπο υλικό είναι αντικείμενο δεδομένο.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,818
δεν θυμαμαι το παραμικρο απο την υποθεση
Καλά δεν έχουν και τις πιο αξιομνημόνευτες ιστορίες σε rpg (αν και από το πρώτο θυμάμαι περισσότερα σκηνικά από ό,τι στο δεύτερο παρόλο που εκείνο το είχα πιο πρόσφατο play). Στους περισσότερους έχουν μείνει για τους πολλαπλούς τρόπους επίλυσης σε quests και για το ότι αναλόγως build μπορείς να skipάρεις τμήματα/κάνεις speedrun.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,351
oook i see the cringe now.

Ωραίο eye candy, memberberry αλλά μέχρι εκεί.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,543
Καλά δεν έχουν και τις πιο αξιομνημόνευτες ιστορίες σε rpg (αν και από το πρώτο θυμάμαι περισσότερα σκηνικά από ό,τι στο δεύτερο παρόλο που εκείνο το είχα πιο πρόσφατο play). Στους περισσότερους έχουν μείνει για τους πολλαπλούς τρόπους επίλυσης σε quests και για το ότι αναλόγως build μπορείς να skipάρεις τμήματα/κάνεις speedrun.
Το μονο που μου εχει μεινει ειναι το artwork οταν μοιραζες ποντους στο level-up και το δεξι κλικ στους αντιπαλους οπου εβγαζε την εικονα με τα % στα διαφορα σημεια του σωματος.
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,555
Προσωπικά μόνο το 3 έχω παίξει και αυτό το παράτησα στα μισά επειδή είχε χαλάσει το λάπτοπ οριστικά τότε και δεν είχα τρόπο να το συνεχίσω. Ελάχιστα το Fallout 1 όταν είχε βγει. Γουστάρω φουλ το postapocalyptic theme πάντως όπου και αν χρησιμοποιείται οπότε θα δώσω μια ευκαιρία στη σειρά. Στα χρόνια που ζούμε εξάλλου όσο λιγότερα ξέρεις τόσο το καλύτερο!
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,918
Λοιπον τελειωσα πριν απο λιγο και το 8ο επεισοδιο.

Η σειρα ειναι υπεροχη σε ολα τα επεισοδια, οι ερμηνειες αψογες, μουσικη/φωτογραφια δε θα μπορουσε να περιμενε κανεις φαν των fallout κατι καλυτερο, ειδικα για τους παικτες των παιχνιδιων που διαδραματιζονται στη West coast!!!
Προσωπικα απο μενα προτεινεται, αλλα με καποιους αστερισκους

Οσο για το worldbuilding οπως εχει εξελιχθει θελει λιγο κουβεντα.

Να βαλω σποιλερ, η να κανουμε αυτο το θρεντ unfiltered σποιλερ?
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,960
Βάλε spoiler, please. Επειδή το thread είναι ένας συνδυασμός deep Fallout lore με εξωγηπεδικό drama, θα ήθελα να παρακολουθώ το δεύτερο χωρίς να πέσω πάνω σε πρόωρες αποκαλύψεις.
 
Last edited:

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,918
Οσο για τη Brotherhood, αποτι φαινεται η pure respected ομαδα της δυτικης ακτης δεν μπορεσε να υπερνικησει το αντιπαλο δεος της NCR στη μοχαβε, οποτε αφομοιωθηκε ψυχη τε και σωματι απο τους εξτρεμιστες τραμπουκους της ανατολης...ετσι μπορουν να εξηγηθουν και τα updated μοντελα οργανωσης ληψης αποφασεων και power armors. Αυτου του ειδους η αδερφοτητα εχει σαπισει απο τη διαφθορα και τα εσωτερικα power struggles, οπως της χρησης του Maximus απο τον αρχικληρικο... ολο αυτο μπορει να εχει ως αποτελεσμα οι Knights να ειναι sub-par των οριτζιναλ west coast Knights

Υπαρχει ενας πινακας που αναφερει το timeline και κατ'εμε ειναι επιτηδευμενα ασαφες στην "πτωση της πολης". Η πτωση της πολης δεν αποτελει απαραιτητα διαλυση της NCR ουτε και εξαφανιση της πολης (αφου ειχε μεταφερθει η πρωτευουσα της NCR μπορει να καταληφθηκε απο την Brotherhood). Απο το flashback με τη διασωση του μικρου Maximus επισης μπορουμε να συμπερανουμε πως η NCR εχει φτασει στο οριο της διαλυσης απο το πολεμο με την -ενισχυμενη- Brotherhood.

Επισης το νιουκαρισμα της πολης πιθανοτατα να συνεβη μερικα χρονια μετα το τελος του New Vegas. Λογικα, αφου η σειρα διαδραματιζεται το 2296, οι ηρωες να εχουν σκηνες του shady sands ως δεκαχρονα/δωδεκαχρονα και τωρα να ειναι περιπου 20... να εγινε καπου το 2288-2290 δινοντας μεγαλη ευχερια χρονου.
Οσο για το New Vegas της τελικης σκηνης που φαινεται ρημαγμενο, κατι παιζει να παιχτηκε μετα το παιχνιδι. Ενδεχομενως να εφαγε και αυτο nuke απο τα Vaults, να εφαγε ηττα απο την NCR η καποια αναλογη καταστροφη...ξερουμε ποιο ending θεωρειται canon για το New Vegas;


Αυτα που δε μου αρεσαν ειναι

Το retcon των ghouls, ειδικα του φαρμακου που κανει εναν, το πως ο αντιηρωας coop προμηθευεται τοσο ευκολα τα serums και η αψυχολογητη παρουσια της "μαμας" στο τελος ως απλο prop.

Η πληθωρα των vertibirds και power armors της brotherhood. Ακομη και αν εχει επικρατησει πληρως η Brotherhood στο East Coast και να εχει ανακτησει ολα τα armors/vertibirds κλπ δεν ειναι λογικος αυτος ο αριθμος που βγαζει στη Δυση.

Η αδυναμη γραφη στο να πεισει τους τσεους στο meeting η μπαρμπ και η ρηχη παρουσιαση ολου του πραγματος οδηγει σε τσαπατσουλικη εκτελεση ολης της σκηνης, που αφηνει κενα και ριχνει βαρος στην "προδοσια που νιωθει ο αντιηρωας μας" κατι χιλιοειπωμενο, αντι να αναλυσει λιγο παραπανω την ολη φαση. Ετσι μενει ασαφες αν τα nukes πεσανε τελικα απο τους corpos η αν πατηθηκε το κουμπι απο Κινα η Αμερικανους, ισως βεβαια ετσι επρεπε να μεινει καθως δεν εχει και πολυ μεγαλη σημασια για το κλιμα των παιχνιδιων.

Η ελλειψη, εστω και ως fan service, των αναφορων στα Vaults-13/15, στον vault dweller και γενικοτερα στο lore των 1-2-NV. Ελπιζω να υπαρξει καποια εμβαθυνση στις επομενες σαιζον


Ελπιζω στη δευτερη σαιζον να εμπλουτιστουν αυτες οι ανακριβειες με νεο lore. Προσωπικα δε βρισκω καποια dealbreaking ανακριβεια και ασεβεια προς το world lore οπως εχει καθιερωθει αν και εχω χρονια να ασχοληθω με το New Vegas και τα dlc του, αν κανω καπου λαθος διορθωστε με
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,396
Είδα το πρώτο επεισόδιο, μια χαρά μου φάνηκε. Βέβαια ομολογώ ότι δεν είμαι ιδιαίτερος φαν των Fallout οπότε η άποψη μου είναι αυτή ενός βρωμερού κάζουαλ. Δεν αμφιβάλλω ότι υπάρχουν προβλήματα με το lore αλλά έχοντας ζήσει τον απόλυτο εφιάλτη με το Star Trek και την απόλυτη γελοιότητα με τον πωπό του Master Chief, δεν μου πάει η καρδιά να παραπονεθώ.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,675
Προσωπικά μου αρέσει το gore. Προχωράω σιγά σιγά
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,516
Αυτό που οι fans ξέρουν καλύτερα από τους δημιουργούς πάντως... είναι τόσο τραγικό φαινόμενο. Και δεν λέω για τον coffee boy Todd.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,684
Ο μαν μου εδώ πέρα συνοψίζει όμορφα το τι πάει στραβά με το lore της σειράς.

SPOILER_FB_IMG_1713154953225.jpg

"The West Coast is now the East Coast wearing a cowboy hat", εξαιρετική ατάκα, θα την κλέψω.

Αυτό που οι fans ξέρουν καλύτερα από τους δημιουργούς πάντως... είναι τόσο τραγικό φαινόμενο. Και δεν λέω για τον coffee boy Todd.

Βασικά... οι φανς εν προκειμένω ΞΕΡΟΥΝ καλύτερα από τους δημιουργούς. Το Fallout έχει αυτιστικούς φανς που ψειρίζουν το lore εδώ και 30 χρόνια, ο Todd ήρθε σαν αλεξιπτωτιστής και προσθαφαιρεί πράγματα κατά το δοκούν επειδή έχει έρωτα με την Brotherhood of Steel. Ή, για την ακρίβεια, με αυτό που θεωρεί αυτός ότι πρεσβεύει η Brotherhood of Steel.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,554
Ζούμε το ίδιο πράγμα ξανά και ξανά. Καταλαβαίνω ότι η μεταφορά σε διαφορετικό μέσο (πχ από βιβλίο/ game σε ταινία/σειρά) απαιτεί σπέσιαλ διαχείρiση και αλλαγές εδώ και εκεί, αλλά αυτό που συμβαίνει είναι περιφρόνηση των δημιουργών προς το πρωτότυπο υλικό και γενικότερα το lore. Μόνο τα τελευταία χρόνια θυμίζω : Rings of Power, Halo, Wheel Of Time, Witcher και άλλα.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,307
Αυτή η σειρά παίζει να βγει καλύτερη (αν αναλογιστούμε και τη δεύτερη σεζόν της επόμενης χρονιάς) από το επερχόμενο Fallout 5 του Todd Howard...
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,516
Αν το τελικό προϊόν είναι καλό τι σημασία έχει το original υλικό; Δεν θα έρθει κανείς να σου αλλάξει αυτό που έχεις και σου αρέσει.

Μου θυμίζει τις αντιδράσεις στo Ghost in the Shell την ταινία, "α δεν είναι τόσο βαθύ σαν το manga/anime" στα παπάρια μας ρε, αν ήθελα να κάψω τον εγκέφαλό μου με το βάθος του anime θα έβλεπα το anime, η ταινία ήταν top Hollywood moment, για Hollywood δεν πάει ψηλότερα.

Ο μόνος λόγος που μας καίει καμιά φορά το να ακολουθεί το original υλικό, είναι γιατί μόνο έτσι μπορεί να βγει κάτι καλούτσικο αν έχουν αναλάβει άμπαλοι. Όπως έγινε με το Witcher, οι τύποι είναι άχρηστοι, το μόνο που κράταγε το σόου (εκτός από την μαϊμού) ήταν ο Χένρι και η επιμονή του να ακολουθούν το lore.
Αν δεν ήταν άμπαλοι θα μπορούσαν να πάνε εντελώς αλλού και πάλι να αρέσει.

Σαν το RoP, δεν υπήρχε κάπου να πατήσουν, ήταν άμπαλοι, βγήκε μλκία. Δεν άρεσε παρά σε μια χούφτα περίεργους που θέλουν να αντιλέγουν για να νοιώθουν ξεχωριστές χιονονιφάδες που δεν πάνε με το ρεύμα.

Ναι οκ καταλαβαίνω ότι αλλάζει πολλά στο lore η σειρά του Fallout, αλλά οκ τι να κάνουμε τώρα, πάει αλλού. Αν αυτό το αλλού είναι ωραίο και ευχάριστο, γιατί να μην το χαρούμε;

Μπορεί να μην είχε το ενδιαφέρον για τηλεοπτική μεταφορά η NCR, τι είναι πιο εντυπωσιακό; Το power armor ή κάτι τύποι που νεοδημοκράτες; Το Caesars Legion ίσως είναι κάπως τραβηγμένο από τα @@ για τηλεοπτικό κοινό, εδώ οι Raiders είναι πιο civilized πχ, και μου αρέσει η συγκεκριμένη λεπτομέρεια κιόλας, ακριβώς γιατί δίνει ένα ακόμα πόντο στο "δεν ξέρω ποιος είναι εμπιστοσύνης".

Γενικά δεν θεωρώ ότι έχει σημασία αν αποφασίσουν να αλλάξουν όλο το lore, αν η αλλαγή είναι καλή. Πχ ακόμα και τα τζιμάνια της Disney που είχαν αρχίσει να ακυρώνουν τα πάντα στο StarWars έξω από τα αυστηρά πλαίσια των πρώτων ταινιών, σιγά σιγά λύγισαν και άρχισαν να προσθέτουν πράγματα του expanded universe στο official lore.

Μια διαδικασία είναι, ότι έγινε πριν, έγινε πριν. Πάμε για άλλα τώρα. Καλά, άσχημα; Θα δείξει, αλλά μην ακούω τώρα "γιατί άλλαξαν το ένα γιατί άλλαξαν το άλλο". Ε έτσι πάει, προσπαθούν να αλλάζουν τα πράγματα γιατί το πολύ το κυρ ελέησον το βαριέται και ο θεός.

(πριν πατήσετε Χ, να θυμάστε το state of the world και ποιος έχει τα μακαρόνια)
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,554
Σαν το RoP, δεν υπήρχε κάπου να πατήσουν, ήταν άμπαλοι, βγήκε μλκία. Δεν άρεσε παρά σε μια χούφτα περίεργους που θέλουν να αντιλέγουν για να νοιώθουν ξεχωριστές χιονονιφάδες που δεν πάνε με το ρεύμα.
τυχαίο ταγκ @Tony Corvus :p :p
 
Top Bottom