What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Το KRAIT αναβαθμίζεται

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Μια χαρά βολικές είναι οι 32", απλά θες και ανάλογου βάθους γραφείο. Συνηθίζεις τη γαματοσύνη μέσα σε διάστημα ωρών και μετά δεν μπορείς να ξανακοιτάξεις πίσω. Ιδανική λύση μια UW 31.5", γιατί σου κρατάει τη διάσταση στον Ζ άξονα σε εργονομικά επίπεδα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,452
Μια χαρά βολικές είναι οι 32", απλά θες και ανάλογου βάθους γραφείο. Συνηθίζεις τη γαματοσύνη μέσα σε διάστημα ωρών και μετά δεν μπορείς να ξανακοιτάξεις πίσω. Ιδανική λύση μια UW 31.5", γιατί σου κρατάει τη διάσταση στον Ζ άξονα σε εργονομικά επίπεδα.
καλά μην παίρνεις όρκο, είχα για μερικές εβδομάδες μια 32άρα 2Κ και έβγαλε καμμένα πίξελ και την έστειλα πίσω και δεν με βόλεψε ποτέ. Σκέψου ζήτησα αντικατάσταση με 24".
Στο σπίτι βέβαια που έχω 27" μια χαρά μου φαίνεται, νομίζω ότι για εμένα τουλάχιστον το 27" είναι το μέγιστο.
Και αν έχεις πιο βαθύ γραφείο από εμένα και την πας πιο πίσω τι κερδίζεις από το να έχεις μια μικρότερη αλλά πιο κοντά σου;
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Δεν είπαμε να έχεις από την οθόνη απόσταση αντίστοιχη στερεοτυπικού εν διαστάσει νεόπλουτου ζευγαριού σε μακρόστενη τραπεζαρία κατά το δείπνο... :p. Απλά θες σοβαρό/άνετο γραφείο, όχι ένα cramped τραπεζάκι.

Δε βρίσκω κανένα νόημα σε μεγάλες διαγωνίους μικρής ανάλυσης. Αν είναι να πας σε >= 27", δε διανοείσαι τίποτα λιγότερο από QHD. Έτσι όντως κερδίζεις desktop real estate, ακόμα και με κάποιο ποσοστό scaling.

Γενικώς οι UW είναι άλλη εμπειρία και μου τρέχουν τα σάλια ever since, απλά δεν έχω ούτε δύο χρόνια την τωρινή QHD 24" και δεν μπορώ να μου δικαιολογήσω τη δαπάνη (ακόμα).
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Δε θέλω να δω σε τι setup θα έπαιζες driving sim...
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,452
Δεν είπαμε να έχεις από την οθόνη απόσταση αντίστοιχη στερεοτυπικού εν διαστάσει νεόπλουτου ζευγαριού σε μακρόστενη τραπεζαρία κατά το δείπνο... :p. Απλά θες σοβαρό/άνετο γραφείο, όχι ένα cramped τραπεζάκι.

Δε βρίσκω κανένα νόημα σε μεγάλες διαγωνίους μικρής ανάλυσης. Αν είναι να πας σε >= 27", δε διανοείσαι τίποτα λιγότερο από QHD. Έτσι όντως κερδίζεις desktop real estate, ακόμα και με κάποιο ποσοστό scaling.

Γενικώς οι UW είναι άλλη εμπειρία και μου τρέχουν τα σάλια ever since, απλά δεν έχω ούτε δύο χρόνια την τωρινή QHD 24" και δεν μπορώ να μου δικαιολογήσω τη δαπάνη (ακόμα).
σε gaming μια χαρά είναι 1080p 27, για τα υπόλοιπα ναι νιώθω ότι πάει χαράμι λίγο το real estate.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,659
Δε θέλω να δω σε τι setup θα έπαιζες driving sim...
Τέσσερις οθόνες.

Μια ultrawide για το μπαμπριζ, δύο 27 για κάθε παράθυρο και μια 27 πίσω αν θέλει να παρκάρει. Το λεγόμενο Dolby screen setup.

Όλες Razer, εξυπακούεται. :gap:
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,984
Τέσσερις οθόνες.

Μια ultrawide για το μπαμπριζ, δύο 27 για κάθε παράθυρο και μια 27 πίσω αν θέλει να παρκάρει. Το λεγόμενο Dolby screen setup.

Όλες Razer, εξυπακούεται. :gap:

+1 ακόμα οθόνη για την ηλιοροφή. :Ρ
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Άσχετο, ωραία τα λέμε για 6800 XT, αλλά για 3080 με βλέπω. NVIDIA πάλι.
Δεν προβλέπονται για τον επόμενο 1 μήνα τουλάχιστον να εμφανιστούν στην αγορά.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Μία φωτό πρόλαβα να βγάλω. Ο littlejon και ο littlejonjr που λειτουργούσαν ως βοηθοί μου χθες, δεν μου άφηναν και πολλά περιθώρια για να στήσω τα κομμάτια όπως έπρεπε. Ήθελαν να είναι ενεργά μέλη στο στήσιμο. Και αυτό περιελάμβανε να πηδάνε από τον καναπέ στο σημείο που έστηνα και που προσπαθούσα να βγάλω φωτό. Οπότε καταλαβαίνεις.

Ωστόσο, θα περιγράψω αργότερα τις περιπέτειες με το Tomahawk πλέον και τις πρώτες εντυπώσεις. Αυτο περιλαμβάνει μη ποστάρισμα και εξαφάνιση τού m.2 sata ssd. Όλα φτιάχτηκαν βέβαια, αλλά σε κάποια φάση σκεφτόμουν μήπως θα ήταν καλύτερα να ήμουν passive user και όχι active που λέει και ο @jimmy213
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,984
...σκεφτόμουν μήπως θα ήταν καλύτερα να ήμουν passive user και όχι active που λέει και ο @jimmy213

Το κάθε ένα έχει τη γλύκα του... ;)

Λοιπόν, άσε τα σάπια τώρα και άρχισε να τραβάς φωτό από κάθε οπτική γωνία! Και σβέλτα ε, μην περιμένουμε κάνα χρόνο (δηλαδή 2 μέρες :Ρ)!
Να πέσω γονατιστός να σε παρακαλέσω; :giankos:
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Δεν φανταζομουν ότι θα ηταν τόσο δύσκολη η εισαγωγή. Καλή χρονιά να έχουμε λοιπόν.

Πλέον το krait ξαναβαφτιστηκε και πλέον λέγεται Tomahawk. Και λογικά απέκτησε νεο όνομα μιας και απο το προηγούμενο PC ίδια έμειναν μόνο οι σκληροί, το τροφοδοτικό και το κουτί. OMG, πρεπει να ανανεώσω και την υπογραφή μου. Ναι, ναι, first world problems.

Η πρόσφατη ιστορία.
• Intel ή Amd? Fanboy δεν είμαι, αλλά επεξεργαστές πάντα έπαιρνα intel, όχι επειδή την αγαπώ, αλλά επειδή πάντα τις περιόδους που αγόραζα ήταν πολύ μπροστά από την αντίστοιχη πρόταση τής amd. Πρώτη φορά λοιπόν σε amd και ο 5800x ήταν για μένα και ο μόνος υποψήφιος.

• Motherboard? Well, εδώ πρώτα διάβασα τις απόψεις σας και μετά κοίταξα reviews. Και νικήτρια (αν μου επιτρέπει να τη θεωρώ θηλυκό) ήταν η msi x570 tomahawk. Είχε όλα όσα ήθελα. Πολλά usb ports, καλά vrms και 2 τουλάχιστον m.2 θέσεις για ssd.

• Μνήμες? Πάλι, αν και ειχα κοιτάξει για low profile και προσανατολίζουν σε corsair, διάβασα και τις γνώμες σας και τελικά κατέληξα στις g.skill 32gb cl16/3600mhz. Οι συγκεκριμένες που επέλεξα ούτε low profile είναι, ούτε στην qvl τής μητρικής. Ρίσκαρα κάπως, μικρό ρίσκο βέβαια, αλλά ρίσκο nonetheless. Περισσότερα γι' αυτά παρακάτω.

• CPU cooler? Σκεφτόμουν αρχικά για την bequiet darkrock pro 4, αλλά τελικά πήγα σε αυτή που πίνουν όλοι νερό στο όνομά της. Noctua λοιπόν και η υλοποίησή αυτής η nh-d15.

• GPU? Στην αρχή θεωρούσα σχεδόν δεδομένο πως θα έπαιρνα κάποιο μοντέλο τής nvidia, μιας και είχα κουραστεί να περιμένω πότε θα βγάλει η amd ανταγωνιστικό προϊόν στη high end/enthusiast, όπως θέτε πείτε την, κατηγορία. Όμως με την άφιξη των 6800xt/6900xt με διέψευσε προς μεγάλη μου χαρά πανηγυρικά. Έλα όμως που η διαθεσιμότητα τους είναι ακόμα μικρότερη. Τελοσπαντων, έπαιξα το παιχνίδι τής υπομονής, και αφού σε raster είναι πρακτικά ισοδύναμες αποφάσισα να παω σε αυτή που θα είναι πρώτα διαθέσιμη. Σε συγκεκριμένες πάντα υλοποιήσεις. Την έκπληξη εδώ την έκανε η απόρριψη την evga xc3 εξαιτίας των μη ενθαρρυντικων κριτικών που έλαβε. Προτίμησε την ησυχία λέει από τη χαμηλή θερμοκρασία. Προσωπικά, πάντα προτιμώ το αντίστροφο. Και νικήτρια ήταν η asus tuf 3080. Για να την "βρω" βέβαια έπρεπε να ακολουθήσω την προτροπή φίλων να στείλω mail στα μαγαζιά να ρωτήσω όχι ποτέ θα φέρουν, αλλά ποτε περίπου υπολογίζουν να έχουν μια εκ των 3080/6800xt. Η απάντηση για την 6800xt ήταν αποκαρδιωτική. Για την asus θα υπήρχε διαθεσιμότητα λίγες μέρες μετά από τότε που έστειλα το μεηλ. Και όντως, κάποιες μέρες αργότερα ήρθε μήνυμα με ερώτηση αν ενδιαφέρομαι ακόμα. Άκου ερώτηση. Η αλήθεια είναι πως το έψηνα πολυ για την 6800xt, αλλά αν συνεχίσει έτσι η amd κάποια στιγμή στο μέλλον, πιθανότατα να ξανασυναντηθούμε.

Και επειδή στο κινητό το post λαμβάνει διαστάσεις παπλώματος, βάζω ανω τέλεια και συνεχίζω αργότερα με τα υπόλοιπα κεφάλαια.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Το στήσιμο
Well, αυτό αποτελείται από την αποσυναρμολόγηση, το στήσιμο αυτό καθ' εαυτό και το πολυπόθητο πάτημα τού power button.

Η αποσυναρμολόγηση δεν κρύβει κάτι το συνταρακτικό, άρα προχωράμε στο στήσιμο. Το πρώτο στοίχημα ήταν ότι έπρεπε να χωρέσει η ψύκτρα στο κουτί, μιας και το μπροστά ανεμιστηράκι έπρεπε να σηκωθεί πιο πάνω για να μην πέφτει πάνω στις μνήμες. Εντάξει, προφανώς και χωρούσε, γιατί όσο τέρας είναι η ψύκτρα, άλλο τόσο είναι και το κουτί. Full Tower FTW (άντε razer, βγάλε κι ένα full tower, οι πιστοί σου περιμένουν).

Όταν ήρθε η ώρα τού m.2 δεν το σκέφτηκα πολύ, τον έβαλα στην πάνω θέση από τις δύο που έχει η μητρική (το κρατάμε αυτό). Τελευταία κλασικά μπήκε η κάρτα γραφικών, η οποία είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ. Κλασικά όμως, το κουτί δεν μάσησε μία. Ο εσωτερικός του χώρος είναι ικανός να χωρέσει ακόμα μεγαλύτερη κάρτα. Τέλος, το cable management ήταν γρήγορο και χωρίς προβλήματα. Και το μόνο που μένει πλέον είναι

Το Power ON (ή αλλιώς "η οδύσσεια τού jon")
Όλος χαρά, πάω το Tomahawk στο φυσικό του χώρο. Βάζω καλώδια, Power ON καιαιαιαι...τίποτα. Ρε άμπαλε, πάτα το κουμπί τού τροφοδοτικού. Το πατάω, Power ON καιαιαιαιαι....σχεδόν τίποτα. Ανεμιστήρες κουτιού αγάλματα, post στην οθόνη πουθενά. Το μόνο που λειτουργούσε ήταν το CPU Cooler. Ψυχραιμία και κοιτάζω τα debug leds. Πάω στο manual τής μητρικής, θέμα με τον επεξεργαστή λέει. Υποψιάστηκα κατευθείαν το bios, αλλά το γκούγκλαρα κιόλας για να είμαι και σίγουρος. Όντως, ο πιθανός υπεύθυνος ήταν το bios. Update bios μέσω usb λοιπόν και αναμένουμε. Όλα δούλεψαν όπως έπρεπε. Το Tomahawk άναψε και μπήκαμε κατευθείαν στο bios τής μητρικής. Οι μνήμες ήταν στα 2133mhz, αλλά με την ενεργοποίηση τού xmp πήγαν εκεί που διαφημίζονται, στα 3600mhz. Όλα good, όλα very very good.

Ας πεταχτούμε και απ' το storage μια βόλτα. Ο m.2 πουθενά. Γιατί ρε παλληκάρι σκέφτηκα, πού κρύβεσαι? Μέχρι χθες λειτουργούσες. Δεν αγχώθηκα, θα πάω στο disk management και θα τον ξετρυπώσω τον μπαγάσα.
Γιατί όμως τα case fans δεν λειτουργούν? Θα είναι κάποιο conflict λέω τού hub του κουτιού. Θα τα περάσω στη μητρική και θα τελειώνω (όντως, έτσι έγινε για να μην τα πολυλογώ εδώ).

Win10 install, drivers, chipsets και τα συναφή. Όλα πήγαν όπως περίμενε κανείς να πάνε. Ο δίσκος όμως πουθενά. Και κάπου εδώ αρχίζω να αγχώνομαι. όχι για το αν έπαθε κάτι ο ssd, αυτό θα ήταν σχεδόν απίθανο, όταν 12 ώρες πριν δούλευε κανονικά, αλλά μην πέσαμε σε ελαττωματική μητρική. Ψάξιμο σε google, σε youtube, τίποτα δεν είχε άμεση σχέση με εμένα και τίποτα δεν έκανε το δίσκο να εμφανιστεί. Οπότε, έπρεπε να προχωρήσω σε κάτι που δεν ήθελα. Να ξαναβγάλω το PC για να το ξεστήσω πάλι. CPU fans εκτός, μνήμες εκτός, ξεκούμπωμα gpu και όταν έφτασα επιτέλους στον ssd, είδα αυτό που είχα δει και πιο πριν.
Πάνω από τις θέσεις των ssd έχει δύο κουτάκια που γράφουν το μεν πρώτο, cpu-pcie-sata, το δεύτερο chipset-pcie-sata. Άρα λέω μια χαρά, ας μην βγάζω και αυτόν. Κούμπωμα πάλι και πίσω στο troubleshooting. Κανένα μα κανένα αποτέλεσμα. Αλλά πριν προχωρήσω σε RMA, ας διαβάσω και το manual ακόμα πιο προσεκτικά να δω μην μου ξέφυγε κάτι ρε παιδί μου. Και εκεί έλεγε καθαρά πως μόνο το m2_2 slot δέχεται m.2 sata ssd. Τι σκατά, τόσο λάθος τα έβλεπα εγώ?

We know the drill by now. Ξεστήσιμο για ακόμα μια φορά και η παραπάνω λούπα επαναλήφθηκε. Όμως αυτή τη φορά κοίταξα ακόμα πιο προσεκτικά τα κουτάκια. Και είχαν κάτι που πιο πριν το είχα προσπεράσει. Η ένδειξη sata ήταν τικαρισμένη με ένα "v" μόνο στη δεύτερη θέση. Και αφού ξεβάφτισα τους αγίους κάμποσων θρησκειών με την αμπαλοσύνη μου και επειδή το "v" δεν ήταν πιο μεγάλο ή έντονο (ε και κάπου αλλού έπρεπε να ρίξω το φταίξιμο, τι? μόνο σε μένα?) άλλαξα θέση στον ssd, ξανά στήσιμο, ξανά μέσα στη σπηλιά για να δούμε αν όλα πλέον λειτουργούν όπως πρέπει.

Και ναι, επιτέλους, ο σκληρός φαίνεται. Κάπου εκεί άραξα, έστριψα με ύφος κατακτητή το τσιγάρο μου και πήγα να ξυπνήσω τον ΠΕ να του πω πως τα έφτιαξα όλα και ήταν δικό μου λάθος (παραδόξως δεν τον πολυένοιαξε, το άλλο πρωί δεν θυμόταν τίποτα. ντροπή).

Το δεύτερο σεντόνι βάζει άλλη μια άνω τελεία και θα επανέλθω με τις πρώτες εντυπώσεις.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,984
Όλα καλά κι όλα ωραία αυτά που γράφεις βρε Jon, αλλά πού είναι οι πικτούρες; Ούτε μία ρε φίλε; Έχουμε τρελαθεί στη φαντασίωση ναούμ... :Ρ
 
Top Bottom