What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Το pc μου πέθανε, το pc μου πάει

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,931
ε καλά και η msi δεν είναι και αγαπημένη εταιρία σε θέμα ποιότητας, εγώ θα έλεγα να δεις κανένα τροφοδοτικό από αλλού να το κοτσάρεις λίγο επάνω να δεις τι γίνεται, αν στρώσει η φάση αυτό ήταν.
Προφανως γιαυτο ταγκαρα τη φραση με το τροφοδοτικο πρωτα, καλο θα ηταν να γινει ενας ελεγχος του τροφοδοτικου. MSI οντως δεν προτεινω, αλλα επαναλαμβανω πως συμβαινει σε διαφορες εταιρειες.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,300
@Norshgaath Γενικά πάντα έτσι βιδώνω, κι εννοείται ότι πάντα με το σύστημα του αστέρα όσον αφορά το σφίξιμο. Αυτό που περιγράφεις είναι χρόνιο πρόβλημα των ηλεκτρονικών, ειδικά όσο πιο ευαίσθητα, τόσο το πιο προσεκτικό πρέπει να είναι το βίδωμα. Φυσικά οι περιπτώσεις όπου θα έχεις πρόβλημα, είναι ελάχιστες αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Έχει τύχει να χρειαστεί να μπουκώσω την μητρική με μονωτική ταινία για να μπορέσει να ποστάρει μηχάνημα με ψυκτρα γαϊδούρι η οποία μάλλον προκαλούσε κάποια μικρή κάμψη στην πλακέτα.

Η συγκεκριμένη MSI ποιοτικά νομίζω ότι βρίσκεται αρκετά ψηλά, όπως και ήταν κάποτε η συγκεκριμένη εταιρεία στις high end σειρες. Ο υπολογιστής ήταν μεταχειρισμένος, δεν μπορώ να ξέρω με ακρίβεια τι παρελθόν έχει το hardware, αλλά όσο είχα ψάξει τότε, τα υποσυστήματα της θεωρούνταν ποιοτικά. Βέβαια από την άλλη, επειδή βιαζόμουν δεν έκανα και καμία έρευνα σε βάθος. Της μέτρησα και τους πυκνωτές, με οποίο πιθανο σφάλμα λογω παράλληλων κυκλωμάτων και νομίζω ότι είναι εντάξει.

Από βδομάδα που θα λείψω ξανά θα δώσω το τροφοδοτικό για έλεγχο σε έναν μάστορα.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,551
πολυ μη μου απτου μου εχετε γινει. Βιδωμα με λαστιχενιο κατσαβιδι, κουμπωμα τα καλωδια με βραχιολακι γειωση.
μασκα για να περασετε πριτσινια στα καλωδια.
με μια βιδα, η μητρικη δεν παει πουθενα. Στο πανω μερος ε, μην το κανουμε λυσσα.

Χρονομαν, ακολουθας το ρευμα. Το τροφοδοτικο ειναι η πρωτη σταση. Ο κουνελος μιλησε.
ΟΧΙ σιγουρα αλλα μαλλον καποιος πυκνωτης στο τροφοδοτικο παιζει ρακετες με τα νευρα σου. Ας μετρησες...


Είμαι έξω στην αυλή κι ακούω κάτι φωνές μέσα απο το σπίτι, οι φωνές στο κεφάλι μου εμφανίζονται πάντοτε βραδινές ώρες.
Μπαίνω μέσα να δω τι έγινε και ο ΠΕ βλέπει ΕΡΤ από τον υπολογιστή.
Καλά μαρή, πως τον άνοιξες;
Από το κουμπί μπροστά…
Βεβαια, παιζει να τρως το τρολαρισμα της αρκουδας απο την γυναικα, τα χαιρετισματα μου. Ενταξει, γυναικα ειναι. Θελουν σουσουρο και αυτος ειναι ο λογος που μπλεκουν με αληταραδες και οχι με εσας, τα καλα παιδια με την χρυση καρδια.
χμ, το κουμπι το παταγες; εισαι σιγουρος;
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,300
Είναι κάποιες φορές που θες να το απολαύσεις. Το κανεις για την ηδονή. Πώς κλαδεύεις δέντρο με ψαλίδι αντί για πριόνι; Έτσι μοντάρεις και τον υπολογιστή με χάρη και φινέτσα. Βέβαια είναι και φορές που βάζεις το χέρι μέσα χύμα, ξηλώνεις και πετάς πράγματα στο πάτωμα, ξανά καρφώνεις, κοπανάς και φυσάς τον καπνό ανάμεσα στα κυκλώματα.

Όταν πρόκειται για εγκατάσταση Καινούργιου υλικού όμως μου αρέσει ο πρώτος τρόπος. Ακόμη και στο μεταχειρισμένο μου μαραφετι, είναι ένας τρόπος καλωσορίσματος.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,000
Όταν πρόκειται για εγκατάσταση Καινούργιου υλικού όμως μου αρέσει ο πρώτος τρόπος.

Σε συνδυασμό με τη μυρωδιά της "καινουργίλας" που αναδίδεται όταν ανοίγεις ευλαβικά την ατσαλάκωτη συσκευασία... Σκέτη απόλαυση!
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,551
όταν ανοίγεις ευλαβικά την ατσαλάκωτη συσκευασία...
Μπορει να ειμαι "περιεργος" αλλα εγω δεν ειχα ποτε μου γκομενιστικη σχεση με τις συσκευασιες και αν παιξω ανυπομονος, παιζει να στησω pc με τα χερια λαδωμενα, απο την μπριντζολα που ετρωγα 2 λεπτα πριν. Η φαση που τρως και τις τηγανιτες πατατες με τα χερια γιατι δεν υπαρχει χρονος. Αυτο που πετας πατατες πανω στην μπριντζολα και διπλωνεις το κρεας για να το κανεις σαντουιτς; καπως ετσι.

Ναι, την τελευταια φορα που ειχα στησει pc, πρωτα ανοιξα το πληκτρολογιο, μετα την cpu και στο τελος την μητρικη, που την ακουμπησα πανω στα κουτια και την cpu. Μερικοι απο εσας νοιωσατε να ανακατευονται τα αντερα σας αλλα, ακουγεται απιστευο, το pc δουλεψε με την πρωτη.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,000
Μπορει να ειμαι "περιεργος" αλλα εγω δεν ειχα ποτε μου γκομενιστικη σχεση με τις συσκευασιες και αν παιξω ανυπομονος, παιζει να στησω pc με τα χερια λαδωμενα, απο την μπριντζολα που ετρωγα 2 λεπτα πριν. Η φαση που τρως και τις τηγανιτες πατατες με τα χερια γιατι δεν υπαρχει χρονος. Αυτο που πετας πατατες πανω στην μπριντζολα και διπλωνεις το κρεας για να το κανεις σαντουιτς; καπως ετσι.

Ναι, την τελευταια φορα που ειχα στησει pc, πρωτα ανοιξα το πληκτρολογιο, μετα την cpu και στο τελος την μητρικη, που την ακουμπησα πανω στα κουτια και την cpu. Μερικοι απο εσας νοιωσατε να ανακατευονται τα αντερα σας αλλα, ακουγεται απιστευο, το pc δουλεψε με την πρωτη.

82ddaf2320b0ea24ee4d05534645bb28.jpg

🙃🙃🙃
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,551


giphy-downsized.gif



giphy.gif
 
Top Bottom