What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Το phishing και ο noobas

j_lynx

Death Knight
Joined
May 27, 2014
Messages
3,287
1581827770343.png

Ήταν νύχτα,,,,
Έπαιζα ταυτόχρονα....
Ε και μιας και δεν είχα apple id, το πάτησα. Για τόσο Μ@λ... μιλάμε.....

Τώρα τί γίνεται; Σε κενη σελίδα με έβγαλε.
και το link ήταν περίπου το παρακάτω.

Έκανα ένα scan με malwarebytes και δεν βρήκε κάτι. Θα κάνω και ένα full system scan με το kaspersky. Θα αλλάξω και κωδικό στο mail just in case. Από δω και πέρα τι γίνεται; Πως ξέρω αν είμαι καλυμένος και αν χρειάζεται για ασφάλεια κάνα format ;
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,826
Έκανες κάπου login με πραγματικά στοιχεία?
Εάν όχι, μην ανησυχείς, προσπαθούν να μαζέψουν user name/password
Εάν έκανες, άλλαξε άμεσα τους κωδικούς οπουδήποτε έχεις τα ίδια στοιχεία.
Ιό ή παρεμφερές σκουλίκι δύσκολα να κολλήσεις εάν απλά μπήκες σε μια σελίδα. Κάνε και το scan just in case
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Αν σε έβγαλε σε κενή σελίδα, κάτι/κάποιος/κάποτε σε προστάτεψε από phising τουλάχιστον, και μπλόκαρε τη fake σελίδα. Για ιό/σκουλίκι, δεν ξέρω, αλλά γενικά χλωμό να κόλλησες χωρίς να τρέξεις ο ίδιος κάποιο αρχείο, το καθαρό Malwarebytes είναι καλό σημάδι για καθαρό σύστημα.
 

j_lynx

Death Knight
Joined
May 27, 2014
Messages
3,287
Πολύ φοβάμαι ότι δεν θα το γλυτώσω. Για κάποιο παράξενο λόγο δεν ανοίγει chrome και firefox
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,826
Μπορείς να τους κάνεις ένα reset και να δεις πως πάει.
Είμαι από το κινητό για να σου δώσω οδηγίες. Γκουγκλαρε reset chrome και reset Firefox
 

j_lynx

Death Knight
Joined
May 27, 2014
Messages
3,287
Δεν το βλέπω να την γλυτώνει με τίποτα. Έχει και άλλα θέματα ταυτόχρονα. Μετά από restart δεν ανοίγει ούτε το malwarebytes, ούτε το start menu. Το CCcleaner κολάει στο 52%. Restart το pc δεν κάνει εκτός αν κάνεις logout.... Ούτε καν τα windows δεν μπόρεσε να περάσει από μόνο του. Κατέβαζε επί πόση ώρα για να σκαλώσει στη φάση που πρέπει να το κάνω restart.

Τώρα βέβαια μου βγάζει αλλιώς την πίστη. Δεν μου δίνει εικόνα όταν ανοίγω το pc. αλλά αυτό δεν είναι κάτι νέο. το έχει ξανακάνει. Φυσικά όλα τα κακά έπρεπε να πέσουν μαζί.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,658
Κάνε όλες τις διεκπεραιωτικές ενέργειες, ειδικά τα CCleaner κτλ χωρίς να είσαι δικτυωμένος. Επίσης δοκίμασε ένα rollback και έπειτα καθάρισμα.
 

j_lynx

Death Knight
Joined
May 27, 2014
Messages
3,287
Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια. Παραείχε σκαλώσει. Ακόμα και χωρίς το ethernet πάνω, δεν μπορούσε να κάνει τίποτα. Ακόμα και στο Rollback σκάλωνε. Τελικά του έκανα ένα γρήγορο format .
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,480
Δυστηχως, δεν σε πρόλαβε ο τζιμαρας. Εγώ όλα με kaspersky rescue disk τα κανονίζω.
Επειδή είναι boot, τρέχει ακόμα και όταν έχουν παραλύσει όλα.

Κωδικούς άλλαξε έτσι και αλλιώς. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι πρέπει να τους αλλάζουμε σχετικά τακτικά και όχι μόνο όταν πέσουμε σε λακούβα.
 

j_lynx

Death Knight
Joined
May 27, 2014
Messages
3,287
Σήμερα πάντως αποδείχτηκε ότι το μεγαλύτερο κενό ασφαλείας ως συνήθως είναι ο ανθρώπινος παράγοντας. Γενικώς είμαι λίγο Frenzy σε θέματα ασφαλείας. Κωδικούς σε σημαντικά πράματα τους βάζω από virtual Keyboard , ώστε ακόμα και keylogger να έχει μπει, να μην μπορέσει να τον εντοπίσει εύκολα. Πριν το virtual keyboard για να βάλω το CCV της κάρτας άνοιγα notepad, έγραφα τυχαία νούμερα και κάπου ανάμεσα το CCV. Μετά με copy paste το πέρναγα στο site. Μια στιγμή απροσεξίας είναι ικανή για όλα.

Τουλάχιστον τέλος όλα καλά. Τα μόνα που χάθηκαν και έτσουξαν ήταν τα screenshots από το steam, γιατί ξέχασα να το περάσω όπως είναι σε άλλο σκληρό και να το επαναφέρω στον αρχικό μετά.
 

bluetribe

Hobgoblin Captain
Joined
Jul 10, 2015
Messages
245
η απάντηση στα CCV και γενικότερα online συναλλαγές με ασφάλεια είναι τα disposable virtual cards.
Έχω βρει την υγεία μου!
Ενδεικτικά αφήνω το λινκ παρακάτω:
Τα χρησιμοποιώ ένα χρόνο τώρα. Στην αρχή είχαν συνδρομή (κλάιν αν κάνεις συνέχεια αγορές online όπως πχ super market κλπ), πλέον είναι δωρεάν. Η συγκεκριμένη κάρτα έρχεται και Ελλάδα και μπορείς να την συνδέσεις άμεσα σε google pay ή apple και δουλεύει κανονικά.
Εδώ ένα μίνι review.

την έχω ένα χρόνο τώρα.
 
Top Bottom