What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

TOP - 10 Ταινίες Sci Fi

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,114
<blockquote><br><blockquote><br><br>Arrival (μακάρι να βγαίνανε συχνά τέτοιες μετριότητες)<br><br></blockquote><br><br>Το Arrival μάλλον άρεσε σε άτομα που είναι φύση αισιόδοξα και βλέπουν πάντα το ποτήρι μισογεμάτο.<br>Εγώ που γενικά το βλέπω μισοάδειο αντί να "θαυμάσω το μεγαλείο της ζωής" και άλλα τέτοια ποιητικά <br>είδα:<br><span class="bbcode_spoiler">μια γυναίκα που σκεφτόταν μόνο την πάρτη της, δεν νοιάστηκε ούτε για τον άντρα της και προτίμησε να χαρίσει  καρκίνο και πόνο στο παιδί της για να το παίξει μάνα.</span></blockquote><br><br>Δεν με θεωρώ καθόλου αισιόδοξο σαν άνθρωπο.<br><span class="bbcode_spoiler">Προτιμώ τέτοιες αμφιλεγόμενες καταστάσεις περί morality και τα σχετικά παρά κάτι μαλακίες του στυλ Interstellar που στο αχανές, κατάμαυρο και αφιλόξενο διάστημα διαλέγανε να εξυμνήσουν την... αγάπη.<br>Υποθέτω ότι κάτι τέτοια δεν είναι ικανά για να μου χαλάσουν το σύνολο και η κινηματογράφηση, η αισθητική τέτοιων ταινιών, και το γεγονός ότι πρόκεται για σκηνοθετικά επιτεύγματα ταλαντούχων σκηνοθετών με όραμα,  είναι αρκετά για να τις συμπεριλάβω σε τέτοιου είδους λίστες.<br><br>Αλλά τι ξέρω εγώ, 10 ταινίες είπες να βάλουμε και κοντεύω τις 30. Never mind.  :silly:</span>
 

labkk

Gelatinous Cube
Joined
Feb 22, 2013
Messages
76
<blockquote><br><blockquote><br><blockquote><br><br>Arrival (μακάρι να βγαίνανε συχνά τέτοιες μετριότητες)<br><br></blockquote><br><br>Το Arrival μάλλον άρεσε σε άτομα που είναι φύση αισιόδοξα και βλέπουν πάντα το ποτήρι μισογεμάτο.<br>Εγώ που γενικά το βλέπω μισοάδειο αντί να "θαυμάσω το μεγαλείο της ζωής" και άλλα τέτοια ποιητικά <br>είδα:<br><span class="bbcode_spoiler">μια γυναίκα που σκεφτόταν μόνο την πάρτη της, δεν νοιάστηκε ούτε για τον άντρα της και προτίμησε να χαρίσει  καρκίνο και πόνο στο παιδί της για να το παίξει μάνα.</span></blockquote><br><br>Δεν με θεωρώ καθόλου αισιόδοξο σαν άνθρωπο.<br><span class="bbcode_spoiler">Προτιμώ τέτοιες αμφιλεγόμενες καταστάσεις περί morality και τα σχετικά παρά κάτι μαλακίες του στυλ Interstellar που στο αχανές, κατάμαυρο και αφιλόξενο διάστημα διαλέγανε να εξυμνήσουν την... αγάπη.<br>Υποθέτω ότι κάτι τέτοια δεν είναι ικανά για να μου χαλάσουν το σύνολο και η κινηματογράφηση, η αισθητική τέτοιων ταινιών, και το γεγονός ότι πρόκεται για σκηνοθετικά επιτεύγματα ταλαντούχων σκηνοθετών με όραμα,  είναι αρκετά για να τις συμπεριλάβω σε τέτοιου είδους λίστες.<br><br>Αλλά τι ξέρω εγώ, 10 ταινίες είπες να βάλουμε και κοντεύω τις 30. Never mind.  :silly:</span><br></blockquote><br><br>Nαι και εγω το είπα, το interstellar έχει τις αδυναμίες του αλλα έχει και καμιά άλλα δεκαριά πραγματάκια να δεις. Το arrival δεν έχει. <br>Ίσως το μόνο μειονέκτημα του Νόλαν είναι ότι του αρέσει το happy end. E, τί να κάνουμε ακόμα και ο Βatman πρέπει στο τέλος να πάρει το κορίτσι, ο πατέρας να να ξαναδεί τα παιδιά του κτλ... <br>Πάντως και από τη  λίστα σου των 30 σχεδόν όλες είναι καλύτερες από το Arrival.<br>Anyway ούτε θα σε πείσω, ούτε θα με πείσεις, οπότε...  :salute:
 

Pain

Death Knight
Joined
Nov 3, 2014
Messages
3,328
Δεν βλέπω αναφορά στο Equilibrium όμως και αρχίζω να αγχώνομαι για την ποιότητα αυτής της ημιθανούς κοινότητας...<br><br>ΤΑΙΝΙΑΡΑ<br>
 

f2bnp

Mind-flayer
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,737
Αξίζει; Είχα βάλει να την δω πριν κανα δύο χρόνια, αλλά στο πρώτο μισάωρο το έκλεισα, την βρήκα απαράδεκτη.<br><br>Βασικά θυμάμαι να μου δίνει την εντύπωση πολύ κακής απομίμησης 1984 και THX 1138. Σαν να μαζεύτηκαν σε ένα board meeting ορισμένοι κουστουμάτοι και να είπαν "Ξέρετε το Matrix είναι πάρα πολύ κουλ, τι θα λέγατε να φτιάχναμε μία ταινία με παρόμοια εφέ και δράση αλλά να είναι σε Orwelικο σύμπαν;"<br>Τώρα τι να πω, οι μισοί την βρίζουν και οι άλλοι μισοί την εκθειάζουν αυτήν την ταινία. Κανένας άλλος που να την έχει δει και να μας πει μια γνώμη;
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,688
Πάσχει από διακριτή ταυτότητα, αφού προσπαθεί να κάνει/συγχωνεύσει πάρα πολλά (περισσότερο μου θύμισε Fahrenheit 451, παρά το 1984). Παρά τις οποιεσδήποτε ατέλειές της, την κατευχαριστήθηκα.<br><br>Gun katas, manmu.
 

Grotenfrod

Prophet of Nihilism
Staff member
Approval of the Admiral Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Feb 12, 2014
Messages
3,507
Πάνω κάτω όσα είπε ο Βόρειος. Άμα την δεις νεαρός και δεν έχεις διαβάσει χιλιανιακοσαογδοντατέσσερα και Φαρενάιτ 451, δεν είναι άσχημη, έχει και το θωρηκτό τον Μπέηλ και έναν τίμιο Νεντ Στάρκ. Άμα έχεις λιώσει τέτοια βιβλία και ταινίες, φαντάζει λίγο παιδική, όχι όμως χειρότερη από τις σαπίλες που περνάνε στις μέρες μας για δυστοπικό sci-fi, τύπου divergent κτλ.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,114
<blockquote><br>Δεν βλέπω αναφορά στο Equilibrium όμως και αρχίζω να αγχώνομαι για την ποιότητα αυτής της ημιθανούς κοινότητας...<br><br>ΤΑΙΝΙΑΡΑ<br></blockquote><br><br>Εγώ την έχωσα στην λιστάρα μου ρε. Ταινιάρα ΄΄οντως.
 
Top Bottom