What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τσάμπα παιχνίδια

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Πρόβλημα του F3 δεν ήταν ποτέ τα γραφικά αλλά όλα τα υπόλοιπα.
nuh σαν FPS του σωρού μια χαρά παίζεται.

F3 review πάνω πάνω στο steam lol
"Fallout 3 is the true experience of Fallout" ... "I haven't played Fallout 1&2"

Αλλά ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΦΑΛΑΟΥΤΝΑΠΟΥΜΕ
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,848
Καλά, ούτε εγώ έχω παίξει τα 1 & 2 αλλά μπορώ να διακρίνω την αθλιότητα του 3.
Σκέφτομαι να πάρω κάποια στιγμή το New Vegas, αλλά από του χρόνου θα το βάλω μπρος.
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,506
Καλά, ούτε εγώ έχω παίξει τα 1 & 2 αλλά μπορώ να διακρίνω την αθλιότητα του 3.
Σκέφτομαι να πάρω κάποια στιγμή το New Vegas, αλλά από του χρόνου θα το βάλω μπρος.
Εγώ πάλι όχι. Τότε που είχε βγει το είχα λατρέψει το παιχνίδι. Μου φαίνοταν πολύ προχώ. Βέβαια δεν μου άρεσε και το Fallout 1 όταν το είχα δοκιμάσει στο λύκειο. Αλλά γούστα τότε βέβαια, τώρα κατάλαβα πόσο μπροστά ήταν. Και γω πρέπει να παίξω το New Vegas κάποια στιγμή, να τερματίσω και όλα τα fallout πριν από αυτό βασικά γιατί το 3 δεν τα κατάφερα γιατί χάλασε το λάπτοπ τότε από το ρεύμα και πάει το save. Απ'ότι καταλαβαίνω περιμένατε όλοι κάτι με πολύ περισσότερο role playing και σας χάλασε τόσο;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Εγώ πάλι όχι. Τότε που είχε βγει το είχα λατρέψει το παιχνίδι. Μου φαίνοταν πολύ προχώ. Βέβαια δεν μου άρεσε και το Fallout 1 όταν το είχα δοκιμάσει στο λύκειο. Αλλά γούστα τότε βέβαια, τώρα κατάλαβα πόσο μπροστά ήταν. Και γω πρέπει να παίξω το New Vegas κάποια στιγμή, να τερματίσω και όλα τα fallout πριν από αυτό βασικά γιατί το 3 δεν τα κατάφερα γιατί χάλασε το λάπτοπ τότε από το ρεύμα και πάει το save. Απ'ότι καταλαβαίνω περιμένατε όλοι κάτι με πολύ περισσότερο role playing και σας χάλασε τόσο;
Για να φέρω ένα παράδειγμα, οι πράξεις σου δεν έχουν επιπτώσεις στον κόσμο. Στο NV αν έχεις κακό rep με Caesars Legion πχ, αν σε πετύχουν στο δρόμο σε σκίζουν. Δεν θεωρώ το F3 κακό παιχνίδι, αυτό το θεωρούν όσοι είχαν παίξει τα παλιά (και δίκιο είχαν δεν παίρνεις ένα παιχνίδι και του αλλάζεις τα φώτα γιατί "τέτοια θέλει ο κόσμος τώρα") εγώ το θεωρούσα καλό παιχνίδι μέχρι που έπαιξα το NV και κατάλαβα 2 πράγματα παραπάνω γιατί τελικά δεν ήταν και τόσο καλό το 3. Υπήρχε τόσο μεγάλο περιθώριο για βελτίωση σε όλα τελικά.

Για να μην πω για την παιδική ψυχουλαμ με την ηλίθια Moira Brown και τα "hot potatoes, hehe κατάλαβες; Νάρκες- πατάτες, είπα την πατάτα μου" πόσο μου έχει μείνει χαραγμένο στο μυαλό ως το πιο ηλίθιο άτομο που έχω συναντήσει σε παιχνίδι.

edit το spoiler είναι σχόλιο για το χαζό γράψιμο του 3.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Απ'ότι καταλαβαίνω περιμένατε όλοι κάτι με πολύ περισσότερο role playing και σας χάλασε τόσο;

Θα σου πω την προσωπική μου εντύπωση ως μη φαν των Fallout (δεν με ψήνει γενικά το post apocalyptic setting). Το Fallout 3 εντελώς ψυχρά και αντικειμενικά δεν ήταν κακό ως ένα action-RPG. Δεν ξεχώριζε σε κάτι, ούτε στη μάχη ούτε στα quests, αλλά παιζόταν ευχάριστα. Τα προβλήματα ήταν από την μια πλευρά η αλλαγή του συστήματος μάχης (από isometric turn based σε real-time FPS) και η αισθητή πτώση στην ποιότητα του γραψιματος. Αν δεν σε πειράζει ή προτιμάς το FPS και δεν έχεις παίξει τα προηγούμενα ώστε να έχεις μέτρο σύγκρισης τότε μπορεί και να ενθουσιαστείς λόγω του setting, όπως έγινε με πολλούς νέους στη σειρά.
 

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
409
fallout 3. Δε το ακουμπησα ποτε. Πως γινεται να αλλαζεις το dna τετοιων εκπληκτικων παιχνιδιων? Δικαιωθηκα οταν βγηκε αλλα το new vegas ηταν το ροπαλο στη μουρη μου. Παιχνιδαρος με τα feelings των πρωτων να πρωταγωνιστουν.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
αβιαστο συμπερασμα απο αντιδρασεις μελων του φορου διαχρονικα:

fallout 3 = κακό πραμα, ΠΙΣΑ ΚΑΙ ΠΟΥΠΟΥΛΑ στους ντεβς (αλλαγή απο tb σε rt), αλλά:
baldur's gate 3 = καλο πραγμα, ΕΞΕΛΙΞΗ (αλλαγη απο rt σε tb)


χειρομαλαχτης: σουβλισμα και στους 2, τα ΚΛΑΣΙΚΑ, ΙΕΡΑ πραματα, δεν τ αλλαζουμε.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Θα τσιμπήσω αν και ξέρω ότι ξέρεις και απλά τρολάρεις. Η αλλαγή του συστήματος μάχης δεν πιάνει ούτε το Top 100 στις ιεροσυλίες του Fallout 3 έναντι των Fallout 1&2. Για το Baldur's Gate 3, the jury is still out.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,045
fallout 3 = κακό πραμα, ΠΙΣΑ ΚΑΙ ΠΟΥΠΟΥΛΑ στους ντεβς (αλλαγή απο tb σε rt), αλλά:
baldur's gate 3 = καλο πραγμα, ΕΞΕΛΙΞΗ (αλλαγη απο rt σε tb)

fallout 3. Δε το ακουμπησα ποτε. Πως γινεται να αλλαζεις το dna τετοιων εκπληκτικων παιχνιδιων? Δικαιωθηκα οταν βγηκε αλλα το new vegas ηταν το ροπαλο στη μουρη μου. Παιχνιδαρος με τα feelings των πρωτων να πρωταγωνιστουν.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,848
Πήγαινα για ξερό Χ αλλά επειδή σε συμπαθώ έβαλα από το άλλο.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Αυτό είναι αντικειμενική αλήθεια. Το turn-based ταιριάζει με όλα τα είδη και βελτιώνει όλα τα παιχνίδια.
Ο Γαϊτάνος Γερμάνικους θα ήταν αντίθετος με αυτό.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Αυτό είναι αντικειμενική αλήθεια. Το turn-based ταιριάζει με όλα τα είδη και βελτιώνει όλα τα παιχνίδια.
το δίχως άλλο ένα turn based Doom είναι αυτό που έλειπε από την ζωή μας
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Από τη ζωή σου ίσως, στη δική μας υπάρχει.


υπάρχει παιχνίδι σήμερα που δεν έχει στην περιγραφή το "roguelike"?
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
το δίχως άλλο ένα turn based Doom είναι αυτό που έλειπε από την ζωή μας

Όχι μόνο υπάρχει αλλά το έχω τελειώσει κιόλας σε παλιό τηλέφωνο:


Πέρα από την πλάκα είναι μια χαρά παιχνίδι.
 
Top Bottom