What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

USB-C to HDMI?

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
Πήρα ένα dock για το λαπτοπάκι το HP που λέγαμε τις προάλλες για να τα έχω όλα κοτσαρισμένα εκεί και απλά να συνδέω το USB-C στο λαπτοπάκι. Αλλά δεν μπορώ να περάσω με τίποτα σήμα από το dock στο HDMI.

Από το hdmi δουλεύει κομπλέ, κατέβασα και τους drivers για AMD από ΗΡ μην τυχών έχουν τίποτα εξτρά από τους άλλους που έβαλα απευθείας από AMD, αλλά τίποτα.

Καμιά ιδέα;
Υπενθυμίζω το laptop HP G9 255 Ryzen 3 5425U
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987
Πήρα ένα dock για το λαπτοπάκι το HP που λέγαμε τις προάλλες για να τα έχω όλα κοτσαρισμένα εκεί και απλά να συνδέω το USB-C στο λαπτοπάκι. Αλλά δεν μπορώ να περάσω με τίποτα σήμα από το dock στο HDMI.

Από το hdmi δουλεύει κομπλέ, κατέβασα και τους drivers για AMD από ΗΡ μην τυχών έχουν τίποτα εξτρά από τους άλλους που έβαλα απευθείας από AMD, αλλά τίποτα.

Καμιά ιδέα;
Υπενθυμίζω το laptop HP G9 255 Ryzen 3 5425U

Εμ, AMD δε μου ήθελες;

:trollface:
 

Robin Hood

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Jul 7, 2023
Messages
152
@nitro912gr

Μπορεί να λέω και χαζομάρα αλλά σύμφωνα με την σελίδα του δεν βλέπω να υποστηρίζει HP λάπτοπ.

Επίσης αν πας στο Display Settings και κάνεις detect σου εμφανίζει την οθόνη;
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987
@nitro912gr

Μπορεί να λέω και χαζομάρα αλλά σύμφωνα με την σελίδα του δεν βλέπω να υποστηρίζει HP λάπτοπ.

Ναι, και πέρα από αυτό (αν και πολλές φορές δεν αναφέρονται όλες οι υποστηριζόμενες μάρκες), μήπως ο περιορισμός της υποστήριξης της ανάλυσης σε 4K @30 Hz για το HDMI είναι το πρόβλημα; Δεν βρήκα και πουθενά κανένα εγχειρίδιο...

ΕΔΙΤ: Ωπ, μόλις βρήκα σχόλιο από χρήστη στο Amazon: The description claims "4K@30Hz" but it looks to me like far less. Moving the mouse is super jerky with a 4K display on my M1 Mac Mini. My Anker HDMI dongle doesn't have this problem. This dock is tiny and it is awesome it includes so many USB 3 ports but the video quality is infuriating.
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
Δεν θα έπρεπε να έχει σημασία, αδύνατο να αναφέρει όλες τις μάρκες. Το 4Κ δεν με αφορά καν είμαι στα 1080p και εγώ και η οθόνη.
Σκατούλες, θα πάω να το βάλω marketplace να γλιτώσω την χασούρα τουλάχιστον... δεν είχα ανάγκη usb hub, για το hdmi το πήρα.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987
Δεν θα έπρεπε να έχει σημασία, αδύνατο να αναφέρει όλες τις μάρκες. Το 4Κ δεν με αφορά καν είμαι στα 1080p και εγώ και η οθόνη.
Σκατούλες, θα πάω να το βάλω marketplace να γλιτώσω την χασούρα τουλάχιστον... δεν είχα ανάγκη usb hub, για το hdmi το πήρα.

Νίτρε, έχεις τη δυνατότητα να αλλάξεις τα Hz στην οθόνη; Μήπως φταίει αυτό;
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987
τι μαλάκας που είμαι, έχει δίκιο ο @keymaster

Αυτό, πάντως, είναι μεγάλη μαλακία και το έχω συναντήσει σε διάφορα προϊόντα (από μητρική μέχρι σεσουάρ πουλεολόγος). Έχουν πάνω της Παναγιάς τα μάτια και μετά από κάτω αρχίζουν οι περιορισμοί και οι αστερίσκοι... Ασταδιάλα πια.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
σπάστικα τώρα, θα μπορούσα να έχω γλιτώσει 10-15€ να πάρω φθηνότερο χωρίς hdmi
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,702
Δες μήπως το dock έχει κάποια firmware ενημέρωση. Συχνά τέτοιες λειτουργείες θέλουν τέτοιες ενημερώσεις.
 
Top Bottom