What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Usb με write protection που ΔΕΝ αφαιρείται!;

tyrion395

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,887
Τα φώτα σας: Μου έφεραν ένα στικάκι (fat32 14gb με τα μισά γεμάτα) transcend με write protection το οποίο ο κάτοχος (άσχετος γενικά) δε μπορεί να αφαιρέσει. Το πρώτο πράγμα που κοίταξα ήταν για κάνα διακοπτάκι πάνω στο στικάκι. Τίποτα.
Στα properties security tab δεν υπάρχει.
Πάω diskpart--- attributes disk κτλ. Μου λέει attributes removed successfully. Restart εγώ..το πρόβλημα παραμένει!
Πάω regedit και storage policies βλέπω ότι δεν υπάρχει write protect. Δημιουργώ εγώ write protect key με value 0. Restart...τίποτα!
bitlocker δε φαίνεται να υπάρχει.
Κατέβασα το easeUS πήγα να κάνω disable write protection και μου έβγαλε
write pr.jpg
format δε κάνει γιατί έχει προστασία εγγραφής, defrag όχι για τον ίδιο λόγο. Το windows defender δε βρίσκει κάτι. Το spybot ούτε. ΤΙ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ;
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Πολύ πιθανό να είναι είτε πρόβλημα hardware είτε να είναι μουφα το φλασάκι.
Με diskpart δεν μου έχει τύχει ποτέ να μην μπορώ να γράψω σε συσκευή που δεν έχει hardware lock.
Παρόλα αυτά, δοκίμασε με το HP USB format tool. Ίσως κάνει τίποτα
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Edit. Δεν σε νοιάζει για τα δεδομένα σωστά? Mε diskpart εννοώ να κάνεις clean το disk (διαγράφει τα πάντα στο drive)
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,669
gparted ή partitionmanager από λίνουξ;

σημειωση υπάρχει το ενδεχόμενο να έχει πάθει πραγματική ζημειά. Απλά το λέω σαν ενδεχόμενο, αν ισχύει τότε δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.. Αλλά μπορεί η ζημειά να μην είναι πραγματική και να μπορείς να το φτιάξεις.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Αν δεν λειτουργησει με αυτο που προτεινε ο @lucinos. Να πεις στον φιλο σου οτι η πρωτη ωρα επισκευης ειναι δωρεαν, μετα χρεωνεις 15 € την ωρα. Τα 32GB τα χρεωνουν 6-7€. Παιζει και kingston 128gb με 10€
 

tyrion395

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,887
Ούτε το HP USB format tool δούλεψε. Πρόβλημα του στικακίου του ίδιου πρέπει να είναι. Δε βρίσκω άλλη εξήγηση. Εγώ προσπάθησα πάντως. 🙃
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Εγώ προσπάθησα πάντως

Περισσοτερο απο οσο χρειαζοταν, Εισαι πραγματικος φιλος.
Απο την στιγμη που μιλαμε για usb stick και δεν υπαρχει θεμα να σωθουν αρχεια, δεν υπαρχει λογος για υπερπροσπαθειες.
Δωστου μια με κανενα σφυρι και τελειωνει το προβλημα.
 

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
594
Ειχα και εγω παρομοια περιπτωση με φλασακι και ειχα δοκιμασει σχεδον τα παντα. Ουτε σε λινουξ ουτε σε μακ ος ουτε σε παραθυρια μπορεσα να το κανω φορματ. Κατεληξα στο οτι ειναι θεμα hardware και το παρατησα. Δεν ειναι τοσο η αξια του usb ο λογος που θες να το φτιαξεις, οσο το οτι θες να το φτιαξεις επειδη εισαι κομπιουτερας και ξερεις και καθε λυση σε τετοια προβληματα φερει μια ηθικη ικανοποιηση.
Παρατα το και η ικανοποιηση θα ειναι μεγαλυτερη.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
αχ ωραίες εποχές, εγώ θυμάμαι το είχα πάθει με 4GB στικάκι τότε που έκαναν 30€ το ένα :p
Τώρα το πετάς και το ξεχνάς.
 
Top Bottom